בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
בטבורו של גוף האדם 
 
 הטבור וקפלי העור סביבו זזים עם הבטן כולה וצורתו משתנה עם הגיל והמשקל    צילום: ‎(אימג`בנק/GettyImages‎)    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

תעלומה: מדוע יש לנו פופיק? למרבית היונקים אין. צלקות אחרות מתקופת העובר נעלמות. הפוטנציאל לזיהום בקפלי עור מיותרים קיים. אז מדוע? לא ממש ברור אבל ניכר שאנחנו מייחסים חשיבות רבה לאיבר הלכאורה סתמי הזה. הוא מקבל תשומת לב בסקס וחיזור, הוא בעל פוטנציאל אמנותי וקישוטי – האם בכל זאת יש הסבר לתשומת הלב המוגזמת הזאת? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ד"ק מלטפת את כלבה ומשתפת אותנו בתמיהתה: "איך זה שלכלבים אין טבור כמו שלנו?"

הטבור הוא, כידוע, לא יותר מצלקת שנותרת בבטן במקום בו התחברנו ברחם אימנו אל השילייה. מרגע ששאפנו את נשימת האוויר הראשונה הופך חבל הטבור למיותר. הוא נחתך, השארית המדולדלת נופלת כעבור כשבוע ומותירה את הטבור כמזכרת. בכך אנו שותפים לכל בעלי השילייה בקרב היונקים ובכל זאת יש משהו מיוחד בקורקבן האנושי וביחסנו אליו.
 

איבר אמנותי

אדם הראשון עם טבור? היתכן שמיכאלאנג'לו פספס?
 אדם הראשון עם טבור? היתכן שמיכאלאנג'לו פספס? 
 צילום: ‎(אימג`בנק/GettyImages‎) 
 
על אף חוסר השימושיות הטבור הוא אחד מחלקי הגוף הראשונים שתינוקות לומדים לקרוא להם בשמם. במרכזה של תקרת הקפלה הסיסטינית בוותיקן מצוירת אחד מפסגות האמנות האנושית: בריאת האדם של מיכלאנג'לו. אדם שזה עתה נברא מן העפר מקבל את רוח החיים מהאל ועל בטנו, אף שלא יצא מרחם ולא התחבר לשילייה, מתנוסס טבור. אי אפשר לחשוד באמן או במזמין העבודה, האפיפיור יוליוס השני, בבורות תנ"כית אלא שהטבור הוא מרכיב כה חשוב בדימוי הגוף האנושי שלא ניתן היה לוותר עליו בלי לאבד את אנושיותו של אבינו הקדמון. הפסלונים הקדומים ביותר שמצאו ארכיאולוגים הם צלמיות נשים שגילן כ- 25,000 שנים. דמויות פרימיטיביות, עניות בפרטים, רחוקות מאד מדיוק אנטומי ובכל זאת גם אמני תקופת האבן לא ויתרו על הטבור.
 
 המעבר להליכה זקופה חשפה את הבטן למבטים סקרניים, שיער הגוף הידלדל וראיית הצבעים הפכה את גווני העור לנושאי אינפורמציה חשובה 
קריטריונים לטבור יפה נוסחו בפיסול הקלאסי היווני והרומי ונשמרו מאז ללא שינוי. מתמיה לכן לגלות כי אצל חברנו הטוב ביותר וברובם המכריע של היונקים קשה מאד לזהות את הטבור. אפילו אם נסתכל על בטנם הקרחת של גדולי היונקים כדולפין, פיל או לוויתן נתקשה מאד למצוא שם זכר לפופיק. הביולוג מרק צ'נגיזי מערער על התפיסה המקובלת של הטבור כצלקת חסרת חשיבות: גוף התינוק יודע לרפא פצעים ללא צלקות מחוספסות וגופנו עובר שינויים גדולים מנשירת חבל הטבור בלי להשאיר סימנים בולטים כל כך. די אם נזכיר את הזנבנב העוברי שנעלם ומשאיר אחריו עור חלק למשעי. שקעים וקפלים הם מקומות מועדים לצבירת זיהום והיינו מצפים שהטבע ידע להחליק את הצלקת הזו אצלנו ממש כשם שהיא מגוהצת אצל הכלב של ד"ק חדת העין.
 
 

איבר סקסי

המנוקב ביותר על ידי חובבי הפירסינג ומושך מבטים לא פחות ממחשוף
 המנוקב ביותר על ידי חובבי הפירסינג ומושך מבטים לא פחות ממחשוף 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages‎) 
 
לדעתם של כמה חוקרים, הטבור הבולט לעין הוא תוצאת לחצים אבולוציוניים של ברירה מינית - הטבור הוא מעין תכשיט טבעי שנועד לעיניו של בן זוג פוטנציאלי. על פי השערה זו, כמה התפתחויות בהיסטוריה שלנו חברו להעלות את מניותיו של הטבור: המעבר להליכה זקופה חשפה את הבטן למבטים סקרניים, הידלדלות שיער הגוף וראיית הצבעים שהפכה את גווני העור לנושאי אינפורמציה חשובה על מצבם הגופני של חברינו. חיזוק לרעיון הפיתיון המיני שבטבור הוא הקישור האוניברסלי כמעט שבין הטבור למשיכה ארוטית. כבר בשיר השירים שלנו, רגע לפני שמבטו של שלמה מגיע אל "שני העופרים תאומי הצביה" הוא מתפנה לסקור את הפופיק (שרר בלשון המקרא): "שָׁרְרֵךְ אַגַּן הַסַּהַר, אַל-יֶחְסַר הַמָּזֶג; בִּטְנֵךְ עֲרֵמַת חִטִּים, סוּגָה בַּשּׁוֹשַׁנִּים".
 
 חבל טבור חריג בעובי או בצורה יזרים פחות חמצן ומזון לעובר המתפתח וישאיר אחריו פופיק קטן או מעוות שיאותת על הבעיה 
כיום, חולצות בטן חושפות קורקבן מושכות מבטים לא פחות ממחשופים נדיבים. הטבור מככב כאיבר "פטיש" והוא המנוקב ביותר על ידי חובבי הפירסינג מכל חלקי הגוף דרומה לאף. ההיבט המיני של הקישוט הזה הודגם בסקר אצל נערות קולג' בו דווח כי הסיכוי למתירנות מינית אצל מקושטות הטבור גבוה כמעט כפליים מאצל חברותיהן שויתרו על התענוג. המאמרים הללו, אגב, מלמדים לא פחות על תפיסת העולם של הפסיכולוגים המכובדים מעל הרגלי המין של הסטודנטיות. קו הגבול המגדיר מתירנות מינית עומד דווקא על שישה פרטנרים - נראה שעלמה חסודה על פי החוקרים אמורה לספור את מאהביה על אצבעות כף יד אחת.
 

מה משקף הטבור?

השארית המדולדלת נופלת כעבור כשבוע ומותירה את הטבור כמזכרת
 השארית המדולדלת נופלת כעבור כשבוע ומותירה את הטבור כמזכרת 
 צילום: (אימג`בנק/GettyImages‎) 
 
גם אם העמידה הזקופה ונשירת הפרווה חשפה את הטבור איזה יתרון יפיק מי שישתמש בו כקריטריון לבחירת בן או בת זוג? Aki Sinkkonen, ביולוג מהאוניברסיטה של הלסינקי, פרסם לאחרונה מאמר בו הוא מציע לראות בטבור מעין תו איכות קשה לזיוף למצב הבריאות והתזונה. גודלו של הטבור וצורתו נקבעים על פי צורתו של הצינור שהתחבר אליו בהיותנו עוברים. חבל טבור חריג בעובי או בצורה יזרים פחות חמצן ומזון לעובר המתפתח וישאיר אחריו פופיק קטן או מעוות שיאותת על הבעיה. טבור סימטרי ותקין מעיד על כך שקיבלנו תנאי גידול טובים בתקופה הקריטית ביותר.

מנתחים פלסטיים הם הרופאים היחידים המגלים, בעקבות דרישות הלקוחות, עניין בצלקת הזו ומסתבר שיש בהחלט טבור נשי אידיאלי שניתן לשרטט: הוא אנכי או בצורת האות T, שטוח כמעט, סימטרי ומוקף קפל עור בקוטר שבין 1.5 לשני סנטימטרים. צורה זו היא האופיינית לנשים צעירות במשקל תקין אלא שהטבור וקפלי העור סביבו זזים עם הבטן כולה. אצל מי שסובל מתת תזונה יבלוט הטבור החוצה וצורתו משתנה עם הגיל, המשקל וההריונות. טבור סימטרי, בגודל "הנכון" היה אולי סימן קל לזיהוי לבריאות, לתזונה תקינה ולגיל צעיר - תכונות שכדאי לחפש בבת זוג. מדובר, כמובן, בהשערות פרועות למדי. כך למשל הרעיון שיש קשר בין צורת הטבור לטיב מחזור הדם השילייתי לא נבדק מעולם.

העור סביב הטבור מצוייד בבלוטות זיעה אפוקריניות כמו בבית השחי ושאר מוקדי ניחוח בגוף, בלוטות המפרישות בנוסף למים מלוחים גם חלבונים וחומרים נדיפים וניתן אולי להשתעשע בניחושים על תפקיד בתקשורת ריח קדומה בשלב כלשהו של המסע האבולוציוני. בכל זאת נחמד לדעת כי אנו וקרובינו השימפנזים מתייחדים לא רק במוחות מפותחים אלא גם בקישוט בטן נדיר.

תודה ל Dr. Mark Changizi ול- Dr. Aki Sinkkonen על עזרתם.

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by