בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד משיב: איך נוצרת הרוח? 
 
 
בלדד השוחי

דני רופ - מאחורייך! האיש שיודע הכל מסביר על הכוח שמניע את מזג האוויר והורס בתים בניו-ג'רזי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר,

הייתי שמח לדעת איך נוצרת הרוח.

תודה,

יהודה ב.
 
 
יהודה היקר,

רבים שואלים את עצמם, מדי פעם, מאיפה באה הרוח. כולנו מכירים אותה היטב. יש לה השפעה נרחבת עלינו - מהחלטות מיידיות בחיי היומיום כמו איזה מעיל ללבוש, דרך תופעות אנושיות, כמו התפתחות המסעות והסחר דרך הים, ועד לתופעות גלובאליות כמו משולש ברמודה (שזו קבוצת אנשים שעושים רוח).

מעטים טורחים לברר את הענין לאשורו. והשאר - יש להם מזל שאתה פה כדי לשאול את השאלה הזו בשמם, ובשמם אני מודה לך. ומאחר שגם אמרת שזה ישמח אותך, אספר לך איך נוצרת הרוח.

כולנו חיים על קרקעיתו של אוקיינוס אדיר מימדים העשוי מאוויר, והקרוי "אטמוספירה". האוויר מקיף את כדור הארץ בשכבה שעוביה מאות קילומטרים. הוא בלתי-נראה, אבל מאוד ממשי. יש לו משקל, נפח וצפיפות. אפשר להרגיש אותו. הרוח אינה אלא זרמים בתוך אוקיינוס האוויר הזה.

מה גורם לזרמים? בעיקר השמש. השמש מחממת את האוויר באופן בלתי שווה במקומות שונים, וכשאוויר מתחמם, הוא מתפשט ותופס נפח רב יותר. אוויר חם שמתפשט הופך לקל יותר, ועולה למעלה - ככה פועלים כדורים פורחים. האוויר הקר דחוס יותר, ונוטה לרדת למטה. כשהאוויר הקר מצטבר הוא גורם לעליה בלחץ האטמוספרי באיזור שאליו ירד, ובאותו הזמן האוויר החם "בורח" למעלה, וגורם לירידה בלחץ. נטייתו הטבעית של האוויר היא לזרום מאזורי לחץ גבוה לאזורי לחץ נמוך.

במפה ברומטרית (מה שמראים מאחורי הגב של החזאי בטלוויזיה) אפשר לראות איזורים כאלו של לחץ גבוה ונמוך. בעגה המקצועית קוראים להם שקעים ברומטריים ורמות ברומטריות. ככל שההפרש בין הלחצים גדול במרחק קצר, כך הרוח חזקה יותר.

למרות שהשמש היא הכח המניע מאחורי השינויים בלחצי האוויר, שלושה כחות נוספים הפועלים לעצב את הזרמים:

הראשון הוא כח קוריוליס: כדור הארץ (יחד עמנו) מסתובב ללא הרף. הסיבוב הזה גורם להטית מסלול הרוח ביחס אלינו.

השני הוא הכח הצנטרפוגלי: כשרוח נעה במעגל, הכח הצנטרפוגלי (שהוא, כידוע, כח מדומה ותוצר של כח ההתמדה) מסית אותה לכיוון ההפוך ממרכז המעגל.

השלישי הוא החיכוך שבאדמה, בבניינים, בהרים ובים. החיכוך מאט את הרוח, אבל האטה זו אחראית לכמה מתבניות מזג האוויר המעניינות ביותר בגבהים נמוכים.

כחות אלו משתדלים להגיע לסוג של איזון דינמי בינהם. האיזון הדינמי הזה הוא הרוח.


שמח לשמח,

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: newsdesk@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by