בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ראית איזה תחת יש לאברם? 

ראית איזה תחת יש לאברם?

 
 
יורם שורק

מדוע מכל התכונות הפיזיות של הגבר ממלא ישבנו תפקיד מרכזי במידת המשיכה הנשית אליו? מה מסמל הישבן הזכרי בעיני הנקבה וכיצד הוא משתלב במארג התכונות הרצויות לה? האידאל האירוטי הגברי מקבל צורה ותוכן במדור השבוע. הגיע הזמן בחורים שתבינו, שוק הבשר הוא תפיסה נשית מובהקת ואתם תלויים שם באיטליז לבחירה לא פחות מהן. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ו"ש שואל: האם נשים נדלקות על התחת הגברי?

יתכן, אבל רובן בכל זאת מעדיפות שיהיה מחובר אליו גבר שלם.
האמונה ביכולתו של העכוז לשלהב נשים רווחת למדי. מי שמביט בראי ורואה את הקמטים, קו השיער הנסוג והסנטר הכפול מתנחם במחשבה שאי שם בגזרה הדרומית מושך עדיין הישבן מבטי הערצה. דומה שהביולוגיה תומכת בתקוותנו, אצל אחינו למחלקת היונקים חלוקת התפקידים בין הזכרים לנקבות ברורה למדי. זכר מוצלח הוא מי שמצליח להפיץ את זרעו אצל נקבות רבות ככל האפשר. מלאי הזרעונים אינסופי וכדאי מאוד להיות דון ז'ואן. הנקבה לעומת זאת שצריכה לשאת בעול ההריון, הלידה, ההנקה והגידול, צריכה להבטיח שהצאצא בו היא משקיעה ישא גנים מוצלחים מצד האבא. כך ייצרה האבולוציה את הזכר המתפרפר ואת הנקבה החסודה והבררנית. זהו הדפוס על פיו פועלים שארי בשרינו הקרובים ביותר, השימפנזים, ובמידה מסוימת גם אנחנו. הנקבה, כך יסבירו לנו, מחפשת בזכר סימנים לחוסן ובריאות ומוצאת אותם, איך לא, בישבן. למה דווקא שם? הישבן מאחסן כמה שרירים חשובים ובהם את אחד השרירים הגדולים והחזקים בגופנו הוא שריר העכוז הגדול (gluteus maximus) המניע את הארוכה שבעצמותינו, עצם הירך. בנוסף, האחוריים הם כידוע מאגר שומן חשוב. ישבן מחוטב הוא אות לחוסן ולתזונה מספקת, שני יתרונות חשובים למי שמחפשת את הגנים הטובים ביותר לצאצאיה.
 
גברים בעלי ישבנים מהודקים וכתפיים רחבות עושים יותר סקס. עובדה (צילום: DCMatt, flickr.com)
 גברים בעלי ישבנים מהודקים וכתפיים רחבות עושים יותר סקס. עובדה (צילום: DCMatt, flickr.com)   
כיוון שלגברים גבוהים ורחבים יש גם ישבן גדול יותר מאשר לאחיהם הקטנים, בודקים החוקרים לא את מימדי העכוז אלא גם את היחס שבין היקף המותן להיקף הישבן (waist to hip ratio WHR). מספר WHR גדול יהיה לגבר כרסתן וקטן ישבן ומספר נמוך יהיה לגבר רזה ושרירי (אצל רובנו מדובר בערך שבין 0.8 ל 1). מחקר שבדק את ההצלחה המינית של גברים מצא מתאם ברור: גברים בעלי WHR קטן וכתפיים רחבות זכו ליותר סקס עם יותר בנות זוג והיו מעורבים ביותר "בגידות" בבנות זוג הן כ"בוגדים" והן כמי שנשים תפוסות בחרו אותם לסטוץ מהצד. ניתן לראות בממצאים אלו הוכחה לכך שנשים נדלקות באמת על ישבנים מעוצבים וכתפיים רחבות אבל יתכן באותה מידה ששפע טסטוסטרון (הורמון המין הגברי) שיוצר מבנה גוף כזה גורם לבעליו פשוט לרצות יותר מין ולכן להשתדל יותר להשיג אותו.

הבעיה בתיאוריות כאלו היא כאמור שלכל ישבן גברי מחובר גבר וקצת קשה לבודד את החלק עליו "נדלקה" הגברת. מחקר בו נתבקשו נשים להעריך צלליות גברים השונות במימדי החזה, הישבן והרגליים בחרו רוב הנשים בדמות "ממוצעת" בעלת ישבן קטן. במחקר אחר בו הוצגו דמויות גברים ביחסים שונים של היקף מותן ביחס להיקף הישבן נמצא, לשמחת הבינוניים, שרובן בחרו ביחס ממוצע למדי. באופן דומה נמצא שיתרונם של בעלי הכתפיים הרחבות על יתר בני מינם אינו מובהק במיוחד. אם נזכור שנשים, מסיבות השמורות עימהן, נוטות להימשך דווקא לגברים תלת מימדיים ולא לדמויות פוטו-שופ במעבדות פסיכולוגיה הרי שהיתרון בתרגילי חיטוב לישבן הופך עוד יותר מעורפל.
 
 הפרשות גופינו הן חלק מאיתנו והן תוצאה של תהליך פיזיולוגי בריא וטבעי ולפיכך אין מה להיגעל מהדיון בהן ומשאלות שעולות לגביהן. כך יאמרו הדוגלים בגישה ה"טבעית", המשוחררת והפתוחה לכאורה. אבל מה לעשות, הטאבו החברתי על דיון פתוח מדי בנושא, וודאי על במה ציבורית כשלנו, עדיין שריר וקיים. "גועל נפש... תתביישו!" יאמרו השמרנים יותר. הכל עניין של חינוך וסביבה יאמרו הפשרנים. גם ההתייחסות של ההומור לפסולת גוף האדם למיניה היא ענף שלם, וותיק ומפותח בהומור המצחיק יותר או פחות (עניין של טעם וכל הנ"ל) בדיוק בגלל הטאבו שהוזכר. יורם, באומץ ראוי, מחליט לקראת פסח לאוורר (לא מה שאתם חושבים מגעילים) את הפורום משאלות בנושא. מי עוד יענה לכם באתר מכובד ורציני ובמלוא הפירוט על שאלות "כבדות" משקל כמו מדוע כשאנחנו אצים רצים לשירותים למבצע ארוך תמיד נטיל גם את מימינו ואילו הפעולות קצרות הטווח לא מעוררות את המערכת הכבדה? מדוע אפשר להתאפק ולדחות את הישיבה הארוכה אבל לעולם לא לאורך זמן את ריקון הנוזלים? מדוע בורחת נפיחה לפעמים בעיטוש, שיעול או צחוק? והאם זה אסון כזה גדול אם בלי משים טעמנו יצירת מופת של אחד מנחירינו?

לכתבה המלאה 
די מוזר, נקבות הטווס בוחרות בזכר בעל הזנב הססגוני ביותר, נקבות הגורילה נופלות לרגלי כסוף הגב השליט ולמה דוקא הנקבות שלנו יוצאות דופן? אמנם התפתחנו מהקופים אבל בכל זאת השתנינו קצת ב- 5 מיליוני השנים האחרונות, והשינויים הללו שינו גם את הדרך בה אנו בוחרים בני ובנות זוג. כך, למשל, האישה ייחודית משאר נקבות היונקים בכך שהביוץ מוסתר, אין ייחום והגבר אינו יכול לדעת אם ה"כיבוש" יניב צאצאים. במצב זה נוצר יתרון דווקא לגבר היציב, זה שנשאר ליד בת זוגו לאורך זמן וכך מגדיל את סיכוייו להיות שם באותם ימים ספורים בחודש בהם היא פורייה. בנוסף, אבות אנושיים משקיעים הרבה יותר מאמץ בגידול הבנים מקרוביהם הקופיים. כך, בניגוד לשאר הקופים, לגבר יש סיבות לא רעות להיות בררן בעצמו. בהתאם פיתחו נשים במהלך האבולוציה סימני מין מובהקים הרבה יותר מנקבות אחרות: עור חשוף משיער, שדיים גדולים בהרבה מהדרוש להנקה, לסתות קטנות ואגן מודגש. לנקבת השימפנזה די בסומק בישבן בזמן הייחום כדי לזכות בהתעניינות הזכרים.

אבל נחזור אלינו, הגברים. נוסף לחוסן גופני, נקבת האדם צריכה לבחור מי שיוכל ויהיה מוכן לסייע במטלות הגידול. מי שמחזר, זוכר ימי הולדת, קונה פרחים ומחמיא על התספורת מסמן את עצמו כמשקיען שגם יקום בלילה אל התינוק הבוכה. האב צריך לתרום לבנו לא רק גנים משובחים אלא גם לפרנס ומשום כך המעמד הכלכלי והחברתי חשוב לא פחות משרירים. במילים אחרות ו"ש יקירי, לאישה שמולך יש הרבה יותר נתונים לשקלל ובהתאם היא צריכה לקבל אינפורמציה מהרבה יותר מקורות. חיטוב הישבן או רוחב הכתפיים פשוט לא נושאים מספיק אינפורמציה. מחקרים פסיכולוגים מאשרים כי מעמד חברתי ועושר הם גורמי משיכה חשובים לפחות כמו מראה חיצוני. מוניקה לוינסקי לא נמשכה לקלינטון ואסתר לא נמשכה לאחשוורוש בזכות "התחת הגברי" שלהם. עוד עניין קטן שיש לזכור, בני אדם הם יצורים מדברים. חלק ניכר מזמננו אנו מבלים בהאזנה לבני אדם אחרים ובהסתכלות בהבעות פניהם. בהתאם גם המשיכה המינית האנושית מוסטת לכיוון הפנים והקול. מחקרים הראו שקול גברי ופנים סימטריות ו"גבריות" (הטסטוסטרון, בין שלל השפעותיו נוטה להגדיל את הלסת התחתונה) חשובים עבור הנשים לא פחות ממבנה הגוף ושרירים מסוקסים.
 
 
חתיך להפרייה ומבוסס לפרנסה. התורה הנשית על רגל אחת (צילום: veryus, flickr.com)
 חתיך להפרייה ומבוסס לפרנסה. התורה הנשית על רגל אחת (צילום: veryus, flickr.com)   
אנחנו מושפעים מהתרבות לא פחות מאשר מהגנים ומושגי היופי משתנים עם הזמן והמקום. מסתבר, למשל, שבארצות עולם שלישי שם נערץ המראה העגלגל (המעיד על בטחון תזונתי) מתהפך אידיאל היופי במהירות רבה אצל מי שעובר מהכפר אל העיר ונחשף לדימויי היופי הגלובליים בכלי התקשורת. שינוי האידיאל הארוטי בהתאם למוסכמות החברתיות אינו סותר בהכרח את התאוריות האבולוציוניות של המשיכה המינית. אנחנו מותאמים לחיים בקבוצה עוד מהתקופה בה חיינו בלהקות על עצי אפריקה וכדאי היה, גם לאבותינו וגם לנו, לא לחרוג מדי מהסטנדרטים שלה.

ועוד ממצא מעניין: מסתבר שטעמן של נשים בגברים משתנה במהלך המחזור החודשי. נשים בזמן הקרוב לביוץ דרגו תמונות של גברים בעלי מאפיינים זכריים בולטים (גוף משולש וישבן שרירי) כמושכים יותר מאשר נשים בתחילת המחזור או בסופו ובפרט כשנתבקשו לבחור בן זוג לקשר קצר טווח. תוצאות דומות התקבלו כאשר התבקשו נשים לדרג גברים על פי קלסתר הפנים. נשים באמצע המחזור העדיפו פנים גבריות מובהקות: לסת תחתונה מסיבית, גבות עבות ושפתיים דקות. נראה שלאורך האבולוציה הייתה האסטרטגיה המנצחת לבחור את המאצ'ו החסון להרפתקה פורייה בזמן הביוץ ואת שאר החודש להקדיש למציאת הגבר המבוסס כבעל שידאג לטיפול בתוצאת אותה הרפתקה.


עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by