בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
דמותו של מנהיג 
 
 צ'רצ'יל. לנבחרי ציבור יש מאפייני אישיות כמו אינטליגנציה, מוחצנות וביטחון עצמי    צילום: ויקיפדיה    
דברים שיורמים יודעים |
 

בני האדם, כמו בעלי חיים רבים, נוהגים ליצור קבוצות בעלות מנהיג מוגדר. אך מדוע בכלל צריך מנהיגים, ועל סמך מה אנחנו בוחרים אותם? ומדוע מוכנה שאר הקבוצה ללכת אחריהם? מחקרים מראים שלמנהיגים יש תכונות אישיות משותפות, אבל הם קודם כל צריכים מוטיבציה לפעול. אז מה הופך בן אדם למנהיג? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ב"ל שואל: "מה הופך בן אדם למנהיג?"

 

בני האדם הם יצורים בלתי צפויים, שלא לומר תימהוניים בבחירת מנהיגיהם, ובכל זאת לפסיכולוגים יש תשובות המבוססות על ניתוחים סטטיסטים והמאשרות את המובן מאליו: למנהיגים (נבחרי ציבור, מנהלים, מפקדים וכו') יש מאפייני אישיות כמו אינטליגנציה, מוחצנות וביטחון עצמי. בקיצור ב"ל, כדי להנהיג כדאי שתהיה חכם, שתאמין שאתה יכול לעשות זאת ושתרצה שבני אדם יכירו אותך. הגיוני, אבל העובדה שרובינו לא שרים, מנכ"לים או רמטכ"לים, ושאנחנו חיים טוב עם זה, מרמזת על כך שהעניין מורכב קצת יותר. כדי להיות מנהיג אנשים צריכים לרצות או לפחות להסכים שתנהיג אותם.

 

כדי להבין למה דווקא אדם מסוים הופך למנהיג, צריך לשאול: למה בכלל צריך מנהיגים? מנהיגות מופיעה באופנים שונים בכל מצב בו נדרשת קבוצה לפעול יחד על אף ניגודי אינטרסים. מצב כזה אינו ייחודי לבני אדם. כך למשל, בעלי חיים רבים מוגנים יותר בלהקות או בעדרים, אלא שלא לכל הפרטים יש את אותם הצרכים. איך מחליטה הקבוצה לנוע אל מקור המים או אל שדה המרעה למרות שחלק מהיחידים היו מעדיפים אולי להמשיך ולנמנם במקום?  

 

קודם כל צריך לרצות

 

מי שמנהיג את מסעות הציד הוא המיומן שבציידים, ומבוגר מנוסה הוא המפשר במחלוקות פנימיות. נראה שעם התפתחות השפה, התרבות ועליית החשיבות של ידע ומיומנות, נאלצו אבות אבותינו ליצור סגנון מנהיגות שיתאים לאורח החיים החדש.

 

לפעמים מי שמסכן עצמו בהליכה בראש המחנה הוא פשוט מי שחשוב לו לזוז. צפיות בעדרי זברות העלו שמי שיוזם תנועה לבורות המים הן נקבות מניקות הזקוקות ליותר נוזלים. כשהנקבה צועדת קדימה, הולכים באותו כיוון חבריה ללהקה (הזברות יוצרות קבוצה יציבה של זכר עם כמה נקבות וגורים) וכמה להקות כאלו ימשכו עדר גדול שרובו פשוט שואף להישאר במקום הבטוח ביותר במרכז ההמון. באופן דומה, הדג המוביל את הלהקה הוא לעיתים קרובות פשוט הרעב שבחבורה. אצלנו בני האדם מתברר, שלא במפתיע כי מאפיין בולט אצל מנהיגים הוא "מוטיבציה" כלומר מנהיג הוא קודם כל מי שמאוד רוצה להנהיג.

 

המעז מנצח

דגים "אמיצים" הופכים למנהיגים
 דגים "אמיצים" הופכים למנהיגים 
 צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

כדי להנהיג קבוצה כלשהי, מלהקת ציפורים ועד לחברת סטרט אפ, צריך להסתכן. חידת המנהיגות קשורה לחידה מסתורית לא פחות - למה שמישהו יסכים להיות מונהג? נראה שלפחות חלק מהתשובה היא שבטוח יותר לנוע אחרי מישהו שלוקח על עצמו חלק גדול בסכנה. צריך אומץ לעבור לאוהל בודד בשדרות רוטשילד, אבל קצת פחות אומץ כדי להקים את האוהל השני לידו, ולהציב את האוהל ה-50 זה כבר טרנדי וכיף.  

 

כדי לבדוק את האופן שבו נוצרים יחסי מנהיג-מונהג על בסיס הבדלי אישיות, בחרה החוקרת ג'ניפר הרקורט (Jennifer Harcourt) לבחון מערכת פשוטה. הכלל הניתן: נבדקו דגים המעדיפים לשהות במקומות מסתור והוכנסו לאקווריום שחולק לאזור עמוק עשיר בצמחייה מגוננת, ולאזור רדוד וחשוף. הדגים שהו שם לבד והאוכל הוכנס לחלק ה"מסוכן" של הכלי. מידת האומץ של כל דג נקבעה על פי מספר הגיחות שלו מהמחסה ומשך הזמן שהעז לבלות בחלקו המאיים של הכלי. בשלב השני התאפשר לשני דגים לראות זה את זה: כל זוג כלל דג "אמיץ", כלומר כזה שבחר כשהיה לבדו לבלות יותר מ40% מזמנו במים הרדודים, ו"פחדן", כלומר מי שבילה שם פחות מ15% מזמנו.

 

כצפוי, היציאות לאזור האוכל המסוכן הפכו מתואמות. ה"אמיצים" הפכו נועזים עוד יותר ויזמו יותר גיחות אל מחוץ למחסה, והפחדנים לעומתם הפכו מונהגים, הפסיקו ליזום יציאות ופשוט עקבו אחר המנהיג שהופיע באקווריום.

 
 

ואולי צריך גבר-גבר כמנהיג?

גיל מבוגר נחשב כיתרון למנהיג
 גיל מבוגר נחשב כיתרון למנהיג 
 צילום: Gettyimages/ אימאג'בנק 
 

בין התכונות שמוצאים במנהיגים בולטת בהעדרה הדומיננטיות. אנשים שתלטנים משיגים לעיתים יעדים אישיים, אך אינם יוצרים קבוצות, מציבים להן יעדים או מובילים אחרים להשגת אותם יעדים. העניין מוזר בעיקר כשאנו משווים את עצמנו לקרובי המשפחה. אצל קופי האדם הזכר השליט הוא גם החזק פיזית, חברי הקבוצה מפחדים ממנו והוא שתלטן. בבון שליט (זכר אלפא) יוליך את קבוצתו בהתאם לצרכי התזונה שלו, גם כשהדבר יפגע בתזונת שאר הקופים, כשהוא מסתמך על קשרים חברתיים ועל הפחד מנטישה שימנעו את התפוררות הלהקה.

 

למרבה ההפתעה, סגנון המנהיגות של אבותינו, כפי שניתן לשחזר מממצאים ארכיאולוגים ומצפייה בשבטי ציידים-לקטים בני זמננו, הוא יחסית דמוקרטי. מי שמנהיג את מסעות הציד הוא המיומן שבציידים, ומבוגר מנוסה הוא המפשר במחלוקות פנימיות. נראה שעם התפתחות השפה, התרבות ועליית החשיבות של ידע ומיומנות, נאלצו אבות אבותינו ליצור סגנון מנהיגות שיתאים לאורח החיים החדש. באמצעות היררכיה המבוססת על כוח פיזי, ניתן לחלק משאבים ולכפות ציות רגעי אך לא לדאוג לחלוקת עבודה, ללימוד של טכנולוגיות (ייצור כלים, שליטה וטיפול בעץ, טקסטיל) או ליישוב קונפליקטים, אותם השפה הפכה למורכבים יותר מסתם קטטות.

 

מנהיגות מבוססת ידע היא התפתחות אנושית שהתחוללה ב-2 מיליון השנים האחרונות, כלומר כאשר ההישרדות הפכה תלויה בכישורים נלמדים ובשפה. הזמן הזה הספיק כנראה ליצור בנו מנגנונים ליצירה וקבלה של מנהיגות. בני אדם בכל תרבות מייחסים משמעות רבה למנהיגים ויודעים לזהות כישורי מנהיגות אצל חבריהם. הפילים יצרו מנגנון דומה באופן עצמאי, שם מנהיגה את הלהקה נקבה מבוגרת שצברה נסיון וזוכרת לאן כדאי לפנות כשמגיעה בצורת למשל. כך, להבדיל מקרובי המשפחה, אצל האדם גיל מבוגר נחשב כיתרון למנהיג ולא כחולשה המזמינה הדחה מצד צעיר חסון. כאשר לפני הרף עין של מעט יותר מ-10,000 שנים התפתחה החקלאות ועמה צמחה האוכלוסייה ויצרה יישובי קבע, הפכה המנהיגות פורמלית יותר ודמוקרטית פחות. הדיקטטורה היא המצאה חדשה ולא "טבעית", ולראיה - בני אדם בכל מקום נרתעים ממנהיגות שרירותית או מבוססת פחד.

 

אבל למה שמישהו ירצה להיות מנהיג ואם כדאי להנהיג, למה רובינו מסכימים להיות מונהגים? בכך יעסוק הטור הבא.

 

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by