בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רשות שמורות הטבע - אוהבת חיות? 
 
 כך נראה התיקון לחוק הגנת חיות הבר (ארכיון)   
 
אורן הוברמן

אם כן, אז למה היא מטמינה מלכודות אכזריות לחיות בר המוגנות בחוק, ומביאה לפציעתן הקשה ולעתים למותן? התשובה: כי רשות שמורות הטבע יכולה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני כשבועיים יצא אלון לטיול ג'יפים עם חבריו בצפון. במהלך הטיול שמעו החברים זעקות שבר מכיוון אחד השיחים. כשפנו לבדוק את העניין, נחרדו לגלות שועל פצוע, שנלכד במלכודת-רגל שהונחה במקום, מעשה אכזרי המנוגד, על פניו, לחוק הגנת חיות הבר (התשט"ו).

"שתיים מרגליו נתפסו במלקחיים החדים של המלכודת" מספר אלון. "כשהתקרבנו אליו הוא אפילו לא נאבק, פשוט נתן בנו מבט של אחד שכבר השלים עם מותו". החבורה היתה בטוחה שלמלכודת אחראים עובדים-זרים, הלוכדים כך בעלי חיים במטרה לאוכלם אחר-כך. "בקושי רב שחררנו את השועל מהמלכודת, וכמובן שלקחנו אותה כדי לדווח על זה לרשות שמורות הטבע" הוא מעיד.

מכאן סיפורינו תופס זווית חדשה לגמרי. "שלושה פקחים של רשות שמורות הטבע הגיעו אלי הביתה" אומר אלון "ואיך שהם ראו את המלכודת הם התפקעו מצחוק. אחד מהם הרים טלפון לאיזה חוקר, שסיפר לנו שהמלכודת שייכת לו. החוקר מאוד התעצבן לגלות שלקחנו לו את המלכודת ושחררנו את השועל. הסתבר שהוא עושה מחקר על יונקים, והלכידה נעשית במסגרת המחקר שלו, ובאישור הרשות".

לדברי ארגון "אנונימוס", מלכודת רגל נחשבת לאחת המלכודות האכזריות ביותר שבנמצא. המלכודת מורכבת ממלתעות מתכת משוננות, המצוידות במנגנון קפיצי ומקובעת לקרקע. כשחיה כלשהי דורכת על הקפיץ, נסגרות המלתעות על רגלה במהירות ובחוזקה. בתגובה לכך, החיה משתוללת בניסיון להשתחרר, תוך כדי שהיא גורמת לעצמה חתכים עמוקים ודימום רב. תוך כך, החיות גורמות לעצמן לעיתים קרובות שברים בעצמות, קורעות גידים ולעיתים אף מרסקות את שיניהן. בשוודיה, שם נאסר השימוש במלכודות הרגל, גילה סקר ממשלתי כי למעלה מ-80 אחוזים מהשועלים שנתפסו במלכודות אלו נמצאו שהם פצועים קשה.

כשמדובר בחיה עקשנית, מגלים לעיתים הלוכדים רק חלקי איברים תפוסים במלכודת; חיות רבות משתחררות מהמלכודת על ידי כרסום הרגל התפוסה עד שהיא נקרעת מן הגוף. אחת מתוך ארבע תצליח להשתחרר לבסוף. מרבית הסיכויים שהיא תמות מאיבוד דם, זיהום, נמק רעב או בטריפה.
 

אם תקרא טוב את החוק, תראה שלנו מותר

 
"רשות שמורות הטבע", המכונה כיום גם "רשות הטבע והגנים", הינה רשות לאומית שמטרתה להשקיע ולטפח את אתרי הנוף והטבע בישראל. מנכ"ל הרשות הוא גם הממונה הממשלתי הרשמי על אכיפת חוק הגנת חיות הבר.

דובר הרשות, אמנון נחמיאס, אישר בראיון לחדשות נענע את השימוש במלכודות-הרגל ל"צרכי מחקר". "המקרה כאן הוא מחקר על התפשטות הכלבת. מדי יום מפזר החוקר מספר מלכודות ובודק אותן לאחר כשש שעות. הוא בודק את השועלים, שם עליהם משדר ומשחרר אותם אחרי זמן קצר".

אין דרכים יותר הומאניות מאשר מלכודות הרגל?
"זה לא חריג. המלכודות הן מהסוג שמשתמשים בו גם בארה"ב, שהן ידידותיות יחסית. הן שומרות על מידה קבועה של לחץ ולא מתהדקות".

עד כמה זה נפוץ?
"ישנה לא מעט לכידה לצרכי מחקר בארץ, במיוחד במשפחת הכלביים".

לא ראוי שהרשות, שמטרתה להגן על בעלי חיים, תמצא פתרונות אחרים?
"הלכידה זה עניין מאוד מורכב. גם שיטות אחרות בעייתיות. שיטת הלולאה למשל, חונקת את בעלי החיים".

החוק, ככלל, אוסר על שימוש במלכודות.
"אם תקרא היטב, תראה שמנכ"ל הרשות יכול לאשר את השימוש באופן מקומי".

דוברת ארגון "תנו לחיות לחיות", אתי אלטמן, לא מופתעת מהסיפור. "זה אכזרי ומזעזע אותי בכל פעם מחדש. דווקא הרשות, שתפקידה להגן על בעלי החיים, מאשרת את השימוש במלכודות רגל. אני חייבת להודות שאני לא מצליחה להבין את הרשות, יש לי איתה עימותים גדולים. בעבר היא הייתה יורה בכלבים משוטטים בבסיסי צה"ל. כלבים שהצליחו לברוח היו מסתובבים עם כדור בגוף. נלחמנו בהם, ולבסוף הם קיבלו הוראה מפורשת להפסיק עם זה. נראה לי שבמקרה של רשות שמורות הטבע החתול שומר על השמנת. אותי זה מאוד מקומם", לדבריה.

השימוש במלכודות האכזריות שפוגעות בחיות נדירות מקבל הכשר למהדרין, בחתימתו של מנכ"ל הרשות עצמו, אלי אמיתי. חוקי? מסתבר שכן. השועלים הרי, לא יוכלו להגיש בג"צ לעולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by