בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
זקן או גילוח? המסקנה: זיפים 
 
 מי שכבר קיבל קביעות והכרה במעמדו מאבד את המוטיבציה לגילוח יומיומי    צילום: Getty Images / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק ysorek@gmail.com

בפעם שעברה עסק המדור בתולדות הזקן והגענו למסקנה שהאופנות המתחלפות לבדן לא מסבירות את המשמעויות הנרחבות של הקישוט השעיר על פנינו הגברים. השבוע סוגר יורם שורק מעגל ומביא עובדות ומחקרים על הזקן בימינו אנו כדי לענות למתלבטים ולעצלנים – האם להתגלח? אז מה נשים מעדיפות ומה המעסיקים? איזו תדמית משדר הזקן ומה הוא מסתיר? יורמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בפעם שעברה עסק הטור בשאלתו של בן "למה מתגלחים?" אבל הזקן אינו רק תעלומה אבולוציונית וסמל לגבריות אלא גם דילמה יומיומית מציקה - האם כדאי להתגלח?

 

הבוס מזוקן, הכפוף מגולח למשעי

ככל שעולים בסולם הדרגות עולה מספר המזוקנים
 ככל שעולים בסולם הדרגות עולה מספר המזוקנים 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

 

התשובה תלויה, כמובן, במשמעות שמייחסת הסביבה לקישוט הזה שעל הסנטר. אם אתה מחפש עבודה או שואף לקידום בחברה גדולה נראה שעדיף בהחלט להתגלח. משאלים בקרב מעסיקים מעלים בעקביות העדפה לפנים חלקות. מי שטרח וכרת את הזיפים לקראת הראיון נתפש כמי שיסתגל ל"תרבות הארגונית" ויתאים עצמו למערכת. כללי אנטי-זקן תאגידיים הניבו שפע דיונים משפטיים בהם נלחמו החברות על זכותן לכפות גילוח על עובדיהן. חברת הפיצה "דומינו'ס", למשל, לא היססה לשלוח לדוכן העדים את סגן הנשיא כדי לאשר פיטורי סרבן גילוח כשהוא מצוייד בסקר על פיו לא פחות מ-20% מלקוחות החברה יירתעו משליח פיצה מזוקן. זאת בטענה ש"השכל הישר" מורה כי אנשים יקנו פחות ממוכרים שעירי פנים.

 

מי שמשוחרר מהלחץ הגלוי, או הסמוי, להיראות כמו הבוס מתגלח פחות. סקר מקיף בקרב מרצים באוניברסיטאות בבריטניה העלה שככל שעולים בסולם הדרגות האקדמי עולה מספר המזוקנים והמשופמים עד שבדרגת "פרופסור חבר" עוטים כמעט 30% זקן מלא ועוד כ-10% מתהדרים בשפם או "זקן צרפתי". אולי יש אמת בדימוי החכם המלטף את זקנו כשהוא הוגה בשאלות עמוקות אבל סביר יותר שמי שכבר קיבל קביעות והכרה במעמדו מאבד את המוטיבציה לגילוח יומיומי.

 

הזקן כמשדר אמינות ובגרות

 

 

מה שיוצר יופי גברי הוא איזון בין 'בייבי פייס', כלומר מאפיינים ילדותיים המשדרים רוך ורגישות כדוגמת עיניים גדולות, לתווי פנים גבריים מובהקים כלסת כבדה ושטח נרחב של עור הדורש גילוח

 

אמנם אנחנו המזוקנים מופלים בעבודה אבל בכל זאת תדמיתנו מצוינת: בהשוואה לחברינו המגולחים אנחנו נתפסים כבוגרים, אינטליגנטים, יצירתיים ואמינים יותר. מחקרי שיווק שבדקו את יעילותן של פרסומות הראו כי פנים חלקות יעילות יותר במכירת "מוצרי משיכה" כדוגמת פריטי אופנה, אבל גברים מזוקנים משכנעים יותר כממליצים על מוצרים עתירי מומחיות כדוגמת תרופות או אמינות למשל במוצרי היי-טק או ביטוח. כאשר הוצגו פרסומות זהות למוצרים שונים על ידי מציגים מזוקנים ועל ידי אותם אנשים לאחר גילוח, התברר כי הזקן מפריע קצת למכור תחתונים אך מהווה יתרון משמעותי כשמבקשים למכור משחת שיניים או מפעיל סלולרי.

 
 

ומה בדבר המשיכה המינית?

 

 

כאמור בטור הקודם, מחקרי השוואה בהן הוצגו לנשים תמונות גברים מזוקנים ומגולחים העלו תוצאות מעורבות. אלא שקשה להאמין שמאפיין כל כך בולט על הפרצוף - חלון הראווה של גוף האדם - יהיה חסר השפעה לגמרי. יתכן שהתשובה נעוצה דווקא בממצא שהופק במקרה במחקר על מאפייני פנים גבריים היוצרים מראה מושך עבור נשים. המחקר כלל רק תמונות גברים ללא זקן או שפם והתמקד במאפיינים גאומטריים כגודל העין, רוחב האף וכדומה. אלא שניתוח התוצאות העלה ממצא לא צפוי: זיפים. גם מי שמעדיפה פנים מגולחות רוצה לדעת שמתחת לעור החלק מסתתר זקן הרצל מכובד. מחקר עוקב אישר את אפקט הזיפים: מבין גילוח למשעי לזקן עבות העניקו הנחקרות ציון גבוה למראה הקוצני דווקא. מה שיוצר יופי גברי הוא איזון בין "בייבי פייס", כלומר מאפיינים ילדותיים המשדרים רוך ורגישות כדוגמת עיניים גדולות, לתווי פנים גבריים מובהקים כלסת כבדה ושטח נרחב של עור הדורש גילוח.

 

חסידיה המושבעים של הפסיכולוגיה האבולוציונית רואים בדרישות הסותרות הללו ביטוי לאוסף התכונות שהאישה צריכה לחפש במחזר:  חוזק ושליטה "גבריים" שיאפשרו לאיש לפרנס ולהגן, עם יכולת להיקשר רגשית לבת זוג קבועה ולילדים. המפקפקים יצביעו על כך שגברים מגולחים למשעי או עטויי זקן עבות הופכים לדמויות נחשקות על פי אופנות משתנות ולמראה הקיפוד לא צפויה תקופת זוהר ארוכה משל הזקנים הויקטוריאנים הארוכים או הגילוח המוקפד שהחליף אותם.

 

להסתתר מרגשות ומהאח הגדול

גם מי שמעדיפה פנים מגולחות רוצה לדעת שמתחת לעור החלק מסתתר זקן מכובד
 גם מי שמעדיפה פנים מגולחות רוצה לדעת שמתחת לעור החלק מסתתר זקן מכובד 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

אבל התשובה לשאלה "האם כדאי להתגלח" עשויה לצוץ מכיוון שונה לגמרי. יכולת עיבוד התמונה הולכת ומשתפרת והאח הגדול שכבר היום אוסף בשקדנות נתונים על הרגלי הגלישה, הצריכה, תחומי העניין והחברים מתעניין גם בתווי הפנים שלנו. מאגרים ביומטריים יאפשרו בעתיד הקרוב לדעת לא רק היכן גלשת ומה קנית אלא גם, על פי נתונים הנאגרים מאינספור מצלמות, היכן היית בכל רגע. אלא שאבדן הפרטיות לא עוצר כאן. פרט לזיהוי אדם על פי ניתוח מאפיינים ייחודיים בגוף, נכתבים אלגוריתמים שמפענחים על פי הבעות פנים את מצב הרוח של אדם על פי תמונתו. שבעה רגשות יסודיים מבוטאים בלא תלות בתרבות או בשפה על ידי הבעות קבועות. גועל למשל מתבטא באופן אוניברסלי במתיחה של השפה התחתונה, קימוט האף והשפה העליונה מתרוממת. באופן דומה ניתן ללמד את המחשב לזהות שמחה, הפתעה או פחד. יתכן שבתוך שנים ספורות יוכל לדעת מי שירצה בכך לא רק באילו חנויות ביקרת בקניון אלא גם היכן התעוררה בך שמחה, מה הפתיע אותך והיכן ומתי נגעלת. כשקוראים מאמרים על יכולתן המופלאה של התוכנות הללו מוצא המזוקן נקודה אחת, מוצנעת, של נחמה: יכולת הזיהוי יורדת משמעותית אצל מגדלי זקנים.

 
 

 

הקושי לזהות רגשות על פנים עטורי זקן מוכר היטב לנשים ויש מי שמסביר את ההעדפה של נשים נשואות לגילוח יומיומי של הגבר שלהן ברצון לעקוב אחר מצב רוחו

 

 

הקושי לזהות רגשות על פנים עטורי זקן מוכר היטב לנשים ויש מי שמסביר את ההעדפה של נשים נשואות (גם כאלו שהתאהבו באביר נעוריהן כשהוא מזוקן או משופם) לגילוח יומיומי של הגבר שלהן ברצון לעקוב אחר מצב הרוח ולזהות שינויים מדאיגים מבעוד מועד. בתקופת הזוהר של הזקנים הויקטוריאנים באנגליה של המאה ה-19 הסבירו מצדדי הזקן שהבעה מוחצנת של רגשות אינה יאה לגבר וראוי לכן להצמיח זקן שיאפשר חזות מאופקת ומהוגנת בכל זמן. אולי הגיע הזמן להחיות את הג'נטלמן השומר את רגשותיו לעצמו ולהצמיח את המחבוא האחרון בפני אבדן הפרטיות המוחלט.

 

תודה ל Dr. Gianluigi Guido  על עזרתו

עורך: יובל בגנו

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by