בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
חתום בנשיקה 
 
 הנשיקה הארוטית קיימת בלא פחות מ-90% מחברות בני האדם    צילום: אימג'בנק / Getty Images    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

המחווה שמבדילה בין הקשרים הרומנטיים בחיינו לבין כל מערכת יחסים אחרת שאנחנו קוראים לה נשיקה היא בעיניים מדעיות עדיין בגדר תעלומה. בעיניים לא מדעיות מדובר בשיא הרגש והריגוש של איחוד רומנטי אמיתי. המקום הראשון והאחרון של אינטימיות. המדע לא יכול היה שלא להעלות לפחות כמה השערות על איך התעלמנו מרוק וחיידקים לטובת האהבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

נעמי רוזין שואלת: "למה בני אדם מתנשקים?"

 

באופן משונה, נעמי, לא רק שאין יודעים למה מתנשקים אלא אפילו לא ברור אם הנשיקה הרומנטית היא מחווה אוניברסלית והאם היא התנהגות נלמדת. צ'ארלס דרווין סבר שהנשיקה היא המצאה מערבית וכי היא אינה מוכרת אצל שבטי ילידים רבים. מאז מצאו אנתרופולוגים כי בחברות רבות שנחשבו "לא נשקניות" בני זוג אכן מתנשקים אלא שהם אינם ששים לדווח על כך לחוקרים חטטניים. ביפן מקובלת הדעה שהנשיקה היא יבוא מערבי אלא שטקסט מימי הביניים המזהיר גברים מנשיקה רטובה מדי ברגע האורגזמה של נשותיהם מחשש לנגיסה בלשון מלמד שגם בארץ השמש העולה התנשקו עוד לפני פלישת תרבות המערב. סיכום של תצפיות אנתרופולוגיות מראה שהנשיקה הארוטית קיימת בלא פחות מ-90% מחברות בני האדם. נשיקות מיניות נצפו גם אצל קופי הבונובו, מין השימפנזה המזכיר ביותר בהתנהגותו המינית את האדם, כך שאולי קיבלנו את הנשיקה מאבותינו הקדומים.

 

הכל מתחיל מאמא

התפתחה אולי מהעברת מזון משפתי האם לפיו של ילד שכבר נגמל מהנקה
 התפתחה אולי מהעברת מזון משפתי האם לפיו של ילד שכבר נגמל מהנקה 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

הנשיקה הראשונית, המשותפת לכל חברות האדם, היא זו של אם לילדיה. הנשיקה הזו, המשמשת להרגעה, התפתחה אולי מהעברת מזון משפתי האם לפיו של ילד שכבר נגמל מהנקה מלאה וטרם הגיע ליכולת לעיסה עצמאית. מגע שפתיים היה לכן מועמד טבעי להפוך למחווה של חיבה ותמיכה במערכות יחסים אחרות.  אצל שימפנזים, למשל, נשיקות הן ביטוי להתפייסות לאחר יישוב קונפליקט פנימי בלהקה. בתרבויות רבות נשיקה באופנים שונים (שפתיים לשפתיים, שפתיים ללחי או אף לאף) משמשות כברכת פגישה, פרידה או כביטוי למחויבות ונאמנות. התנ"ך עתיר נשיקות, אלא שפרט לנשיקתו של יעקב לרחל על שפת הבאר הנשיקות המקראיות מוחלפות בעיקר עם בני משפחה כחלק מטקסי פרידה, פגישה או התפייסות. כך נושק יצחק לבנו יעקב, יעקב מתנשק עם עשיו ועם יוסף, משה נושק לאהרון וליתרו, ודוד לבנו אבשלום. דווקא הנשיקה הנדמית לנו כרומנטית ביותר, שייכת לסוג הנשיקות הפורמליות ומוצאה ההיסטורי בסוג של חיבוק סמלי שציין בתרבויות אירופיות חתימת חוזה ובכל זאת יש משהו מיוחד ומסתורי בנשיקת האוהבים.

 

אוספים אינפורמציה

 

 

יש מי שרואה בנשיקה אמצעי לבדיקת כושרו של הפרטנר הפוטנציאלי. את בן הזוג הכרנו באמצעות הראייה והשמיעה ובנשיקה נכנסים לפעולה חושי המישוש, הריח והטעם ומספקים שפע של אינפורמציה

 

מדוע הפכה הנשיקה "תחנת חובה" בדרך למימוש הפיזי של התשוקה? למה מקובל כל כך להסתכן בהעברת מחלות מדבקות כבר בתחילתו של קשר זוגי? יש מי שרואה בנשיקה אמצעי לבדיקת כושרו של הפרטנר הפוטנציאלי. את בן הזוג הכרנו באמצעות הראייה והשמיעה ובנשיקה נכנסים לפעולה חושי המישוש, הריח והטעם ומספקים שפע של אינפורמציה. השפתיים מכוסות עור דק ונקי משיער שמתחתיו הרבה קצות עצבים האחראים לתחושות חום, קור ומגע. העצב המשולש (trigeminal nerve), המפעיל את שרירי הלסת, שולח קצוות תחושתיים צפופים מאד לרקמות הריריות של הפה, הלוע והאף. גם המוח מקדיש משאבים רבים יחסית לעיבוד המידע התחושתי משטח קטן זה המהווה שער כניסה לגוף.

 
 
נשיקה בין בני זוג ותיקים היא מחווה של אישור ואישוש ליציבות הקשר
 נשיקה בין בני זוג ותיקים היא מחווה של אישור ואישוש ליציבות הקשר 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

מה ניתן ללמוד מהקלט החושי הזה? השפתיים מוחלקות על ידי הפרשת בלוטות חלב, חומר שמנוני שפרט להיותו שפתון טבעי הוא מכיל חלבונים שעשויים ללמד על מצב בריאותי והתאמת רקמות. נשיקה עסיסית יותר תחשוף את הביוכימיה וההיגיינה של חלל הפה: מעין דגימת מעבדה שעשויה לרמז על הגנטיקה והכושר של בן הזוג. כיוון שהאישה היא הנושאת בעול ההריון, הלידה וההנקה כדאי לה להיות בררנית בבחירת אבי ילדיה והיא אמורה להיות, בהתאם, מעוניינת יותר בבדיקת השותף. ואכן, בעוד רוב הגברים יהיו מוכנים ליחסי מין ללא נשיקה מוקדמת, פחות משביעית הנשים יסכימו לכך.

 

מבססים את הקשר

 

גם אם לנשיקה בתחילת מערכת היחסים יש משמעות בתהליך בחירת בן הזוג הרי שברור שהיא משמשת מטרות אחרות אצל זוגות בהם התבססה כבר זוגיות יציבה. נשיקה היא אמצעי לחיזוק המחויבות הרגשית, נשיקה בין בני זוג ותיקים היא מחווה של אישור ואישוש ליציבות הקשר. הנשיקה מגבירה את ייצור ההורמון אוקסיטוצין המופרש גם בהנקה וחשוב בביסוס ההתקשרות ובהפגת מתח וקונפליקט, ומורידה את ריכוז הורמון הדחק קורטיזול. כאן הנשיקה אינה מסעירה אלא  להיפך: מפעילה את המערכת הפרה-סימפטטית, כלומר את הענף הרגוע של מערכת העצבים. החוקר קורי פלויד בדק את השפעתן של נשיקות בין בני זוג ותיקים על שומני הדם. כיוון שרמת השומן והכולסטרול קשורה בלחץ נפשי הרי שאם אכן הנשיקה היא אמצעי לשמירת יציבות תתגלה השפעתה בירידת רמת הכולסטרול בדם. ואכן, נרשמה ירידה מובהקת ברמת הכולסטרול בדמה של קבוצת נחקרים שהתבקשו "להתנשק יותר" במשך ששה שבועות (בצירוף שלוש תזכורות SMS לאורך התקופה).

 

גברים ונשים – תשוקה ואינטימיות

מעין דגימת מעבדה שעשויה לרמז על הגנטיקה והכושר של בן הזוג
 מעין דגימת מעבדה שעשויה לרמז על הגנטיקה והכושר של בן הזוג 
 צילום: אימג'בנק / Getty Images 
 

בתחילת סרט הקולנוע "אשה יפה" מצהירה זונת הרחוב ויויאן (ג'וליה רוברטס) כי היא "עושה הכל חוץ מנשיקות" ומשפט קצר זה הוא הרגע היחיד בסרט המתקרב לריאליזם. הקרבה האינטימית שיוצרת נשיקה הופכת אותה למסוכנת עבור זונות הנדרשות להתנתקות רגשית כדי לשמור על שפיותן והן אכן נמנעות בעקשנות מנשיקות עם לקוחותיהן. הסבר פרוע יותר לחידת הנשיקה מציע מי שרואה בנשיקה עמוקה סוג של ויאגרה טבעית המעוררת תשוקה. הרוק מכיל הורמונים, ובראשם הטסטוסטרון, המסוגלים על פי השערה זו לעקוף את מערכת העיכול ובדומה לאלכוהול לחדור דרך קרומי הלוע ישירות למחזור הדם ולעורר את היצר. חיזוק להשערה הזו נמצאת בסתירה לכאורה: אף שנשים מייחסות חשיבות רבה יותר לנשיקות רומנטיות, גברים להוטים לנשיקות רטובות ועמוקות במיוחד.

 
 

 

כיוון שהאישה היא הנושאת בעול ההריון, הלידה וההנקה כדאי לה להיות בררנית בבחירת אבי ילדיה. ואכן, בעוד רוב הגברים יהיו מוכנים ליחסי מין ללא נשיקה מוקדמת, פחות משביעית הנשים יסכימו לכך

 

 

הסבר שונה לגמרי מציע הביולוג C.A. Hendrie. לשיטתו דווקא סכנת ההידבקות בוירוסים היא יתרונה של הנשיקה. יש מחלות מדבקות, כדוגמת נגיף ה-Cytomegalovirus) CMV), אליהן רצוי שלא להיחשף לראשונה בהריון. הווירוס מתרבה בבלוטות הרוק ונשיקה צרפתית היא דרך יעילה להדבקה. הנשיקה עם מי שנבחר כמועמד לתפקיד האב מאפשרת למערכת החיסון של האישה להכיר את הזיהום לפני שייפגע ממנו העובר ברחם.

 

במילים אחרות, נעמי, למדענים אין באמת מושג למה אנחנו מתעקשים לתחוב לשונות לפיהם של אהובינו, אבל זו כמובן לא סיבה להפסיק.

 

תודה ל- Dr. Colin Hendrie, Dr. Susan Hughes  ו- Dr. Kory Floyd על עזרתם.

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 

» לכל המדורים של "דברים שיורמים יודעים"

כותב: יורם שורק, עורך: יובל בגנו

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by