בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בין הפטיש לסדן 
 
 רק אל תפגעו להם בדמוקרטיה הקדושה. חג סוכות בחברון (רויטרס)   
 
יוסי גורביץ

הממשלה והימין הפכו לאחרונה למגיני הצדק והמנהל התקין. יוסי גורביץ אהב את הבדיחה, ומזמין אותם להציץ במראה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טענות פלסטיניות על הפרות זכויות אדם הן דבר מעורר חשד. למרות שצה"ל מרבה להפר זכויות אדם בשטחים, ולמרות שרוב פעילי זכויות האדם הפלסטיניים פועלים ביושר ובכנות, הרי שאצל דובריהם הרשמיים הסיפור שונה: זכויות האדם משמשות להם רק כפלטפורמה נוחה לנגח ממנה את ישראל. הם הוכיחו שוב ושוב, במשטר העינויים והערצת המוות שהקימו, עד כמה חשובות להם זכויות האדם.

אבל חשד דומה צריך להתעורר גם כשרואים אנשי ימין מנופפים בדגל הדמוקרטיה והמנהל התקין. אכן, פעם היו אנשי ימין שתמכו בהם. בני בגין היה מהבולטים שבאישים הללו, והוא נזרק לערימת הגרוטאות של מפלגות הימין בדיוק בשל כך.

אנשי הימין תקפו את יוסי ביילין וטענו שרק לממשלה נבחרת יש זכות לקבוע מדיניות חוץ. אמת ויציב. אך קשה לשכוח כיצד כאשר ממשלת רבין דנה בהסכם שלום עם סוריה שכלל את החזרת הגולן, מיהר איש ימין אחד, בנימין נתניהו, לוושינגטון, והפעיל שם את כל קשריו כדי שהקונגרס האמריקני לא יאשר הצבת כוחות אמריקנים בגולן. הוא לא היה אז בדיוק חבר הממשלה, ואף על פי כן הרשה לעצמו לשלוח ידו במדיניות חוץ. חוגי הימין לא קרעו אז את בגדיהם על הפגיעה בעקרון ריבונות הממשלה הנבחרת.

אנשי הימין טענו שביילין הוא בוגד. איש ימין אחד – אותו בנימין נתניהו, מעניין איך הוא צץ כל הזמן – הקריא בזמנו מעל דוכן הכנסת את מסמך שטאובר הסודי, שהגדיר את עמדות ישראל במשא ומתן עם סוריה. מדובר בסוג המסמך שמככב בחלומותיהם של ראשי ארגוני ביון. נתניהו העניק אותו למודיעין הסורי בחינם, כדי לסכל את מדיניות ממשלתה הנבחרת של ישראל. המעשה היה לא חוקי, אך הוא נשען על חסינותו של נתניהו – שאכן, בדיוק לשם כך ניתנה. עם זאת, קשה לזכור הרבה אנשי ימין שאחרי המאורע ההוא התהלכו ואפר על ראשם. למעשה, למי שזוכר – וזיכרון ארוך הוא אויבם של הפוליטיקאים – זמן קצר לאחר מכן נבחר נתניהו לראשות הממשלה. כל כך היה המעשה קל בעיני בוחריו.
 

דמוקרטיה לצדיקים

 
לא זו אף זו: חוק הבגידה הישראלי קובע כי חרחור מלחמה הוא בגידה. ואף על פי כן, איש ימין בכיר, שהונה – כך קבעו בית משפט ואנשים רבים אחרים – את הממשלה שבה שירת והוביל אותה למלחמה בלבנון, תוך סיבוכה במלחמה קצרה ובלתי מתוכננת עם סוריה, לא הואשם מעולם בבגידה או בהפקרת האינטרסים הלאומיים. אלו, מסתבר, מופקרים רק על ידי אנשי שמאל.

והמובילים במרוץ גלגול העיניים, כרגיל, הם המתנחלים. צווחותיהם על "עקיפת הממשלה", על "מעשים שלא באישור", מצחיקים עד דמעות. הרי מהן ההתנחלויות אם לא קביעת עובדות בשטח, בניגוד לרצונן של ממשלות? מתי התנהל משאל בנושא "האם אתה תומך בהתיישבות מחוץ לגבולות מדינת ישראל המוכרים"?

כדי להכריח את העם הישראלי לקבל את סדר היום המשיחי שלהם, עקפו המתנחלים כל ממשלה, התעלמו מצווי פינוי, ונהגו תמיד כרצונם. צווי פינוי הוצאו, והם התעלמו מהם. לא אחת הוקמו התנחלויות במיוחד כדי לטרפד יוזמת שלום ממשלתית מסוימת.

יתר על כן, המתנחלים הם אנטי דמוקרטיים במוצהר. אין מדינה דמוקרטית שאיננה "מדינת כל אזרחיה". אך הם דורשים שוב ושוב את פסילת קולותיהם של ערביי ישראל, ובמשתמע שוללים את אזרחותם.

אנשי הימין נושאים את שם הדמוקרטיה לשווא, בדיוק כפי שעושים ביילין וחלק נכבד מהשמאל.

אנשי הימין ויתרו על הדמוקרטיה בשם אדמת ארץ ישראל וגזענות העם הנבחר. רבים מאנשי השמאל ויתרו עליה בשם השלום.

ובין שני מחנות אלה, בין הפטיש לסדן, נמחצת הדמוקרטיה הישראלית למוות.


יוסי גורביץ הוא הסטוריון ופובליציסט
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by