בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
הצעיר פורץ את הדרך – הבכור קוטף את הפירות 
 
 אותם אירועים נחווים ומתפרשים גורמים לכך שהסביבה הסובייקטיבית בה גדלים אחים שונה בתכלית    צילום: (אימג`בנק/GettyImages)    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

הטרוניה שילדים שנולדו אחרי אחיהם הבכורים ולפני אחיהם הקטנים מקופחים ואינם מוצאים את מקומם בתא המשפחתי נשמעת הגיונית אבל גם מעט אמורפית וכוללנית. המדע שאינו אוהב הכללות מסתבר שמגבה את התיאוריה. סטטיסטית אחינו הבכורים "מצליחים" יותר בעולם החומרי. אבל אותו חיפוש מקום מביא אותנו, הסנדביצ'ים, להמציא את העולם עבורם. יורמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יואב שואל: "האם ילדי הסנדביץ' באמת דפוקים?"

כן יואב. אנחנו, ילדי הסנדביץ', בהחלט דפוקים. בנים בכורים מיוצגים מעל חלקם היחסי באוכלוסייה במקצועות יוקרתיים כטייס וניהול. למעלה ממחצית נשיאי ארה"ב היו בנים בכורים וכמוהם 21 מתוך 23 האסטרונאוטים הראשונים ששלחה נאס"א לחלל. ובכל זאת יש מקומות שבהם אנו, ילדי הסנדביץ', מיוצגים בכל זאת: בשורות המהפכנים והמחדשים. בפעם הבאה שתחכה בשדה התעופה לטיסת הצ'רטר המוזלת (הכנסתנו הממוצעת, מיותר לציין, נמוכה באופן מובהק משל בנים בכורים) זכור כי אמנם רוב הטייסים הם בכורים וכמוהם גם חלק ניכר מהמנהלים במחלקת העסקים אבל הראשונים להשתחרר מכבלי כח המשיכה בכדור פורח היו ילדי הסנדביץ' ז'וזף-מישל וז'אק-אטיין מונגלפייה - האח ה-12 והאח ה-15 במשפחה בת 16 ילדים. גם האחים אורוויל ווילבור רייט שבנו את המטוס הראשון היו השלישי והרביעי במשפחה בת חמישה ילדים.
 

חושבים מחוץ לקופסא ומחדשים את העולם

האחים רייט מטיסים את המטוס הראשון. ומי ישתלטו אח"כ על תא הטייס? הבכורים
 האחים רייט מטיסים את המטוס הראשון. ומי ישתלטו אח"כ על תא הטייס? הבכורים 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
למרות ייצוג היתר לאחינו הבכורים בין מקבלי פרס נובל הרי שבקרב יוצרי המהפיכות המדעיות מתבלטים האחים הצעירים. בעשורים הראשונים והמסוכנים לאחר שניקולאוס קופרניקוס (בן רביעי) קרא תיגר על הכנסייה והציב את השמש במרכז העולם היו 80% ממי שאמצו את השקפתו בנים צעירים. מאז, היינו הראשונים לאמץ תיאוריות חדשניות: מהפיזיקה של ניוטון ועד לתורת הקוונטים. כך למשל מהפיכת האבולוציה הונהגה בידי צ'ארלס דארוין (בן חמישי משישה), אלפרד וואלאס ותומאס האקסלי (שניהם מספרי שבע משמונה אחים) ורעיונות הגנטיקה נבטו בגינת המנזר של גרגורי מנדל (בן שני מבין שלושה). בשנות הבראשית של הדארוויניזם היו בנים צעירים למעלה מ-90% מתומכי רעיון האבולוציה. בלשכות השרים תמצא הרבה בכורים אך בקרב מחדשים ומהפכנים מובילים האחים הצעירים - ממשה רבנו דרך אברהם לינקולן ועד לנין ומרטין לותר קינג. במאה ה-16, כשפילגה הרפורמציה הפרוטסטנטית את העולם הנוצרי, היו בנים צעירים רוב מוחלט (כ-90%) מקרב מי שהקריבו את חייהם על מזבח השינוי הזה ובנים בכורים היו 80% ממי שמסרו נפשם לשימור הסדר הישן.
 

פלורליסטים ומהפכנים בהשקפת עולמנו

 בלשכות השרים תמצא הרבה בכורים אך בקרב מחדשים ומהפכנים מובילים האחים הצעירים - ממשה רבנו דרך אברהם לינקולן ועד לנין ומרטין לותר קינג. גם בקרב יוצרי המהפיכות המדעיות מתבלטים האחים הצעירים 
כיום אין מקום בו ממחישה הסטטיסטיקה טוב יותר את ההבדלים מן ההתכנסויות של "קברניטי משק" במלונות פאר. קיים ייצוג יתר לבכורים בקרב לוגמי השמפניה באולמות ויותר בנים שניים בעצורים בהפגנות מחאה נגד החזירים הקפיטליסטים... משהו גורם לבנים הבכורים להנהיג ולנהל את העולם ולאחים הצעירים למרוד ולנסות וליצור עולמות אלטרנטיביים. אם לא במציאות לפחות בהזיה - הסיכוי שלנו להתנסות בסמים גבוה משמעותית. להבדלי הגישות בין בנים בכורים לצעירים יש אפילו השלכות משפטיות. נשיאים רפובליקנים בארה"ב המבקשים להנחיל ערכים שמרניים באמצעות מינוי שופטים כלבבם לבית המשפט העליון בחרו בכמעט 60% בבנים בכורים ואילו מקרב השופטים שהוצעו בידי נשיאים דמוקרטים היה שיעור הבכורים מחצית מכך. מתברר כי האינטואיציה הנשיאותית קלעה למטרה - כשנבדקות פסיקות שופטים מתברר כי שופטים בכורים נוטים לפסיקה שמרנית יותר מחבריהם שחוו ילדות כילדי סנדביץ' או כבני זקונים.
 
 

תיאוריית הגבריות הביולוגית - והסתירות

 
תיאוריות שונות ומשונות הוצעו להסבר הבדלים שיוצר סדר הלידה באישיות. יש מי שפונה לביולוגיה וגורס כי ההבדלים בין הילדים נוצרים כבר ברחם - עובר ממין זכר מפתח את מאפייני המין בהשראת חלבון המקודד מגן שעל כרומוזום ה- Y שלו. האם, שהחלבון הזה זר לה, מפתחת נגדו תגובה חיסונית כך שכל עובר ממין זכר נוסף יתקל בקושי גובר והולך לפתח את גבריותו. זהו אחד ההסברים לשכיחות הגבוהה של הומוסקסואליות אצל בנים צעירים בהשוואה לבכורים. כיוון שהישגיות בחברתנו השוביניסטית קשורה לביטוי של גבריות, הרי נוצר יתרון לבן הבכור על אחיו הצעירים. התיאוריה נשמעת פשוטה ומשכנעת אלא שההבדלים בין אחות בכורה לאחותה הצעירה מובהקים לפחות כמו אלו שבין זוגות בנים. כאשר נבדקים ילדים מאומצים, בכורים מבחינה ביולוגית, שגדלו כבנים צעירים במשפחה מאמצת או בנים צעירים ביולוגית שגודלו כבכורים מאומצים מתברר כי ההבדלים, כולל יתרון שלוש נקודות ה-IQ בממוצע לטובת הבן הבכור, קשורים לסדר החברתי ולא הביולוגי. באופן דומה נמצא כי בן שני שנולד למשפחה ששכלה את בנה הבכור יהיה בכור לכל דבר מבחינה אישיותית.
 

ההסבר הפסיכולוגי – המקום בתא המשפחתי

מי שמעביר את ילדותו בצילו של אח גדול לא יתאהב במצב וישאף לשינויים
 מי שמעביר את ילדותו בצילו של אח גדול לא יתאהב במצב וישאף לשינויים 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
את המודל המבוסס ביותר להבדלי האופי הציע פרנק סולוֹוֶי (Frank Sulloway) שרואה בהם אסטרטגיות שונות להשגת משאבים ופתרון קונפליקטים. המשאב החשוב ביותר עבור כל ילד הוא ההשקעה ותשומת ליבם של ההורים. עבור הבכור הדרך הטובה ביותר להשיג זאת היא ריצוי ההורים. מוקדם מאוד לומד הילד שמשתלם לשמח את אבא ואמא ולכן כדאי לשטוף ידיים לפני האוכל, לסדר את המיטה ולהתכונן למבחן בחשבון. הילד לומד, מפנים ומזדהה עם ערכי ההורים והסדר החברתי - כפי שהוא משתקף ביחידה המשפחתית הבסיסית - נראה ראוי בהחלט לשימור. הבן השני נדרש להתמודדות שונה. עליו למצוא גומחה משלו לאחר שתפקיד הילד הטוב כבר מאויש בידי יריב חזק ונחוש. נישה כזו עשויה להיות תפקיד ה"ליצן", ואכן מאז צ'רלי צ'פלין ועד היום הקומדיה היא אחד התחומים היחידים בהם הצעירים מנצחים באופן מובהק את הבכורים, או תפקיד ה"מורד" כפי שכבר הדגמנו.
 
 תפקיד הילד הטוב כבר מאויש בידי יריב חזק ונחוש. הנישה החלופית נעה מתפקיד ה'ליצן' עד תפקיד ה'מורד'. עבור הבן הבכור הדרך לפתרון קונפליקטים היא התמודדות ישירה ואילו על אחיו הקטנים ללמוד ליצור שותפויות וקואליציות 
האבולוציה לא העניקה לנו אופי קבוע אלא אישיות פלסטית שניתן לעצב בילדות כך שניטיב לממש את האסטרטגיה הנכונה לתנאים שונים. כשמנסים לחלק את ההשפעות על האישיות מתברר כי הגנטיקה אחראית לכ- 40% מהשוני בין בני אדם, 35% ניתן לייחס לסביבה האישית, כלומר להיסטוריה שרק אנו התנסינו בה ואילו מאפייני הסביבה המשותפים לנו ולאחינו מסבירים רק כ-5% מהשוני (יתר ה-20% אינם ידועים). סולווי מסביר את הנתח הקטן להפתיע של נוף הילדות המשותף בעיצוב האופי בכך שמה שנראה כסביבה זהה, אותו בית ואותם הורים, הוא למעשה כמה סביבות שונות מאד. ההבדלים שיוצר הגיל באופן בו אותם אירועים נחווים ומתפרשים גורמים לכך שהסביבה הסובייקטיבית בה גדלים אחים שונה בתכלית. ממש כשם שאותו יער הוא סביבה שונה למי שהולך בו על הקרקע ולמי שמטפס בו על הצמרות, כך המשפחה היא סביבה שונה למי שמאכלס את משבצת גאוות ההורים ולמי שממלא את תפקיד הילד הבעייתי. כך למשל עבור הבן הבכור הדרך לפתרון קונפליקטים היא התמודדות ישירה ואילו על אחיו הקטנים ללמוד ליצור שותפויות וקואליציות.
 

ניסוי בהתמודדות חברתית – בכורים וסנדביצ'ים

הומוסקסואליות שכיחה יותר אצל ילדי האמצע - בחברה השוביניסטית יש לבכורים "יתרון גברי" מובנה
 הומוסקסואליות שכיחה יותר אצל ילדי האמצע - בחברה השוביניסטית יש לבכורים "יתרון גברי" מובנה 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
החוקר Alexandre Courtiol בדק אם המאפיין הנ"ל מלווה אותנו גם בבגרות והשתמש לצורך כך במשחק עסקים. קבוצה של נחקרים חולקה לשתיים, כל נחקר קיבל 30€ וניתנה להם האפשרות להעביר חלק מהכסף לשותף אקראי שנבחר להם מהקבוצה השנייה. הכסף שיעבירו, על פי חוקי המשחק, מוכפל פי 3 והמקבל יחליט כמה מהרווח להחזיר להם. כך למשל, אם החליט המשתתף להעביר 15 אירו הוא נשאר עם 15 והשותף האלמוני מקבל עוד 45 אירו שמהם הוא צריך להחליט אם ובכמה לשתף את מי שהעביר את הכסף. תורת המשחקים (הענף של המתמטיקה העוסק בקבלת החלטות) חוזה כי למקבל הכסף אין כל סיבה להחזיר ולו פרוטה אחת למעביר הכסף ולכן לא כדאי לסכן ולו פרוטה אחת וכמובן שלא כדאי להחזיר חלק מהכסף אם פראייר העביר לך משהו. מסתבר שאנחנו נותנים קצת יותר אמון בזרים משחוזות תוכנות מחשב ורובנו יעביר חלק מהכסף ויגמול למי שסיכן את כספו מתוך אמון בהם. מתברר אבל שבנים בכורים נוטים פחות לשתף - הם סיכנו 11 אירו בממוצע לעומת אלופי השיתוף, ילדי הסנדביץ' שהעבירו 15 אירו בממוצע. הבכורים גם גמלו פחות למי שנתן בהם אמון משעשו אחיהם הצעירים.

נראה יואב שניסיון הילדות לימד אותנו, ילדי הסנדביץ', שלא להעריך יותר מדי את הסדר החברתי ההיררכי ולחפש לו אלטרנטיבות. פתיחות להתנסויות ולשינויים היא בין מאפייני האישיות בהם נמצא הבדל מובהק ועקבי בינינו לבין הבכורים. קל להבין כיצד מי שמעביר את ילדותו בצילו של אח גדול לא יתאהב במצב וישאף לשינויים. אבל האם המרד צודק? האם באמת קופחנו ביחס לאחינו הגדולים המוצלחים וביחס לילדי הזקונים המתוקים להבחיל? על כך ירגון וירטון הטור בשבוע הבא.

תודה ל- Dr. Alexandre Courtiol על עזרתו.

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"
כותב: יורם שורק. עורך: יובל בגנו - ילדי סנדביץ'

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף: http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by