בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם הגילוח מעבה את הזקן? 
 
 
בלדד השוחי

אם כן, אז למה? אם לא, אז מאיפה נולדה השמועה הזאת? בלדד השוחי עושה גלח"צ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר,

יש לי שאלה שמטרידה אותי זמן רב:

כידוע השערות שעל גופנו הן תאים מתים. אם כך, איך זה שכאשר קוצצים שערות פלומה על הידיים או בכל מקום אחר, צומחות מחדש שערות עבות יותר וארוכות יותר? ממש יער. ורק אחרי זמן רב חוזר המצב לקדמותו.

אפי
 
 
אפי יקירי,

בעודי רך בשנים, כשפלומת שפמי רק החלה לצמוח, נתנה לי חברתי דאז במתנה - במין רמיזה עדינה שכזו - סכין גילוח. עוד לפני שהספקתי לעשות בה שימוש ניגש אלי אחד מרעי והזהיר אותי שלא להתגלח יותר מדי פן יצמח לי ג'ונגל. לי זה נראה קצת מוזר ולא סביר, אבל החבר שלי התעקש. סופו של הענין היה שהחלטתי לעשות ניסוי ולפתור את התעלומה אחת ולתמיד.

קוראי הנאמנים יודעים כמה הבלדד אוהב לעשות ניסויים בחדר האמבטיה. ובכן, במשך חודש שלם, מדי יום ביומו, גילחתי לי איזור קטן ברגלי הימנית כדי לראות אם באמת ייצמח שם, כדבריך, "ממש יער". מאוחר יותר הסתבר לי שניסוי דומה נערך בתנאים מבוקרים על קבוצה גדולה של גברים ונשים כבר בשנות השלושים. בשני המקרים התוצאות היו חד משמעיות.


לא דובים ולא יער

לקיצוץ השיער אין שום השפעה משמעותית על גדילתו. השיער גדל מהשורש, לא מהקצה. השיער לא "יודע" שגזמו אותו, והוא לא יכול לספר על כך לזקיק השערה (החלק שמתוכו השערה גדלה). אז בפעם הבאה שהספר שלכם אומר שאתם חייבים לקצוץ את הקצוות השרופים כדי שהשיער שלכם יצמח תגידו לו שיפסיק לספר סיפורים. פגיעה בזקיק עצמו - העלולה להתרחש בגילוח אגרסיבי במיוחד או במריטה - עלולה לגרום לפרץ גדילה קטן. היא גם עלולה להרוס את זקיק השערה ולהפסיק את הגדילה לגמרי. כך או כך מדובר במאורע נדיר יחסית, ובשערות בודדות - ההשפעה זניחה ובלתי-מורגשת.

איך בכל-זאת נפוצה השמועה המגוחכת הזו? הסיבה העיקרית היא ככל הנראה נערים מתבגרים. אחרי שבלדד זכה בהתערבות הידידותית שלו הוא החל לגלח את שפמו באופן קבוע. לא עבר זמן רב והשפם אכן התעבה. בעקבותיו צימח לו זקן - וגם הוא פגש בסכין הגילוח והתעבה. כמובן שאותו הדבר בדיוק היה קורה גם אם בלדד לא היה מתגלח. אלו ההורמונים שאחראים לצמיחתו והתעבותו של הזקן בגיל ההתבגרות. אנחנו מתחילים להתגלח בגלל שצומח לנו זקן, לא להיפך.

סיבות אפשריות נוספות לשמועה הן ששיער הצומח אחרי גילוח נראה משמעותי יותר בהשוואה לאיזור המגולח, ששיער קצר מרגיש קשה יותר משיער ארוך, וששיער חדש בלוי פחות (ולכן קשה ועבה יותר) משיער ישן. תהיה הסיבה אשר תהיה, זה רק נדמה לנו. גילוח וסיפור לא משפיעים על צמיחת השיער.

וכדי לא להשאיר אותך במתח: היום לבלדד יש זקן רך נעים.


סוף טוב הכל טוב,

בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: newsdesk@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by