בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
עבות הזקן ונספחיו 
 
 צעיף טבעי העוטף את הפנים והצוואר    צילום: Getty Images / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 

איזו טירחה הגילוח הזה. נכון שההרגשה שלנו הגברים אחרי גילוח למשעי היא אולי טובה ורעננה כמו זו שתאגיד גילוח כלשהו מוכר לנו לאורך השנים אבל מי מאיתנו לא התפתה להישאר עם זיפים או לגדל. למסוקסים שבינינו זיפים משווים מראה מחוספס עוד יותר, לבעלי הפנים הצעירות הזקן אולי תורם למראה בוגר יותר. תלוי כמובן איך הוא צומח. הדיון ארוך כמו זקנו של מתושלח

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

בן שואל: "למה מתגלחים?"

 

בדיוק אותה שאלה, בן, הציקה לי אישית עד שהבנתי שאם הזקן מתעקש לחזור לאותה פיסת פנים ממנה גולח כנראה טוב לו שם ואין טעם לריב איתו. ובכל זאת, מלחמת הגבורה המדממת של רבים מחברי למגדר בזיפים ראויה לבדיקה.

 

אי אפשר לדעת מתי התרחש הגילוח הראשון אם כי להבים חדים דיים לגילוח הוכנו כבר בתקופת האבן מזכוכית געשית (אובסידיאן), או מצור. זקן פרא עבות נתפס כטבעי, פרימיטיבי ואפילו חייתי אלא שהזקן עצמו הוא "המצאה" חדשה למדי. פניהם של קרובינו השימפנזים, ובפרט השפה העליונה והסנטר, חלקות משיער. הזקן והשפם הם חידושים שהופיעו בשלב מאוחר למדי בדרך האבולוציונית שהובילה אל האדם המודרני ויש אוכלוסיות אדם (כדוגמת ילידי אמריקה האינדיאנים) שפניהם חלקות משיער. לפני ששואלים "למה גילוח?" יש לבדוק למה "החליטו" אבותינו להצמיח שיער בחלק גוף בו אין בו תועלת.

 

ויסות חום הגוף או מגנט נשים?

כנראה שלא נועד לפצות על הקרחת
 כנראה שלא נועד לפצות על הקרחת 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

השיער בכלל הוא מאפיין ייחודי של היונקים והם הצמיחו אותו קודם כל כדי לשמור על חום הגוף. ההשערה ה"טבעית" היא, לכן, שהזקן הוא צעיף טבעי העוטף את הפנים והצוואר. הזקן צומח בעידודו של ההורמון הגברי טסטוסטרון שבו זמנית גורם לנו הגברים להקריח. היה מי שמדד ומצא כי שטח העור המכוסה זקן שווה לשטח הנחשף בהתקרחות הגברית והסיק כי הזקן הוא פיצוי על הקרחת, החום שמאבד הגבר דרך הקרחת נחסך דרך בידוד הפנים. ההסבר הזה רחוק מלשכנע. איכשהו נשים מסתדרות יופי בויסות חום הגוף בלי קרחת ובלי זקן וכמוהן צעירים שזקנם טרם צימח. יש מי שהופך את הסדר ומסביר שהקרחת היא מנגנון שטיפחה האבולוציה כדי לאפשר לגבר המזוקן לצנן את הראש מה שמחזיר את השאלה המקורית: למה הצמחנו זקן?

 
 

 

היה מי שמדד ומצא כי שטח העור המכוסה זקן שווה לשטח הנחשף בהתקרחות הגברית והסיק כי הזקן הוא פיצוי על הקרחת, החום שמאבד הגבר דרך הקרחת נחסך דרך בידוד הפנים. ההסבר הזה רחוק מלשכנע

 

דארווין (מזוקן בעצמו) ראה בזקן, ממש כמו בזנב הטווס או בקרני האייל, תוצר של האבולוציה המינית. מאפיין מובהק של הזכר המסמן לנקבה על כושרו של בן הזוג הפוטנציאלי. יש לנו זקן משום שאימותינו הקדמוניות העדיפו גברים מזוקנים. כמו קישוטים גבריים אחרים בעולם החי, הזקן צומח בהשראת הטסטוסטרון ובדומה לנוצות צבעוניות או קרניים מסולסלות הוא עשוי להכביד על מי שמתהדר בו שכן הוא מספק ליריב בקרב נקודת אחיזה. הזקן, לפי התיאוריה הזו, הוא מעין הצהרה: אני גברי וחזק כל כך שאני יכול לנצח את אויבי גם כשאני נותן להם "פור". אבל אם הזקן הוא קישוט טבעי שנשים נמשכות אליו הרי שסביר היה לראות משיכה דומה גם כיום אלא שתצפית פשוטה מראה שלגבר מגולח אין בעיה מיוחדת למצוא דייט. היה מי שליקט והשווה תוצאות 18 מחקרים שבכולם נדרשו נשים לדרג תמונות של גברים מזוקנים ומגולחים על פי מידת המשיכה. שמונה סקרים הראו עדיפות למזוקנים, שמונה למגולחים ושני מחקרים העלו אדישות לשיער הפנים. אז אם לא כתכשיט לכבוש את לב הנשים אולי התכסה הפרצוף הגברי בשיער כאיתות לחברינו הגברים?

 
 

סטטוס זכרי או תאונה אבולוציונית?

כנראה שעבור הנשים זה עניין של טעם
 כנראה שעבור הנשים זה עניין של טעם 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

דרך טובה לזכות להעביר גנים לדורות הבאים היא סטטוס גבוה בקרב הזכרים. מי שיצליח להכניע או להרתיע יריבים יוכל לקבץ לו הרמון שיבטיח את מקומו כאב לצאצאים רבים. רבים מסמלי הסטטוס הזכריים בעולם החי בכלל ואצל קרובינו הקופים בפרט מתרכזים באזור הפה והלסתות.  ניבים בולטים ומלתעות מאיימות מרחיקות זכרים מתחרים ולכן האבולוציה מחבבת ומטפחת אותם. בתהליך בו  הפכנו ל"אדם חושב" גדל המח האנושי על חשבון הלסתות והזקן, לפי ההשערה הזו, מקנה ללסת קטנה את המראה המאיים שאבד. מחקרים מראים שאכן, פרצופים שעירים נראים גם גבריים, חזקים ומאיימים יותר מאותם קלסתרים כשהם מגולחים. יתרה מזו, מתברר כי גברים יותר מנשים מקשרים זקן לתוקפנות וחוזק. אבל גם התיאוריה הזו אינה מושלמת: קרובינו הקופים מאיימים על יריביהם בהצגת שיניים ארוכות והזקן אמנם מבליט את הלסת אך גורם לשיניים להראות קטנות יותר. בנוסף, הקישור בין זקן ל"פראות" או אגרסיביות הוא תלוי תרבות ובמקומות רבים זקן נקשר דווקא לדימוי אינטלקטואלי או אפילו פציפיסטי.

 
 

אם אין לזקן תפקיד ממשי ואין בצידו רווח בצורת משיכה מינית או הרתעת יריבים יתכן שהוא פשוט "תאונה" אבולוציונית, תכונה שאין לה יתרון אך היא מתפשטת באוכלוסיה משום שהיא קיימת אצל האבות המייסדים או שהיא "טרמפיסטית" של  תכונה אחרת שיש לה יתרון. מדענים לא אוהבים את ההסבר הזה משום שהוא לא אלגנטי ומשעמם וגם משום שקשה לאשש השערה ולפיה מאפיין בולט כל כך הופיע סתם כך באמצע הפנים. ובכל זאת ההיסטוריה של אופנת הזקנים, השפמים ופאות הלחיים מראה כי לא הסביבה ולא הטכנולוגיה אלא התרבות היא שעיצבה את יחסנו לזקן. שיער הפנים קיבל עליו כל משמעות סמלית שבחרנו לתת לו. כך למשל השפם שנחשב לקישוט המצ'ואיסטי והמיליטריסטי ביותר כיום, נאסר דווקא אצל הספרטנים שוחרי הקרבות.

 

משמעות תרבותית ותקופתית

 

 

הזקן דעך בשלהי המאה ה-19 כאשר החלו הזיפים לבצבץ על לחיי בני הדור השני למהפכה התעשייתית שויתרו על תפקיד הפטריארך הביתי ושאפו לשלוט לא במשק הבית אלא בעולם. המהפכה הולידה את המפרנס ש'הולך לעבודה'

 

 

בשחר הציביליזציה היה הזקן מרכיב חשוב בהופעה: המצרים הקדמונים שמרטו וגילחו את שיער הגוף השאירו זקן מעוצב ומקושט על הסנטר שנחשב חיוני כל כך להופעה מכובדת. עד כדי כך חיוני שכאשר עלתה לכס השלטון המלכה חתשפסות (1490 לפנה"ס) עיטר את סנטרה זקן מלאכותי. גם בבבל היה זקן מתולתל פריט שאין לוותר עליו וגילוח זקנם של שליחי דוד בידי חנון מלך עמון היווה עילה למלחמה. כדי להוציא את הזקן מהאופנה נדרש שליט בשיעור קומתו של אלכסנדר מוקדון שהעדיף חיילים מגולחים שסיכוייהם טובים יותר בקרבות מגע. הרומאים, שכבשו את האימפריה של אלכסנדר מידי יורשיו, הנציחו מסורת גילוח שתימשך דורות רבים. זקן נחשב ברומא כאות לרישול והזנחה והגילוח הראשון היה סיבה לחגיגה בה לבש הגבר הצעיר לראשונה את הטוגה.

 

דווקא העדר השימושיות של הזקן מאפשר לנו להביע דרכו את יחסנו ל"גבריות" כפי שאנו מפרשים אותה בתרבויות ובזמנים שונים. כך למשל מצביעים סוציולוגים על תקופות הרנסנס הגדולות של שיער הפנים הגברי - זו של שנות השישים העליזות של המאה ה-20 ואמצע המאה ה-19 - כחופפות לזמן בו התחוללו שינויים גדולים ביחסים שבין המינים והזקן הפך אמצעי לבטא בו סוג חדש של גבריות. בסביבות 1850 דווקא כאשר פותחו תערים חדשים, נוחים ובטוחים בהרבה מהסכינים ששמשו למטרה זו עד אז, כבשו שפמים וזקנים בסערה את פני תושבי אירופה. בשיאו של גל זה ב-1870 התהדרו מחצית מהגברים בבריטניה בזקן מלא.

 

כשהגילוח נכנס לאופנה

מהמחרשה והמפעל למשרד ומהזקן לגלב
 מהמחרשה והמפעל למשרד ומהזקן לגלב 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

 

כיוון שבני התקופה הויקטוריאנית ניהלו דיון סוער על המשמעות הערכית והמוסרית של הופעתם החיצונית הרי שניתן ללמוד כיצד נשאו השערות על הפנים בנטל עיצובה של תפיסה חדשה של תפקיד הגבר. עד אז בילו רובם המכריע של הגברים את זמנם קרוב מאוד לבית, בית האיכר הוקם בפאת השדה ואילו בעל המלאכה והסוחר גרו בתוך או בצמוד לסדנה או לחנות. אב המשפחה היה נוכח בממלכתו הקטנה ושלט בה מקרוב בכל שעות היום. המהפכה התעשייתית הולידה את המפרנס ש"הולך לעבודה" בבוקר וחוזר הביתה בערב. מה שנראה לנו היום כדרך חיים שמרנית ושוביניסטית בה האישה המנהלת את משק הבית כשבעלה בעבודה היה עבור בני התקופה מהפכה פמיניסטית שאילצה אותם לבטא גבריות בדרך חדשה וקודם כל להדגיש סממנים חיצוניים גבריים. מומחי רפואה בני הזמן נחפזו לספק לקהל צידוקים מדעיים לאופנה החדשה: הזקן והשפם הוצגו כמסננים טבעיים לאוויר הנשאף והיה אפילו מי שהסביר כי האל בחסדו סיפק שמיכה מגוננת למיתרי הקול הגבריים עליהם מוטלת משימת הטפת הדת והקריאה בכתבי הקודש.

 

אופנת הזקן דעכה בשלהי המאה ה-19 כאשר החלו הזיפים לבצבץ על לחיי בני הדור השני למהפכה התעשייתית שויתרו על תפקיד הפטריארך הביתי ושאפו לשלוט לא במשק הבית אלא בעולם. לא הזקן אלא דווקא המראה המגולח כסממן של ציויליזציה היה לדגל שהגברים צריכים להניף ברחבי האימפריה. כך מייצג טרזן את האדם הלבן בג'ונגל כשהוא מגולח למשעי. משזוהה המראה החלק עם המערב הפך הזקן לסמל של התנגדות לציויליזציה הזו ולפריט חובה אצל מורדים ומהפכנים.

 

ובכן בן, הגילוח או ההימנעות ממנו הוא דגל שאנו נדרשים להניף מדי בוקר כדי לבטא את יחסנו ל"גבריות" כפי שמגדירה אותה התרבות. אבל האם כדאי לך להמשיך ולהתגלח? בכך יעסוק הטור בפעם הבאה.

 

תודה ל- Dr. Christopher Oldstone-Moore  על עזרתו.

עורך: יובל בגנו

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by