בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
רועש, גועש, אדום כאש 
 
 הצבע האדום, באופן אוניברסאלי מתקשר לכעס, לקנאה ולעוצמה    צילום: kalandrakas, flickr.com    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

האם יכולתה של רשתית העין שלנו להפריד בין צבעים נולדה על הרקע של הצורך לאתר מזון או שניתן להסבירה על רקע ההבחנה בגוון העור כדי לזהות את מצבם של חברינו? כך או כך החידה באשר למשמעות שאנחנו נותנים לצבעים עדיין גדולה והיום נתהה על קנקנו של הצבע הסוער מכולם – האדום. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"נוצה" מפנטזת בפורום שלנו על מסעות למחוזות נידחים ושואלת: אם היית מראה לאיש מאיזה שבט מתבודד באפריקה ג'ינס וחולצה אדומה, נראה לך שהוא יגיד שזה יתאים?
 
נוטים להמר על נצחונו של מתמודד אדום מול יריב בצבע אחר וליחס לו יותר כח וסטטוס חברתי
 נוטים להמר על נצחונו של מתמודד אדום מול יריב בצבע אחר וליחס לו יותר כח וסטטוס חברתי 
 צילום: banoootah, flickr.com 
 
אם המשמעות הנלווית לצבעים שונים אינה אלא מוסכמה תרבותית הרי שאין לדעת איזו משמעות תהיה לאדום או כחול עבור האפריקני המתבודד בשאלתך, נוצה. לכל תרבות יש מערכת סמלי צבע משלה המתבטאת בשפה. לעולם הדימויים והקישורים המוטמע בשפה ובתרבות יש חשיבות בקביעת האופן בו אנו מפרשים צבעים. מחקרי אסוציאציות זהים שנערכו בארצות שונות מראים הבדלים רבים במשמעות המוענקת לצבעים. שניים שהם "צהובים זה לזה" הם שונאים בעברית של אבותינו כשם ש"אש וברד צהובין זה לזה" (מדרש שמות רבא), לקישור אסוציאטיבי זה שותפים גרמנים ורוסים אך לא אמריקנים. סגול נקשר לכעס דווקא במקסיקו וירוק הוא צבע מועדף בתרבות הערבית.

אבל מכל צבעי הקשת בחרת להציג לאיש השבט המבודד חולצה אדומה דווקא. מתברר שיש מוסכמות חוצות תרבויות בקשר לצבעים ובפרט לאדום. הצבע האדום, באופן אוניברסאלי, מתקשר לכעס, לקנאה ולעוצמה והשחור לפחד. עוד מאפיין משותף נוגע לא לגוון (יחס בין צבעי היסוד) אלא לבהירות (שיעור החזרת האור הכללית): צבעים בהירים נקשרים לתחושות חיוביות ואין זה מקרי שהצהוב הבהיר הוא הרקע לסמיילי המפורסם.
 
 ניתן ללמוד די הרבה על מצב רוחו ומצב בריאותו של אדם או בעל חיים מצבע עורו אם רק גלוי לעינינו עור קירח משיער. שינוי בגוון העור הוא דרך נוחה להכריז על מצב ייחום, חוסן גופני, מצב רוח או סטטוס חברתי בתנאי שחבריך יכולים להבחין בגוונים 
מחקר השוואתי של שפות שונות מראה חוקיות מעניינת במתן שמות לצבעים. אם בשפה של אותו שבט מבודד יש כינוי לצבע "אמיתי" אחד בלבד (פרט לשחור ולבן או כהה ובהיר) יהיה זה תמיד אדום. בשפות עשירות יותר שיש להן שני שמות לצבעים יתלווה לאדום צהוב או ירוק. כאשר מתפתחת שפה להכיל שלושה שמות צבעים יהיו אלה תמיד (בכל חברה אנושית ובכל סביבה) אדום, צהוב וירוק ורק כשהמילון מתרחב לארבעה שמות צבעים מקבל הכחול שם משלו ואחריו חום.

ניתוח סטטיסטי של תוצאות משחקי כדורגל באנגליה מראה כי לקבוצה בתלבושת אדומה יתרון על יריבותיה הלבושות בכל צבע אחר. לא רק שקבוצות "אדומות" זכו ביותר אליפויות ממה שניתן היה לצפות באופן אקראי אלא שבכל הליגות המיקום של לובשי האדום גבוה באופן מובהק משל יריבותיהן. התופעה קשורה להשפעה הרגשית של הצבע על היריבים ועל השופטים. במחקרי מעבדה נוטים בעקביות נבחנים בני תרבויות שונות להמר על נצחונו של מתמודד אדום מול יריב בצבע אחר וליחס לו יותר כח וסטטוס חברתי. בהתאם, כשמתרחקים מהאדום אל הקצה השני של הספקטרום מוצאים את הכחול הנקשר ברוב התרבויות לרוגע ושלווה. גם אצל קרובינו הקופים העדפת הצבעים אינה שרירותית, גורילות ושימפנזות יעדיפו לשחק בצעצועים כחולים ויתעלמו מצעצוע זהה בצבע אדום.
 
 
ברשתית  יש לנו, בנוסף ל"קנים" המגיבים לכל טווח האור גם חרוטים ומדוכים הרגישים לאחד משלושת צבעי היסוד
 ברשתית יש לנו, בנוסף ל"קנים" המגיבים לכל טווח האור גם חרוטים ומדוכים הרגישים לאחד משלושת צבעי היסוד 
 צילום: (אימג'בנק/GettyImages) 
 
קל להבין את הקשר בין פחד לצבע (או בעצם היעדר הצבע) השחור אצל בני אדם, שהם יצורי יום מובהקים ושהישרדותם חייבה אותם להימנע מהרפתקאות בחשיכה. אבל במה זכה דווקא הצבע האדום לעורר תחושות עזות כל כך? לבני אדם ולקרובי משפחתם קופי העולם הישן (הקופים "צרי האף" של אפריקה ואסיה) יש ראיית צבעים מצויינת: ברשתית העין יש לנו, בנוסף ל"קנים" המגיבים לכל טווח האור הנראה, גם שלושה סוגי תאים (חרוטים או מדוכים) הרגישים לאחד משלושת צבעי היסוד: אדום, ירוק וכחול (RBG). מינונים שונים של אורכי גל באור המוחזר מעצמים שונים יכולים להפעיל במידה שונה את שלוש האוכלוסיות הללו וליצור אינספור גוונים (Hue). המוח שלנו מקדיש מאמץ לא מבוטל בניתוח יחסי האותות משלושת צבעי הבסיס כדי לשייך גוון מדויק לעצמים. יכולת זו אינה מובנת מאליה. רוב היונקים כולל חלק מהקופים (אלו של דרום אמריקה והקיפופים של מדגסקר) מסתדרים בלי ראיית צבעים או מסתפקים בשני סוגי מדוכים: אחד לאורכי הגל הקצרים, כלומר לכחול, ואחד לגלים הארוכים, כלומר לאדום.

נדירותה של ראיית צבעים משוכללת בקרב היונקים אינה מפתיעה בהתחשב בכך שרובם פעילים בלילה. רשתית העין היא פיסת נדל"ן יקרה ועדיף להקדיש יותר שטח לקולטני אור בצורת "קנים" שמאפשרים התמצאות בחשיכה. מחקרים בקופים במערב אפריקה הראו כי כושר הפרדת הצבעים שלהם טוב במיוחד באותו חלק של הספקטרום בו נבדל האור החוזר מהפירות המקומיים מהאור המוחזר מהעלים. קשה לדעת מזה אם הראיה שלנו התפתחה כדי לתת לנו אבחנה טובה של פירות על רקע עלים או שמא צבען של קליפות הפרי בעצים הזקוקים לקופים כמעבירי זרעים הותאמו ליכולת הראיה שלהם. חוקרים אחרים מציינים את יכולת האבחנה בין סוגי עלים שונים, עלים צעירים אדמדמים ומזינים לעומת עלים ירוקים חסרי ערך, כמניע לאבולוציות הצבע.
 
 ניתוח סטטיסטי של תוצאות משחקי כדורגל באנגליה מראה כי לקבוצה בתלבושת אדומה יתרון על יריבותיה הלבושות בכל צבע אחר. לא רק שקבוצות "אדומות" זכו ביותר אליפויות ממה שניתן היה לצפות באופן אקראי אלא שבכל הליגות המיקום של לובשי האדום גבוה באופן מובהק משל יריבותיהן 
אבל אם ראיית הצבעים המשוכללת שלנו היא בסך הכל אמצעי לאיתור פרי אדום, כתום או צהוב על רקע חופת ענפים ירוקה למה אנחנו מקשרים בעקשנות צבעים לרגשות? מה פשר הקביעה שיש צבעים "רועשים" או "שקטים" למשל? ומה פשר מעמדו המיוחד של האדום?

החוקר מרק צ'אנגיזי (Mark Changizi) מציע, לכן, הסבר אלטרנטיבי לראיית הצבע: לא חיפוש מזון אלא יכולת אבחנה חברתית דחפה אותנו להקדיש כל כך הרבה להפרדת גוונים ולהתמקדות באדום דווקא. ניתן ללמוד די הרבה על מצב רוחו ומצב בריאותו של אדם או בעל חיים מצבע עורו אם רק גלוי לעינינו עור קירח משיער. גוון העור נקבע לא מעט על ידי לחץ הדם הקובע כמה המוגלובין יהיה בנימי העור ומצב החמצון של הדם.

הדם בהיר יותר ככל שיותר המוגלובין קשור לחמצן. כאשר מפרידים את האור המוחזר מעור חשוף למרכיביו מתברר כי כמות הדם משנה את הגוון מצהוב (חוסר דם) לכחול ואילו מצב החמצון של ההמוגלובין משנה את הספקטרום בציר שבין ירוק (דם עני בחמצן) לאדום. בעלי חיים שלהם רק שני סוגים של תאים רגישים לצבע יוכלו להבחין רק במימד אחד של שינוי גוון ודרושה התוספת החדשה יחסית מבחינה אבולוציונית, האבחנה בין ירוק לאדום, כדי לקבל אינפורמציה מלאה. שיא הרגישות של המדוכים ברשתית העין האחראים להפרדה בין אדום לירוק הוא באורכי גל בו נמצא ההבדל המקסימלי בין ההחזרה מדם מחומצן לדם עני בחמצן.
 
זכרי  המנדריל השליטים נצבעים באדום זוהר יותר מחבריהם החלשים
 זכרי המנדריל השליטים נצבעים באדום זוהר יותר מחבריהם החלשים  
 צילום: ((brian)), פליקר 
 
שינוי בגוון העור הוא דרך נוחה להכריז על מצב ייחום, חוסן גופני, מצב רוח או סטטוס חברתי בתנאי שחבריך יכולים להבחין בגוונים. אישוש לרעיון הזה נמצא בקשר מוזר: קופים שלהם ראיית צבע מלאה נוטים להשאיר איזורים קרחים על גופם ובפרט בפנים, באחוריים וליד אברי המין ואילו הקופים עיוורי הצבעים נוטים לכסות את כל גופם בשיער. אולי אין זה מקרי שהשפה העברית מקשרת את הכעס דווקא לאף (חרון אפו), חלק הפנים החשוף משיער גם אצל גבר מגודל זקן עבות.

הדוגמה המובהקת ביותר של תקשורת מבוססת צבע עור נמצאת אצל הססגוני שבקופים, המנדריל (Mandrill), קוף דמוי בבון ממערב אפריקה. הזכרים, מעל 30 ק"ג משקלם והמצוידים בזוג ניבים ארוכים, נאבקים על מעמדם בקבוצה. קטטות עשויות להיות קטלניות והקופים מנסים להימנע מהן על ידי הערכת כוחו של היריב. חרטומם ואחוריהם של המנדרילים צבועים בגוונים חזקים של אדום וכחול. מתברר כי זכרים שליטים נצבעים באדום זוהר יותר מחבריהם החלשים וכי אין כמעט עימותים בין זכרים שיש הבדלי גוון ביניהם. עדיף לוותר למי שמצהיר על עוצמתו בתמרור אדום בוהק. נקבות המנדריל מעדיפות את הזכרים עזי הצבע על פני החיוורים ומגדילות בכך עוד יותר את סיכוייהם של הססגוניים להעמיד צאצאים.

הרבה מאד זמן עבר מאז נפרדו אבותינו מאבותיו של המנדריל אבל כנראה שגם בהיסטוריה האבולוציונית שלנו הייתה תקופה ארוכה בה הינו חייבים לבחון היטב גווני עור ומשהו בקישור שבין האדום לכוח ומעמד נשאר צרוב במערכת העצבים שלנו. גם את, "נוצה", וגם האפריקני המבודד בשאלתך לא אדישים לאדום.

תודות:
Dr. Mark Changizi , Dr. Joanna M Setchell, Dr. Deborah L. Wells, Dr. Ralph B. Hupka, Dr. Anthony Little , Dr. Alan Costall, Dr. John Mollon

תמונת שער המדור: flickr.com / ♥Sage
עורך המדור: יובל בגנו
>>> לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח לכותב המדור, יורם שורק, ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by