בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
חלומות תתרנים 
 
 אם ריח חדש עשוי לבשר סכנה מתקרבת הרי שהגיוני להשאיר אותו מחוץ לעלילת החלום    צילום: אימג'בנק / Getty Images    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

אלה מבינינו שזוכרים עם היקיצה על מה חלמו כשישנו כמעט לעולם לא ידווחו על תחושת ריח, טעם או מגע שחשו בחלום. השינה העמוקה היא מכלול חוויות עמוקות של מראות וקולות אבל חמשת החושים אינם נמצאים שם יחד. האם אנחנו "מרדימים" בלכתנו לישון חושים מסויימים בלי לדעת? איך מתפקד הריח כשעון מעורר דווקא ומדוע? וכיצד אנחנו בכלל זוכרים ריח? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

יהודית מדווחת בפליאה על חלום בו הריחה לחם טרי ושואלת: "האם באמת יש חלומות ריחניים?"

 

אולי. מחמשת החושים בהם בורכנו, החלומות בנויים בעיקר מדימויי ראייה ושמיעה. חוש המישוש וחושי הטעם והריח מקופחים. בניסויים בהם מתבקשים אנשים לנהל יומן חלומות או כאשר מעירים אנשים משנתם מייד לאחר שלב תנועות העיניים המהירות (REM) המלווה בדרך כלל בחלומות "חיים", דרמטיים ועשירים בהתרחשויות ובדימויים ,נמצא כי כמעט 100% מהחלומות מכילים תמונות, רובם מלווים בפס קול, אך פחות מעשירית מסיפורי החלום כוללים תחושת מגע. אצל גברים מופיע ריח רק באלפית מהחלומות ואצל נשים בכ-1.5% מהם. תחושת טעם מדווחת במעט פחות מאחוז אחד מהחלומות בלי קשר למין. כרבע מבני האדם זוכרים לפחות חלום אחד במהלך חייהם בו הריחו או טעמו ומאלה רובם מדווחים על ריחו של מזון.

 

צנזורת החושים בחלום כמנגנון הגנה

רוב הקולות בחלום הם דיבור ולכן צליל השעון המעורר לא יהפוך לרוב לחלק מעלילת החלום
 רוב הקולות בחלום הם דיבור ולכן צליל השעון המעורר לא יהפוך לרוב לחלק מעלילת החלום 
 צילום: אימג'בנק / Getty Images 
 

מדוע החלומות כל כך סטריליים מבחינת ריח? יתכן שהחלומות נטולי ריח לגמרי ומה שבכל זאת מדווח הם ריחות אמיתיים שחדרו לנחיריים תוך כדי שינה. יש מי שטוען כי האבולוציה צינזרה מעלילת החלום חלק מהתחושות כדי שתחושות "אמיתיות" מהעולם החיצוני העשויות לרמוז על סכנה יעירו אותנו. כך למשל רוב הקולות בחלום הם דיבור ולכן צליל השעון המעורר לא יהפוך לרוב לחלק מעלילת החלום אלא יבצע את תפקידו ויעיר אותנו. חוש המישוש, על פי קו מחשבה זה, ממלא תפקיד שולי כל כך בעלילת החלום כדי שמגע אמיתי, כזה של טורף, יקפיץ אותנו מהמיטה.

 
 

 

בדיקת פעילות המוח בשינה מראה תגובה לריח אבל שום השפעה על עומק השינה. ואמנם, שינה בלתי מופרעת מנפיחות חרישיות עומדת בבסיס היכולת האנושית לכונן זוגיות יציבה ומאפשרת קיומו של מוסד המשפחה

 

דלות התחושה בחלום היא הבסיס לאמירה "צבטתי את עצמי להיווכח שאינני חולם". חושים נוספים שאינו משתתפים בחלום הם הפרופריוספציה (Proprioception) - תחושת המיקום של חלקי הגוף זה ביחס לזה, והקינסתזיה (kinesthesia) - תחושת התנועה היחסית של חלקי גוף. החושים הללו פשוט לא הולכים לישון ומאפשרים לנו משהתעוררנו משינה לדעת בעיניים עצומות מהי תנוחת גופנו ולהתעורר כשמטלטלים אותנו. אם ריח חדש עשוי לבשר סכנה מתקרבת הרי שהגיוני להשאיר אותו מחוץ לעלילת החלום. הבעיה עם ההסבר הזה היא שניתן להעיר אדם משנתו על ידי קול, מגע או הזזת חלק גוף אבל קשה עד בלתי אפשרי לבסס שעון מעורר על ניחוח כלשהו, נעים או דוחה. בדיקת פעילות המוח בשינה מראה תגובה לריח אבל שום השפעה על עומק השינה. ואמנם, שינה בלתי מופרעת מנפיחות חרישיות עומדת בבסיס היכולת האנושית לכונן זוגיות יציבה ומאפשרת קיומו של מוסד המשפחה.

 
 

על חוש הריח והזיכרון המילולי

 

אפשרות אחרת היא שהריח פשוט נשמט מהזיכרון ומסיפור החלום עליו אנו מדווחים. הריח שונה מכל חוש אחר באופן בו המידע מעובד ונשמר. כאשר אנו לומדים משהו באמצעות חוש הראייה או השמיעה אנחנו נותנים לו שם: מילה שתעלה בזיכרון את העצם. כשלמדנו שהיצור השעיר הנובח הוא "כלב" הרי שהמילה "כלב", בכתב או בעל פה, תעלה במוחנו תמונה של בעל החיים והמילה "נביחה" את הצליל המוכר. לעומת זאת, קשה לדמות ריח של ורד גם כשמתבקשים בפירוש לעשות זאת. ריחות המזדמנים לנו מעלים שפע זכרונות ואסוציאציות אבל הכיוון ההפוך חסום - הריח מתפוגג כשאינו נוכח פיזית. הנתק בין חוויות הטעם והריח לשפה מודגם, למשל, בקושי של משתתפי תכנית הטלוויזיה "מאסטר שף" לקרוא בשמם של מרכיבי תבשיל ממנו אכלו וללא תחושת המרקם שתרם חוש המישוש היתה המשימה הזו אתגרית בהרבה. בניגוד לחושים אחרים אי אפשר לבנות במחשבה צירופים של דימויי ריחות וטעמים. מי שבוחר שולחן בחנות מצליח לדמיין איך הוא יראה עם הכסאות שבבית אבל רק יחידי סגולה יכולים לדמיין נגיסה בתות שדה עם חרדל.

 
הריח נקשר לזכרונות רגשיים שהוא מעורר בנו. (בתמונה: סהר שורש ומאור ברברבאום)
 הריח נקשר לזכרונות רגשיים שהוא מעורר בנו. (בתמונה: סהר שורש ומאור ברברבאום) 
 צילום: מתוך "היפה והחנון 2", אבוט-רייף-המאירי וערוץ 10 
 

כולנו מכירים תעתועים של חוש הראייה אבל מסתבר שחולשת הזכרון והדמיון של ניחוחות מביאה לכך שקל עוד יותר לתעתע  בחוש הריח. כיוון שקשה לשחזר ריח בזכרון אזי הוא תלוי הקשר וקל להשפיע על השיפוט באמצעות מידע חיצוני. דוגמה משעשעת הוצגה כבר במאה ה-19: נפתח בקבוק בושם בפינת חדר והנוכחים התבקשו להרים יד כשהריח מגיע אליהם, תוך כמה דקות התרוממו רוב הידיים גם אם הבקבוק הכיל מים נקיים. מתיחה טלוויזיונית שבישרה לצופים על טכנולוגיה לשידור ריח אל המקלטים הביתיים לא רק שהביאה צופים רבים לחוש בניחוח הטלוויזיוני אלא אפילו לתלונות של צופים נרגזים על תגובה אלרגית ל"ריח" שהציף את הסלון. שפע מחקרים הראו כי ריחות רבים יישפטו כנעימים או דוחים בהתאם לשם המוצמד להם. אפילו חומצה בוטירית, חומר נדיף האופייני לחמאה מקולקלת, דורג על ידי נחקרים כריח נעים כשנאמר להם שהם מריחים גבינת פרמז'ן. הריח נקשר לזכרונות רגשיים שהוא מעורר בנו, המנטול מזוהה בארה"ב בעיקר עם תרופות אסוציאציה שהופכת אותו בלתי נעים לאמריקנים, אותו חומר בדיוק נתפש כנעים באירופה שם הוא נקשר לממתקים.

 

את הריח לא זוכרים, את ההרגשה כן

 

בלוטת הריח שבמוח קשורה ישירות לאמיגדלה, המעבדת רגשות וזכרונות, שהיא חלק מהמערכת ה"לימבית" הפרימיטיבית של המוח. כך עוקפים הריחות את מערכת עיבוד המידע המבוססת על קידוד של הקלט למילים בשפה. בניסוי בו נחשפו נחקרים ישנים בשלב ה-REM לריח נעים (ורדים) ולמימן גופרתי, שריחו כשל ביצים סרוחות, התברר שהחלומות נותרו חסרי ריח. אבל מי שהריח בשנתו ורדים דיווח על חלומות נעימים יותר ומי שזכה למנת מימן גופרתי חווה רגשות שליליים בחלום.

 

יתכן שריחות החלום, בדומה לריחות העולם האמיתי, פשוט לא מיתרגמים למילים אלא לזכרונות שהם מעלים ולרגשות שהם מעוררים ולכן נעדרים גם מהסיפור שאנו מספרים לעצמנו ולאחרים על החלום באמצעות השפה.

 

תודה ל- Dr. Rachel S. Herz על עזרתה.

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by