בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
מהומה אורגאנית על לא דבר 
 
 אין כל עדות לכך שמזון אורגני מזין או בריא יותר ממוצרים מקבילים שגודלו בשיטות קונבנציונליות    צילום: Dan4th, פליקר, רישיון CC-BY    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

אחת המהפכות שחסידיה לקחו צעד אחד רחוק מדי היא זו של השיבה לחקלאות ולמזון האורגניים המתיימרים להיות בריאים יותר ובזבזניים פחות, ממש השיבה אל הטבע בהתגלמותה. אבל יש לה גם חסרונות. האם אוכלוסיית העולם היתה יכולה להיות תלויה רק בחקלאות האורגאנית ומה היו ההשלכות של מצב כזה? וכמה ידוע על הדברה בשדה האורגני? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגולשת "אמא של מיקה" חרדה לגורל עולמנו ושואלת בפורום שלנו: "האומנם מזון אורגני ידידותי לסביבה?"

לכאורה התשובה ברורה, מה טוב יותר לאיכות הסביבה ממזון שגודל ללא כימיקלים ורעלים? החקלאות המתועשת מזרימה לסביבה אלפי טונות של כימיקלים לדישון ומשתמשת ברעלים ממשפחת הזרחנים האורגנים, קרובי משפחתם של חומרי הנשק הכימי שהתחבבו על סדאם חוסיין ז"ל.
 

פחות מזהמת וחסכנית אנרגיה

החלקאות האורגנית צריכה הרבה שטח כדי לייצר הרבה אוכל
 החלקאות האורגנית צריכה הרבה שטח כדי לייצר הרבה אוכל 
 צילום: boltron-, flickr, cc-by 
 
החקלאות האורגנית, לפחות על פי חסידיה הנלהבים, מחזירה אותנו לימי התום בהם אכלנו מפרי האדמה בהרמוניה עם הטבע. לא רק שוחרי רוחניות ומחבקי עצים נשבים בקסמיה של החקלאות האורגנית. בעשרות רבות של מחקרים הושוו שדות אורגניים לשכניהם המעובדים באופן קונבנציונלי. הממצאים חד משמעיים: כמעט בכל סוג גידול, ללא תלות באקלים או בסוג הקרקע, יהיה השדה האורגני עשיר יותר במיני חרקים, תולעי קרקע, ציפורים ויונקים. הקרקע בשדה אורגני מזוהמת פחות כמו גם מי הנחלים ומי התהום שבסביבה. אם לא די בכך, חישובים מראים כי לצורך עיבוד אותו שטח קרקע בשיטות אורגניות יש צורך בכ- 30% פחות אנרגיה מאשר בחקלאות התעשייתית.
 

מפשיטים את המיתוס: יעילות ורלבנטיות המהפיכה האורגאנית - יוק!

 מאז שנות החמישים הוכפלה אוכלוסיית העולם אך השטח המוקדש לעיבוד חקלאי גדל רק ב- 10%. בעידן האורגני המפואר היה כל גידול אוכלוסייה מלווה בגידול השטח המעובד על חשבון השטח הטבעי 
כשקוראים את שבחי החקלאות האורגנית קשה שלא לתהות. אם השיטות ששמשו את האדם מתקופת האבן ועד לתחילת המאה העשרים היו טובות כל כך, למה נחפזו החקלאים לנטוש אותן ולעבור לדשנים ולחומרי ההדברה?

על שאלות כאלו, "אמא של מיקה", פסק החכם באדם " אַל-תֹּאמַר 'מֶה הָיָה שֶׁהַיָּמִים הָרִאשֹׁנִים הָיוּ טוֹבִים מֵאֵלֶּה?' כִּי לֹא מֵחָכְמָה שָׁאַלְתָּ עַל-זֶה" (קהלת פרק ז'). זיכרוננו קצר וכפי שראינו בהקשר אחר "הימים הראשונים" של עולם בראשית אורגני היו די רעים. מאז חדלו אבותינו ללקט ולצוד, צריכה החקלאות לספק לנו את אבות המזון החיוניים: הפחמימות, השומנים, החלבונים והויטמינים. את הפחמימות והשומנים יודע הצמח לבנות מפחמן, מימן וחמצן אותם הוא מוצא באוויר ובמים ואין צורך כמעט בשום חומר מהאדמה לשם כך. החלבון הוא סיפור אחר. כדי לייצר חלבונים נזקק הצמח גם לחנקן. החנקן הוא יסוד נפוץ מאוד ומהווה כ- 79% מהאוויר אלא שבאטמוספרה מתעקש החנקן להופיע כזוג אטומים (N2) הקשורים זה לזה בקשר הכימי החזק ביותר שיודע הטבע ליצור. כדי לנצל את החנקן חייב הקשר הזה להישבר והדבר אינו קל בכלל. למעשה, השבירה הזו קשה מדי כמעט לכל היצורים ורק כמה סוגי חיידקים מסוגלים לעשות זאת. הקטניות חיות בסימביוזה עם חיידקים כאלו אותם הם מגדלים בשורשים, צמחים אחרים צריכים למצוא באדמה תרכובות חנקן מן המוכן.
 
 
אין בעולם מספיק קקי של פרות להחליף את הדשנים הכימיים
 אין בעולם מספיק קקי של פרות להחליף את הדשנים הכימיים 
 צילום: normanack, flickr, cc-by 
 
עד המאה העשרים היה המקור היחיד לחנקן עבור הצמחים הפרשות של בעלי חיים. גואנו, מחצב עתיר אמוניה שמקורו בלשלשת ציפורים היה משאב כה חיוני עד שבין השנים 1879 ל- 1883 נפלו כ 50,000 חיילים במלחמה עקובה מדם בין צ'ילה לפרו ובוליביה על השליטה במכרות הדשן הטבעי הזה. בשנת 1909 שינה הכימאי פריץ הבר את עולמינו כשהצליח לייצר לראשונה אמוניה מהחנקן שבאוויר. התהליך הקרוי עד היום על שמו (Haber process) הוא במידה רבה עלבון ל"הומו סאפיינס". אנחנו זקוקים לטמפרטורות של כ- 500°, לחץ של 200 אטמוספרות וכמויות אדירות של אנרגיה כדי להפיק את אותו תוצר שחיידקים מפיקים ב- 20° ובלחץ של אטמוספרה אחת. כ- 2% מתפוקת האנרגיה בעולם וכ- 5% מהגז הטבעי נצרך בתהליך הבר שהוא הבסיס לתעשיית הדשנים ובזבזנות זו היא היוצרת את הפער הגדול בצריכת האנרגיה לטובת החקלאות האורגנית.

אבל מתברר שלפעמים משתלם להיות בזבזן. מאז פרצה בשנות החמישים "המהפכה הירוקה" שפירושה מעבר המוני מחקלאות מסורתית ל"כימית" הוכפלה אוכלוסיית העולם אך השטח המוקדש לעיבוד חקלאי גדל רק ב- 10%. מחקרים גיאוגרפיים-היסטוריים מראים כי בעידן האורגני המפואר היה כל גידול אוכלוסייה מלווה בגידול השטח המעובד על חשבון השטח הטבעי. אילולא ניתק אותנו פריץ הבר מהטבע היו צריכים יערות האמזונס וערבות הסרנג'טי הפראיים לשלם את מלוא המחיר של האכלת 3 מיליארדי המצטרפים החדשים לכדור הארץ.
 
 דישון כימי מצליח לתת לצמח מנת חנקן ולכן גם כשיש זבל אורגני בשפע יפיק השדה המתועש כ- 30-40% יותר יבול לאותה יחידת שטח. אגב, גם החקלאות האורגנית משתמשת בחומרי הדברה 
השדה האורגני אולי שופע יותר ציוצי ציפורים אך המקום הטוב ביותר לחיות בר ולצמחי בר הוא הטבע החופשי ודווקא החקלאות התעשייתית המושמצת היא המאפשרת למדינות כהודו וסין להאכיל את תושביהן בלי להפוך כל יער לשדה חרוש.

לחסידי המזון האורגאני יש, כמובן תשובה לבעיית החנקן, זבל אורגאני (קומפוסט) ומיחזור זרעים המנצל את יכולתן של קטניות להעשיר את הקרקע בחנקן עבור גידולים שיזרעו אחריהן. זהו פתרון טוב אבל לא טוב מספיק. ראשית, אין בעולם מספיק קקי של פרות להחליף את הדשנים הכימיים והדבר האחרון שכדור הארץ צריך הוא עוד פרות. שנית, תרכובות חנקן משתחררות מהקומפוסט לאט ובקצב קבוע ובכך יתרונו הסביבתי, אין הוא נסחף בקלות למי התהום. הצמח לעומת זאת זקוק לחנקן רב כשהוא מצמיח חופת עלים משום שהעלה הוא הרקמה העשירה ביותר בחנקן (בחלבון ובכלורופיל).

דישון כימי מצליח לתת לצמח מנת חנקן גדושה באותה תקופה קריטית ולכן גם כשיש זבל אורגני בשפע יפיק השדה המתועש כ- 30-40% יותר יבול לאותה יחידת שטח. כיוון שגם איבוד תוצרת למזיקים גבוה יותר אצל מגדלים אורגנים ברור למה יקר כל כך המזון האורגני ולמה היתרון בצריכת האנרגיה ליחידת שטח בה מתהדרת החקלאות האורגנית מתבטל כשמחשבים את האנרגיה הנדרשת לכל טון של תוצרת.
 

מפשיטים את המיתוס: בריאות המזון האורגאני - לא מה שחשבתם

בחנויות הטבע לא ימהרו לספר על הכימיקלים שצורך הגידול האורגני
 בחנויות הטבע לא ימהרו לספר על הכימיקלים שצורך הגידול האורגני 
 צילום: daisybush, flickr, cc-by 
 
זה המקום לנפץ עוד מיתוס אורגני: הבריאות. אין כל עדות לכך שמזון אורגני מזין או בריא יותר ממוצרים מקבילים שגודלו בשיטות קונבנציונליות. כאמור, הדישון מספק לצמח חומרי גלם ראשוניים והמטען הגנטי שלו מכתיב לו מה להפיק מאותם חומרים. מלפפון שנזרע בשדה אורגני ימצא פחות חומרי גלם ולכן יגדל פחות אבל יהיה זהה בהרכב למלפפון רגיל וזול. ועוד מיתוס קטן שחשוב לנפץ: גם החקלאות האורגנית משתמשת בחומרי הדברה. כאשר יספרו לך, "אמא של מיקה", בחנויות הטבע על נפלאות החזרה לטבע לא ימהרו להציג את המסמך הזה של משרד החקלאות: "תכשירים לחקלאות אורגנית המורשים לשימוש בישראל" ובו מככב למשל הרוטנון (Rotenone) – חומר ממקור טבעי (ולכן "אורגני") שנמצא כגורם לסימנים דמויי פרקינסון ביונקים ורעיל מאוד לדגים. עוד תכשיר טבעי אך מזיק הוא הנחושת הגפרתית המשמשת חקלאים אורגנים כנגד נגעי פטריות. זהו חומר הגורם נזק לכליות ולכבד, רעיל לשלשולים שבקרקע ולציפורים ושאינו מתפרק כלל. רעילותה של תרכובת הנחושת המשמשת למטרה דומה בחקלאות הלא-אורגנית נמוכה פי 100 והיא מתפרקת בקרקע תוך שבועות ספורים, אך הערצת ה"טבע" והפחד מהמושג השטני "כימיקל סינתטי" ישאיר אותה מחוץ לרשימה האורגנית.

החותמת "אורגני" ניתנת למי שעומד בסדרה נוקשה של כללים ותקנות שהקשר שבין חלקן לבין שמירה על הסביבה מפוקפק למדי. באופן אבסורדי מצאו איכרים במדגסקר כי היבול שהם מפיקים בשיטות שירשו מאבות אבותיהם אינו עומד בקריטריונים ועליהם ללמוד ממחבקי עצים אירופאים איך לגדל תוצרת שתזכה לחותמת "אורגנית" במערב. אבסורדי אף יותר הוא הפחד ה"אורגני" מהנדסה גנטית שמעכב את פיתוחם של זנים עמידים יותר וידידותיים יותר לסביבה.

ובכן "אמא של מיקה", אם טעימים לך ירקות אורגנים אכלי לתיאבון, אם חשובה לך הסביבה נסי לשרוף פחות דלק ולכבות אורות מיותרים אבל לא הסלט שלך יציל את כדור הארץ.

תודות ל:
Dr. Michele Taylor, Dr. Deborah Letourneau, Dr. Lisa Norton , Dr. Niklaus Ammann

» לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by