בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
משפחות האומנה של בעלי הכנף 
 
 גוזל הקוקייה מקבל מזון משני הורים מאמצים. קן הקוקייה? לא משהו שקל בהכרח למצוא    צילום: Getty Images / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

בעולם הציפורים ישנה תופעה המרתקת את הביולוגים בכל פעם מחדש ומדובר במינים שונים של מטילות ביצים בקינים של מינים אחרים. מדוע הן עושות את זה? ויותר מסקרן – מדוע שציפור המוצאת בקינה ביצים זרות תאפשר לגוזל לבקוע מתוכן, לפעמים על חשבון משאבים של צאצאיהן הביולוגיים? בקן לא מגרשים ילדי זרים. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

ל"ש שואלת: "האם סיפור הברווזון המכוער אפשרי מבחינה ביולוגית?"

 

הברווזון המכוער הוא סיפור תלאותיו של ברבור שבקע בקן של אווזה. האם יתכן שברבורה תטיל ביצה בקן זר? התשובה, למרבה ההפתעה, חיובית. כאשר גילה אדוארד ג'אנר (מי שהיה הראשון לחסן בני אדם ממחלת האבעבועות) את סודה של הקוקיה התקבל  הגילוי בתדהמה ובתיעוב בקרב בני זמנו והיה מי שטען כי האלוהים לא התכוון שבני האדם ידעו פרטים מביכים כאלו על יצירתו. כיום ידוע כי בערך אחוז אחד ממיני העופות (כ-100 מתוך 10,000) הם טפילים מוחלטים שאינם מקננים כלל. הידועה שבהם היא, כאמור, הקוקיה שעל אורח חייה לומד כל ילד מ"דירה להשכיר" של לאה גולדברג:

"..קוקיה מפקירה הבנים

כל בניה גדלו בקנים זרים,

כולם עזובים, כולם מופקרים..."

 

איך שורד גוזל קוקיה טפיל?

הגוזל מצוייד בסימנים המעוררים את אינסטינקט ההאכלה אצל בעלי הקן
 הגוזל מצוייד בסימנים המעוררים את אינסטינקט ההאכלה אצל בעלי הקן 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

 

קינון הוא מטלה כבדה ואם אפשר, למה לא לתת למישהו אחר לעשות את העבודה? ואכן, מחקר אבולוציוני העלה כי "טפילות ביצים" הומצאה מחדש שבע פעמים בהיסטוריה של בעלי הכנף. פרט למין מוזר אחד כל מיני הציפורים הטפילות בוקעות כגוזלים הדורשים טיפול צמוד והאכלה ממקור למקור. נראה שעבור מי שמתחיל את חייו לא כגוזל עירום אלא כאפרוח המנקר בעצמו את מזונו הרווח מטפילות קטן בהרבה. בין הקוקיה לבין המאמצים בעל כורחם התפתח מירוץ חימוש המרתק את הביולוגים.

 

הקוקיה מוציאה ביצה מקורית כדי לפנות מקום לביצה שלה, העובר מתפתח במהירות ודואג, ברוב מיני הטפילים, להשליך או להמית את אחיו החורגים. הגוזל מצוייד בסימנים המעוררים את אינסטינקט ההאכלה אצל בעלי הקן וכאשר נדרשים לשם כך ציוצים הוא מפיק עוצמה קולית השקולה כנגד מה שהיו אמורים כל הגוזלים המקוריים ז"ל לצייץ יחדיו. הצורך של הציפור הטפילה להתאים עצמה להתנהגות המארחת מביאה לפיצול מואץ של אוכלוסיית הטפילים לזנים ולמינים מתמחים חדשים. המארחים מצידם מתגוננים באמצעות סימני היכר קשים לחיקוי של הביצה. מינים המועדים לתקיפה טפילית מטילים ביצים המשתנות מקן לקן אך דומות מאד זו לזו באותה תטולה כך שביצת הקוקיה תבלוט.

 

כניעת המאמצת בעל כורחה

 

 

באופן לא מפתיע הציפור מתקשה במתמטיקה: ביאליק ידע כי "בקן לה שלוש ביצים" אבל הציפור עצמה תזהה ביצה זרה רק אם הונחה בקן לפני שהיא עצמה החלה להטיל ולא תחשוד אם יהיו בקן לפתע ארבע ביצים. ההתגוננות בפני קוקיות קשה. הדרך היעילה ביותר היא לשמור על הקן, לרחף סביבו ולתקוף פולשים אלא שטקטיקה כזו מפרסמת את מיקום הקן לטורפים. כשהיא מזהה ביצה טפילית הציפור תנסה לעיתים לנקר אותה והקוקיה, כתגובה, מייצרת ביצים עבות קליפה וקשיחות במיוחד. לחילופין יכולה הציפור לגלגל את ביצת הקוקיה אל  מחוץ לקן, פעולה שעלולה לסדוק ביצים כשרות. יש ציפורים שפשוט תיטושנה קן שהופיעה בו ביצה זרה כדי לנסות מחדש במקום אחר, אצל אחרות אמצעי ההגנה יקרים מדי והן מעדיפות לשלם את "מס הטפילות" ומינים אחרים הצליחו עדי להכחדת זן הקוקיה שהתמחה בהם.

 
 

מדוע גם ברבורות מטילות טפילות?

 

מיני עופות רבים בונים קן, והנקבות מטילות ודוגרות בו אבל בנוסף מטילות עוד ביצה או שתיים בקינים זרים, לרוב אצל בנות מינן. התופעה נפוצה בעיקר במושבות דגירה צפופות כשהנקבה מטילה מספר רב של ביצים

 

אבל מה בדבר הברבור שלנו? מסתבר שיש שטח אפור רחב בין טפילות לעצמאות מושלמת. מיני עופות רבים בונים קן, מטילים בו ודוגרים אבל בנוסף מטילים עוד ביצה או שתיים בקינים זרים, לרוב אצל בנות מינן. התופעה נפוצה בעיקר אצל עופות המתקבצים במושבות דגירה צפופות כשהנקבה מטילה מספר רב של ביצים, ובניגוד לטפילות המוחלטת האסטרטגיה הזו אופיינית לבוקעים כאפרוחים ולא כגוזלים. כל המאפיינים הללו נמצאים אצל עופות המים כדוגמת הברבור שלנו. בדיקות DNA אצל מיני ברווזים, אווזים וברבורים בטבע מעלות שכעשירית האפרוחים "מאומצים" ובערך ברבע מהקינים מוצאים לפחות אפרוח אחד שמוצאו מביצה טפילית. הביולוגים מגלים עניין בהתנהגות הזו משום שהיא דוגמה ייחודית לאפשרות של נקבה לבחור לעצמה את אסטרטגיית הרבייה.

 
אמא ברבורה תטיל את הביצה בקן זר כאשר הקן שלה עצמה נפגע או מלא
 אמא ברבורה תטיל את הביצה בקן זר כאשר הקן שלה עצמה נפגע או מלא 
 צילום: חגית מוסקוביץ' 
 

אמא ברבורה תטיל את הביצה בקן זר כאשר הקן שלה עצמה נפגע, כאשר מצבה לא מאפשר דגירה וכאשר הקן פשוט מלא וזו היא החלופה הטובה ביותר להשלכת הביצים העודפות. ההחלטה תלויה קודם כל במשאבים: בתנאי מחסור קשה יתרכזו העופות בשרידת עצמם ולא יטילו כלל. אם ישתפר מעט המצב תועדף הטלה טפילית בה משלמת האם את רק מחירה התזונתי של הביצה. קינון של ממש יתבצע כשיש מספיק משאבים לכך - אם המצב מצויין וניתן להפיק עודף ביצים על קיבולת הקן, הנקבה תטיל אותן בקינים נוספים ותהנה מכל העולמות. לעיתים מה שישפיע על ההחלטה היא פשוט זמינות. הטלה טפילית אינה מלאכה פשוטה, נדרש סקר שוק למציאת קן ראוי ומארב סבלני לזמן הראוי. העבודה הזו נעשית פשוטה ככל שהשכנים קרובים וגלויים יותר לעין. כך נכשלו מאמצים לסייע לאוכלוסיות ברווזים כשהוצבו עבורם תיבות הטלה במקום מתאים אך בצפיפות כזו שהפכה את הטפילות לקלה מדי. כאשר בקינים היו ביצים רבות שהוטלו בגניבה היתה הבקיעה לא מתואמת. "הברווזון המכוער" נפתח בבקיעת הברווזונים ובהתעקשות אמא ברווזה להוסיף ולדגור על הביצה הסוררת המאחרת להיסדק אלא שבטבע קשה הרבה יותר לדגור ולשמור על להקת אפרוחים בו זמנית.

 

היתרונות שבאימוץ הכפוי

 

בניגוד למאבק המתמיד שבין הקוקיה לקורבנותיה לא נראה שעופות המים טורחים לפתח מנגנונים למניעת הטלה טפילית של בני מינם או אפילו של מינים קרובים. מחירה של ביצה נוספת ואפרוח נוסף בלהקה פשוט זול מכל אמצעי לניקוי הקן. לעיתים קרובות הביצה הטפילית שייכת לקרוב משפחה כך שהדגירה עליה הגיונית מבחינת השאיפה להפצת הגנים. אפרוח נוסף יכול אפילו לשפר את סיכויי השרידה של האפרוחים החוקיים משום שתקיפת טורף מסוכנת מעט פחות כשיש סיכוי שהבן המאומץ הוא זה שישמש כארוחה וקבוצה גדולה עשויה להרתיע טורפים. האחוז הניכר של "מאומצים" אצל ברבורים עשוי להסביר תופעה מוזרה של "היתוך להקות" בו אפרוחים מכמה קינים יוצרים קבוצה אחת שמטופלת על ידי כמה בוגרים. כזכור מסתיים סיפורו של הברווזון המכוער בהצטרפות לקבוצת ברבורים כזו.

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by