בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
כולם היו בניי – אבל היו גם פייבוריטים 
 
 ילדי סנדביץ` מקבלים במהלך הילדות פחות שעות אמא ושעות אבא מאחיהם    צילום: (אימג`בנק/GettyImages)    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

אחרי שבשבוע שעבר חקר המדור את ייחודם של ילדי האמצע במשפחה והגיע למסקנה שבשל חיפוש זהותם הם גדלים להיות המהפכנים והממציאים שמחדשים את העולם אנחנו חוזרים השבוע אחורה. מדוע מעדיפים ההורים את ילדיהם הבכורים ואת בני הזקונים? שאלה לא נוחה אבל אין ממנה מנוס כי זו המציאות וכאן נבין את שורשיה ונקבל סימוכין מרתקים לקיומה. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשבוע שעבר עסק הטור, בעקבות שאלתו של יואב, בייחודם של ילדי הסנדביץ'. ייחוד המתבטא במרדנות ובחדשנות. אבל האם המרד מוצדק? האם באמת מקופחים ילדי הסנדביץ' ביחס לאחיהם? כל ילד שיש לו אחים שאל את הוריו בניסוחים שונים את השאלה הנצחית "את מי אתם יותר אוהבים?" ואין אמא ואבא שלא הבטיחו שוב ושוב שהם אוהבים את כל ילדיהם באותה מידה. זו כנראה התשובה היחידה האפשרית והיא תשובה טובה, מרגיעה, חינוכית ושקרית. גם ילדים צעירים מבחינים בשקר ועל כך מעידה החזרה על השאלה גם לנוכח התשובה החד משמעית. ברור שאדם אינו יכול לאהוב אנשים שונים בגיל, באופי ובצרכים "אותו דבר" גם אם הם ילדיו.
 

האם עולם בעלי החיים הוא בי"ס להורות טובה יותר?

מחזה הפיות הפעורים - כי הגוזלים יודעים שהאם לא מחלקת שווה בשווה
 מחזה הפיות הפעורים - כי הגוזלים יודעים שהאם לא מחלקת שווה בשווה 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
חברינו לממלכת החי מקפידים פחות על תקינות פוליטית ואצלם העדפת צאצא אחד על משנהו גלויה ובולטת. גוזלים בקן מקדמים את פני הוריהם בציוצים עזים ובפעירת מקור לרווחה - תצוגה שהייתה מיותרת אילו אמא ציפור היתה חולקת את המזון שליקטה עבורם שווה בשווה. האבולוציה עיצבה את האינסטינקט של גורים, אפרוחים וגוזלים לתחרות עזה על העדפה הורית משום שבתנאי מחסור נדרשים ההורים להכרעות קשות. ניתוח מתמטי של דילמת ההשקעה ההורית מעלה, כצפוי, כי אסטרטגיה יציבה היא כזו המקצה את מירב המשאבים לצאצא שסביר ביותר שיצליח בעזרתה להביא יותר נכדים. כיוון שהינקות היא המסוכנת בתקופות החיים הרי שיש הגיון להשקיע במי שכבר הצליח לצלוח את השלב הזה וסביר יותר שגם יגיע לבגרות כלומר בבן המבוגר ביותר.
 
 הסביבה האינטלקטואלית שחווה הבכור בשנים הקריטיות לספיגת גירויים מבוגרת יותר ומעשירה יותר משל הבן השני. בן הזקונים מוקף, פרט להורים, באחים גדולים יותר כך שילד הסנדביץ' גדל בסביבה הכי פחות מאתגרת 
אותו הגיון שגורם לציפור להעדיף את הגדול והקולני שבגוזליה הוא זה שעומד על פי הפסיכולוגיה האבולוציונית גם מאחורי העדפת הבכורים. מן העבר השני, בן הזקונים חסר מתחרים ומייצג את ההזדמנות האחרונה להשקעה בדור הבא - אין מה להפסיד בהשקעה עודפת בו. כך מעדיף יעקב אבינו את בן הזקונים: "וְיִשְׂרָאֵל אָהַב אֶת-יוֹסֵף מִכָּל-בָּנָיו כי-בֶן זקֻנִים הוּא לוֹ ְעָשָׂה לוֹ כְּתֹנֶת פַּסִּים". די בנימוק "כי בן זקונים הוא" כדי שנבין ללבו של האב, אלא שהביטוי הפומבי של ההעדפה הזו עולה לאב ולבן ביוקר ואפילו חז"ל מאשימים את יעקב כי גלות מצרים כולה היא עונש על שבירת הטאבו הזה: "אמר רב, לעולם אל ישנה אדם בנו בין הבנים שבשביל משקל שני סלעים מילת שנתן יעקב ליוסף יותר משאר בניו, נתקנאו בו אחיו ונתגלגל הדבר וירדו אבותינו למצרים" (מסכת שבת).
 
 

איך זה היה פעם? הבכורים קיבלו בלעדיות

 
הביטוי הבוטה ביותר של העדפת בכורים הוא כמובן חוקי ירושה כגון אלו המעניקים תארים או עדיפות בירושה לבנים הבכורים: פרימוגניטורה (primogeniture). להעדפת הבכורים בירושה הייתה השפעה מכרעת על החברה והכלכלה כל עוד היתה הקרקע מקור עיקרי של עושר ושליטה. העברת האחוזה בשלמותה לבן הבכור היתה הבסיס לשיטה הפאודלית באירופה של ימי הביניים וביפן משום שהיא איפשרה המשכיות השליטה של משפחת האדון הפאודלי באחוזה ולכן את האוטונומיה שלה. במושבות האנגליות בצפון אמריקה הונהגה העדפת הבן הבכור בדרום שם צמחו ונשמרו אחוזות מטעים גדולות שנזקקו לכח עבודה רב ואילו במושבות הצפוניות, שם הונהגה חלוקת ירושה שיוויונית, התפרקו אחוזות למשקים משפחתיים. יש לכן מי שרואה בהעדפת הבכורים את שורש ההבדל הכלכלי והתרבותי שהביא בסופו של דבר למלחמת האזרחים האמריקנית. פרימוגניטורה קיימת עדיין בבתי מלוכה אלא שקשה לראות בשיטה משפטית זו עדות להעדפה מושרשת לבכורים משום שבכל מקום בו תפס ההון את מקום הקרקע נעלמה הפרימוגניטורה לטובת חלוקה שיוויונית בין הבנים.
 

היום – פחות ברור לעין ועדיין קיים

האב עם הבכורים, האם עם הקטנים - ומי נשאר בצד?
 האב עם הבכורים, האם עם הקטנים - ומי נשאר בצד? 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
הורים מודרנים אינם חוזרים על שגיאתו של יעקב. העדפה, אם קיימת, מוכחשת באדיקות והחוקרים נאלצים להתחקות אחר עקבות ועדויות עקיפות. כך למשל נתונים של רשויות בריאות ברחבי העולם מורים כי הורים טורחים יותר לחסן את בניהם הבכורים מאשר את הבנים הצעירים. מחקר שמדד כמה זמן מקבל כל ילד במשפחה העלה כי אכן ילדי סנדביץ' מקבלים במהלך הילדות פחות שעות אמא ושעות אבא מאחיהם (כיוון שההשוואה היא בין ילדים מאותה משפחה מתבטלות השפעות של מצב כלכלי וחברתי המטשטשות את הניסיון למדוד השפעת סדר הלידה במחקרים כלליים). השקעת הזמן המינימלית ביחס לאחים נמצאה אצל בנים שלישיים במשפחות בנות ארבעה ילדים.
 

שלב הסטטיסטיקות המרתקות – שפשפו עיניים

 סבים מקדישים יותר לנכדים מילדיהם הבכורים ומבני הזקונים. הורים מבוגרים בעת צרה יעדיפו לפנות לבן הבכור וסתם לשפוך את הלב יעדיפו באזניו של בן הזקונים. ילדי הסנדביץ' צויינו פחות כמקור לסיוע חומרי או רגשי 
עדויות עקיפות אחרות ניתן למצוא דווקא בפרספקטיבה ארוכת זמן – הרבה אחרי שהגוזלים נטשו את הקן. נמצא כי סבים מקדישים יותר לנכדים מבניהם הבכורים ומבני הזקונים מאשר לנכדים מילדי הסנדביץ' ומחקר בקרב נשים קשישות העלה כי בעת צרה יעדיפו לפנות לבן הבכור, וסתם לשפוך את הלב יעדיפו באזניו של בן הזקונים. ילדי הסנדביץ' צויינו פחות כמקור לסיוע חומרי או רגשי. בנים בכורים בבגרותם נזכרים בילדותם בבית ההורים בנוסטלגיה ומדווחים על זכרונות הרמוניים ונעימים יותר משל אחיהם הצעירים. גם בנים בכורים וגם ילדי זקונים נוטים יותר לציין בני משפחה כאנשים הקרובים להם ביותר לעומת בני הסנדביץ' שבגרו ונוטים יותר לציין חברים שמחוץ לתא המשפחתי. סטודנטים, בנים למשפחות בנות שלושה ילדים, שנתבקשו לציין "מי האדם הקרוב לך ביותר" ענו יותר מ-40% מהבכורים "אמא". כמוהם השיבו גם כ-30% מילדי הזקונים, אך בקרב ילדי הסנדביץ' בחרו רק כ-10% באופציה הזו. לאתרי אינטרנט העוסקים בבניית עצי משפחה וחקר תולדותיה גולשים בנים בכורים במידה הגבוהה משמעותית מחלקם באוכלוסייה. נראה שחקר השורשים פשוט מעניין פחות ילדי סנדביץ' שפירות העץ הזה מתוקים פחות עבורם.
 

האם זו חולשה אנושית של הורים? אולי לא נצטרך לדעת

המשפחה הקלאסית היא כבר של שני ילדים - אז קבלו ביטול על הכל :-)
 המשפחה הקלאסית היא כבר של שני ילדים - אז קבלו ביטול על הכל :-) 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
האם שורש ההבדלים הללו הוא בהעדפת ההורים את הבכורים וילדי הזקונים? יתכן שהנתונים הסטטיסטים מטעים. גם אם יחלקו ההורים את זמנם ותשומת ליבם שווה בשווה בין כל הילדים, בכל זמן נתון עדיין יזכו הבכור ובן הזקונים להשקעה עודפת פשוט מפני שיש להם בביוגרפיה תקופה בה הם חסרי מתחרים על משאבי ההורים. חישוב פשוט מראה כי השקעה שווה בכל נקודת זמן תביא להבדלים ניכרים בסך הכולל שיקבל כל ילד. הסבר אחר מציע כי הסביבה האינטלקטואלית שחווה הבכור בשנים הקריטיות לספיגת גירויים והמורכבת מאבא, אמא וילד אחד, מבוגרת יותר ומעשירה יותר משל הבן השני שרואה סביבו שני ילדים (כולל הוא עצמו) ושני מבוגרים. בן הזקונים מוקף, פרט להורים, באחים גדולים יותר כך שילד הסנדביץ' גדל בסביבה הכי "ילדותית" ולכן גם הפחות מאתגרת משאר הילדים.

בין אם המדובר בדחפים קדומים הגורמים להורים להעדיף את ילדי הקצוות על ילדי האמצע ובין אם עצם הגדילה בסביבה צפופה קשה יותר בלי תלות בהעדפות ההורים שפע מחקרים מעידים שלילדי סנדביץ' יש אכן סיבה טובה לחוש מקופחים. החדשות הטובות הן שממוצע הילדים למשפחה יורד במהירות - רק 2.2 בממוצע באוכלוסיה היהודית בישראל. משפחות בנות שלושה ילדים ויותר הופכות נדירות ואיתן נכחדים גם ילדי הסנדביץ' על שלל תסביכיהם. לדורות הבאים יהיו פחות ילדים פרובלמטיים ואלי גם פחות מורדים וחדשנים משהיו לנו.

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by