בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
זה קוף? זה אדם? זה קופדם! 
 
 תודה לאל שיש חוקים שאוסרים את הניסויים האלה אחרת כוכב הקופים היה נראה מציאותי ביותר    צילום: רויטרס    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

בואו לא נילחץ, המדור לא מתכוון להמליץ על נישואי אדם וקוף. אבל הדיון התיאורטי בשאלה אם ניתן לזווג זיווגים מוזרים בין מינים שונים בעולם החי, כולל שלנו, מוציא אותנו לבחון את הקרבה המרתקת של האדם למינים אחרים. אנחנו הרי תוצר אבולוציוני, כמו הקופים, של אב-טיפוס דומה. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

אליאור שואל: "האם אפשר לקחת ביצית של אישה ולהפרות אותה עם זרע של חיה אחרת (למשל קוף או נמר...)?"

 

עם זרע של נמר כנראה שלא, אנחנו רחוקים מספיק מהנמרים כדי שהזרעון האנושי לא יכיר את הביצית הנמרית ולהפך. הקוף, לעומת זאת הוא עניין אחר. השאלה היא איזה קוף. הגיבון, ה"פרימיטיבי" ביותר בין קופי האדם (apes), קרוב אלינו מספיק כדי שזרע אנושי יוכל להיצמד לביצית ולחדור את מעטפת ההגנה שלה. לעומת זאת, לביצית של בבון או קופים אחרים הזרעון לא ייצמד כלל. אין מניעה תיאורטית לכן שהזדווגות בין אדם לשימפנזה או גורילה לא תניב ביצית מופרה. אבל האם יווצר עובר או אפילו יצור חי מחיבור כזה? מסיבות ברורות אין תשובה ניסיונית לשאלה. אם נאמין לאפיפיור אלכסנדר השני הרי שבמאה ה-11 ילדה אשתו של אציל איטלקי בן לקוף המחמד של המשפחה והאב הקדוש ראה במו עיניו את פרי החטא הזה שקיבל את השם מיימו.

 

הניסוי של איבנוב

שימפנזים בספארי. את מי את היית בוחרת כזיווג המושלם?
 שימפנזים בספארי. את מי את היית בוחרת כזיווג המושלם? 
 צילום: חדשות 10 צילום מסך 
 

ניתן לזווג יצורים ממינים קרובים זה לזה. כך נוצר פרד ממפגש שבין חמור לסוסה ותפוז מהכלאה של פומלה ומנדרינה. היצור הקרוב ביותר לאדם הוא השימפנזה ואם יש סיכוי לבן כלאיים אנושי-חייתי כלשהו הריהו ה-Humanzee, בן כלאיים של אדם ושימפנזה. לבני אדם 46 כרומוזומים ולשימפנזה 48, הפרש מספרי כזה קיים גם בין סוס לחמור והוא אינו מונע הכלאה אך גוזר עקרות על הצאצא. הדבר הקרוב ביותר לבחינה מדעית של שאלתך, אליאור, בוצע בשנות ה-20 של המאה שעברה ע"י מדען סובייטי, איליה איבנוביץ' איבנוב, ביולוג שקנה את פרסומו בפיתוח שיטת הזרעה מלאכותית לסוסים.

 
 

 

אין מניעה תיאורטית לכן שהזדווגות בין אדם לשימפנזה או גורילה לא תניב ביצית מופרה. אבל האם יווצר עובר או אפילו יצור חי מחיבור כזה? מסיבות ברורות אין תשובה ניסיונית לשאלה

 

איבנוב ביקש ליישם את ניסיונו כדי להפרות נקבת שימפנזה בזרע אנושי. למרבה הפלא הוא קיבל את ברכת הדרך מהממסד המדעי הסובייטי ושיתוף פעולה מהצרפתים שאיפשרו את ביצוע הפעולה הזו במושבתם גינאה במערב אפריקה. יש המשערים, במסורת תיאוריות הקונספירציה, כי סטלין ביקש לייצר גזע חסון, צייתן ועקר לצרכי האימפריה. איבנוב הספיק להחדיר מנות זרע לשלוש נקבות שימפנז לפני שהניסוי הופסק והחוקר חזר למולדתו, שם המשיך לתכנן הכלאות שלא יצאו לפועל עקב מחסור בקופים. כללי האתיקה לניסויים בבעלי חיים ובבני אדם לא יאפשרו למזלנו ניסיונות כדוגמת אלו של איבנוב ונצטרך לחפש דרכים עקיפות לענות על השאלה.

 
 

הדמיון הגנטי לשימפנזה

 

בני אדם ושימפנזים חיים זה לצד זה מיליוני שנים ויש מי שטוען כי הכלאות כאלו התקיימו כשההפרדה בין המינים הייתה צעירה יותר. ההשערה הזו נועדה לפתור סתירה. המאובנים הראשונים בשושלת שלנו, ההולכים על שתיים, קדומים מזמן ההיפרדות שלנו מהשימפנזים המתוארך על פי ההבדל בחומר הגנטי. ניתן לתרץ את אי ההתאמה בחוסר הדיוק שבמדידת זמנים באמצעות שעוני DNA אבל יש מי שמציע כי לאחר ההיפרדות של אוכלוסיית האם לשני הענפים, שיובילו לאחר כ-6 מיליוני שנים לבני אדם ולשימפנזים, המשיכו אבות האדם ואבות השימפנזים להחליף גנים עוד כמיליון שנים נוספות. הרעיון מסתבר אינו מופרך כל כך. את העץ האבולוציוני מציירים בספרי הלימוד כמורכב מענפים מתפצלים אך בטבע ענפים שהתפצלו מתמזגים לפעמים מחדש. התופעה נצפתה במכרסמים ממינים קרובים היוצרים מין כלאיים באזורי הגבול בניהם. אצל קרובינו הקופים נצפתה אפילו להקה המורכבת מ"בני תערובת" של שני מיני בבונים ששני מיליוני שנות אבולוציה מפרידות ביניהם.

 
 

 

פרד נוצר ממפגש שבין חמור לסוסה ותפוז מהכלאה של פומלה ומנדרינה. היצור הקרוב ביותר לאדם הוא השימפנזה ואם יש סיכוי לבן כלאיים אנושי-חייתי כלשהו הריהו ה-Humanzee, בן כלאיים של אדם ושימפנזה

 

כשמשווים את ה-DNA שלנו לשל השימפנזים נראה כי אנו דומים יותר בכרומוזום ה-X מאשר בשאר הגנום. הסיבה אינה ברורה אך זה מאפיין בטבע הכלאות בהן הזכרים בני התערובת עקרים והנקבות פוריות, כך שבני התערובת אינם מתרבים בינם לבין עצמם והנקבות המעורבות חוזרות לאחת מאוכלוסיות המוצא. גם על פי התיאוריה הזו התרחשו ההכלאות האחרונות בין אבותינו לאבות השימפנזים לפני יותר מ-5 מיליוני שנים ומי שהשתתף באורגיה הזו היו דומים יותר לשימפנזים מאשר לבני אדם מודרניים.

 

עד כמה אנחנו ניאנדרטלים?

האדם הניאנדרטלי. האם דמו זורם בעורקינו?
 האדם הניאנדרטלי. האם דמו זורם בעורקינו? 
 צילום: רויטרס 
 

חלון ההזדמנויות האחרון שלנו למצוא יצור קרוב מספיק כדי להעמיד איתו צאצאים נפתח לפני כ-50 אלף שנים כאשר היגרו בני אדם מאפריקה ומצאו באירופה ובמזרח התיכון את קרוביהם הניאנדרטלים - ענף שהתפצל מאיתנו רק חצי מיליון שנים קודם לכן. כ-12 אלף שנים חיו בני אדם וניאנדרטלים זה לצד זה. נראה שהשבטים התחרו ולחמו אלו באלו על משאבים מצומצמים אך בתקופה כה ארוכה קשה שלא לדמיין סיפורי רומיאו ויוליה. ואכן, הרעיון ש"דם ניאנדרטלי" זורם בעורקי האדם הלבן קוסם לאנתרופולוגים לא מעטים ויש אפילו חוקרים המוצאים מאפיינים אנושיים וניאנדרטליים בשלדים מתקופת החפיפה.

 
 

 

כ-12 אלף שנים חיו בני אדם וניאנדרטלים זה לצד זה. הרעיון ש'דם ניאנדרטלי' זורם בעורקי האדם הלבן קוסם לאנתרופולוגים לא מעטים ויש אפילו חוקרים המוצאים מאפיינים של שניהם בשלדים מתקופת החפיפה

 

 

בשנים האחרונות הצליחו מדענים לקרוא את הגנום הניאנדרטלי. על סמך ה-DNA שבמיטוכונדריה (אברון האנרגיה בתא שמכיל חומר תורשתי מהאם בלבד) הסיקו הגנטיקאים כי אין לנו אמהות ניאנדרטליות בעץ המשפחה. אבל מחקר שפורסם השנה והתבסס על ה-DNA שבגרעין התא קבע שלאוכלוסיית אסיה ואירופה יש יותר קטעי DNA משותפים עם הניאנדרטלים מאשר לאפריקנים שההיסטוריה שלהם לא כוללת שכנות לאדם הניאנדרטלי. לא נמצא הבדל במספר הגנים הניאנדרטליים בין מערב אירופאים לסינים כך שהקרבה האינטימית לאדם הניאנדרטלי הסתיימה לפני שהתחילה נדידה של אבות הגזע הצהוב מזרחה. החוקרים מעריכים כי 1-4% מה-DNA של הלא-אפריקנים מוצאו ניאנדרטלי. הרעיון עדיין שנוי במחלוקת, מקור כל ה-DNA הניאנדרטלי עליו נשענת התיאוריה הוא בשלושה שברי עצמות בלבד, אך אם צודקים החוקרים הרי  שהתשובה לשאלתך אליאור היא שהדבר לא רק אפשרי אלא שכל אחד מאיתנו הוא במידה כלשהי תוצר הכלאה כזו.

 

היעלמות הניאנדרטלים לפני כ-30 אלף שנים סתמה את הגולל על האפשרות להכלאה נוספת בינינו לבין יצור אחר  אבל האם עשוי להגיח בן כלאיים כזה ממעבדות הגנטיקאים? על כך בשבוע הבא.

 

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

 

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-  ysorek@gmail.com

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by