בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
אוי לבושה 
 
 כדי לחוש רגשות כאלו אדם צריך לדמיין איך הוא נתפס בעיני אחרים    צילום: Getty Images / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

עולם הרגשות המגוון שלנו כולל גם כאלה שהתפתחו יחד איתנו. בעוד המדע מבחין בין רגשות בסיסיים ויודע להסביר את שורשיהם בקלות כחלק ממנגנוני ההישרדות שלנו או תהליך טבעי באבולוציה, הרי שהמבוכה והבושה אינם שייכים למשפחה הזאת. יורמים בודק את פרי עץ הדעת מקרוב. האם רגשות אלה בלעדיים לאדם והאם הם בכלל רגשות או התניות חברתיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

אבי שואל: "מהי מבוכה ומדוע אנחנו נבוכים?"

 

המבוכה היא רגש רב עוצמה. כאשר הקרינו לאנשים סרטון בו הם מנסים כוחם בשירה מול קהל הורגשו אצלם הסימנים המובהקים למתח נפשי: עלייה בדופק, בטמפרטורה ובמוליכות החשמלית של העור קיצוניים יותר מאשר בזמן צפייה בסצינת הרצח במקלחת ב"פסיכו" של היצ'קוק. ועל אף זאת, ולמרבה המבוכה, היא בין הפחות מובנים ממגוון הרגשות האנושיים. למעשה, עצם מעמדה של המבוכה כרגש בפני עצמו ומובדל מחבריו היתה שנויה במחלוקת.

 

רגשות המודעות העצמית

מבוכה נגרמת מהפרה של נורמות התנהגות כלליות
 מבוכה נגרמת מהפרה של נורמות התנהגות כלליות 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

לבני אדם יש רגשות יסודיים, אוניברסליים, שיש להם הבעת פנים מובחנת. רגשות אלו כדוגמת פחד, שמחה, עצב וגועל משרתים את צרכי ההישרדות הבסיסיים. קשה יותר להבין את רגשות המודעות העצמית כדוגמת בושה, מבוכה או גאווה. כדי לחוש רגשות כאלו אדם נזקק ליכולת אמפטית, כלומר לדמיין כיצד הוא נתפס בעיני אנשים אחרים. לא ברור היה אם תחושות אלו אמנם טבועות במנגנונים הנפשיים המשותפים לכל בני האדם ועוד יותר קשה להבין מה הן עושות שם. המבוכה קרובה לבושה, שניהם רגשות שליליים חברתיים (אף אדם שפוי לא יחוש מבוכה בשל נפיחה שהשתחררה לו כשהוא לבדו) המתעוררים כשנפגעת ההערכה אלינו מצד בני אדם אחרים. ההבדל הוא שבושה נגרמת בדרך כלל מאי עמידה בציפיות של אנשים קרובים (כישלון במבחן או הפרת אמון של חבר) ומבוכה נגרמת מהפרה של נורמות התנהגות כלליות. בהתאם, נתבייש יותר בפני אנשים קרובים ונחוש יותר מבוכה בפני זרים.

 

רגש אנושי או תופעת לוואי של מוסכמות

 

 

הבושה היא כלי חשוב בידיהם של מי שתפקידם לגרום לנו ללכת בתלם וכאמצעי להכוונה מוסרית היא זוכה למוניטין מפוקפק. מי שעומד בכללים מתוך חשש לפגיעה בכבודו נחשב לבעל מוסריות פחותה ממי שמונע על ידי רגש האשמה, כלומר מקבלה של עקרונות וערכים ללא תלות בדעת הסביבה. העדפת האשמה על הבושה היא רעיון חדש. הקדמונים ראו בבושה את שער הכניסה למוסר: "כל אדם המתבייש לא במהרה הוא חוטא ומי שאין לו בושת פנים בידוע שלא עמדו אבותיו על הר סיני" (מסכת נדרים). הפסיכולוג דשר קלטנר העניק למבוכה את ההכרה כחלק מרפרטואר הרגשות האנושי. מתברר כי יש הבעות פנים ומחוות גוף אופייניות המופיעות תמיד ומזוהות ללא קשר לתרבות עם מבוכה. כחצי שנייה לאחר ש"נתפסנו", כלומר משהתברר לנו כי "כולם" שמעו את הגרעפס הקולני, מתחילה תגובת המבוכה. היא כוללת הסטת מבט למטה ואז לצדדים, "חיוך" מיוחד שאינו דומה לבת הצחוק הידידותית אלא מערב רק שריר אחד (הזיגומטיקוס) המעלה את זוויות הפה כלפי מעלה כששאר המחצית התחתונה של הפנים קפואה ומכווצת. אחר כך מורכן הראש למטה ועימו נשמטות הכתפיים, בשלב זה מופיעה לעיתים קרובות נגיעה של היד בפנים. ילדים בגיל שנתיים כבר מבצעים את רצף הפעולות השלם הזה כשהם נדרשים, למשל, להופיע בפני זרים.

 

לא רק מחוות המבוכה אוניברסליות אלא גם הפענוח שלהן. אנשים מתרבויות שונות זיהו נכון מבוכה אצל בני עמים רחוקים. התרבות משפיעה בהחלט על הסיטואציות שיפעילו את המבוכה אבל לא על דרך ההבעה שלה. הסומק, אגב, הוא סתם טרמפיסט, הפנים מאדימות כ-15 עד 20 שניות מתחילת האירוע ואילו "תצוגת המבוכה" הטיפוסית אורכת כחמש  שניות בלבד. מחוות המבוכה מפורשות על ידי הסביבה כהכרה של האדם המובך בכללים אותם הפר וכהבעת רצון לחזור להתנהגות קונפורמית מהר ככל האפשר, ובהתאם התגובה תהיה סלחנית ומקבלת.

 
 

מותר האדם מן הבהמה?

בושה נגרמת בדרך כלל מאי עמידה בציפיות של אנשים קרובים
 בושה נגרמת בדרך כלל מאי עמידה בציפיות של אנשים קרובים 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

 

בניגוד לפחד או הפתעה, המשותפים לנו ולבעלי החיים, הבושה והמבוכה הן שלנו בלבד בעלי חיים אינם מתביישים ואינם נבוכים. אדם וחווה החלו להתבייש רק משטעמו מ"פרי עץ הדעת" שכן היכולת להתבייש קשורה, כאמור, ביכולת להבין כיצד פעולותינו נשפטות על ידי צופה מבחוץ. אבל בכל זאת לא סביר שרגשות יסודיים כל כך נוצרו יש מאיין וניתן להתחקות אחר מקורם הקדום. שרשרת המחוות המלווה מבוכה אנושית מזכירה את טקסי הכניעה או הפיוס שמבצעים חברים זוטרים בלהקה של קופים או זאבים כלפי בכירים מהם. גם הטקסים הללו בממלכת החי כוללים הסטת מבט, התכווצות והרכנת ראש תוך חשיפת הצוואר וטיפוח עצמי (המזכיר את ליטוף הפנים בכף היד של הנבוך). בעל החיים מנסה במיטב יכולתו להראות קטן, לא מאיים ואפילו "ילדותי".

 

גם בבושה שלנו וגם במפגני הכניעה של הולכי על ארבע מופרש ההורמון קורטיזול וחלבונים ממשפחת הציטוקין המשמשים כנושאי אותות בין תאי מערכת העצבים והחיסון. אצל חיות אלו שוררת היררכיה ברורה ומי שמנסה לחרוג ממקומו בסדר החברתי צפוי לתגובה חריפה עד כדי סילוק מהלהקה. נידוי הוא סכנה קיומית - זאב הערבה (קויוט) מרבה בגינוני פיוס כלפי הזכר השליט בחבורה שלו בטקסים המזכירים חנופה של כלב הבית לבעליו. התנהגות כזאת נראית הגיונית כשמתברר שסיכוייו של זאב בודד לשרוד מחוץ לחבורה קטנים מאוד. גם בחברה האנושית קשורה הבושה להבדלי מעמד והיא מופעלת לא פעם כאמצעי שליטה: מהמורה בכיתה, דרך המ"כ בטירונות ועד לבוס בעבודה.

 

הבסיס הרגשי: הערכה עצמית והשוואה לאחרים

 

 

הבושה היא כלי חשוב בידיהם של מי שתפקידם לגרום לנו ללכת בתלם וכאמצעי להכוונה מוסרית היא זוכה למוניטין מפוקפק. רגשות הבושה והמבוכה גם פוגעים בהערכה העצמית של האדם ולכן הם כוחות מדרבנים חזקים

 

 

אבל גם אם היה לאבות אבותינו רגש קדמון ממנו התפתחה גם הכניעה החייתית וגם הבושה הרי שמדובר ברגשות שונים. רק האדם מתבייש בפני מי ששווה לו במעמדו, אולי מפני שחברת האדם מורכבת יותר ושיתוף הפעולה האופקי בין עמיתים חשוב לא פחות מהסדר ההיררכי האנכי ורק האדם מפנים את הכללים. גם הקוף הכנוע ביותר לא יהסס לגנוב מזון אם אף זכר אלפא לא נמצא בסביבה. אנחנו רגישים לא רק לכעס מצד הסביבה אלא גם לתחושות גועל כלפינו. הגועל הוא רגש המשותף לבני אדם ולחיות אך רק ההומו-סאפיינס הרחיב את גבולותיו לתחום החברתי ויצר בו זמנית גם רצון חזק שלא לעורר סלידה ורק אנחנו מסוגלים לחוש מבוכה או בושה מהתנהגותו של אדם אחר.

 

הבושה והמבוכה פוגעים בהערכה העצמית של האדם ולכן הם כוחות מדרבנים חזקים. התחושה החזקה של הקטנת ה"אני" מעוררת תגובה של שיקום או לפחות מניעת נזק נוסף. בניסוי בו נתבקשו נחקרים לבחור בין מבחן יכולת לבין מטלה רגועה יותר התברר שמי שעוררו בו קודם את רגש הבושה (על ידי העלאת זיכרונות מאירועי עבר מבישים) היה להוט להתמודד לעומת מי שהעלה זיכרונות סתמיים. אנשים בעלי נטייה נמוכה לחוש מבוכה נוטים גם להיות פחות מתחשבים בבני אדם אחרים ויותר אלימים. המבוכה, אבי, היא רגש לא נעים אבל כנראה היה הרבה פחות נעים לחיות בחברה חסרת בושה.  

 

תודה ל- Dr. M. Zeelenberg על עזרתו

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by