בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
אויבת איכות הסביבה המושמצת 
 
 הפכה בשנים האחרונות לשק חבטות של שוחרי איכות הסביבה וקל להבין אותם    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק, ysorek@gmail.com

שקית הניילון נודעה בשנים האחרונות בקרב שוחרי הסביבה כרעה החולה של התרבות הצרכנית. פסולת לא מתכלה שחונקת את העולם. יורמים כרגיל בא לעשות סדר ולהוריד את השקית מדוכן הנאשמים. הירוקים צודקים בבסיס טענתם, השקיות מתעופפות ברחבי הכדור ומזיקות בעיקר לחיים האמפיביים, אבל התחליפים לא יצילו אותנו. הבעיה היא תרבות הצריכה המטורפת עצמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

יעל שואלת: "מי המציא את שקית הניילון?"

 

לפעמים גיבורים נשארים  אלמונים. ברשימת "האירועים החשובים" של שנת 1965 שמספקים כמה אתרים לחובבי טריוויה היסטורית ניתן למצוא את משלוח הלוחמים האמריקנים הראשונים לוייטנאם, את הליכת החלל הראשונה ואת קונצרט הרוק הראשון של הביטלס באיצטדיון. אבל ממרחק 45 שנים נראה חשוב לא פחות מסמך קצר שהתפרסם ב-27 באפריל של אותה שנה. מהנדס אלמוני, סטן גוסטב תולין (Sten Gustaf Thulin), אדם שמעולם לא התפרסם ואפילו וויקיפדיה לא מזכה אותו בערך, רשם פטנט צנוע - שני עמודים הנושאים את הכותרת האפרורית: "שקית עם ידיות מחומר פלסטי הניתן להלחמה" - BAG WITH HANDLE OF WELDABLE PLASTIC MATERIAL. השקית, אגב, לא עשויה ומעולם לא יוצרה מניילון אלא מחומר שונה לגמרי: פוליאתילן.

 
שקית רב פעמית - מינימום שנתיים שימוש רצוף כדי שתהיה לה משמעות סביבתית
 שקית רב פעמית - מינימום שנתיים שימוש רצוף כדי שתהיה לה משמעות סביבתית 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

 

החידוש עליו הצהיר תולין היה שקית חזקה יותר משקיות הנייר ובעיקר ידיות, שהן חלק המשכי לגוף השקית, ללא צורך בהדבקה. הרעיון הפשוט הזה הזרים הון למעסיקיו של תולין ושינה את הדרך בה אנו קונים. כמעט בן לילה נעלמו סלי הבד וסלי הרשת ופריט רב שימושי, זול וחזק כבש את השווקים.

 

אם כבר מדברים על ציוני דרך שההיסטוריונים מתעלמים מהם ראוי להזכיר כי שלוש שנים אחר כך, ב-1968, נרשם הרחק מאור הזרקורים הדיווח הראשון על מציאת פסולת פלסטיק במערכת העיכול של  צב ים. מה שמביא אותנו לשאלתה של הילה שבית הספר של בתה החליט לעודד את תלמידיו לוותר על השקיות ולהביא את הכריכים בקופסה רב פעמית, והיא תוהה אם אכן בכך יתרמו התלמידים להצלת כדור הארץ.

 

כח הניילון: הרס אוכלוסיית הים

 

 

מי שנפגע במיוחד משקיות הם צבי הים שהשקית נראית להם כחטיף החביב עליהם, מדוזה, והם בולעים די הרבה מהן. אם לא נגרמה חסימת מעי או חנק, הרי שדרכה של השקית החוצה עוברת דרך פתח ההטלה

 

שקית ה"ניילון" הפכה בשנים האחרונות לשק חבטות של שוחרי איכות הסביבה וקל להבין אותם. מרבד השקיות המכסה אתרי נוף ממחיש את הזלזול שלנו במקום בו אנו חיים. הנחושים שבמתנגדי השקיות (ופסולת הפלסטיק בכלל) הם הביולוגים הימיים שעוקבים בחרדה אחר פלישת השקיות למרחבי האוקיינוסים, לשוניות האלמוגים ולגופם של אינספור יצורים מפינגווינים ועד דולפינים. מי שנפגע במיוחד משקיות הם צבי הים שהשקית נראית להם כחטיף החביב עליהם, מדוזה, והם בולעים די הרבה מהן. במקרה הטוב, אם לא נגרמה חסימת מעי או חנק, הרי שדרכה של השקית החוצה עוברת דרך פתח הביב (cloaca) המשמש גם כאיבר מין והטלה.

 
 
 

גם מי שאינו "מחבק עצים" יתקשה להתעלם מעדותה של החוקרת Virginie Plot שעקבה אחר הטלת צבות לחופי גויאנה הצרפתית: "ב-6 במאי 2009 הבחנו בנקבה שנראתה במצוקה תוך הטלת ביצים. לאחר שחפרה את גומת ההטלה היא הפרישה לתוכה, במקום ביצים, נוזל ירקרק מדיף ריח חזק. בדיקה מקרוב העלתה כי שאריות פלסטיק חוסמות את פתח ההטלה. בשלב זה הוחלט להתערב ולסלק את החסימה. מאמצינו העלו כמות ניכרת של שקיות אשפה ביתיות. כשהוצאה פיסת הפלסטיק האחרונה החלה הצבה להטיל ביצים... עם הביצים זרם גם נוזל לבן ודם שהעיד על פציעה בשל הצטברות האשפה או במהלך ההתערבות לפתיחת החסימה. ...משקל הפלסטיק שחולץ מהצבה היה 2.6 ק"ג וכלל שקיות שהגדולה בהן (שק אורז) בקוטר 1.5 מטר". אבל בכך לא מסתיים הנזק.

 

מעוף השקית על פני המים: ההתערבות בטבע

עם הביצים שנחסמו בשקית זרם גם נוזל לבן ודם שהעיד על פציעה. צב ים
 עם הביצים שנחסמו בשקית זרם גם נוזל לבן ודם שהעיד על פציעה. צב ים 
 צילום: רחלי קרוט 
 

כשהשקית מגיעה אל הים היא הופכת לכלי שייט המפליג למרחקים ועשוי לשאת עימו טרמפיסטים - יצורים ימיים שינועו איתו לסביבות חדשות. כך למשל נמצא כי פסולת פלסטיק שנגרפה לחופי ניו זילנד הכילה עשרות מינים זרים של ספוגים, סרטנים ורכיכות שכל אחד מהם עשוי להפוך ל"מין פולש" ולהתחרות באוכלוסיית החופים המקומית. המים הרדודים שלחופי אנטארקטיקה מבודדים מהעולם בזכות הזרם מקיף הקוטב הדרומי (Antarctic Circumpolar Current) שסובב סביבם ומונע נדידה דרומה של יצורי ים מהאוקיינוסים ליבשת הקפואה. אלא שגם זרם ותיק זה אינו מחסום הרמטי בפני מיליוני שקיות ופיסות פלסטיק אחרות ואלו מהן שמצליחות להסתנן דרכו מביאות פולשים לגומחות אקולוגיות שהיו מבודדות כ-30 מיליוני שנים.

 

סובלת מיחסי ציבור גרועים

 

 

שקיות רב פעמיות אכן ידידותיות יותר לסביבה, אך רק אם יהיו באמת רב פעמיות. אם תנוצל שקית רב פעמית לקניות שבועיות במשך שנה אחת ולא שנתיים, עדיף לכדור הארץ שתשתמשו בשקית הניילון הרגילה

 

אבל כשאת עוטפת את הכריך, הילה, אינך שולחת אותה בהכרח לקיבת צבים או לחופים בתוליים. בהנחה שבתך תשליך את השקית לפח משם תוסע לאתר הטמנה, נראה שה"ניילון" דווקא עדיף לסביבה על כל אלטרנטיבה. גם אם נניח שדי בכוס מים אחת לניקוי כלי רב פעמי הרי שב-220 ימי לימודים בשנה יתבזבזו כ-27 טונות מים על ניקוי קופסאות רב פעמיות של תלמידי בית ספר המונה 600 תלמידים. זאת מבלי להביא בחשבון את הנזק הסביבתי שבהעמסת מערכת הביוב בעוד חומרי ניקוי. עד המצאת השקית המושמצת שרר תור הזהב של שקיות הנייר שדורשת בתהליך הייצור השקעת אנרגיה ומים גדולה יותר, בתהליך מזהם יותר ופולט גזי חממה בכמות גדולה בהרבה מייצור שקית פלסטיק מכל סוג.

 

גם ניילון יכול להיות רב פעמי

תרבות הצריכה המוגזמת יצרה את הצורך שיצר את הבעיה מלכתחילה
 תרבות הצריכה המוגזמת יצרה את הצורך שיצר את הבעיה מלכתחילה 
 צילום: Gettyimages/ אימאג'בנק 
 

 

בנוסף, שקית הניילון היא מוצר שצרכנים נוטים להשתמש בו יותר מפעם אחת. היה מי שמצא שכ-60% מהשקיות מנוצלות שוב לשפע שימושים - מאיסוף פסולת מסביבת כיור המטבח ועד לטיפול בהפרשות חיית המחמד. שקיות רב פעמיות אכן ידידותיות יותר לסביבה, אך רק אם יהיו באמת רב פעמיות. אם תנצלי שקית רב פעמית לקניות שבועיות במשך שנה אחת ולא שנתיים, עדיף לכדור הארץ שתשתמשי בשקית הניילון הרגילה. השקית שאת שמה בה עגבניות אצל הירקן או את הכריך של הילדה היא מוצר חסכוני בנפח ובמשקל - ניתן להעמיס בשקית פי 1,000 ויותר ממשקלה העצמי ואם היא מגיעה לאתר הטמנה מסודר היא תתפוס מעט מאד מקום ולא תפלוט מזהמים למי התהום שיזרמו לידה.

 

אין פתרון קסם אקולוגי, אנחנו קונים הרבה ולכן נזקקים לאריזות רבות שלכולן מחיר סביבתי. לא המצאתו הגאונית של סטן תולין מזהמת את הסביבה, אלא תאוות הקניות שלנו.

 

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by