בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
הרגנו את כף הרגל 
 
 היה היו לנו אצבעות ברגליים. מלבד פדיקור וטיפול ביבלות - שכחנו אותן    צילום: אימג'בנק/GettyImages    
דברים שיורמים יודעים |
 

אצבעות כף הרגל מוזרות. הרי אי אפשר לעשות איתן יותר מדי להבדיל מאחיותיהן החשובות בכפות הידיים, אז לשם מה הן עדיין שם? טעות של האבולוציה? שארית? יורמים מציע התבוננות אחרת בכף הרגל. הציביליזציה הנעולה היא היחידה שייתרה כביכול את אצבעות הרגליים וניוונה אותן אבל יש להן תפקיד חשוב ביציבה ובאחיזה בקרקע. אולי כדאי ללכת שוב יחפים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

ג'ינג'ון תוהה למה נועדו אצבעות הרגליים? האם הם איבר חסר שימוש שסופו להתנוון ולהיעלם?

 

ובכן, לא. כף הרגל על 26 העצמות ושפע השרירים, הרצועות והגידים שבה היא מבנה עתיק מאוד שמשתמר יפה כבר די הרבה זמן ונראה שיש סיבות טובות לכך. לאחרונה התגלו בקניה טביעות רגל מאובנות שהותיר אבינו הקדמון הומו-ארקטוס לפני כמיליון שנים וחצי. עקבות כאלו מאפשרת ללמוד לא רק על צורת כף הרגל אלא גם על חלוקת העומס בין חלקיה, כלומר על אופן ההליכה. מתברר שבעוד שהמח וחלקי גוף אחרים השתנו מאז לא מעט הרי שבנקודת המגע עם הקרקע נשארנו דומים מאוד לאבותינו.

 

כיוונון עדין של היציבה

היד השתחררה ממטלות התנועה, הדרישות מהרגל השתנו
 היד השתחררה ממטלות התנועה, הדרישות מהרגל השתנו 
 צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

 

כבר לפני כ-5 מיליון שנים כשסיגלנו לנו עמידה זקופה החלה האבולוציה לפעול באופן שונה מאוד על כף היד ועל כף הרגל שהן במוצאן איברים זהים כמעט. כשהשתחררה היד ממטלות התנועה נפתחה בפניה הדרך להפוך למכשיר מדוייק לטיפול בכלים. כף הרגל שימרה את התפקוד הקדום של תנועה ויציבה אך הדרישות ממנה השתנו. אבות האדם נדרשו להמציא אופן תנועה חדש, כף הרגל צריכה לעמוד בחבטה שהיא סופגת עם כל צעד ועם זאת עליה להיות גמישה לשם התאמה לתנאי קרקע שונים ולשמירה על שיווי משקל של גוף בעל מרכז כובד גבוה הנשען על שתי נקודות תמיכה בלבד. כ-4 מיליוני שנים נדרשו לברירה הטבעית כדי לעצב כף רגל שתעמוד בדרישות הייחודיות הללו. הפתרון כולל עקב קשיח - מעין ראש פטיש הסופג את המהלומה של הנחתת משקל הגוף על הקרקע. לשם נשיאת משקל הגוף פנתה האבולוציה לפתרון האדריכלי שהומצא שוב ושוב בטבע ובתרבות - קשת. החלק הקדמי של כף הרגל ואיתו האצבעות הנראות לך מיותרות מספק את הדרישה לגמישות, להתאמה למשטח ולסיוע במטלה העדינה של ייצוב הגוף.

 

כאמור, הטביעות המאובנות מקניה מראות את כל מאפייני הצעד האנושי, מנעיצת העקב, גלגול העומס קדימה על צידה החיצוני של הקשת והעברת המשקל אל הכרית שבקדמת כף הרגל ומשם אל בסיסי האצבעות הניתקים מהקרקע - אותה סדרת תנועות אוטומטית שמבצע תינוק בן שנה לקול צהלות הוריו ושהשימפנזה לא ילמד לעולם. המבנה והתפקוד הזה הוא  שאפשר לאדם את אורח החיים המבוסס על צעידה למרחק ארוך במישורים הפתוחים בהם התעצבה דמותו של האדם המודרני (הומו סאפיינס).

 

הנעל שעיצבה את הרגל

 

ובכל זאת השאלה אינה מופרכת: עבור חלק מהאנושות התרחש לאחרונה משהו ששינה את המבנה הוותיק הזה, כף הרגל התעטפה בנעל. קשה לקבוע מתי הומצאה הנעל. בספר בראשית דואג הבוס לתפור כותנות אך לא נעליים לבני טיפוחיו הצעירים לפני הגרוש מגן העדן. זאת אף שהוא נותן להם מייד סיבה טובה שלא להסתובב יחפים: "אֲרוּרָה הָאֲדָמָה בַּעֲבוּרֶךָ ... וְקוֹץ וְדַרְדַּר תַּצְמִיחַ לָךְ". את המסע אל מחוץ לאפריקה לפני כ-50 אלף שנים עשו אבותינו יחפים כשם שהולכים גם כיום חלק ניכר מצאצאיהם. הנעל הראשונה, ליתר דיוק סנדל קלוע בן כ-8,000 שנים התגלה במערה במדינת מיזורי שבארה"ב כך שאת המסע הקפוא דרך מיצרי ברינג ליבשת אמריקה עשו כבר אבות האינדיאנים, ככל הנראה, ברגליים מוגנות. ציורי מערות ובהם דמויות אנשים במגפיי עור בני כ-15,000 שנים התגלו בספרד ויש מי שמשער כי היכולת האנושית להגן על כף הרגל מפגיעות קור היתה אחד היתרונות שהביאו בסופו של דבר לנצחון ההומו סאפיינס על האדם הניאנדרטלי כשהתקררה יבשת אירופה. אבל להנעלה היתה השפעה מרחיקת לכת יותר: בניגוד לבגדים אותם למד האדם להתאים לגוף הרי הנעל התאימה את הגוף אליה.

 
 
 

 

הטביעות המאובנות מראות את כל מאפייני הצעד האנושי, מנעיצת העקב, גלגול העומס קדימה על צידה החיצוני של הקשת והעברת המשקל אל הכרית שבקדמת כף הרגל ומשם אל בסיסי האצבעות הניתקים מהקרקע

 

במסכת שבת מסופר על סדרת ניסיונות שעובר הלל הזקן כדי לבדוק את גבול סבלנותו, אחת מהן היא השאלה הטורדנית המוצגת לו באמצע המקלחת שלפני שבת: "מפני מה רגליהם של אפרקיים רחבות?" ותשובתו הרגועה: "מפני שדרין בין בצעי המים", מלמדת לא רק על אורך רוח אלא גם על הבנה אנטומית: כף הרגל האנושית היא איבר פלסטי הניתן לעיצוב. הדוגמה הקיצונית והאכזרית היא עיוות והקטנת כפות רגליהן של ילדות בסין באמצעות קשירה הדוקה אבל במידה מתונה יותר כל אחד, ועוד יותר מכך כל אחת מאיתנו, הולך על כף רגל שהיא מעין צמח בונסאי שצמח ב"עציץ נעל" מיניאטורי.

 

איך התנוונו האצבעות?

במקום שהנעל תסייע לרגל היא החליפה אותה
 במקום שהנעל תסייע לרגל היא החליפה אותה 
 צילום: רויטרס 
 

 

סקר בארה"ב מצא כי 88% מהנשים נעלו נעל קטנה ממידתן ואצל 80% נמצאו עיוותים הקשורים לכך. כשמשווים את כף הרגל המערבית לאחותה בעולם היחף מתברר שהיא צרה יותר והבוהן דחוקה יותר אל אחיה הרזים. ההבדל אינו רק בצורה אלא גם בחלוקת הנטל שבין חלקי כף הרגל: התפלגות העומס אצל יחפנים אחידה יותר ואילו בכף הרגל שצמחה בנעלים נעשית רוב העבודה באזורים קטנים בעקב, בכרית הקדמית ובבוהן. הנעל מבודדת מבחינה מכנית את האצבעות מהקרקע ומנטרלת את תפקידן בחלק הסופי של התנתקות הרגל מהרצפה בכל צעד. כיוון שפרקי אצבעות הרגליים מקבלים פטור הרי שעצמות הפרק הראשון של כל אצבע מתנוונות בהשוואה למקבילות ברגל היחפה. כך ניתן גם בהיעדר כל שריד ארכיאולוגי פרט לשלדים, להבחין בין יחפנים לנעולים. השלדים הקדומים ביותר שניתן להניח שנעלו נעליים התגלו בסין וגילם כ-40,000 שנים. אולי גם הם, כמוך ג'ינג'ון, התבוננו בכף רגלם ותהו לשם מה נועדו האצבעות הללו שאי אפשר לאחוז איתן דבר?

 

תודה ל-Dr. Ian Gilligan על עזרתו.

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by