בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
איתך נצעד… לעד! 
 
 קבוצת האוהדים נשמרת כשבט האחרון שאדם יכול להשתייך אליו מילדות ועד זקנה    צילום: Getty Images / אימג'בנק    
דברים שיורמים יודעים |
 

מה יש באהבת הספורט כצופה ואוהד? מה מושך מיליוני בני אדם לאורך כל הדורות להתמסר להנאה בצפייה בספורטאים ובמיוחד בספורט הקבוצתי? ידוע הרי שאלה מאיתנו אשר אימצו מילדות אהבה אמיתית לקבוצה סביר להניח שזו תלווה אותם כל חייהם. הנאמנות השבטית הזאת נטועה בנו האוהדים כל כך עמוק שאנחנו לא עוצרים רגע ושואלים – למה בעצם? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

עונת הכדורגל הבאה עלינו לטובה היא הזדמנות מתאימה לענות לשאלתו של ש"פ: "מה הופך את הכדורגל לכל כך פופולארי?"

 

אז זהו ש"פ שאין שום דבר מיוחד בכדורגל. אנשים רבים בעולם מתלהבים מסוגי ספורט שונים לגמרי ובארה"ב למשל הכדורגל הוא ענף די שולי. אילו התפרסם הטור הזה באפגניסטן או בקזחסטן היית אולי שואל מה מריץ המונים לחזות ב"בוזקאשי", משחק פופולארי בו שחקנים רכובים על גב סוסים מנסים להבקיע "שער" כשאת תפקיד הכדור ממלא פגר ערוף של עז או עגל. משהו הטבוע עמוק בפסיכולוגיה האנושית הופך גם בטטות כורסא לחובבי ספורט. הפילוסוף ישעיהו לייבוביץ' פטר את העניין בספורט כאיוולת ותו לא: "אחד עשר חוליגנים רצים אחרי כדור " אבל תופעה חברתית-תרבותית-כלכלית משמעותית כל כך מחייבת הסבר עמוק יותר.

 

כדי להבין את האוהד צריך להבין את הספורטאי

גם בע"ח עוסקים במגוון פעילויות מאומצות חסרות תכלית לכאורה
 גם בע"ח עוסקים במגוון פעילויות מאומצות חסרות תכלית לכאורה 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

חוקרי אבולוציה מזהים את שורשי הספורט בטקסי חיזור וסימון יכולת ועוצמה הנפוצים בעולם החי. כמו אצל האדם, גם בעלי חיים רבים עוסקים במגוון פעילויות מאומצות, חסרות תכלית לכאורה, שתפקידן לסמן את הפרט כבעל גנים מוצלחים הראויים לעבור לדורות הבאים. הברירה המינית היא הסתגלות של הזכר להעדפות של הנקבה והיא האחראית למפגני אקרובטיקה אווירית של מיני ציפורים ולהתגוששות נגיחות של איילים בעונת החיזור. הזכר המקושט או המרשים ביכולתו האתלטית זוכה בנקבה שזו העדפתה ואז לדור הבא יעברו גם הגנים הקובעים את התכונה המרשימה אצל הזכר וגם הגנים הקובעים את העדפת התכונה בעיני הנקבה. כך שנוצר "כדור שלג" אבולוציוני: תכונה המגבירה עוצמה מדור לדור עד לקיצוניות של זנב טווס או קרני אייל. מפגן חיזור מוצלח בעולם החי הוא כזה שמעיד על החומר הגנטי המוצלח של המציג כלומר כזה שאינו מאפשר לזייף: היעל המנצח בתחרות הנגיחות הוא אכן החזק בעדר.

 
 

באופן דומה מדגיש כל ענף ספורט הבדלים בכושר בין המתחרים והופך אותם לתוצאה ברורה למשתתפים ולצופים. חוקיו של ענף ספורט נחשבים הוגנים אם הם נותנים מקסימום סיכויי ניצחון למוכשר יותר. כמו בעולם החי גם במגרש הספורט יהיה רק מנצח אחד שיחזיק בגביע בסיום העונה. חיזוק לקשר העתיק הזה נמצא במחקרים שהראו כי סטודנטים המשתתפים בתחרויות ספורט מדווחים על יותר פרטנרים מיניים מחבריהם הרופסים. יתכן אמנם שלספורטאים יש יותר זמן לחיזור מאשר למי שמבלה את זמנו באולם ההרצאות ובספריה אבל מסתבר שמספר ה"כיבושים" עולה אצל מי שלא רק מתחרה אלא גם מנצח. מדליה בכל זאת מוסיפה משהו לסקס אפיל. אם אכן בסיס המוטיבציה הספורטיבית הוא בחיזור, ניתן לצפות לירידה בהשקעה ובהישגים אצל מי שיצא משוק הפנויים-פנויות. אצל טניסאים מקצועיים נמצאה אכן ירידה מובהקת בהישגים בשנה הראשונה לנישואיהם בהשוואה לתקופת הרווקות. החוקרים מסבירים את ההידרדרות בכך שהישגים בטניס קשורים לרמת הורמון המין הגברי טסטוסטרון וגופנו מייצר פחות מהחומר הזה כאשר במקום לחפש בנות זוג אנחנו נדרשים לשמור על אחת.

 
 

המוטיבציה של האוהדים: השתייכות

בספורט הקבוצתי להבדיל מהיחידני - הקבוצה תמיד נשארת
 בספורט הקבוצתי להבדיל מהיחידני - הקבוצה תמיד נשארת 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

ההסבר הפסיכולוגי-אבולוציוני הזה מסביר את המוטיבציה של הספורטאי אבל לא את זו של הצופים: אף אחד לא זכה בדוגמנית כי הצליח לשאוג למען קבוצתו ממרומי הטריבונה. בנוסף, היינו מצפים כי מספר ענפי הספורט יצטמצם לכאלו המדגימים יכולת גנטית באופן השקוף והמהימן ביותר. אבל דווקא ענפי האתלטיקה שאמורים לשקף באופן הישיר ביותר מהירות, זריזות או כח, פופולארים הרבה פחות ממשחקי הכדור הקבוצתיים. העדפה לענפי ספורט מסויימים היא מאפיין תרבותי מסורתי שקשה מאוד לשנות כפי שמוכיחה הפופולאריות של הפוטבול בארה"ב או הקריקט בתת היבשת ההודית. אהדה לענף ספורט ולקבוצה ספציפית מתגבשת בגיל צעיר והיא כמעט לעולם לא משתנה. קל יותר להתגרש, לעבור הסבה מקצועית או לעבור מהשמאל לימין הפוליטי ולהיפך מאשר להפוך מאוהד הפועל למכביסט. מי שהופכים ענפי ספורט לעסקים רווחיים כל כך הם המוני אוהדים שמקבלים בתמורה השתייכות.

 
 

 

אהדה לענף ספורט ולקבוצה ספציפית מתגבשת בגיל צעיר והיא כמעט לעולם לא משתנה. קל יותר להתגרש, לעבור הסבה מקצועית או לעבור מהשמאל לימין הפוליטי ולהיפך מאשר להפוך מאוהד הפועל למכביסט

 

הרצון להיות חבר בשבט מגובש ונטוע עמוק באישיות שלנו. בעולם בו קבוצות חברתיות, קהילתיות, מקצועיות ואפילו משפחתיות מתפרקות ונעלמות במהירות, קבוצת האוהדים נשמרת כשבט האחרון שאדם יכול להשתייך אליו מילדות ועד זקנה. הזדהות עם קבוצת ספורט, אומרים פסיכולוגים חברתיים, מקבילה להשתלבות ול"קוהרנטיות החברתית" כלומר למידה בה העולם החברתי שלנו צפוי ומובן לנו. השחקנים, המאמנים, המנהלים והבעלים יתחלפו אבל האוהדים יישארו והשייכות הזו הופכת לחלק חשוב בהגדרת הזהות של ה"שרוף" עד כדי כך שניצחון או הפסד של הקבוצה ישפיע באופן ישיר על ההערכה העצמית שלו.

 

חלק מהותי מהאני החברתי

שייכות לאוהדים של קבוצה מקומית נמצאה כבעלת השפעה חיובית על הבריאות הנפשית
 שייכות לאוהדים של קבוצה מקומית נמצאה כבעלת השפעה חיובית על הבריאות הנפשית 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

 

היכולת לדבוק לאורך שנים באותו מושא הזדהות, אפילו להעביר את האהדה מאבות לבנים, ייחודית למשחקי הכדור הקבוצתיים שהם אכן הפופולאריים שבענפי הספורט. בניגוד לספורטאי הבודד, הקבוצה נצחית וקבועה במקומה. שחקן יכול לעבור לקבוצה יריבה בסיום החוזה, המאמנים מפוטרים או נודדים והספונסרים מתחלפים אבל האליפות או ירידת הליגה יישארו תמיד של האוהד ביציע. כאשר אוהדים אומרים "זכינו באליפות" הם צודקים - הקבוצה הופכת לחלק מהותי של ה"אני". להשתייכות והזדהות עם קבוצה יש משמעות פסיכולוגית ואפילו בריאותית. שייכות לקבוצת אוהדים של קבוצה מקומית נמצאה כבעלת השפעה חיובית על הבריאות הנפשית. "ספורטאי טריבונה", מסתבר, פתוחים יותר להתנסויות, אסרטיביים, פעילים וחברותיים יותר ונוטים פחות לדיכאון. ההשפעה החיובית, כאמור, נמצאה רק כאשר הקבוצה האהודה שייכת למקום המגורים: אין כל תועלת באהדה לבית"ר עבור תושבי סכנין (כנראה שגם אהדה מופגנת לבני סכנין לא תשפר את בריאותו של ירושלמי).

 

אגדה אורבנית מייחסת לרב ידוע את השאלה המלגלגת "אם הם כל כך אוהבים את הכדור למה הם בועטים בו?", מסתבר שיש להם סיבות מצוינות לבעוט ובאופן מפתיע מתברר שאלפי האוהדים עשו עסק לא רע כשקנו כרטיס בשביל לצפות בהם בועטים עבורם.

 

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by