בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דברים שבלדד יודע על הסילבסטר 
 
 
בלדד השוחי

בלדד השוחי מיישב את סוגיית הסילבסטר אחת ולתמיד: מי היה האפיפיור סילבסטר, מהי משמעות החג, למה מותר לחגוג, ולמה אסור להאמין לכל שטות שאתם מקבלים באימייל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום אני צחי ורציתי לשאול.. האם הסילבסטר היה חג שבו רוצחים יהודים או שסילבסטר היה אפיפיור שרצח יהודים, ומיכוון שבנצרות לכל חג נותנים שם אז נתנו את הכבוד לסילבסטר? זה ממש חשוב ודחוף
 
 
צחי היקר,

אני משער שקראת את אותו מסמך עטור שקרים שמסתובב ברשת לאחרונה והופתעת לגלות כי יש מי שמתנגד בתוקף לחגיגת השנה האזרחית בתואנה שהיא אנטי-יהודית.
 
אפילו בפורום לכל שאלה תשובה פרסם מישהו את התועבה הזו. אבל בוא ונבחן - לשם שינוי - את העובדות. על דיוקם של הפרטים ההיסטוריים אמון יוסי גורביץ, ועל-כך תודתי נתונה לו.

המסמך פותח בטענה כאילו חג הסילבסטר נחוג לזכרו של האפיפיור סילבסטר הראשון - "גדול רודפי היהדות בדורו".

לא הוא ולא מקצתו. הסילבסטר לא נחוג לזכרו של אף אחד. המאורע שאותו חוגגים הוא תחילתה של השנה האזרחית. רק בגרמניה ובישראל מכנים את החגיגה "סילבסטר" (כנראה שהשם הגיע לארץ יחד עם היהודים שעלו מגרמניה), משום שהיא חלה ביום קבורתו של האפיפיור סילבסטר הראשון. הכנסייה הקתולית מציינת את יום הקבורה הזה, אבל לא חוגגת אותו.

מעט מאד ידוע לנו על סילבסטר, כנראה משום שהוא לא עשה הרבה. פשוט איתרע מזלו לשמש כבישוף של רומא בתקופתו של קונסטנטינוס - הקיסר שהתנצר. למעשה, כשקונסטנטינוס הוטבל סילבסטר כבר לא היה בחיים, ואלמלא היה נקבר ביום האחרון של השנה רובינו לא היינו שומעים עליו מעולם. סביר להניח שהוא לא אהב יהודים, ממש כפי שמנהיגים יהודים באותה תקופה לא אהבו נוצרים. אבל לומר שהוא רדף אותם זו עלילת דם ולשון הרע - חד וחלק.

המסמך מספר לנו שסילבסטר קיבל מהקיסר קונסטנטינוס את ה"אדיקט מילאנו" - כתב סמכות המקנה לנוצרים זכויות-יתר ברחבי האימפריה הביזאנטית, ושבעקבותיו חוקקה הכנסייה "חוקים שטניים" נגד היהודים שביטלו את זכויותיהם האזרחיות.

שטויות במיץ עגבניות. צו מילאנו היה צו של סובלנות דתית - בדיוק מה שחסר למחברי המסמך שלנו. עד אז היתה הנצרות בלתי-חוקית. צו-מילאנו נתן לנוצרים ולאחרים (כולל היהודים) את זכות חופש האמונה, לפחות לזמן מה. למי שמעונין, הנה הטקסט המלא של צו-מילאנו באנגלית.

הכנסייה לא חוקקה שום חוקים בעקבות הצו משום שטרם היתה לה הסמכות או הכח לחוקק אותם. קונסטאנטינוס עצמו, מאוחר יותר, רדף באכזריות עובדי-אלילים וביטל את הדת הרומאית. את היהודים הוא דווקא עזב בשקט יחסי, למרות שהוא אסר על נישואי תערובת בינם לבין נוצרים. יש לי הרגשה שעם הגישה של קונסטנטינוס היו מחברי המסמך שלנו מסתדרים יפה מאד.
 
 

אחרי מות סילבסטר

מסמך השטנה לא עוצר כאן. הוא מזנק קדימה בזמן ומציין בחדווה בלתי ראויה כי בליל השנה החדשה של 1942 מכונות ההשמדה באושוויץ עבדו בקצב גבוה במיוחד והשמידו אלפי יהודים "לשמחת החוגגים". באותו הזמן האפיפיור ברומא בירך את המאמינים לרגל השנה החדשה, העולם הנאור נהג כמנהגו, "וזעקות הקורבנות נבלעו במצהלות השיכורים".

אכן, בושה וחרפה. כזו הפגנה של בורות בתולדות העם היהודי והעולם בכלל. כזה שימוש ציני וגס בשואה. ההשמדה ההמונית באושוויץ-בירקנאו, אחד המאורעות ההיסטוריים שרצוי מאד לא לשכוח, החלה באפריל 1942, כלומר ארבעה חודשים אחרי הסילבסטר.

כמו-כן מסופקתני אם אפשר להגיד שהעולם נהג כמנהגו באותה שנה. העולם היה עסוק בדבר שולי שנקרא "מלחמת עולם"! ולבוא בטענות כנגד האפיפיור פיוס XII דווקא בשל ברכה לראש השנה? האם נכון לבטל ברכה כזו בשל השמד הנורא? האם אתם חושבים שרבנים עשו זאת? או שאולי דווקא בזמנים קשים, כשהעולם אפוף מלחמה ולהבות, דווקא אז יש צורך בברכות כאלו?

המסמך מסיים בכך שהוא מציין שראש השנה האזרחית הוא יום דתי נוצרי ושהשתתפות בחגיגות מהווה "פגיעה בזכרם של היהודים בדורות הקודמים שמסרו את נפשם על כך".

הבל ורעות רוח. 1 בינואר הוכרז כראש-השנה יותר מ-150 שנים לפני הולדת ישו. חגיגות ראש השנה האזרחית אינן חג נוצרי. למעשה, עד לפני כמה מאות שנים הנוצרים התנגדו בתוקף לחגיגות הללו בטענה שלא ראוי לחגוג חג בלתי-נוצרי מובהק שכזה. מזכיר לכם מישהו?

בנוסף, מעולם לא שמעתי על יהודי (או גוי) שמסר את נפשו על חגיגות השנה החדשה. על מה בדיוק יש כאן למסור נפש? וכי אין זו "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד"? מצד שני, מי שמפר בקלות כזו את הציווי "מדבר שקר תרחק" (שמות, כ"ג, ז') יכול כנראה להתעלם גם מזוטות כאלו.

היום כמעט כולנו משתמשים בלוח הגרגוריאני - אפילו המסמך המפוקפק עצמו מציין את כל התאריכים לפי אותו לוח. והלילה אנחנו מתחילים לוח חדש. נכון, זה לא באמת כזה עניין גדול, בסך-הכל מספר, אבל למה שלא נחגוג? בגלל שבמקרה איזה אפיפיור שונא יהודים נקבר באותו תאריך? מי שלא רוצה שלא יחגוג, אבל להפיץ מכתבים מלאי שקרים וטעויות גסות כדי להשבית את שמחתם של אחרים - זו שנאת ישראל אמיתית.


אימרו לא לבורות! שתהיה לכם חגיגה נעימה ושנה אזרחית מצוינת.

בלדד השוחיגם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by