בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מהו חג הפסחא? 
 
 גם בפסח היינו אוכלים ארנב, אילו רק היה כשר, לעזאזל   
 
בלדד השוחי

מה עושים הגויים ימ"ש כשאנחנו עושים סדר פסח? ומה פירוש הביצים הצבעוניות? ולמה שמות החגים דומים כל כך? האיש שיודע הכל משיב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קוראים יקרים,

לפני התשובה היומית רציתי להכות על חטא. בטור של יום רביעי שעבר, בהתיחסות לאיזה מסמך עטור שקרים המשמיץ את חגיגות הסילבסטר, כתבתי שמחברי המסמך טוענים כי מכונות ההשמדה הנאציות באושוויץ עבדו ביתר-שאת בראש-שנת 1942, בעוד שההשמדה ההמונית שם החלה כארבעה חודשים מאוחר יותר. למעשה המסמך מדבר בבירור על סופה של אותה שנה. מקור הבלבול הוא ריבוי גרסאות של אותו מסמך שהופצו ברשת, אך זה אינו תירוץ מספק ואני מבקש בהכנעה את סליחתכם.

אין בפרט זה כדי לגרוע מהעובדה שחגיגות הסילבסטר הללו אינן חגיגות נוצריות, שהן לא באות לציין את יומו של האפיפיור סילבסטר הראשון (שלא רדף, רצח, או עינה יהודים) או את ברית-המלה של ישו, שהתאריך 1 בינואר נחגג יותר ממאה-וחמשים שנים לפני הולדתו. כמו-כן לאורך ההסטוריה לא נרצחו יותר יהודים בסילבסטר מאשר בכל תאריך אחר. אם יש זמן קבוע בשנה שבו פרעו ביהודים לעתים קרובות הרי זה חג הפסח, ואני לא חושב שמישהו יצא נגד חגיגת הסדר בתואנה שלא יאה לשתות ארבע כוסות יין ולחגוג ביום שבו פרעו ביהודים.

הקריאות להחרים את חגיגות השנה האזרחית מבוססות על שקרים ובורות. מטרתן כנראה לאחד את העם היהודי על בסיס של שנאת חינם, ועל שנאת חינם לא קורים דברים טובים.

ואגב פסח וחגים נוצריים, שאלה שקיבלתי לפני כמה זמן:
 
בלדד היקר שלום

לקראת חג הכריסמס הממשמש ובא הרהרתי לעצמי על החגים הנוצריים ומיד אחרי הכריסמס מה שעלה לי בראש הוא כמובן חג הפסחא.

שאלתי היא למעשה שאלה כללית המורכבת מהמון שאלות קטנות:

מה למעשה חוגגים בחג הפסחא?

כלומר, מהם המנהגים, האם יש מאכלים מסורתיים, מאיפה הגיע הרעיון של שפן הפסחא (למרות שזה בעצם ארנב), מה הקטע עם הביצים והאם ישנו קשר לחג הפסח היהודי? (אשר תקן אותי אני אם אני טועה נחגג פחות או יותר באותה תקופה).

בתודה מראש

דור.
 
 
דור היקר,

בחג הפסחא, החג העיקרי של הדת הנוצרית, חוגגים הנוצרים את צליבתו ותחייתו של ישו. כזכור, ישו ישב עם תלמידיו לסדר פסח כשתפסוהו והביאוהו בפני הסנהדרין. הסנהדרין העבירו אותו הלאה לנציב הרומי, וזה ציווה לצלוב אותו. כתוב בתלמוד: "בערב הפסח תלאוהו לישו הנוצרי" (בבלי, סנהדרין, מ"ג, א'). לפי אמונת הנוצרים נפתח הקבר לאחר שלושה ימים ונמצא ריק.

במקור נחגג הפסחא במקביל וכהרחבה לחג הפסח, בט"ו בניסן, ויש כתות נוצריות החוגגות כך עד היום. בנוסח התפילה הקאתולי של חג הפסחא נזכרת יציאת-מצרים בהרחבה. מתוך רצון להבדיל בין החגים ולנתק את התלות בדת היהודית כמו גם השאיפה לחגוג את הפסחא דווקא ביום א' (הקדוש לנוצרים כי בו קם ישו לתחיה) קבעו לבסוף את החג - תחזיק חזק - ביום א' הראשון שחל אחרי הירח המלא שחל אחרי היום העשרים-ואחד במרץ (אחד משני התאריכים בהם היום והלילה שווים באורכם).

פלגים שונים בנצרות ועמים שונים חוגגים את הפסחא בצורה שונה, אבל כמעט כולם עורכים סעודה חגיגית. הילדים משחקים כל מני משחקים בביצים צבועות שאותן - לפי האגדה - מטיל ארנב הפסחא, ואוכלים ממתקים בצורת ביצים וארנבים. אבל לא בצורת שפנים, אגב. שפן זו חיה אחרת לגמרי. הנה תמונה לדוגמה.

הן הפסח והן הפסחא הושפעו מחגים קדומים יותר שנחוגו באותה תקופה - חגים של אביב ושל התחדשות. הביצים הן סמל לפריון, ולכן הביצה הפכה לסמל הפסחא. גם אנו, אגב, אוכלים ביצים בפסח מאותה סיבה. אף הארנב הוא סמל לפריון (וכולנו יודעים למה, נכון?), אלא שאותו אין מניחים על צלחת הסדר מטעמי כשרות. יש מי שטוען שאפילו השם האנגלי של חג הפסחא (easter) מגיע משמה של איזו אלת פריון סקסונית, ויש מי שמחבר את השם לזה של האלה עשתורת ממנה מגיעה גם אסתר המלכה. אבל זה כבר פורים.

מועדים לשמחה,

בלדד השוחי.


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by