בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
העבר מאחוריה - היא צופה אל הבאות 
 
 הסבתות שומרות על הילדים שנגמלו מהנקה בזמן שהאבות עוסקים בציד והאמהות בטיפול בתינוקות    צילום: (אימג`בנק/GettyImages)    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

אחרי שעסקנו בחידה הביולוגית מה הופך את האישה למאריכת ימים על פני הגבר נעמיק השבוע וננסה להבין את הצידוק האבולוציוני לשנות הבגרות הארוכות של נשים. תיאוריית הסבתא היא המרתקת מכולן. תשכחו מכל מה שמספרים לכם על השיפור המודרני בתוחלת החיים – סבתות היו מאז ומעולם ציר חשוב בהתפתחות האנושית. כי סבתא יש רק אחת. או שתיים. יורמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשבוע שעבר עסק הטור בשאלתה של יהודית: מה גורם לגברים למות מוקדם מנשים? ניתן כמובן לשאול את השאלה ההפוכה: מדוע נשים מאריכות ימים כל כך?
 

השקעה לטווח ארוך

הילד האנושי דורש השקעה גדולה יותר וממושכת יותר מכל גור אחר
 הילד האנושי דורש השקעה גדולה יותר וממושכת יותר מכל גור אחר 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
התשובות לשאלה הזו נוגעות לעצם הייחוד שלנו כבני האדם ולדרך בה עיצבה האבולוציה את המאפיינים הללו. כל בעל חיים, והאדם בכלל זה, מתוכנת למות. תיקון נזקים ל- DNA ושמירה על הגוף הן מטלות יקרות ויצורים רבים בחרו להקדיש את המשאבים להתרבות מהירה והעמדת וולדות מרובים - הגנים נשמרים ומשתכפלים ביעילות כשאין הם טורחים יותר מידי בתחזוקת הגוף הזמני שממילא עשוי בכל רגע להיטרף אלא מכוונים את בעל החיים להעביר אותם מהר ככל האפשר למספר רב ככל האפשר של גופים טריים. מספר קטן של בעלי חיים בחר באסטרטגיה שונה: בניית גוף גדול הדורש השקעה רבה מצד ההורים ומוח גדול שאין בו תועלת אלא לאחר תקופה ארוכה של לימוד. אורח חיים כזה אינו מאפשר העמדת מספר גדול של וולדות וההשקעה כדאית רק אם הגוף יחזיק מעמד זמן ממושך מספיק להחזיר את ההשקעה.

האדם לקח את האסטרטגיה הזו לקיצוניות, הוא מאריך החיים ביותר מכל חיות היבשה חמות הדם ומוחו הוא הגדול והבזבזני ביותר. ההבדל אינו רק כמותי אלא גם איכותי - נקבת האדם היא היחידה המאריכה ימים זמן רב לאחר שפוסקת הפוריות. שימפנזים בטבע מאריכים ימים עד לגיל 45-50 ולנקבה אין אלא שנות זקנה ספורות לאחר שפסקו מחזורי הביוץ. גם אצל יונקים מאריכי חיים אחרים הנקבה פורייה עד לזיקנה. פילות עשויות להרות וללדת בעשור השביעי לחייהן ואצל הלווייתנים דווחו הריונות של נקבות שגילן מעל 80 שנה.
 

אי ההגיון בבלות ארוכה – ותיאוריה מרתקת אחת

 בתקופת הילדות הארוכה אנו רוכשים מיומנויות וכישורים פיזיים וחברתיים שהם הבסיס לתרבות האנושית ומי שמאפשר לנו להיות ילדים הן הסבתות 
אין לכאורה הגיון אבולוציוני בשימור תאי הגוף לאחר שמערכת המין חדלה לתפקד - תקופת "בלות" ארוכה פירושה שבעל חיים בזבז לשווא משאבים על שימור תאי גוף שאין להם ערך בהפצת הגנים. נדרש, לכן, הסבר לניתוק האנושי המוזר שבין מערכת המין, המזדקנת בערך באותו קצב של קופים אחרים, לבין הגוף שהוסיף לעצמו עוד שניים או שלושה עשורים של עקרות.
 
 

היתרון בילדות ארוכה

בין גיל 5 לגיל 11 בערך עוברים בני אדם שלב התפתחותי שאין לו מקביל
 בין גיל 5 לגיל 11 בערך עוברים בני אדם שלב התפתחותי שאין לו מקביל 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
התיאוריה המרתקת והמבוססת ביותר תולה את אריכות הימים האנושית דווקא בסבתות. הילד האנושי דורש השקעה גדולה יותר וממושכת יותר מכל גור אחר - מעקב אחר שבטי צייד ולקט העלה שרק בסביבות גיל 18 מייצר הצעיר מזון המשתווה בערכו הקלורי למה שהוא צורך, עד אז הוא נטל על משפחתו. אצל השימפנז הצעיר מגיעה נקודת האיזון הזו כבר בגיל 5. בין גיל 5 לגיל 11 בערך עוברים בני אדם שלב התפתחותי שאין לו מקביל במהלך החיים של אף בעל חיים אחר: צמיחת הגוף מואטת (זו התקופה המאושרת בה אפשר לתת לילד ללבוש את הסוודר מהשנה שעברה) ומה שמתפתח הוא בעיקר המוח. בתקופת הילדות הזו אנו רוכשים מיומנויות וכישורים פיזיים וחברתיים שהם הבסיס לתרבות האנושית. מישהו צריך כמובן לשלם את החשבון - לספק לילד מזון ומחסה במשך שנים ארוכות.

ההשקעה בילדות ארוכה משתלמת כמובן, בעוד השימפנז הבוגר מצליח בשיא פריחתו להשיג לכל היותר 400-500 קלוריות יותר מכפי הדרוש לו הרי שבשבטי הצייד והלקט מצליח צייד מיומן להביא למחנה בכל יום כ-3,000 קלוריות עודפות והוא מתמיד בכך לאורך כשלושה עד ארבעה עשורים. חלק נכבד בהצלחה הזו הוא יכולתם של ציידים אנושיים לתקשר, לתכנן ולייצר במשותף כלים וטכניקות באמצעות השפה שנקנתה ושוכללה בילדות הארוכה. אולי לא מקרי הוא שהיצור הקרוב ביותר לאדם מבחינת האינטיליגנציה החברתית ויכולת התקשורת, הדולפין, הוא גם בעל החיים היחיד בו נצפתה מעורבות פעילה של סבתות בטיפול בצעירים.
 

כדי להעמיד עוד צאצאים צריך עזרה

 מתברר כי תועלתה של הסבתא מובהקת כשמדובר באמא של אמא - המוטיבציה גבוהה יותר לסייע בגידול ילד שאין ספק שהוא אכן צאצא שלך 
לכאורה, הילדות הארוכה היתה אמורה להקטין את פוריות נקבת האדם, אלא שבאופן מוזר מתברר שאישה בחברות ציד ולקט מעמידה יותר צאצאים מנקבות שימפנזה. באופן מסתורי הארכנו את תקופת התלות של הילד פי 3-4 לעומת אבותינו הקופים ובאותו זמן קיצרנו את משך הזמן בין לידות כך שבאותו משך זמן בין הווסת הראשונה לאחרונה (מאפיין שכנראה נשאר ללא שינוי באבולוציה) יולדת נקבת האדם יותר פעמים מנקבת השימפנזה. תיאוריית הסבתא מסבירה את הפרדוקס הזה.
 
 
תצפיות בשבט ההאדזה (Hadza) בטנזניה העלתה כי עיקר הנטל של הטיפול בילד נופל על הסבתא - מקור המזון הצמחי העיקרי הוא שורשים ופקעות שיש צורך בכח רב, בקואורדינציה ובמיומנות רבה כדי למצוא, להוציא ולנצל. הילדים חסרי יכולת להשיג מזון כלל והסבתות שומרות על הילדים שכבר נגמלו מהנקה ומספקות להם מזון בזמן שהאבות עוסקים בציד והאמהות בטיפול בתינוקות. בתקופה בה התפתחו הראשונים שבבני הסוג שלנו (Homo) לפני כשני מיליון שנים הפך האקלים במישורים בהם חיו לצחיח יותר ופירות עסיסיים הפכו מצרך נדיר. צמחים מסתגלים ליובש כשהם מגינים על הפירות בקליפות קשות ואוגרים את העמילן בשורשים ובפקעות תת קרקעיות. האדם נאלץ להסתמך על מזון עשיר ומרוכז אך קשה להשגה (בדומה לאקולוגיה בה חיים בני ההאדזה). מי שהאריכה ימים ושימרה על יכולת פיזית ושכלית לסייע לביתה לגדל את ילדיה זכתה ליתרון אבולוציוני חשוב: עוד נכדים. היתרון של נשים מאריכות ימים היה כפול - הן העלו את הסיכוי של הנכד להגיע לבגרות ואפשרו לאימו לקצר את משך הזמן עד להולדתו של אח או אחות צעירים.
 

גם כשחיינו פחות – תיאוריית הסבתא תופסת

 נשים שהאריכו ימים ושמרו על יכולת פיזית ושכלית לסייע לבנות לגדל את ילדיהן זכו ליתרון כפול - הן העלו את הסיכוי של הנכד להגיע לבגרות ואפשרו לאימו לקצר את משך הזמן עד להולדתו של אח או אחות צעירים 
אף אחד אינו יכול לחזור לסוואנה הקדומה ולחזות בסבתות הראשונות מחנכות את אבותינו הקדומים, אך אנתרופולוגים וביולוגים מנסים למצוא סימוכין לתיאוריית הסבתא מתוך תצפיות בחברות טרום-מודרניות ומתוך אופן ההזדקנות האנושי ובעיקר הנשי. בחברות ציידים-לקטים כיום נמצא כי נשים שאמותיהם בחיים מצליחות להביא יותר ילדים לבגרות מיתומות. היה כמובן מי שטען כי בחברות בהן תוחלת החיים הייתה קצרה מ- 30-40 שנים אי אפשר היה להסתמך על סבים וסבתות, אלא שהסטטיסטיקה כרגיל משקרת. תוחלת החיים הנמוכה בחברות פרימיטיביות נובעת בעיקר מתמותה גבוהה של תינוקות וילדים ולא של בוגרים. אישה שזכתה לחגוג יום הולדת 45 והגיעה לסופם הטבעי של מחזורי הווסת יכולה לצפות לעוד כ-20 שנות חיים, כלומר להרבה משמרות בייביסיטר לנכדים.
 
האבולוציה דאגה להעביר את האישה מתפקיד האם כאשר היא נדרשת כסבתא
 האבולוציה דאגה להעביר את האישה מתפקיד האם כאשר היא נדרשת כסבתא 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
כשבודקים לא את תוחלת החיים הכוללת אלא את סיכויי התמותה בכל קבוצת גיל מתברר שתמותה נמוכה בין גיל 10 לגיל 60 היא "טביעת אצבע" אופיינית של ההומו-סאפיינס ומופיעה בכל חברה אנושית. רישומי הלידות והפטירות בספרי הכנסייה שבכפריה של אירופה מאפשרים לבחון את חשיבותה של סבתא בחברות מסורתיות עד למאות ה-18 וה-19 - לפני גן הילדים ורפואת הילדים. מתברר כי אצל איכרים אירופאים, ממש כמו אצל ציידים-לקטים באפריקה או בדרום אמריקה, כדאי היה לילד שסבתא תהיה בסביבה. יתרה מזאת, מתברר כי תועלתה של הסבתא מובהקת כשמדובר באמא של אמא - המוטיבציה גבוהה יותר לסייע בגידול ילד שאין ספק שהוא אכן צאצא שלך.
 

ההמשכיות המופלאה של בנות חווה

 גיל הפסקת המחזור תואם בערך את גיל תחילת הפריון של הבנות והתחלת העלייה בסיכויי התמותה בסביבות גיל 70 תואמת בערך את הגיל בו נולדים אחרוני הנכדים והבנות מגיעות לסף הסבתאות שלהן עצמן 
כאשר משרטטים את מהלך החיים של כמה דורות נשים מתבררת תמונה מעניינת וייחודית למין האנושי. גיל הפסקת המחזור תואם בערך את גיל תחילת הפריון של הבנות והתחלת העלייה בסיכויי התמותה בסביבות גיל 70 תואמת בערך את הגיל בו נולדים אחרוני הנכדים והבנות מגיעות לסף הסבתאות שלהן עצמן. כאילו דאגה האבולוציה להעביר את האישה מתפקיד האם כאשר היא נדרשת כסבתא ולהשקיע את הנדרש בשימור הבריאות הגופנית והשכלית לטווח זמן מספיק כדי שהאישה תהיה סבתא יעילה אך לא סבתא רבא.

אצל גברים, הירידה בכושר הגופני הופכת אותם ציידים פחות יעילים עם הגיל ובן ה-60 בשבטי ציד ולקט מגיע שוב לנקודת האיזון בה הוא מספק מזון לעצמו בלבד ומאוחר יותר הוא נטל על בני משפחתו. לברירה הטבעית היתה מוטיבציה חזקה יותר, לכן, להשקיע במנגנונים של תיקון נזקים ותחזוקה של הגוף הנשי.
 

סבתא – מאפשרת את הילדות

יופיה של תיאוריית הסבתא הוא בכך שהיא מציעה הסבר אחד לשני המאפיינים הייחודיים לאדם: הילדות והזיקנה. כל מה שיצרנו, גילינו והמצאנו מקורו בתקופת הילדות ומי שמאפשר לנו להיות ילדים הן הסבתות שדווקא בשנים שלאחר ה"בלות" הביאו לעולם את מותר האדם על החיה.

תודה ל- Dr. James G. Herndon על עזרתו.

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף: http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by