בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
לך לך ואומר לך מי אתה 
 
 אנחנו משדרים מידע לעולם כל הזמן על זהותנו, רגשותינו, מעמדנו וכוונותינו - בלי מילים    צילום: GettyImages / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

חברים, אנחנו שקופים. מי מאיתנו החושב שהוא יכול להסתיר ולא להסגיר מאפייני אישיות לא משובחים שלו, שיחשוב שוב. כל אדם עם אינטואיציה בריאה יכול לקרוא את רעהו, גם אם לא במודע ממש, כמעט כמו ספר פתוח. קווי האישיות העיקריים שלנו ניכרים לא רק בפנינו ובהופעתנו החיצונית אלא גם בעצם התזוזה שלנו ובאופן בו אנו הולכים, רוקדים, רוכנים. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

זאב מספר: "יש לי תכונה מולדת של ניתוח אופיו של אדם על פי דרך הליכתו. מגיל הילדות המוקדמת עמדתי על הסגולה לנחש אופיו של כל אדם ואפילו ממרחק של מאות מטרים, מהם קווי האופי העיקריים והבולטים שלו" ותוהה אם הוא ניחן בסגולה ייחודית.

 

כנראה שאינך מיוחד כל כך. אנחנו משדרים מידע לעולם כל הזמן על זהותנו, רגשותינו, מעמדנו וכוונותינו באינספור דרכים שרק מיעוטם מילולי, ומוחנו עסוק בלא הרף בפענוח וניתוח של מידע כזה מאחרים. הפנים הם, ללא ספק, לוח המודעות הראשי של התקשורת הזו. לכל אחד מהרגשות הבסיסיים: פחד, כעס, עצב, שמחה, גועל והפתעה יש הבעת פנים ייחודית שכל אדם, ללא תלות בתרבות או בניסיון החיים, מתוכנת לזהות. אבל לא רק הפנים מוסרים מידע. אנשים מקטלגים ושואבים אינפורמציה על סביבתם החברתית מתוך אינספור רמזים בשפת הגוף. כך למשל ניתן ללמוד על כוונות מתוך תנוחות גוף ותנועות: מהסתכלות באדם השולח ידו לספל קפה יכול צופה אנושי להעריך אם המטרה היא לשתות, להגיש את המשקה לאחר או להסיר את הספל מהשולחן. כל זאת עוד לפני שהוזז העצם ממקומו וכשהמקור היחיד למידע הוא תנועת היד: המהירות, זרימת התנועה (משך ההאצה בתחילת התנועה ו"מרחק הבלימה" של כף היד לפני המגע בידית) וזוויות המרפק וכף היד.

 

טביעת האצבע של סגנון ההליכה

בהתבוננות על אדם ממרחק ניתן להסיק מהליכתו, מבנהו, לבושו - המון אינפורמציה
 בהתבוננות על אדם ממרחק ניתן להסיק מהליכתו, מבנהו, לבושו - המון אינפורמציה 
 צילום: GettyImages / אימג'בנק 
 

ומה בדבר יכולתך המסתורית לזיהוי מרחוק? ההליכה היא מאפיין אישי הקשור למבנה הגוף, הבריאות ומצב הרוח. לכל אחד מאיתנו הליכה ייחודית וקשה מאוד להתחזות על ידי שינוי מכוון של התנועה. האדם נע על שתי רגליים ולכן משקל הגוף נישא בכל צעד פעם על רגל ימין ופעם על רגל שמאל. האופן בו מועבר העומס הזה מצד לצד הוא "טביעת האצבע" שאותה קל לזהות וקשה לזייף. כאשר אתה רואה אדם הולך מרחוק אתה יכול ללמוד עליו לא רק מהליכתו אלא גם מלבושו, ממבנה גופו ואלי גם מטון הקול שלו ומיחסם של אחרים אליו. כדי ללמוד על התרומה הייחודית של סגנון ההליכה לזיהוי ולהכרה של תכונות נדרש להפריד את ההליכה מהאדם ההולך. המשימה נראית כבלתי אפשרית אבל מתברר שדי בתזוזה יחסית של כמה נקודות זוהרות כדי שהמוח ייחס לכל נקודה מפרק בגוף ויפרש את התזוזה הזו כתנועת גוף אנושי במרחב (כמודגם בסרטון הזה). מניסויי סריקת מוח מתברר שדי באותם כתמי אור כדי להפעיל את המנגנונים האחראים לזיהוי אנושי ולחיזוי תכונות וכוונות.

 
 

 

ההליכה היא מאפיין אישי הקשור למבנה הגוף, הבריאות ומצב הרוח. לכל אחד מאיתנו הליכה ייחודית. האופן בו מועבר משקל הגוף מצד לצד הוא 'טביעת האצבע' שאותה קל לזהות וקשה מאד לזייף

 

באופן זה ניתן להוכיח כי לא רק אתה, זאב, אלא כל אדם כמעט יוצר במוחו דמות בעלת תכונות, רגשות וכוונות על סמך פריטי מידע כדוגמת אורך הפסיעה, גובה הרמת הברך, תזוזת הידיים או גלגול כף הרגל. ניתוח גיאומטרי מפורט של תנוחות גוף הראה כי הערכה מדויקת למדי על עצב, פחד, כעס או שמחה מופקת מזוויות ההטיה של הצוואר, המרפק והברך ומ"הפרש הפאזה" כלומר, ההבדל בזווית הפתיחה של מפרקים שונים הנעים בו זמנית. למעשה, מוחנו מתוכנת כל כך לחפש מאפייני אישיות מתוך רמזים של תנועה עד שאפילו צורות גיאומטריות מופשטות יזכו לאופי ולאישיות אם רק ינועו באופן שניתן לייחס לו מאפיינים של הליכה אנושית.

 
 

חמש התכונות הגדולות

 

האנתרופולוג מרקוס קופנשטיינר הרחיק לכת והציג בפני נחקרים תמונת כדור דו מימדי הנע על מסך המחשב בתנועת גל פשוטה (סינוס). מתברר שעל ידי שינוי בהירות האופקית והאנכית, אורך הגל או הוספת "רעידה" לתנועה הגלית ניתן לתת לכדור לא רק "מצב רוח" אלא אישיות של ממש. הפסיכולוגים מבחינים בחמש תכונות יסודיות יציבות שקומבינציה שלהן בונה את ה"אישיות" הייחודית של כל אדם ("חמש התכונות הגדולות"):  מופנמות (או מוחצנות), נועם הליכות, מוכוונות (חריצות ואחריות), יציבות רגשית (או נוירוטיות) ופתיחות מחשבתית. די בכך שהכדור יזוז מצידו השמאלי של המסך לצידו הימני בגלים קצרים ורועדים כדי שנזהה "חוסר יציבות" ואם נעלה את המהירות ואת משרעת גל הסינוס (בכיוון האנכי) יקבל הכדור גם מוחצנות. היתה הסכמה בין הנחקרים כיצד לבנות את תנועת הכדור כדי שיקבל "אופי" כזה או אחר. אבל עד כמה מדויקת אותה קביעה אינטואיטיבית של מאפייני האישיות על פי אופן התנועה?

 

ריקוד האישיות

על פי המחקר סגנונות ריקוד אישיים קשורים לתכונות אופי יסודיות
 על פי המחקר סגנונות ריקוד אישיים קשורים לתכונות אופי יסודיות 
 צילום: Gettyimages / אימאג'בנק 
 

 

המוזיקולוג Geoff Luck בדק את אופי התנועה לצלילי מוזיקה של אנשים שעברו אבחון אישיות באמצעות מבחן פסיכולוגי סטנדרטי. על פי המחקר הזה אכן יש סגנונות ריקוד הקשורים לתכונות אופי יסודיות: אנשים הנוטים לתנודות מהירות במצבי הרוח רקדו בתנועות תזזיתיות וקטועות. תנועות "חלקות" ומעוגלות היו קשורות לפתיחות ולנועם הליכות (נטייה כללית לשיתוף פעולה ולאדיבות). מי שקיבל ציון גבוה ב"מוכוונות", כלומר באחריות, משמעת עצמית וחריצות, נטה לתנועות גוף רחבות יותר ובפרט הזיז יותר את הראש והרחיק יותר בתנועות הידיים. מוזיקה לטינית הייתה הז'אנר שהפיק את מירב ההבדל בתנועה על פי מאפייני האישיות.

 

נבחרת הנשדדים

הכייסים המקצוענים יודעים לעקוב אחרי התנועה שלנו ולזהות קורבן בשניות
 הכייסים המקצוענים יודעים לעקוב אחרי התנועה שלנו ולזהות קורבן בשניות 
 צילום: אימג'בנק / GettyImages 
 

 

לרושם ראשוני שאנו משדרים בכל צעד יש השלכות מרחיקות לכת ובלתי צפויות. כך למשל התברר כי שודדי רחוב המחפשים קורבן נוח לתקיפה משתמשים, גם אם לא במודע, בניתוח אופן ההליכה. אצל "נשדדים סדרתיים" ניתן לזהות מאפייני תנועה המרמזים על יכולת מאבק נמוכה. כאשר הוצגו סרטונים של אנשים הולכים ברחוב לשודדים מורשעים הם זיהו נכון את הקורבנות. על שודד בשלב איתור ה"טרף" מוטלת משימה קשה מזו של שופט במוקדמות "רוקדים עם  כוכבים": עליו להחליט אם לצרף את עובר האורח ל"נבחרת הנשדדים" על סמך הופעה קצרה בחושך, והוא מסתמך על רמזים שמשדרים השרירים והמפרקים. גם סרטון המראה תנועה בנקודות אור בלבד מאפשר לזהות קורבנות קלים לתקיפה. ניתוח השוואתי העלה שהליכה בצעדים ארוכים ביחס לגובה, הרמת ברך, הנפת יד נגדית ותנועת מפרקים חלקה וקפיצית משדרת לשודד שכדאי לחכות למועמד הבא.

 

ובכן זאב, גם אם לא כולנו מודעים לכך אנו עורכים הכרות מפורטת עם אנשים עוד לפני שראינו אפילו את פניהם וכולנו משדרים די הרבה אינפורמציה על כל צעד ושעל.

 

תודה ל- Dr. Geoffrey Luck ול-Dr. Markus Koppensteiner  על עזרתם.

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by