בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
האם גם חיות צריכות חיות מחמד? 
 
 אולי הפריבלגיה שאין בטבע היא הנוחות והזמן שחיות המחמד שלנו נהנות מהם    צילום: רויטרס    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק ysorek@gmail.com

התופעה של ביות חיות לצורך חברה ושעשוע מיוחסת רק לנו בני האדם. אבל אם אנחנו מייחסים לחיות המחמד שלנו תכונות כמעט אנושיות אז מן הדין שלחיות בטבע יהיה צורך דומה לשלנו לאמץ לאותם צרכים חיות אחרות, לא? אז זהו שכנראה לא ממש. יורם שורק מביא את יוצאי הדופן. הם מעטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

הטור השלישי בסדרת חיות המחמד יוקדש לשאלתו של ג': "האם חיות יכולות לגדל חיות מחמד?"

 

סיפור המדע הבדיוני של ברטראם צ'נדלר "הכלוב" מספר על קבוצת אנשים המוצאת עצמה בכוכב מרוחק, מוחזקים בידי בני ציוויליזציה זרה הכולאים אותם ב"גן חיות". הם מנסים להראות לשוביהם כי הם יצורים אינטליגנטים כשהם קולעים לעיניהם סלים ומשרטטים להם את משפט פיתגורס, אך ללא הועיל. החייזרים ממשיכים לראות בהם חיות אקזוטיות. ישועתם מגיעה במקרה כאשר הם לוכדים מכרסם שחדר למכלאה שלהם ומכניסים אותו לכלוב מאולתר. אז מכירים סוף סוף באנושיותם משום ש"רק יצורים תבוניים שמים יצורים אחרים בכלובים". ובכן ג', האם שידר לנו אי פעם בעל חיים "אנושיות" באמצעות הפיכת יצור אחר לחיית מחמד?

 

אימוץ קופים בטבע – יש דבר כזה?

הזכירו יותר פרחחים מתעללים מאשר מאמצים חמודים. שימפנזים
 הזכירו יותר פרחחים מתעללים מאשר מאמצים חמודים. שימפנזים 
 צילום: רויטרס 
 

 

מי שהיינו מצפים שידמו לנו ביכולת הזו הם קרובי משפחתנו קופי האדם. בשנת 2001 דיווח סטושי הירטה (Satoshi Hirata) על התנהגות מוזרה של נקבת שימפנזה צעירה ביערות גינאה. הקופה לכדה שפן עצים (גירסת הג'ונגל לשפן הסלעים שלנו), היא נשאה אותו אל הקן, סרקה אותו, חיבקה וישנה איתו בחיקה. האימוץ הזה נמשך כמעט יום תמים וניתן לזהות בו מאפיינים מובהקים של יחס לחיית מחמד. אירוע דומה לא נצפה שנית בטבע אם כי חוקרים אחרים דיווחו על שימוש בינשופים כ"בובות", אלא שהציפורים המסכנות מתו מיד בתחילת המשחק. שימפנזים ננסיים (בונובו) נצפו כשהם משתעשעים בקופים אותם לכדו כשהם אוחזים בזנבם ומנסים לשדל אותם למשחק כאילו היה מדובר בבני מינם אלא שהתיאור (הנה כאן) מזכיר יותר התעללות של פרחחים בחתול רחוב מאשר אימוץ חיית מחמד.

 

אימוץ ממושך נצפה ביערות ברזיל כשקופת קפוצ'ין, קוף הנחשב ל"אינטיליגנט" שבקופים רחבי האף של אמריקה, אימצה גור מרמוסט (קוף גמדי). הנקבה נשאה את הגור המאומץ עד לבגרות והוא נצפה לאורך זמן ממושך כחבר לכל דבר בלהקה המאמצת. קופי הקפוצ'ין הצעירים שיתפו את המרמוסט במשחק ואפילו התאימו את תנועותיהם למימדיו הזעירים של "מרמוסט המחמד" של הקבוצה. גם מבעד ליובש התיאור המדעי סיפור האימוץ נוגע ללב, אלא שדווקא היחס השוויוני לגמרי אל הגור הזר מקשה על הגדרתו כ"חיית מחמד". גם המסורים שבמגדלי הכלבים או החתולים האנושיים אינם מתייחסים לחבר בעל הזנב כאדם ממש. קוף בטבע צריך לעבוד קשה למחייתו ואולי אין לו את הזמן והמשאבים לתחביב תובעני כגידול חיית מחמד.

 

השימפנזה התוקפנית, הגורילה ידידותית

הסיפור על קוקו הגורילה ייחודי כי גדלה עם אנשים. לא משליך על חבריה
 הסיפור על קוקו הגורילה ייחודי כי גדלה עם אנשים. לא משליך על חבריה 
 צילום: אנה פלוט 
 

אבל מה בדבר השימפנזים הבטלנים בגני החיות? בדומה לגיבורי סיפורו של צ'נדלר רבים מהם מוחזקים במכלאות פתוחות והשטח המוגן והעשיר במזון הזה מושך אליו לא מעט בעלי חיים קטנים מהסביבה הקרובה. חוקר הקופים סטיב רוס ריכז נתונים מעשרות גני חיות בצפון אמריקה ומסתבר שהקופים אכן פוגשים לעיתים קרובות בעכברים, סנאים, ארנבות, ברווזים, צפרדעים ומינים אחרים. מה שידרו לנו קרובי המשפחה באמצעות יחסם לבעלי החיים שבאו לחלוק עימם את החצר? ובכן מי שקרובים לנו ביותר, השימפנזים, היו גם התוקפנים ביותר - כמעט בכל חצר שימפנזות הומת בעל חי (רק כמחצית האורנג-אוטנים וכרבע מהגורילות נהגו כך). מצד שני כמעט שליש מהשימפנזים הגיבו לפחות פעם אחת ב"מגע ידידותי" עם האורחים, כלומר בניסיון לליטוף או משחק, ושלושה רבעים מהם עקבו בסקרנות אחר הפולש. ובכל זאת, באף מקרה לא תועד ניסיון לאמץ או לכלוא חיה מצד קוף כלשהו בגן חיות.

 
 
 

 

לטענת החוקרת שטיפלה ותקשרה עם קוקו, הגורילה הגיבה באבל ממושך כאשר חתולתה מתה וסימנה 'עצוב' 'בכי' ו'רע' כאשר נשאלה על האירוע או כשראתה תמונת חתול

 

יש מי שטוען בתוקף שלפחות חיה אחת החזיקה בחתלתול מחמד. מדובר בגורילה "קוקו" שגודלה בסביבה אנושית לחלוטין בניסיון ללמד אותה שפת סימנים. קוקו אימצה חתלתולה וטיפלה בה כבגור גורילה במשך כמה חודשים עד שנהרגה בתאונה. לטענת החוקרת שטיפלה ותקשרה עם קוקו, הגורילה הגיבה באבל ממושך כאשר חתולתה מתה וסימנה "עצוב" "בכי" ו"רע" כאשר נשאלה על האירוע או כשראתה תמונת חתול. אלא שקוקו גדלה בחברה אנושית מתורבתת והדיווח על חיבתה לחתולים מגיע ממי שמאמינה שהגורילה הזו הבינה 1,000 מילים והיתה למעשה כמעט אנושית (טענות שמדענים אחרים מקבלים בספקנות רבה), כך שקשה לראות באימוץ הזה הוכחה ליכולת של חיות "רגילות" לאמץ חיות מחמד.

 

גם לנמלים יש חיות משק

 

 

בניגוד לחיות המחמד, לחיות המשק החקלאי יש מקבילה בעולם החי. כמה מיני נמלים מגדלות כנימות באופן המזכיר בצורה מטרידה את ענף הבקר לחלב. הכנימות שואבות את מוהל הצמחים ומפרישות את עודפי הסוכר בצורת "טל דבש" - נוזל מתוק, צמיגי ומרוכז. הנמלים חולבות את המזון עתיר הקלוריות הזה ומספקות לעדרים שלהן הגנה, מחסה, תחבורה לכרי מרעה פוריים, ואפילו טיפול מסור בצאצאים. אבולוציה ארוכה הפכה את הכנימה והנמלה ליצורים המותאמים לחיים בצוותא. באופן דומה, מאז בייתנו את הפרה הפכה מערכת העיכול של חלק מהאנושות סבילה ללקטוז והפרות הפכו מצידן מניבות יותר, תהליך ששיאו בפרת ההולשטיין - עטין מהלך חסר יכולת הישרדות מחוץ לרפת. אבל הכנימות, ממש כפרות החולבות שלנו, אינן חיות מחמד. בדומה לדרך בה אנו מתייחסים לפרות כך הנמלים אינן מהססות לאכול את הכנימות הנאמנות כשהן נזקקות לחלבון יותר מלפחמימות.

 

ובכן ג', חיות מחמד יש כנראה רק לאדם אבל קשה ללמוד משהו מהייחודיות הזו. למה שנראה את "מותר האדם" דווקא בדרך המשונה בה אנו הופכים בעלי חיים לצעצועים?

 

תודה ל Dr. Steve Ross על עזרתו.

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by