בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
על ריח אין טעם להתווכח 
 
 חוש הריח, הקדום שבחושים, עדיין משפיע עלינו יותר משאנו משערים    צילום: (אימג`בנק/GettyImages)    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

האם לאהבה יש ריח? חוש הריח של בני האדם לא מוערך מספיק. מסתבר שנותרה בנו היכולת להימשך, לחזר, לבחור בני זוג וכן, גם לאהוב, לפי חוש הריח. הוא אמנם לא דומיננטי כבר אבל עדיין משחק תפקיד. אבל האם אפשר לפזר על גופנו בשמים שיקלו עלינו במלאכת החיזור ויהוו מגנט של אהבה? אפשר להערים על חוש הריח עד נקודה מסויימת. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אורן נתקל בפרסומות המציעות בושם המכיל פרומונים שימשוך אליו נשים להוטות ושואל "האם יש באמת פרומונים לבני אדם?"

אכן גיגול הצירוף "בושם פרומונים" מניב הרבה מודעות כמו זו המבטיחה במחיר 131 שקלים "בושם לגברים הכובש בנות - הבנות ידבקו אליך כמו מגנט - חובה לנסות" ובמחיר 177 שקלים "בושם מצוין ללכידת גבר המיכל פרומון למשיכת גברים". סוציולוגים יתהו ודאי למה "לכידת גבר" שווה 46 שקלים יותר מ"כיבוש בנות" אבל הטור הזה, אורן, יוקדש לשאלה אם בכלל יש חומר שריחו יפעל עלינו כשם שפועלים פרומונים על חברינו לממלכת החי.
 

אבני היסוד של ריחות החיזור

מתחת לכתף ממוקם בית חרושת אידיאלי לתשדורות ריח
 מתחת לכתף ממוקם בית חרושת אידיאלי לתשדורות ריח 
 צילום: greggoconnell, פליקר cc-by 
 
הפרומונים הם משפחת חומרים שהשנה ימלאו יובל לזיהוי הראשון שבהם: חומר ריח המושך פרפר זכר אל בחירת אפו ומעורר בו את היצר החיוני להמשך הזן. מאז 1959 גילו הביולוגים פרומונים אצל מגוון רחב של בעלי חיים ובכללם רוב היונקים. פרומון הוא חומר המופרש ע"י בעל חיים אחד, נקלט ע"י מי מחבריו ומעורר בו תגובה ספציפית. יש פרומונים באמצעותם מספק בעל החיים אינפורמציה על הטריטוריה בה הוא מחזיק, על מקורות מזון, סכנות, על מעמדו בהיררכיה החברתית וכמובן על זמינותו למין. יש פרומונים שלא מספקים רק אינפורמציה אלא משרים גם דפוס התנהגות מוכתבת מראש על המקבל. כך למשל חזירה מיוחמת שתריח את החומר אנדרוסטנון (Androstenone) הנמצא ברוק של הזכר תקמר את גבה ותעמוד בתנוחת הזדווגות. החומר נמכר למגדלי חזירים כדי להקל על הזרעה מלאכותית ולהשפעה דומה מקווה מי שקונה אותו בבושם כדי "לכבוש בנות".
 

בית החרושת של ריח אנושי

 נשים שנחשפו לריח האנדרוסטנון או סתם לתמציות זיעה גברית חוו עלייה ביכולת הריכוז, שלווה ואפילו עוררות מינית. גברים העדיפו את ריחן של נשים באמצע המחזור החודשי וגברים הומוסקסואלים העדיפו ניחוחות של חבריהם לקהילה 
עד לא מזמן עצם הרעיון של השפעה על התנהגותם של בני אדם באמצעות ניחוחות נחשבה לא רצינית. אנחנו "יצורים אופטיים" שמקבלים את רוב האינפורמציה על העולם באמצעות חוש הראייה, והריח הוא המנוון והמוזנח שבחושים אצלנו. יש אפילו מי שמשער שביות הכלב איפשר לאבותינו להעביר את ההרחה אל ידידנו הטוב ביותר ולפנות את המאמץ המוחי לכיוונים אחרים. אבל מתברר כי חוש הריח, הקדום שבחושים, עדיין משפיע עלינו יותר משאנו משערים. התנאי הראשון לתקשורת באמצעות ריח הוא יכולת לשדר אותות כימיים על עצמנו.

כל מי שטייל עם כלב מכיר את הדרך של רוב היונקים להעברת מידע: השתן. לנו, בני האדם יש תחליף לשלוליות הזהובות - בית השחי. מתחת לכתף ממוקם בית חרושת אידיאלי לתשדורות ריח: צפיפות גבוהה של בלוטות זיעה אפוקריניות, כלומר כאלו המפרישות בנוסף למים גם מגוון חומצות אורגניות וחלבונים שהם מזון מצויין למיקרואורגניזמים היוצרים שפע גדול של חומרים נדיפים, בהם גם האנדרוסטנון המוכר לנו מדיר החזירים ומהבשמים הממגנטים. בית השחי חמים תמיד כך שהנידוף מהיר והוא מואץ עוד יותר משום שהזיעה הריחנית נמרחת על השיער וכך גדל מאוד השטח שבמגע עם האוויר. ומה שאין צורך לספר לנוסעים בתחבורה הציבורית, מיקום "המשדר" בבית השחי קרוב למדי למיקום ה"מקלטים" בנחירי אדם הנמצא בשכנות קרובה.
 
 

השפעת חוש הריח על הפסיכולוגיה המינית שלנו

הבררנות לריחות גוף חזקה יותר אצל נשים
 הבררנות לריחות גוף חזקה יותר אצל נשים 
 צילום: cheetah100, פליקר cc-by 
 
נשים שנחשפו לריח האנדרוסטנון או סתם לתמציות זיעה גברית חוו השפעה על מצב הרוח, עלייה ביכולת הריכוז, שלווה ואפילו עלייה בעוררות המינית. ההשפעה על מצב הרוח נובעת מתגובה הורמונלית לריח והרחת אנדרוסטנון מעלה את ריכוז ההורמון קורטיזול. אבל בית השחי הוא הרבה יותר מבית חרושת לאנדרוסטינון. הניחוח שאנו מפיצים נושא איתו הרבה יותר אינפורמציה ממה שמשערים מוכרי הבשמים.

בניסוי יצירתי במיוחד הוכנסו פדים סופגים לבית השחי של נחקרים שצפו בסרט האימה Candyman ולמחרת נספג היבול הריחני מאותם נחקרים בזמן צפייה בסרט שאינו מפחיד. רחרחנים מתנדבים שהתבקשו לחוות דעתם על הריח תיארו את ריח בית השחי שנלקח בזמן הפחד כחריף יותר ודוחה יותר מריח שהופק ברגיעה. אבל, כצפוי, עיקר מחקרי בית השחי מתרכזים במין (קשה לחשוב על סיבה אחרת עבורה יקדיש מישהו את שנות הדוקטורט למיצוי הניחוחות הללו).

שלא במפתיע, גברים העדיפו את ריחן של נשים באמצע המחזור החודשי (זמן הביוץ) על תמצית הריח שנספגה בעת הווסת או קרוב לסוף המחזור. נמצא כי יש מאפייני ריח ייחודיים להומוסקסואלים ולסביות וגברים הומוסקסואלים העדיפו ניחוחות של חבריהם לקהילה. הבררנות לריחות גוף חזקה יותר אצל נשים ונראה שריח זיעת השחי הוא מדד מהימן לאיכות הגנטית של בן זוג פוטנציאלי. נשים שנבדקו קרוב לביוץ העדיפו את ריחם של גברים יפים, כלומר כאלו שהם סימטרים יותר ביחס לציר האנכי של הגוף. סימטריה כזו היא מדד חשוב בהערכה ויזואלית של גברים בידי נשים כבני זוג אפשריים ומסתבר כי אבחנה דומה אפשרית גם בחוש הריח והיא חשובה במיוחד בימים הפוריים. באותה תקופה קריטית של מחזור הפוריות העדיפו נשים ריח גברים ששונים מהם גנטית כלומר כאלו שאין סכוי לקרבת דם איתם. בשלבים לא פוריים של המחזור העדיפו נשים דווקא ריחות של גברים הקרובים להם מבחינת סיווג הרקמות. פסיכולוג אבולוציוני יסביר כי בתקופת הפוריות כשחשוב למצוא לצאצא גנים מתאימים כדאי לחפש את השונה ואילו בשאר החודש כדאי לבקש הגנה בחיק המשפחה.
 

אליה וקוץ בה – החוש עדיין מנוון

 הניחוח שאנו מפיצים נושא איתו הרבה יותר אינפורמציה ממה שמשערים מוכרי הבשמים. סוג התגובה הפרומונית שמנסים למכור לנו הוא מהסוג שאינו מעביר אינפורמציה אלא מעורר התנהגות בדומה לפרפר הנמשך לריח הנקבה 
אבל, אורן, גם אילו הייתה בחירת בן הזוג והמשיכה המינית אליו קשורה רק לריח הנודף ממנו הרי ששום בושם לא יעניק לך צירוף ניחוחות שיבטיח הצלחה עם אישה מסויימת בזמן מסויים. סוג התגובה הפרומונית שמוכרי התכשיר מנסים למכור לך הוא מהסוג שאינו מעביר אינפורמציה אלא מעורר התנהגות בדומה לפרפר הנמשך לריח הנקבה או החזירה המגיבה בנכונות למשגל לריח פיו של זכר מתאים. עד היום, למרבה אכזבתם של מי שמפנטזים על ניחוחות ממגנטים שיבטלו את הצורך המעיק בחיזור, לא נמצא סוג כזה של התנהגות פרומונית באדם. יוצא מן הכלל הוא התכוונותו של יילוד לריח הנודף מחזה האם. האזור שסביב הפטמה עשיר אף הוא בבלוטות אפוקריניות ונראה שתינוקות אנושיים מסוגלים לא רק לזהות את ריחה המיוחד של אימם אלא גם לנוע לקראתו. לבעלי חיים שהתנהגותם מוכתבת ע"י פרומונים יש לא רק יכולת שידור (הפרשה) אלא גם אנטנות מיוחדות לקליטה של השדרים הללו. איבר חוש מיוחד הקרוי איבר יעקובסון (Vomeronasal Organ) ו‏ממוקם בחלל נפרד מתחת לרירית האף מכיל את הקולטנים הייעודיים לפרומונים. המידע משודר לא לאותו מרכז במוח המעבד סתם ריחות אלא לאזור המיוחד לאותו "חוש שישי". אצל עוברי האדם מופיע איבר יעקבסון אבל הוא מתנוון במהירות ואין לו חיבור עצבי כמו למכרסמים ומשתמשי פרומונים אחרים. הגנים לקולטני הפרומונים אינם פעילים אצל הקופים צרי האף - קבוצה המכילה את הקופים של אסיה ואפריקה והאדם בכללם.
 
כאשר התפתחה היכולת להבחין בין ירוק לאדום נפתחו דרכים חדשות לתקשורת
 כאשר התפתחה היכולת להבחין בין ירוק לאדום נפתחו דרכים חדשות לתקשורת 
 צילום: Dennis Wong, פליקר cc-by 
 
על סמך הצטברות המוטציות בגנים הלא-פעילים נראה שיכולת הקליטה של פרומונים ועימה הרלוונטיות של בושם הפלא אבדה בערך לפני 25 מיליון שנים. במקרה או שלא במקרה זוהי התקופה בה התפתחה ראיית הצבע של אבותינו. כאשר התפתחה היכולת להבחין בין ירוק לאדום ובכל שלל הגוונים האפשריים מצירוף שלשת צבעי היסוד, נפתחו דרכים חדשות לתקשורת. הייחום אצל רוב הקופים מוכרז לא בריח אלא בהתנפחות והסמקה של אברי המין וכשאין עוד הכרח לרחרח כדי להעמיד צאצאים אין עוד לחץ אבולוציוני לשמר את יכולת הזיהוי של פרומונים. ובכן אורן, גם אם אתה מאוד רוצה שבנות "ידבקו אליך כמו מגנט" בשמים לא יעזרו - אילו היו הפרומונים יעילים לא היו יצרני הקוסמטיקה מצליחים למכור לנו תכשירים לטשטוש ניחוחות בית השחי. נסה להרשים אותן בהשכלה הרחבה שרכשת מקריאת "דברים שיורמים יודעים".

תודה ל:
Dr. Theresa Melanie Jones , Dr. jan havlicek , Dr. Emily R. Liman, Dr. Charles J. Wysocki

תמונת השער: (אימג'בנק/GettyImages)
» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"
כותב: יורם שורק, עורך: יובל בגנו

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף: http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by