בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
כל כך שונים אבל כל כך דומים 
 
 לא ברור אפילו אם המין האנושי נחלק לגזעים בכלל    צילום: (אימג`בנק/GettyImages)    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

ההשתייכות הגזעית היתה פעם התכונה הראשונית על פיה קוטלגנו. לשמחתנו המחשבה הליברלית הצמיחה יותר סובלנות ואחווה בין בני אדם והפכה את הגזע לפחות רלוונטי. אבל החלוקה הפנימית בינינו עדיין משחקת תפקיד חשוב מדי במחקר וגם, למרבה הצער, בחברה ופוליטיקה. האם יש ממש בחלוקה הזאת או שמא היא כולה פרי אובססיית השבטיות? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לילי שואלת בפורום שלנו: "כמה גזעים יש במין האנושי?"

ובכן לילי, לא זו בלבד שאין הסכמה בשאלה "כמה גזעים יש?" אלא לא ברור אפילו אם המין האנושי נחלק לגזעים בכלל. אצל בעלי חיים המצב פשוט יותר. גזע או תת-מין הוא אוכלוסייה נבדלת בתכונותיה המתרבה בינה לבין עצמה. כיוון שאין בני אדם הנוטים באופן גנטי להימנע ממילוי מצוות פרו ורבו עם בני גזעים אחרים נדרשת הגדרה נפרדת לגזעים אנושיים. אנחנו אמנם נבדלים זה מזה במגוון תכונות אלא שעיקר השוני נמצא גם אצל כל צמד אנשים החולקים אותה הגדרה גזעית או שבטית.
 

הגנטיקה מוכיחה: אנחנו משפחה

רק ל- 6% מההבדלים הגנטיים יש מתאם ל"גזעים" שהאנושות אמורה להתחלק אליהם
 רק ל- 6% מההבדלים הגנטיים יש מתאם ל"גזעים" שהאנושות אמורה להתחלק אליהם 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
הגנטיקאים שחילקו את השונות האנושית מצאו כי 85% מההבדלים התורשתיים מצויים בין בני אדם השייכים לאותה קבוצה. פירושו של דבר לילי הוא שהמרחק הגנטי בינך לבין אסקימואי או בן שבט הזולו גדול רק במעט מהמרחק בינך לבין שותפייך לחגיגות המימונה או ממי שאת מחליפה איתם מתכונים לגפילטע-פיש. מתוך 15% האחוזים הללו 9% הם הבדלים בין קבוצות שונות באותו גזע ורק 6% הם הבדלים שיש להם מתאם לאותם "גזעים" מפורסמים שהאנושות אמורה להתחלק אליהם. אותם 6% כוללים הבדלים שיש להם משמעות בהתאמה לסביבה, כדוגמת צבע עור כהה באזורים שטופי שמש וגוון בהיר למי שחי הרחק מקו המשווה, וכן הבדלים אקראיים כקרזול השיער ותווי הפנים.

במאה ה- 18 לינאוס, מאבות מדע הביולוגיה ומי שניסח את כללי הסיווג של עולם החי לסוגים ומינים, טרח למיין גם את הגזע האנושי וחילק אותו לשישה גזעים: אחד לכל אחת מהיבשות הידועות אז - אירופה ללבנים, אפריקה לשחורים, מזרח אסיה לצהובים ואמריקה לאדומי העור. שני הגזעים הנותרים, אחד מהם מתהדר בזנב, התבססו על סיפורי נוסעים שהתבררו כאגדות. מאז עברה החלוקה שינויים אין ספור. האינדיאנים למשל איבדו את מעמדם כגזע נפרד ובמקומם זכו בו "חומי העור" של איי דרום אסיה. בשנת 1800 העניק האנתרופולוג הגרמני פרידריך בלומנבך לגזע הלבן את הכינוי "קווקזי" משום שבמורדות הדרומיים של אותה שרשרת הרי הקווקז הוא פגש לדבריו את מיצגיו היפים ביותר של המין האנושי: הגרוזינים. כיוון ש"קווקזי" נשמע איכשהו מדעי יותר מסתם "לבן" הפך המונח פופולארי בארה"ב. באופן אירוני הקווקזים עצמם נחשבים על ידי שכניהם הרוסים לכהים.
 

גזע כהגדרה גמישה

 
במחצית השנייה של המאה ה- 19 ובתחילת המאה ה- 20 היה מיון בני האדם לגזעים ודירוג שלהם לעיסוק מרכזי וכמעט אובססיבי של האנתרופולוגיה והסוציולוגיה וחלה אינפלציה במספרם של הגזעים שתוארו כמעט כמינים ביולוגים נפרדים. כך למשל ניתן למצוא איפיונים מפורטים של האדם האלפיני (Homo Alpinus), גזע המאכלס את מרכז אירופה השונה בפניו העגולים, קומתו הנמוכה ועיניו השחורות מ"האדם הנורדי" הבלונדיני, ארך הפנים ובעל האף הישר וכמובן נבדל משכנו מדרום "האדם הים תיכוני" (Homo meridionalis) שאין לבלבל בינו לבין "האדם האדריאטי" וכו'. עליונותו של הגזע הלבן הייתה מובנת מאליה אך קביעת גבולותיו הייתה מסובכת. החוק האמריקני איפשר קבלת אזרחות רק למהגרים לבנים ועד 1915 לא היה ברור אם מהגרים "שמיים" מסוריה הם אכן לבנים. נדרשו כמה פסיקות של בתי משפט כדי לקבוע אם לפי צבע העור תושבי הלבנט הם קווקזים כשרים או בני גזע נחות מהם. הודים סווגו כקווקזים אך לא לבנים כדי לרצות הן את חכמי האנתרופולוגיה והן את הציבור הרחב. מיותר לציין כי "האדם האלפיני" ושכניו נעלמו כמעט בן לילה עם ירידת קרנה של תורת הגזע והשאלה היא כמובן האם דינם של הגזע הקווקזי, המונגולי והשחור ללכת בעקבותיו אל מדף הקוריוזים ההיסטוריים?
 
 
 גזע אינו תכונה ביולוגית אלא דרך חברתית לפרש הבדלים ביולוגים אבל גם אם אין משמעות לגזע מבחינה ביולוגית הרי הוא עדיין גורם משפיע מבחינה חברתית ופוליטית ואמצעי להבנת תולדות הפיזור הגיאוגרפי של שבטים ועמים 
כשהסתים פרויקט מיפוי הגנום האנושי בשנת 2000 נראה היה שהתשובה לשאלה הנ"ל חיובית. קרייג ונטר, נשיא חברת סלרה (שהתחרתה בחוקרי האוניברסיטאות במירוץ המיפוי) הצהיר בפסקנות כי אין בסיס בקוד הגנטי לגזע. מאמר המערכת בכתב העת המוביל ברפואה (New England Journal of medicine) הודיע לקוראיו: "לגזע אין משמעות ביולוגית". לרגע נראה היה כי תמה החלוקה הגזעית של ההומו-סאפיינס. אבל, מה לעשות, ועל בסיס הנתונים הגנטיים היבשים ניתן לבסס יותר ממסקנה אחת. אמנם רק 6% מהווריאציה הגנטית קשורה לאוכלוסיות המזוהות עם גזעים אבל את ששת האחוזים הללו ניתן לראות כמיליוני קומבינציות אפשריות של גנים שלחלקם משמעות רפואית. כך, במקביל להצהרות על היעלמות הגזע יש מי שמציע, על סמך אותו בסיס נתונים, חלוקה של ההומו-סאפיינס לשני תת-מינים.
 

לחזור למקום ממנו הכל התחיל

אבותינו התפתחו באפריקה ושם גם נמצא המגוון הגנטי הרחב ביותר
 אבותינו התפתחו באפריקה ושם גם נמצא המגוון הגנטי הרחב ביותר 
 צילום: Edu-Tourist, flickr.com cc 
 
כדי להבין את הסתירה בין הגישות נדרשת הכרות עם ההיסטוריה. המיפוי הגנטי והכרות עם שפע וריאציות גנטיות האופייניות לאוכלוסיות שונות מאפשרים להתחקות אחר מוצאם של בני אדם. גם אם אין משמעות לגזע מבחינה ביולוגית הרי הוא עדיין גורם משפיע מבחינה חברתית ופוליטית והבדלים גנטיים הם אמצעי להבנת תולדות הפיזור הגיאוגרפי של שבטים ועמים. אבותינו התפתחו באפריקה ושם גם נמצא המגוון הגנטי הרחב ביותר. ההבדל הגנטי בין אוכלוסיות שמדרום לסהרה גדול יותר מכל הבדל שבין קבוצות בני אדם שמחוץ ליבשת המוצא.

לפני כ- 60,000 שנים יצאה קבוצה קטנה של נוודים ממזרח אפריקה אל הסהר הפורה. קבוצות קטנות נוטות להיות מגוונות פחות מאוכלוסיית האם וככל שהן קטנות יותר יש להן יותר מאפיינים ייחודיים, תופעה המכונה "צוואר בקבוק" גנטי. כל מי שאינו "כושי" מוצאו מאותו שבט לא מייצג. מאוחר יותר חלה התפצלות נוספת עם נדידת קבוצה קטנה מצאצאי אותם מהגרים מזרחה, צאצאי אותה קבוצה מאכלסים את סין ומזרח אסיה ומהן יצאו שבטים אחרים ליבשת אמריקה ולאוקיינוס השקט. על בסיס המוצא המשותף והדמיון הגנטי ניתן אולי לדבר על "גזע חוץ אפריקני" - מעין ענף צדדי שהתפצל מהגזע המרכזי, האפריקני, של האנושות ושבו ניתן להבחין בתת-גזע מזרח אסייתי.
 

צבע העור – הסממן הכי זניח

 דווקא המאפיין המרכזי של גזע כפי שאנו מדמיינים אותו, צבע העור, אינו סימן אמין למרחק גנטי. גזעים נוצרים עקב פיצול, הגירה ובידוד ואילו כיבושים והגירות מטשטשים את קווי הגבול הגנטיים 
מעניין שדווקא המאפיין המרכזי של גזע כפי שאנו מדמיינים אותו, צבע העור, אינו סימן אמין למרחק גנטי. צבע עור כהה נמצא גם באפריקה וגם בקבוצה הרחוקה ביותר מבחינה היסטורית, גנטית וגיאוגרפית מהיבשת השחורה: אצל ילידי אוסטרליה והאוקיינוס השקט. גזעים נוצרים עקב פיצול, הגירה ובידוד ואילו כיבושים והגירות מטשטשים את קווי הגבול הגנטיים. כך למשל נמצא כי בברזיל ובחלקים נוספים של אמריקה הלטינית כרומוזום ה- Y הגברי נושא אצל חלק ניכר מהאוכלוסייה (גם זו הנחשבת "שחורה") מאפיינים אירופאים ואילו המטען התורשתי של המיטוכונדריה המייצג את האם בלבד – אפריקאי ואינדיאני. זוהי ארכיאולוגיה של DNA המשחזרת את המפגש בין הכובשים הגברים מספרד ופורטוגל לנשות הילידים ולשפחות השחורות שיצר את "הגזע ההיספני".
 

דע מאין באת – או שלא

נמשיך כנראה לראות סביבנו גזעים שונים - כל עוד נרצה בכך
 נמשיך כנראה לראות סביבנו גזעים שונים - כל עוד נרצה בכך 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages) 
 
פחות מעשור לאחר שנראה היה שמיפוי הגנום יחסל את מושג הגזע נוצר ענף כלכלי של "גנומיקה בידורית", אנשים המבקשים ללמוד מהמטען הגנטי שלהם את ההרכב האתני של אבותיהם. כמה חברות מסחריות מספקות את השירות הזה ואדם יכול לקבל תוצאת בדיקה שתאמר כי מוצא שליש מאבותיו אפריקני והשאר אירופאי. מובן כי מהימנות הבדיקות הללו מוטלת בספק רב – הן נסמכות על סמנים גנטיים של אוכלוסיות מבודדות ומתעלמות ממגוון אוכלוסיות מעורבות ושונות זו מזו בהגדרת המאפיינים של כל גזע. אך הרצון של בני אדם להשתייך לקבוצה מוכרת גובר על שיקולים מעין אלו.

גזע אינו תכונה ביולוגית אלא דרך חברתית לפרש הבדלים ביולוגים ולכן נמשיך כנראה לראות סביבנו גזעים שונים כל עוד נרצה בכך וזה אומר, לצערי, עוד הרבה מאוד זמן.


תודה ל- Dr. John Hartigan על עזרתו.

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"
מאת: יורם שורק. עורך: יובל בגנו

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by