בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עֵת לָלֶדֶת וְעֵת לָמוּת 

עֵת לָלֶדֶת וְעֵת לָמוּת

 
 
יורם שורק

מדוע בעלי חיים אחדים חיים כל כך מעט שנים ואחרים יותר? מהו המנגנון שהורס אותנו והופך אותנו לבני תמותה? האם אנחנו ובעלי החיים "מתוכנתים" לתוחלת החיים הממוצעת למין שלנו מסיבה מסויימת? ומה הקשר בין אותה תוחלת חיים לבין המשכיותנו ומטרת חיינו על הפלנטה הזאת? מניטשה ועד משה רבנו, בואו נצא למסע בין החיים למוות הבלתי נמנע. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלינור תוהה: נראה כאילו תוחלת החיים חולקה לבעלי החיים באופן שרירותי לחלוטין. מדוע כלבים וחתולים חיים כל כך מעט זמן לעומת צבים או פילים?

"מות בזמן הנכון" מייעץ הפילוסוף פרידריך ניטשה, ולמי שמתקשה למצוא את הזמן הזה הוא מפרט: "מי שמטרה לו ויורש, הלא ירצה את המוות בזמן הנכון להם, למטרה וליורש. ומתוך יראת הכבוד בפני מטרה ויורש לא יוסיף לעטר עוד בזרים נבולים את מקדש החיים". לבעלי החיים ישנם בהחלט מטרה ויורשים. האבולוציה עיצבה כל יצור חי כך שייטיב להעביר את הגנים שלו לדור הבא, לשם כך עליו גם למות בזמן הנכון.
 
הצטברות הנזקים מרעלי הסביבה והגוף יהרסו בסופו של דבר את התא שיפסיק להתחלק (צילום:  rogerkuo, flickr)
 הצטברות הנזקים מרעלי הסביבה והגוף יהרסו בסופו של דבר את התא שיפסיק להתחלק (צילום: rogerkuo, flickr)   
לחיות הרבה הוא עסק יקר. כל יצור חי מקבל מנה גדושה של קרינה ושל רעלים מהסביבה ומוסיף על כך רעלים מתוצרת עצמית, תוצרי מנגנון הנשימה בתא החי. הצטברות נזקים מחומרים אלו גורמת בסופו של דבר נזק לתא, לרקמת התאים, לאיבר ולגוף כולו. חלק נכבד מהגנים שלנו עוסקים במלאכת הניקוי והסילוק של הרעלים הללו ותיקון הנזקים הנגרמים מהם. אבל האבולוציה אינה בוחרת דווקא את הנקי והמסודר ביותר אלא את היעיל ביותר בהתרבות. גם אם ננקה כל מולקולה מזיקה מכל תא שבגוף עדיין ישנו סיכוי שנמות בשיני חיה טורפת, במחלה או בתאונה. ככל שהסיכוי לכך גדול יותר התועלת שבמנגנוני תיקון נזקים מפוקפקת יותר. הגנים ישרדו טוב יותר אם המשאבים יופנו לא לתיקון וניקוי אלא ליצירת צאצא חדש צעיר ונקי.

מוטיבציה אחרת לבחור בחיים קצרים היא יכולת ההתפתחות וההשתנות של המין. ככל שבעל החיים יותר מאריך ימים ישנה פחות תחלופה של דורות, ולכן גם פחות סיכוי לשינויים שיאפשרו הסתגלות לתנאי סביבה חדשים. כך למשל מחזור החיים הקצר של החרקים מאפשר התפתחות עמידות בפני חומרי הדברה, ככל שיותר דורות מתחלפים בפרק זמן קצר, עולה הסיכוי שימצא בתוך ההמון מי שנושא מוטציה עמידה בפניהם.
ואכן, ככל שבעל חיים מאוים יותר ע"י טורפים תוחלת חייו קצרה יותר והוא מסגל לעצמו אסטרטגיה של התבגרות מינית מוקדמת, הריון קצר ושפע צאצאים שמצידם מגיעים מהר לעצמאות. כך המכרסמים שהם טרף קל מתבגרים מהר ומתים צעירים. קרוב משפחתם הדורבן, שגידל קוצי הגנה יעילים, יכול להרשות לעצמו את מותרות הזיקנה והוא עשוי לחגוג יומולדת 20. במחקר השוואתי רחב במינים רבים של זוחלים דו-חיים ודגים נמצא כי הארסיים מאריכים חיים בשבי יותר מקרוביהם חסרי הארס בגודל דומה. מי שסביר יותר שייטרף אינו מתאמץ להאריך ימים.
 
 האם באמת אי אפשר להנות מהנס קפה או לחילופין מהמרק שלנו כשהם קרים? הרי אם נראה מישהו שותה אותם פושרים נסתכל עליו כאילו נפל מהירח. מי קבע שקולה טעימה ומרווה רק כשהיא קרה כקרח? האם הכל עניין של חינוך ותרבות או שמא החיך שלנו חכם מכל הסבר ופשוט מעדיף את המזונות שלנו לאורך הדורות רק בטמפרטורה מסויימת? אם כן, מדוע? אם ישנה טמפרטורה אופטימלית ליין, לבירה או לבשר, מהי? המדור מבטיח חוויה עריבה לחיך.

לכתבה המלאה 
יונקים ככלל אינם מעוצבים לחיים ארוכים במיוחד. הנקבה נולדת עם מלאי ביציות שאינו מתחדש כך שאין יתרון אבולוציוני להארכת החיים מעבר לגיל הפוריות. בנוסף, השיניים אינן מתחדשות כמו אצל דגים או זוחלים, הסחוס מתבלה ולכן מאבדים המפרקים גמישות עם הגיל ושפע מחלות ניווניות פוקדות אותם בגיל מבוגר. בעלי הדם הקר מהם התפתחנו מאריכים ימים יותר ואינם מזדקנים. צבה בת מאה עדיין פורייה ואין הבדלים ניכרים בכושר הגופני של זוחלים ודו-חיים זקנים לעומת צעירים. בעלי דם חם חיים באינטנסיביות גדולה יותר. הרבה יותר מזון צריך להישרף כדי לשמור על טמפרטורת הגוף ולכן גם הבלאי מואץ.

ועכשיו, אלינור, הגענו סוף סוף לכלבים ולחתולים. ראשוני היונקים התפתחו מהזוחלים מאריכי הימים לפני כ- 200 מיליוני שנים אבל במשך זמן ממושך מאוד הם היו יצורים קטנים ונרדפים ובהתאם הזניחו את אורך החיים לטובת התרבות מהירה. רק משנעלמו הדינוזאורים לפני 65 מיליוני שנים יכלו כמה מהיונקים לגדול, לשגשג וכמה מהם עלו על מסלול התפתחות בו יש יתרון לאריכות ימים. אריכות הימים החדשה הזו שונה משל הזוחלים ומלווה בתופעה שאינה מוכרת אצלם: זיקנה. הזיקנה, תוצאת הסערות האבולוציוניות במהלכן איבדו אבות הכלבים והחתולים את היכולת לתקן את הנזקים המצטברים לאורך השנים, ממיתה את הכלב בגיל 13. אחרי שהספיק להעמיד כמה דורות של צאצאים והבטיח שיהיה מי שיחרבן על המדרכה גם בהעדרו, מפנה הכלב את מקומו ליורשיו.
 
 
כרומוזומים.בכל התחלקות מתקצר הטלומר עד שהוא קצר מכדי לאפשר לתא להתחלק (צילום: BlueSunFlowe, flickr)
 כרומוזומים.בכל התחלקות מתקצר הטלומר עד שהוא קצר מכדי לאפשר לתא להתחלק (צילום: BlueSunFlowe, flickr)   
למעשה, אורך חיינו קצוב כבר בגנים. לצורך חלוקת התא נדרשים קטעי הקצה של הכרומוזומים הנקראים טלומרים. בכל התחלקות של התא מתקצר מעט הטלומר עד שהוא קצר מכדי לאפשר לתא להתחלק. כשתאים אינם מתחלקים האיברים מתנוונים והמוות מתקרב. ישנם תאים שבהם הטלומרים אינם מתקצרים כלל, אנזים מיוחד הנקרא כצפוי טלומרז דואג להאריך אותם מחדש וכך לשמור על נעוריו של התא. האנזים הזה פועל בתאי העובר אבל אצל מבוגרים הוא פעיל רק באותם תאים שחייבים להתחלק מספר רב של פעמים: במח העצם ובתאי מערכת החיסון. בכל שאר התאים הוא נעלם. כשאין טלומרז מופעל שעון חול אכזרי. כל חלוקת תא מקצרת את הטלומר ומקרבת את המוות. מתברר שדווקא אצל עכברים שחייהם קצרים הטלומר אינו מתקצר בכל התחלקות והתא מצויד בטלומרז כאילו התכונן לחיי נצח. טלומרים קצרים ושחוקים נמצא דווקא אצל המתושלחים שבקרב היונקים, בני אדם וליוויתנים.

מהי הסיבה בגללה אנו בוחרים להפעיל את מנגנון ההשמדה העצמית ומדוע העדפנו במהלך האבולוציה לשכוח את יכולת התיקון של הטלומרים? הסיבה, כנראה, היא שתא שיכול להתחלק לנצח הוא תא סרטני בפוטנציה. כדי שתא ייצר גידול ממאיר עליו לחדש את הטלומרים בכל התחלקות (אחרת יתנוון הגידול תוך מספר מוגבל של התחלקות התאים), ואכן תאים סרטניים מחדשים את נעוריהם והאנזים טלומרז פעיל בהם ממש כאילו היו תאי עובר. ככל שבעל החיים מאריך את חייו הוא חשוף יותר לקרינה ולחומרים מסרטנים. אילו היו התאים מצוידים ביכולת תיקון טלומרים לאחר כל התחלקות היינו רגישים הרבה יותר לסרטן. כשהטלומרז מושתק נוצר מנגנון הגנה בפני התרבות בלתי מרוסנת. באופן פרדוקסאלי מנגנון ההשמדה העצמית המוטמע בגופנו חיוני לבריאותנו.
"יְמֵי שְׁנוֹתֵינוּ בָהֶם שִׁבְעִים שָׁנָה וְאִם בִּגְבוּרֹת שְׁמוֹנִים שָׁנָה" לימד משה רבנו ואכן, כמו לכל יצור, מצא הטבע גם לנו את הזמן הנכון למות בו.

(תמונת שער המדור: flickr.com, sadalit)

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by