בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
שתי פנים של הומור 
 
 ההומור הוא חידה המתעקשת לצחוק בפניהם של מדענים    צילום: Getty Images / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

ההומור ייחודי לנו, בני האדם. מדובר למעשה בצורת ביטוי נוספת לאינטליגנציה העודפת שלנו. אבל איזה תפקיד ממלא ההומור מלבד למלא את חיינו בצחוק ומדוע יש בו צורך מלבד הטעם הנוסף לחיים? מרתק למשל לבחון הומור בחיזור בין גברים ונשים. מדוע להצחיק הוא תפקיד "של הגבר" ומה מושך אישה בהומור? וגם איזה תפקיד יש להומור בלכידות החברתית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

נ"ב שואל: "האם רק לבני אדם יש חוש הומור ולמה?"

 

כן, האדם הוא היצור היחיד שמספר בדיחות וצוחק מהן. את אביו הקדמון של הצחוק מוצאים זואולוגים במחוות ידידותיות המשלבות פתיחת פה וקולות המזכירים צחוק אנושי אצל קופים במשחק חברתי אבל רק האדם יוצר הומור. ההומור הוא חידה המתעקשת לצחוק בפניהם של מדענים המבקשים לקטלג או להציב אותה בסיפור הכולל על האבולוציה של האינטיליגנציה האנושית.

 
צורך פתאומי לדחות הנחות קודמות ולהשתמש בתבנית חדשה לארגון מחדש של העובדות
 צורך פתאומי לדחות הנחות קודמות ולהשתמש בתבנית חדשה לארגון מחדש של העובדות 
 צילום: עמוס אלנבוגן וניר מולד 
 

לרוב מה שמצחיק אותנו הוא צורך פתאומי לדחות הנחות קודמות ולהשתמש בתבנית חדשה לארגון מחדש של העובדות. כשבודקים במכשיר MRI איך פועל המוח כששומעים בדיחה או מסתכלים בקריקטורה מתברר שפרט לאזורי המוח המעבדים שפה (בבדיחות כתובות) או מידע מרחבי (בקריקטורה) מופעלת אצלנו גם קליפת המוח באזור הגשר שבין שני חצאיו. זהו חלק צעיר מבחינה אבולוציונית של מערכת העצבים והוא מופעל כאשר יש צורך באיתור שגיאות או בטיפול במידע שאינו מתאים לציפיות. זהו חלק המוח בו אנו מתעללים כאשר מבקשים מאנשים לציין את צבע האותיות ומראים להם את המילה "אדום" באותיות ירוקות או כאשר מבקשים מהם לספור פריטים על מסך ומקרינים להם ארבע פעמים את הסיפרה 3. בו בזמן פועלים גם אזורים האחראים לתחושת עונג, כלומר המוח מעניק לנו "פרס" על ההצלחה שבארגון המידע מחדש.

 

יצירתיות לא הישרדותית

 

יש מי שעבורו ההומור הוא טרמפיסט. כשגדל המוח ועימו היכולות השכליות התחלנו גם להנות מהיכולת לשחק בשפה ובתפיסת המרחב. אבל האוניברסליות של ההומור וההערכה הגבוהה אליו בכל חברה מצביעים על מנגנון שיש לו תפקיד. מבדקים של יכולת יצירת הומור מראים כי מי שמצליח לחבר משפט שנון לציור הוא לרוב אדם אינטיליגנטי וכי היצירתיות היא מרכיב האינטיליגנציה הקשור באופן המובהק ביותר להומור. קל להבין כיצד הברירה הטבעית עודדה את התפתחות היצירתיות האנושית: כלי אבן המעידים על פרץ יצירתיות טכנית מופיעים כבר לפני כ-2-3 מיליוני שנים והארכיאולוגיה מלמדת על ערכה הגדול של יצירתיות להישרדות ולהצלחתן של ההומו-סאפיינס. אבל קשה מאד להבין איך יכולת לספר בדיחה מוצלחת תעזור לצוד ממותה או למצוא מערה לחורף.

 
 
 

 

הומור 'פנימי' המבוסס על אסוציאציות או זכרונות משותפים מלכד את הקבוצה ומבדיל אותה מזרים שלא מבינים את הצחוק. הומור תוקפני (לעג) משמש נגד מי שמאיים על הקבוצה או כנשק במאבק על מקום בהיררכיה

 

לפני כ-60 אלף שנים מופיע סוג חדש של יצירתיות שאין לה לכאורה ערך הישרדותי: אמנות. משערים כי הדחף לסוג החדש הזה של יצירה הוא הברירה המינית. לפי דעה זו תפקיד האמנות החזותית, הספרותית וההומוריסטית הוא לפרסם את היכולת השכלית-יצירתית כדי למשוך בני זוג. ממש כשם שחיזור בכמה מיני ציפורים מלווה להטוטים אווירונאוטים כדי להפגין חוזק וזריזות, כלומר גנטיקה ראויה, בפני נקבות כך זקוק גם האדם למפגן יכולת שיראה את היצירתיות שלו לעולם. קשה לחבר בדיחה טובה וקשה אפילו לספר נכון בדיחה שכבר שמעת, אם הצלחת להצחיק כנראה שיש לך גנים מוצלחים להוריש לדור הבא.

 

הומור בחיזור בין המינים

גברים בעלי חוש הומור נתפסים אינטיליגנטים, רגישים, מעניינים ואפילו גבריים יותר
 גברים בעלי חוש הומור נתפסים אינטיליגנטים, רגישים, מעניינים ואפילו גבריים יותר 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

מאפיין מרכזי בתכונות אותן מטפחת הברירה המינית הוא שהן דורשות תצוגה ראוותנית מצד הזכר ובררנות מצד הנקבה שתישא במחיר של בחירה לא זהירה. חוש הומור הוא תכונה חשובה ברשימת הדרישות שגברים ונשים כאחד מציבים לבן או בת זוג אבל מתברר שיש בכל זאת הבדל. ככלל, נשים מחפשות גבר שיוכל להצחיק אותן וגברים מחפשים אישה שתצחק מהבדיחות שלהם. תצפיות ומחקרים העלו שאכן גברים טורחים יותר לייצר הומור ונשים הן צרכניות הומור נלהבות ובררניות יותר. כבר מהילדות המוקדמת בנות צוחקות יותר מבנים, מגלות עניין רב יותר בקומדיות והן גם מהירות יותר לפסול בדיחות לא מוצלחות. סריקות מוח מראות שנשים מפעילות יותר את מחצית המוח השמאלית ה"אנליטית" כשמוצגת להן קריקטורה, כלומר משקיעות יותר בהערכה של רמת ההומור, וכן מופעלים יותר מרכזי הגמול מה שמרמז שנשים גם נהנות יותר מבדיחה מוצלחת.

 
 

 

נשים מחפשות גבר שיוכל להצחיק אותן וגברים מחפשים אישה שתצחק מהבדיחות שלהם. תצפיות ומחקרים העלו שאכן גברים טורחים יותר לייצר הומור ונשים הן צרכניות הומור נלהבות ובררניות יותר

 

 

מה שמחזק עוד יותר את התיאוריה של הצחוק כאמצעי חיזור הוא שנשים מגלות העדפה חזקה לבעלי חוש הומור בימים הפוריים של המחזור החודשי כאשר הגנטיקה של בן הזוג חשובה במיוחד. גברים בעלי חוש הומור נתפסים לא רק כאינטיליגנטים יותר  אלא גם כאבות פוטנציאלים טובים יותר, כרגישים, מעניינים ואפילו גבריים וגבוהים יותר ממי שאינו מצליח להצחיק.

 

אלא שיש מי שמערער על הרעיון שהבדיחה היא אמצעי חיזור. האם נשים נמשכות לגבר בזכות בדיחה מוצלחת או שהבדיחה תהיה מצחיקה יותר מפיו של גבר מושך? מחקר שבדק הערכת הומור העלה שצחוק נשי מתגלגל הוא סימן למשיכה ולא מה שיוצר אותה. אותו משפט הצחיק יותר מפיו של גבר יפה. תפקיד ההומור בחיזור אנושי, לדעת מתנגדי תיאוריית הברירה המינית, אינו להרשים אלא לאותת על עניין בלי להסתכן בהצעה מפורשת שעשויה לגרור סירוב מפורש.

 

הומור פנימי וחברתי

חשוב ביצירה ושימור של חברויות ושותפויות שהיו מאז ומעולם חשובות להישרדות
 חשוב ביצירה ושימור של חברויות ושותפויות שהיו מאז ומעולם חשובות להישרדות 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

 

הומור הוא מרכיב חשוב גם בתקשורת בין בני אותו מין אם כי יש הבדל מובהק בין המינים בסוג ההומור. גברים נוטים הרבה יותר לעצור ולספר בדיחה במנותק מהדיאלוג הספונטני ונשים מעדיפות לשלב אנקדוטות קומיות מחיי היומיום בתוך שטף השיחה. מי שמחפש הצדקות ליכולת ההומור האנושית מוצא לו מטרות רבות נוספות: הומור "פנימי", המבוסס על אסוציאציות או זכרונות משותפים, מלכד את הקבוצה ומבדיל אותה מזרים שלא מבינים את הצחוק. הומור תוקפני (לעג) משמש כנגד מי שמאיים על הקבוצה או כנשק במאבק על מקום בהיררכיה. הומור הוא גם דבק מצויין לשמור אנשים יחד ולהפחית תוקפנות. גם אם בדיחה היא תצוגה של וירטואוזיות יצירתית הרי שפרסום כזה חשוב לא רק למציאת בן זוג אלא גם ביצירה ושימור של חברויות ושותפויות שהיו מאז ומעולם חשובות להישרדות.  

 

באחד מסיפורי המדע הבדיוני של אסימוב מגלה מדען כי הבדיחות הן חלק מניסוי שעורכים חוצנים בבני האדם ומרגע שמתגלה הסוד, נקטע הניסוי, ואף בדיחה לא מצחיקה עוד. בדיחה שמסבירים אותה לעולם לא תצחיק ואולי טוב שהמדע לא באמת מצליח להסביר את הבדיחה.

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by