בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
מגיע זמן לחלום 
 
 ממש כמו בזמן ערות השעון הפנימי נוטה להיות מדויק בממוצע אך להחיש או להאט את מהלכו לפרקי זמן שונים    צילום: (אימג`בנק/GettyImages)    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

לא כל זמן השינה שלנו מוקדש לחלומות. אז כמה בעצם אנו חולמים ומה אורכו של חלום אחד? מפתיע לגלות כי תנועות העיניים המהירות בשלב החלום העמוק למעשה עוקבות אחר ההתרחשויות בתוכו, שההכרה אינה נעדרת לחלוטין בזמן החלום כי השעון הפנימי שלנו ממשיך לתקתק וגם שחלומות לכאורה ארוכים ומלאי תוכן יכולים להתרחש כהרף עין. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רגב שואל בפורום שלנו: "רציתי לדעת כמה זמן אורך חלום בממוצע וכמה חלומות מספיק אדם לחלום בממוצע בלילה?"

השאיפה לפענח את סודות החלום עתיקה כימי התרבות האנושית ובכל זאת מתעקש החלום לשמור על סודותיו. למעשה, אפילו ההנחה שבבסיס שאלתך רגב, שהחלום מתרחש תוך כדי שינה, אינה מובנת מאליה. על החלומות אנו יודעים מתוך הזכרונות המקוטעים הנותרים אצלנו בעת היקיצה, אבל האם מקורם בשינה או שמא נוצרים החזיונות כשאנו מתעוררים?
 
90 דקות השינה הראשונות נדמו לישנים כזמן כפול במשכו ואילו 90 הדקות האחרונות הורגשו כ- 45 דקות בלבד
 90 דקות השינה הראשונות נדמו לישנים כזמן כפול במשכו ואילו 90 הדקות האחרונות הורגשו כ- 45 דקות בלבד 
 צילום: (אימג'בנק/GettyImages) 
 
בשנת 1861 פרסם המדען הצרפתי אלפרד מורי (Maury) תיאור של התרחשות לילית משונה במיוחד. חלומו של מורי לקח אותו לתקופת ה"טרור" של המהפכה הצרפתית, לאחר שחזה בכמה מעשי הרג מזעזעים זומן בעצמו לבית המשפט שם נשפטו אויבי המהפכה ע"י רובספייר, מארה וחבריהם. הוא נדרש לדווח על פעילותו ולאחר הליך משפטי סבוך נדון למוות. הוא הובל לכיכר, הועלה לבימת הגרדום, נכבל וראשו הונח במקום המיועד לכך בגיליוטינה. הלהב נפל וראשו הותז מצווארו. כאן התעורר מורי בבהלה וגילה שקרש מלוח העץ שבראש המיטה נפל ופגע בצווארו בדיוק במקום בו הוא חלם שפוגע להב הגיליוטינה. מורי הסיק כי פגיעת הקרש בצוואר היא שעוררה את החלום וכיוון שכך סדר האירועים חייב להיות הפוך: להתחיל בעריפה ולסגת אחורה לעליה אל הגרדום, המשפט וכו'. כיוון שהמכה בצווארו העירה אותו מהשינה הרי שהסיפור נבנה בתודעתו של מורי בעת היקיצה ולא תוך שינה.
 

כמה אנחנו חולמים

את חלומו של מורי קשה להסביר אבל בשנת 1953 הצליח סוף סוף המדע למקם את החלומות בשינה. החוקרים יוג'ין אסרינסקי ונתנאל קלייטמן גילו כי החלומות עתירי ההתרחשויות והפעילות נחלמים בשלב תנועות העיניים המהירות (REM). זהו שלב בשינה בו משתתקים השרירים ואילו גלי המוח מראים על פעילות הדומה למצב ערנות. מבעד לעפעפיים הסגורים ניתן להבחין בתנועות גלגל העין כאילו עוקב האדם במבטו אחר הסביבה. כשמעירים את הישן משלב זה הוא ידווח כמעט תמיד על חלום ושיעור ההיזכרות יורד ככל שגדל פרק הזמן משלב ה- REM עד ליקיצה. כיוון ששנת לילה ממוצעת כוללת כארבעה פרקים של תנועות עיניים מהירות במשך זמן כולל של כשעה וחצי עד שעתיים, זהו כנראה הזמן בו אנו חולמים (יש חלומות גם בשלבי השינה האחרים אך אלו "חיוורים" ביחס לחלומות ה- REM ודומים יותר לחשיבה רגילה).
 
 
 כשמעירים את הישן משלב ה- REM הוא ידווח כמעט תמיד על חלום ושיעור ההיזכרות יורד ככל שגדל פרק הזמן משלב זה ועד ליקיצה. רוב הנחקרים ידעו להעריך נכונה את משך הזמן שבילו בחלימה 
התשובה לשאלה השנייה, כמה זמן אורך חלום יחיד?, מסובכת יותר. נעים לחשוב כי לפחות בחלומותינו אנו חופשיים מעריצותו של ציר הזמן. האם בשינה, כאשר אנו חופשיים ממגבלות השעון הפיזי, נוכל לדחוס יותר חוויות לזמן קצר? הסופר מרק טוויין האמין בכל ליבו באפשרות הזו. בסיפור הקצר "אהובתי האפלטונית" הוא מתאר בפרוטרוט דמות עלמה אהובה המבקרת אותו בחלומותיו. אחד החלומות למשל הכולל טיול ארוך בחיק הטבע, שיחות נפש מפורטות והרפתקאות מסמרות שיער, מתרחש כשהמחבר נרדם תוך כדי הליכה ברחוב: "מסופקני אם צעדתי יותר משני צעדים תוך כדי שנתי. אני בטוח שגם החלום המפורט ביותר אינו נמשך יותר מדקות ספורות. לא הייתי נזקק למאמץ מרובה כדי להאמין בחלום שבעים השנה של מוחמד שהחל כשהכוס נשמטה מידו ונסתיים כשהספיק הלה לתפוס את הכוס בטרם נשפכו המים".
 

השעון הפנימי ממשיך לתקתק

יתכן כי השעונים הנוזלים בנופי החלום של סלבדור דאלי מבטאים כמיהה דומה לריכוך נוקשותו של הזמן ולו רק במחוזות הפנטזיה. לצערנו טוויין טעה, חקירה מדויקת של חלומות העלתה כי משך הזמן לפעולה בחלום קרוב למדי לזה הנדרש במציאות. כדי למדוד את זמן החלום עקבו החוקרים אחר תנועות העיניים המפורסמות של שלב ה- REM וקישרו אותם לסיפור החלום כפי שדווח מיד לאחר היקיצה. מתברר שהשעון הפנימי במוח, הקוצב את הזמן הסובייקטיבי, ממשיך לתקתק באותו קצב גם בשינה. כאשר מעירים ישנים חמש דקות או 15 דקות לאחר הופעת תנועות העיניים המהירות מצליחים רובם להעריך נכונה את משך הזמן שבילו בחלימה.
 
החלומות עתירי ההתרחשויות והפעילות נחלמים בשלב REM בו משתתקים השרירים והמוח ער לגמרי
 החלומות עתירי ההתרחשויות והפעילות נחלמים בשלב REM בו משתתקים השרירים והמוח ער לגמרי 
 צילום: broma, פליקר, רשיון cc-by 
 
לפעמים ניתן אפילו למדוד מבחוץ את משכה של פעולה מסוימת בחלום. כך למשל דיווח נחקר כי בחלומו הוא שקד על תרגום שלוש שורות משיר בשפה הצרפתית כשעיניו נעוצות בדף נייר קטן. הוא העריך את משך הזמן שהשקיע בקריאת השיר בחצי דקה. צופה מבחוץ שרשם את תנועות העיניים לפני היקיצה דיווח, אכן על שלוש הסטות של העין לשמאל (כאילו לתחילתה של שורה בשפה הנכתבת משמאל לימין) בתוך כ- 30 שניות.

למעשה, כמעט כל אחד מאיתנו מסתמך לעיתים על פעילותו של השעון הפנימי בזמן השינה כשאנחנו מצליחים להתעורר בשעה מוקדמת ללא שעון מעורר משום שכך החלטנו לפני שהלכנו לישון. ממש כמו בזמן ערות השעון הפנימי נוטה להיות מדויק בממוצע אך להחיש או להאט את מהלכו לפרקי זמן שונים. בניסוי אכזרי בו נחקרים במעבדת שינה הוערו מדי 90 דקות ונתבקשו להעריך את משך הזמן שחלף מהיקיצה הקודמת, התברר כי בממוצע השעון הפנימי מדייק אם כי 90 דקות השינה הראשונות נדמו לישנים כזמן כפול במשכו ואילו 90 הדקות האחרונות הורגשו כ- 45 דקות בלבד.
 

החולמים המודעים ביותר

 השעון הפנימי במוח ממשיך לתקתק באותו קצב גם בשינה. כמעט כולנו מסתמכים עליו לעיתים כשאנחנו מצליחים להתעורר בשעה מוקדמת ללא שעון מעורר משום שכך החלטנו לפני שהלכנו לישון 
לצערם של המדענים הכלי הפופולארי לחקר המוח, מכשיר ההדמיה באמצעות תהודה מגנטית (MRI), אינו ישים לחקר החלום פשוט מפני שכמעט בלתי אפשרי להירדם בתנוחת הראש שכופה המכשיר וברעש שהוא יוצר. למזלו של המדע עומדת לרשותו קבוצה מיוחדת של בני אדם המצליחים להגיע בשנתם למצב של "חלום צלול" כלומר חלום בו יודע החולם שהוא בחלום ויכול לבצע פעולות שונות שנקבעו מראש ואפילו לסמן באמצעות תנועות עיניים על ביצוע המשימה. כדי למדוד במדויק את קצב השעון בחלום התבקשו חולמי חלומות צלולים לסמן לצופה בהם באמצעות הזזת העין משמאל לימין ובחזרה על התחלת החלום הצלול ועל השלמה של מספר משימות שכללו ספירה מ- 21 עד 25, ביצוע תרגילי התעמלות (כפיפות ברכיים) וספירה לאחור (מ- 25 ל- 21). הניסוי הראה כי נדרש אותו פרק זמן לספור בחלום ובמציאות ואילו לביצוע תרגילי ההתעמלות נדרש מעט יותר זמן בחלום מאשר בחדר הכושר.

לסיכום, מכל המחקרים הללו מתברר כי חלום ארוך ומפורט תופס באמת הרבה זמן לחולם ושניתן להאמין לזיכרוננו בנוגע למשך החלום. במחקר המקיף ביותר למדידת חלומות התבקשו הנבדקים לנהל "יומני חלומות" ובהם לדווח על משך החלומות ותוכנם. התברר כי רוב החלומות שנחרטו בזיכרון נמשכו בין חמש דקות לשעתיים ומשך החלום החציוני (כלומר שחצי מהחלומות ארוכים ממנו וחצי קצרים ממנו) היה 22.5 דקות, כמשכו של פרק סיטקום אופייני בניכוי הפרסומות והכותרות. מתוך כך ניתן לחשב שבמשך זמן ה- REM של שנת לילה רגילה ניתן להכניס 4-5 חלומות כאלו.

תודה ל- Dr. Sayaka Aritake, Dr. Michael Schred, Dr. Lutz Wittmann, על עזרתם.

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף: http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by