בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
החיוך בא מבפנים 
 
 החיוך לא רק שלא נכחד אלא קיבל בחברה האנושית משמעות גדולה מכפי שהיתה לו בעבר    צילום: Getty Images / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

מה פשר החיוך? האם אנחנו באמת יכולים לזייף חיוכים בצורה אמינה או שמא מדובר בכרטיס ביקור טבעי? מדוע אנחנו מחייכים, האם זה כדי לזכות בחיבה, להיות מנומסים, לחזר? דבר אחד בטוח – החיוך הטבעי נושא עמו מטען שלם של מסרים חברתיים לסביבה שלנו. הוא לא רק מעיד על מצב נפשי טוב אלא בעיקר מאפשר לנו לייצר אמון עם הסביבה שלנו. חייכו טבעי, יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

"נמרי" שואל: "מהי הסיבה לכך שאצל כלבים ובעלי חיים אחרים חשיפת השיניים מביעה תוקפנות, ואצל בני האדם אותה מחווה הפכה לאיתות ידידותי?"

 

אכן אצל כלבים חשיפת שיניים המלווה בנהמה היא איום אבל החיוך שלנו אינו מקביל להתרעה של ידידנו הטוב ביותר. החיוך שלנו אילם ואינו כולל בהכרח חשיפת שיניים. ולראייה החיוך הראשון של כל אדם, בערך בגיל חודש, חושף חניכיים ריקות . אצל קרובינו הקופים יש מחווה המזכירה חיוך אנושי - חשיפת שיניים שקטה כשהקוף ניצב במקומו בתנוחה הגנתית  ומתחמקת. אצל קופי מקוק או בבונים הבעה זו מופנית תמיד מצידו של קוף זוטר לבכיר ממנו והיא מביעה הכנעה. אצל השימפנזים  שפיתחו תקשורת משוכללת יותר קיבל ה"חיוך" הגולמי הזה תפקידים נוספים והוא משמש בנוסף להרגעת זכר האלפא גם לפיוס, השלמה והבעת קרבה בין שימפנזים שווי מעמד.

 

שני חיוכים, טבעי ומלאכותי

אנחנו מחייכים יותר דווקא לבני המין שלנו - אקט של יחסי קירבה ואמון
 אנחנו מחייכים יותר דווקא לבני המין שלנו - אקט של יחסי קירבה ואמון 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

אבל מה עושה החיוך אצלנו, בני אדם שמסוגלים לנסח במילים את מה שהם מבקשים לשדר לעולם? באופן מוזר החיוך לא רק שלא נכחד אלא קיבל בחברה האנושית משמעות גדולה מכפי שהיתה לו אצל אבותינו. אצל האדם ניתן להבחין בשני סוגי חיוך. הסוג הראשון הוא "חיוך הדיילת" שאנו לובשים על הפנים כאשר אנו עומדים, למשל, מול מצלמה. ההחלטה על חיוך כזה מתקבלת בקליפת המוח בחציו השמאלי. משם יוצא המסר לשריר הזיגומטיקוס שבלחי להרים את השפתיים. כיוון שמחצית המוח השמאלית מקושרת למחצית הגוף הימנית יהיה החיוך המעושה בלתי סימטרי: צד ימין של הפה יהיה גבוה מצד שמאל. החיוך הזה מפעיל רק את השפתיים בעוד השרירים המקיפים את העין אינם מעורבים והוא מופיע ונמוג במהירות בה אנו מחליטים על כך. החיוך השני, הספונטני, הוא ביטוי לא רצוני של מצב נפשי ועבורו בנתה לנו אמא טבע מסלול עצבי מיוחד עמוק מתחת לקליפת המוח האחראית לחשיבה מודעת. החיוך הזה סימטרי, מכווץ גם את השריר  המקיף את העין (Orbicularis oculi) ליצירת קמטים אופייניים והוא מופיע ונעלם לאט.

 

אקט של חיזור או הכנעה

 

מתברר שהחיוך הסימטרי מקמט העיניים מופיע יותר אצל מי שמחויב לקבוצה ולחבריה וכי בני אדם יודעים לזהות סימנים לא מילוליים כאלו

 

הפנים הם "לוח המודעות" של הגוף כך שסביר שהחיוך הוא אמצעי תקשורת אבל מה היתרון בסימן שיסגיר מצב רגשי באופן שקשה לחקות? כמה הסברים הוצעו לפתרון חידת החיוך: השערה מתבקשת רואה בו פרסומת מינית: פרצוף מחייך מושך יותר והברירה הטבעית טיפחה הבעה שתמשוך אלינו את בני (או בנות) המין השני. לחילופין, ניתן לשער גם שהחיוך האנושי לא התרחק כל כך מאביו - חיוך ההכנעה של הקופים והוא סימן פיוס כלפי גבוהי דרגה. האנתרופולוג רובין דנבר (Robin Dunbar) ערך תצפיות בקבוצות בני אדם הנפגשים במקומות ציבוריים וספר את החיוכים הטבעיים והמלאכותיים, ובחן מי מחייך למי. מתברר, בניגוד להשערת הפרסום המיני, כי רוב החיוכים מופנים דווקא אל בני אותו המין ובניגוד למה שניתן היה לצפות אילו היה החיוך מחוות הכנעה הרי שרוב החיוכים, ובפרט החיוכים הספונטניים, הופנו כלפי שווי מעמד.

 
 

מנגנון אמין ליצירת אמון

החיוך הספונטני - ביטוי לא רצוני (!) של מצב נפשי
 החיוך הספונטני - ביטוי לא רצוני (!) של מצב נפשי 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

 

אז מה בכל זאת תפקידו של החיוך? התשובה כנראה טמונה דווקא בעובדה שלא קל לחייך. לא פשוט, כמעט אקרובטי הוא הניסיון לעטות על הפנים חיקוי לחיוך אמיתי. ממש כשם שזנב הטווס, דווקא משום שהוא מכביד ובולט, מצביע על בריאות גופנית כך הקושי לזייף הופך את החיוך לסימן אמין לנכונות לשיתוף פעולה. האדם הוא חיה חברתית והישרדותו תלויה לא מעט ביכולת ליצור שותפויות עם אחרים. התועלת שבשיתוף פעולה גדולה מאוד אך איתה גדלה הסכנה של רמאים שיקחו טרמפ על נכונותם של שאר חברי הקבוצה להתנהגות אלטרואיסטית. הברירה הטבעית תעודד בו זמנית בניית יחסי אמון הדדי ובו זמנית גם מנגנוני זיהוי של רמאים.

 

החוקר ריו אודה (Ryo Oda) ביקש מסטודנטים לענות על שאלון הנוגע למידת האלטרואיזם שלהם באמצעות שאלות כגון: "האם אתה לוקח על עצמך ביוזמתך מטלות בקבוצה?" "האם אתה עוזר לחברים בשיעורי הבית?" "האם אתה חש לעזרת אדם המועד במקום ציבורי?" וכו'. הנבדקים צולמו לסרטון קצר ונחקרים זרים התבקשו להעריך, על סמך הבעות בלבד, את אופיו החברתי של המצולם. מתברר שהחיוך הסימטרי מקמט העיניים מופיע יותר אצל מי שמחויב לקבוצה ולחבריה וכי בני אדם יודעים לזהות סימנים לא מילוליים כאלו.

 

חיוך אחד שלך ואומר לך מי אתה

 

ניסוי לבדיקה כמותית של האמון שלנו באנשים אחרים עושה שימוש במשחק עסקים. קבוצה של נחקרים זרים זה לזה חולקה לשתיים, מחצית הנחקרים קיבלו סכום כסף כל אחד וניתנה להם האפשרות להעביר חלק מהכסף לשותף אקראי שנבחר להם מהקבוצה השנייה. הכסף שיעבירו, על פי חוקי המשחק, יוכפל פי שלושה והמקבל יחליט כמה מהרווח להחזיר להם. תורת המשחקים (הענף של המתמטיקה העוסק בקבלת החלטות), חוזה כי למקבל הכסף אין כל סיבה להחזיר ולו פרוטה אחת לשותף האלמוני ולמשתתף שקיבל ממנו כסף לא כדאי להעביר לו דבר. מסתבר שאנחנו נותנים קצת יותר אמון בזרים משחוזות תוכנות מחשב: מי שמקבל 10$ למשחק נותן מספיק אמון בשותפו כדי להעביר לו קרוב ל-6$ בממוצע, והמקבל אמין מספיק כדי להשיב לו בממוצע 7$. אבל - הממוצעים משקפים התפלגות רחבה. יש מי שמעבירים את כל הכסף לאלמוני שמולם והיו שלקחו הביתה את הסכום בלי לקחת סיכון. בין המקבלים יש מי שישלשלו לכיסם את מלוא הרווח ומי שהמתחלקים בו עם מי שנתן בהם אמון.

 
 

הקושי לזייף הופך את החיוך לסימן אמין לנכונות לשיתוף פעולה. האדם הוא חיה חברתית והישרדותו תלויה לא מעט ביכולת ליצור שותפויות עם אחרים

 

 

בניסוי, בו המשתתפים פנו זה לזה באמצעות סרטון וידאו קצר, התברר כי מי שחייך חיוך אמיתי היה גם שותף טוב יותר - נתן אמון בשותף והצדיק את האמון. נמצא גם כי הנחקרים ידעו לזהות על פי הבעות הפנים מי ראוי לשותפות, "חיוך דיילת"  מלאכותי לא עזר להגביר אמון ומי שהתכוון לנהל אסטרטגיה אגואיסטית פשוט לא הצליח לייצר חיוך משכנע. פרוש הדבר הוא שהחיוך הוא באמת סימן מהימן וקשה לזיוף של כוונה טובה וכי כדאי להשקיע משאבי עיבוד מידע כדי לפענח את הרמזים הדקים ששולחים לנו שרירי הפנים. בניסוי אחר התברר כי שחקנים מוכנים לשלם כדי לחזות בפניו של השותף ויתכן שהנכונות הזו רציונלית בהחלט.

 

במילים אחרות, נמרי, האמרה "חייך והעולם יחייך אליך בחזרה" טיפשית כמו שהיא נשמעת. לעולם לא באמת אכפת אם אתה חושף שיניים. נסה לעזור לחבריך ולהיות ראוי לאמונם ואז יבקע החיוך מאליו.

 

תודה ל Dr. Robin Dunbar ול Dr. Ryo Oda על עזרתם

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by