בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד מסביר: למה השמיים כחולים? 
 
 
בלדד השוחי

משהו עם האטמוספירה, לא? האיש שיודע הכל נותן את התשובה, אחת ולתמיד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד,

הייתי שמח אם תספר לי ולקוראים מדוע השמים כחולים.

אני חושב שאני יודע, אך הייתי שמח להסבר יותר מדוייק, כמובן שלזה כבר לא תוכל לעשת ניסוי בחדר האמבט :).

תודה מראש

אלעד
 
 
אלעד יקירי,

אתה לא תאמין מה בלדד יכול לעשות בחדר האמבט. מצד שני, לא הייתי רוצה להלאות את הקוראים בפרטים, ולכן אסתפק בלהסביר לך למה השמיים כחולים - משום שזה באמת קצת מוזר... כלומר, כולנו יודעים שהאוויר שקוף, וכולנו יודעים שאין שום יריעה כחולה גדולה פרושה מעלינו, אז מה הקטע?

הקטע הוא שאור השמש צריך לעבור דרך האטמוספירה בדרך אלינו. והאטמוספירה, עם כל שקיפותה, עדיין מלאה בחלקיקים. רוב החלקיקים הם אטומי חנקן וחמצן (המרכיבים את האוויר), וחלקם הם טיפות מים זעירות, אבק, והרבה מאותו זיהום אוויר שהמין האנושי כל-כך אוהב לפזר סביבו.

עוד קטע הוא שאור, כל אור, הוא גל אלקטרומגנטי, וכמו כל גל יש לו אורך-גל. אורך-גל הוא המרחק בין שיא אחד של הגל למשנהו, והוא שקובע את צבע האור.

האור הלבן שהשמש נותנת מורכב מבליל של כל אורכי-הגל הנראים לעין (ועוד לא מעט אורכי-גל בלתי נראים). מהאור האדום והצהוב - אלו אורכי-הגל הארוכים, ועד לכחול והסגול - אורכי-הגל הקצרים. כשהאור הלבן הזה פוגע בחלקיקים שבאוויר חלקו נשבר ומתפזר. אורכי הגל הקצרים נוטים להתפזר יותר. לכן האוויר שעל כל סביבותינו זוהר בכחול - זה האור שניטל מהשמש ופוזר לכל-עבר. לכן גם האור המגיע אלינו מכיוון השמש נראה צהבהב - זהו אור לבן שהורידו ממנו חלק מהגוון הכחול.
 

עוד כמה פרטים

שמיים עם, ובלי אטמוספירה. מצאו את ההבדלים
 שמיים עם, ובלי אטמוספירה. מצאו את ההבדלים   
אותו אור באורכי גל קצרים המפוזר לכל עבר, הוא המסתיר לנו את הכוכבים במשך היום. מי שיעמוד על הירח, ירחף בחלל, או סתם יהיה בגובה מספיק מעל פני כדור-הארץ, יראה שמיים שחורים וזרועי כוכבים במשך כל היממה, גם במקומות שבהם השמש זורחת.

אצלנו על כדור-הארץ, כשהשמש שוקעת או זורחת, האור צריך לעבור דרך יותר אטמוספירה בדרך אלינו, ויותר מהכחול מתבזבז. התוצאה היא שהאור המגיע ישירות מהשמש הופך לכתום, ואנחנו מקבלים שקיעות מרהיבות. זיהום האוויר, על כל הפגעים שהוא ממיט עלינו, לפחות נותן לנו משהו להתנחם בו. גם התפרצויות געשיות המעלות כמויות של אפר לאטמוספירה מוסיפות הרבה לחוויית הצפיה בשקיעה, ומספרים שאחרי התפרצות הר הגעש בקרקטואה לפני כמאה-ועשרים שנים נצפו שקיעות השמש המרהיבות ביותר בתולדות המין האנושי.
 
 
 
ועכשיו לניסוי. לך לחדר האמבטיה! מלא את האמבט במים בעומק של כעשרים סנטימטרים. הנח בקצה אחד של האמבט פנס חזק עמיד למים (תמיד טוב שיהיה אחד כזה בבית) והפעל אותו כך שיאיר אל הקצה השני של האמבט. עכשיו, כדי לעזור להתפזרות של האור, הוסף מעט חלב למים וערבב. ראה מה קורה לאור הפנס ולצבע המים. נסה להשתעשע עם כמויות חלב שונות.

אכן, יפה הפיזיקה ללב עצוב.

בלדד השוחיגם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: newsdesk@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by