בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים 
ידידו השט של האדם 
 
 יש דולפינים המראים תבונה כמעט אנושית ודמיון פסיכולוגי וחברתי רב לאדם    צילום: The Pug Father, flickr.com    
דברים שיורמים יודעים |
 
יורם שורק

החיבה הרבה שבני אדם ודולפינים חשים אחד כלפי השני אינה מקרית. הדולפין הוא יצור מאד אינטליגנטי וכמה מהיכולות השכליות והחברתיות שלו מזכירות מאד את אלה שאנו מפגינים בחברה האנושית. ליכולות אלו שורשים עמוקים בסביבה בה צריך הדולפין לשרוד, גם לידידות בינו לבין האדם יש היסטוריה. אבל לדולפין גם צד לא סימפטי. בואו להכיר את השחיין הכי חכם בים. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ריס שואל בפורום שלנו: איך זה שאנשים ודולפינים מתיידדים? הרי אנחנו כמעט ולא חולקים טריטוריה משותפת, הם לא עברו ביות, ועברנו דורות של אבולוציה נפרדת לחלוטין - ובכל זאת, אנחנו מצליחים להתיידד, איך זה?
 
פרט לריקוד אנושי אין מקבילה לתאום תנועות כזה בעולם החי
 פרט לריקוד אנושי אין מקבילה לתאום תנועות כזה בעולם החי 
 צילום: Zest-pk, flickr 
 
אכן חידה לא פשוטה. הדולפין והאדם רחוקים מאד זה מזה גם גיאוגרפית וגם היסטורית. כ- 55 מיליון שנים עברו מאז נטשו אבות היונקים הימיים את היבשה ומאז פעלה עליהם הברירה הטבעית והם מותאמים לסביבה שונה לחלוטין משלנו. השוני ניכר לא רק בהופעה החיצונית אלא גם במבנה המוח. אין אצל דולפינים מקבילות למבנים בקליפת המוח האחראים ליכולות אינטלקטואליות גבוהות אצלנו ואצל אחינו הקופים. קליפת המוח של הדולפין פשוטה בהרבה משלנו (פחות שכבות) ונראה שהאבולוציה "בחרה" להגדיל אצלו את שטחה של קליפת המוח במקום את מורכבותה. ובכל זאת, יש דולפינים ובפרט המין הקרוי "דולפין אף הבקבוק" המראים תבונה כמעט אנושית ודמיון פסיכולוגי וחברתי רב לאדם. הדמיון הזה מתבטא גם בסקרנות הדדית וביכולת המשונה להתיידד.

הדולפין הוא אולי חיית הבר היחידה היוזמת מפגשים עם בני אדם ואפילו משתפת עימם פעולה. ההיסטוריון הרומי פליניוס היה הראשון שתיאר ציד דגי מולית (ברבוניה) בסיוע דולפינים לחופי מערב הים התיכון. תיאורים מפורטים של עדי ראיה מדווחים על טכניקת דיג כזו אצל ילידי אוסטרליה (האבוריג'ינים) בתחילת המאה ה- 19. כשהבחינו בלהקות דגים בקרבת החוף היו הדייגים מסמנים לדולפינים באמצעות התזת מים בחניתות ואז היו הדולפינים מבריחים את הדגים לעבר הדייגים שהיו ממתינים להם כשהם אוחזים ברשתות. הדולפינים היו מקבלים חלק מהשלל והעסקה הייתה ברורה ומשתלמת לשני הצדדים. כיום "תיירות הדולפינים" היא ענף כלכלי מתפתח ולמרבה ההפתעה נראה שהדולפינים בטבע משתפים פעולה עם התיירים.

האינטליגנציה הדולפינית
 
 מבדקי אינטליגנציה ממקמים את הדולפינים בין האדם לשימפנזה. הם מצליחים להבין לא רק הוראות אלא גם מבנה דקדוקי של משפטים. השערה מתבקשת היא כי הדולפינים גידלו מוחות מפותחים לשם דיג מוצלח או כדי לתמוך בחוש הנוסף שלהם: זיהוי עצמים במים באמצעות סונאר 
סקרנות היא תכונה אנושית מאד וקשורה ליכולת שכלית גבוהה. מבדקי אינטליגנציה ממקמים את הדולפינים איפה שהוא בין האדם לשימפנזה. למעשה היכולות שמראים דולפינים בתנאי מעבדה מערערים על כמה מהמוסכמות הנוגעות ל"מותר האדם מן הבהמה". כך למשל מצליחים דולפינים להבין לא רק הוראות אלא גם מבנה דקדוקי של משפטים. כאשר מאומן דולפין לבצע מטלות הניתנות במשפטים בעל סדר תחבירי קבוע הוא קולט לא רק את הפקודה אלא גם את הדקדוק. דולפין שאומן לבצע מטלה כמו "הבא את הכדור אל הגלשן" יבין את המשפט "הבא את הגלשן אל הכדור" גם אם לא נתבקש לעשות זאת בעבר. דולפין מסוגל למיין אובייקטים לקטגוריות מורכבות ולבצע מטלה כמו "הבא עצמים מלאכותיים הגדולים מקופסת עוגיות". אחד המחקרים מצא למשל כי דולפין מסוגל להבין את הקונספט המתמטי "קטן מ" כלומר למקם כמות על ציר המספרים. דולפין שאומן לבחור בין לוחות שהוצגו לפניו את הלוח בעל המספר הקטן ביותר של נקודות (לבחור את המספר הנמוך מהזוגות: 2 ו- 6, 1 ו- 3 , 3 ו- 7) הצליח, בלי "ניסוי וטעייה", לבחור נכון את המספר הנמוך בכל צירוף שבין 1 ו- 8.
 
 
"לידה טבעית עם דולפינים"
 "לידה טבעית עם דולפינים" 
 צילום: קריקטורה מאת ניר מולד 
 
בים הפתוח הדולפינים אינם נדרשים להוכיח הבנה בדקדוק, לוגיקה או מתמטיקה ולכן קשה להבין לשם מה להם יכולות משונות כאלו. השערה מתבקשת היא כי הדולפינים גידלו מוחות מפותחים לשם דיג מוצלח או כדי לתמוך בחוש הנוסף שלהם: זיהוי עצמים במים באמצעות סונאר, כלומר ההד החוזר מאותות שהם שולחים לפניהם. הבעיה היא שקרובי משפחתו של דולפין אף הבקבוק, דולפיני הנהרות, מתקיימים אף הם על דיג ומשתמשים גם כן בסונאר ובכל זאת מוחותיהם קטנים פי 2-3 ובהתאם גם האינטיליגנציה שלהם אינה מרשימה.

הדולפין החברתי

אף על פי שבני אדם חיו לגדות נהרות בהם שחו דולפינים לא נוצר קשר בין חיות הנהר לשכניהם האנושיים. תשובות לתעלומת הדולפין יימצאו, כנראה, לא בבריכות מכוני המחקר אלא במעקב אחר דולפינים בסביבתם הטבעית. החוקר Richard Connor שחקר לאורך זמן אוכלוסיית דולפינים גדולה לחופי אוסטרליה טוען כי הדולפינים נזקקים לאינטליגנציה לצורך יצירת קשרים חברתיים. הדולפין לעולם אינו לבד. דולפין ימצא עם בן זוג ולרוב בקבוצה של שלושה חברים הצדים יחד ושומרים על קשר הדוק. כל קבוצה כזו צריכה, למטרות הזנה והגנה מטורפים, ליצור "קואליציות" עם חבורות נוספות כך שמתקבלות קבוצות של עד 14 דולפינים המשתפים פעולה וקבוצות אלו יוצרות לעיתים שותפויות עם קבוצות אחרות. המבנה הזה רופף: כמו בתכנית ריאליטי על דולפין הרוצה לשרוד ליצור בריתות ולשבור אותן לפי הצורך. להערכת החוקרים כדי שלא למצוא עצמו מודח על דולפין להכיר כמעט 100 מחבריו, את הקשרים החברתיים שלהם ואת העדפותיהם (בערך פי שלושה ממה שצריך להכיר משתתף ה"הישרדות" או "האח הגדול").
 
דולפין ימצא עם בן זוג ולרוב בקבוצה של שלושה חברים הצדים יחד ושומרים על קשר הדוק
 דולפין ימצא עם בן זוג ולרוב בקבוצה של שלושה חברים הצדים יחד ושומרים על קשר הדוק 
 צילום: jurvetson, flickr 
 
שלא כמו אצל חיות להקה אחרות (זאבים או קופים) בהם מכיר כל חבר את בני הלהקה וכולם מכירים אותו הרי שהנדידה של הדולפין על פני מרחקים גדולים בחיפוש אחר להקות דגים גורם לכך שלכל דולפין שטח מחיה החופף חלקית לטריטוריות של דולפינים רבים אחרים. דולפין א' מכיר את ב' שמכיר את ג' אבל א' אינו מכיר בהכרח את ג'. אי הודאות הזו דורשת תחכום חברתי רב ומאמץ גדול לשמר קשרים חברתיים בסביבה תחרותית. בהתאם, הדולפינים משקיעים הרבה בשמירה על קשריהם החברתיים. הם מתקשרים הרבה בצלילים, מלטפים זה את זה בסנפירי החזה ומה שמיוחד רק להם ולנו – רוקדים.

ריקוד הדולפינים

דולפינים נוהגים לבצע שחיה מתואמת עם חבריהם. מצילומי וידאו מתברר כי הפרש הזמן בין שני דולפינים המגיחים אל פני המים אינו עולה על עשירית השנייה. פרט לריקוד אנושי אין מקבילה לתאום תנועות כזה בעולם החי והוא מצריך יכולת חיקוי ולמידה גבוהה. דולפינים בשבי מצליחים לא רק להבין פקודה ולבצע תמרון ביחד אלא גם ליצור בעצמם תנועה מתואמת. כאשר הם מקבלים את שתי הפקודות "ליצור" ו-"ביחד" זוגות דולפינים מצליחים לבצע תנועות מתואמות חדשות לחלוטין.
 
 הדולפינים נזקקים לאינטליגנציה לצורך יצירת קשרים חברתיים. הדולפין לעולם אינו לבד. כל קבוצה צריכה, למטרות הזנה והגנה מטורפים, ליצור "קואליציות" עם חבורות נוספות. היכולת הכוריאוגרפית שלהם שימושית לזיהוי של בעלי ברית בהמון, להעברת מסרים ולתמרוני ציד 
חוקרי אבולוציה מייחסים את יכולת תאום התנועה אצל בני אדם לצורך של אבותינו לצוד יחד תוך שימוש בכלי נשק וכמו שיודעת כל גננת, נפנוף לא מתואם במקלות הוא מרשם לצרות. אצל הדולפינים היכולת הכוריאוגרפית הזו שימושית לזיהוי של בעלי ברית בהמון, להעברת מסרים ולתמרוני ציד. כך, בסביבה שונה לחלוטין משלנו, התלות הקיומית בחברה והצורך בתקשורת משוכללת דחף בעל חיים שונה מאוד מאיתנו לסגל מאפייני מחשבה והתנהגות אנושיים להפליא.

הצד השני של המטבע

לדמיון הזה יש גם צד אפל. הדולפין אינו רק בעל החיים החכם ביותר והרקדן הטוב ביותר אלא כנראה גם היחיד בו נצפתה התנהגות שקשה לפרשה אלא כאונס קבוצתי. מעשי אונס אצל דולפיני אף-בקבוק דווחו יותר מפעם אחת. האונס אצל דולפינים דומה באכזריות ובאלימותו למה שאנו מכירים בחברה האנושית אלא שהוא תמיד תמיד קבוצתי. הגיאומטריה של האונס: כאשר לקורבן יש עוד שני כיווני בריחה (לעומק או אל פני המים) נדרשת כנופיה כדי להחזיק בקרבן. שלישיית זכרים (כמעט תמיד קרובי משפחה) החוטפת נקבה ומאלצת אותה במשך ימים להזדווגות עד שברור להם שהיא הרתה למי מהם.

ובכן, ריס, הדולפין מתיידד עם בני אדם משום שהוא דומה לו וזו ממש לא מחמאה עבור אף אחד מהצדדים.

תודות ל:
Dr. Richard C. Connor, Dr. Kelly Jaakkola, Dr. Shane Glackin, Dr. Derek C. Penn, Dr. Lori Marino, Dr. Stefan Huggenberger
על עזרתם בכתיבת המדור השבוע.

>>> לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by