בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הבלונדינית. סיפורה של קורבן חברתי 

הבלונדינית. סיפורה של קורבן חברתי

 
 
יורם שורק

הבלונד אינו רק תכונה פיזית הנחשבת נחשקת ובולטת כי אם גם מושא להומור ישן ושוביניסטי על חשבונן של נשים. מה מקורן של הבדיחות על נשים בעלות שיער בלונדיני? האם יש ממש מדעי בסטיגמה החברתית כי בלונדינית שווה טיפשה? כיצד שרד המיתוס הזה עד ימינו ומה לגבי הגברים בהירי השיער? ובעיקר, מה זה מעולל לבלונדינית עצמה? רמז: אין סיבה לקנא. יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב"ש שואל: מדוע קיימת הסטיגמה שבלונדיניות הן טיפשות?

בלונדינית מגיעה הביתה באיחור של כמה שעות. "אל תשאלו, הייתה הפסקת חשמל בקניון, ולקח להם שעות לחלץ אותי מהמדרגות הנעות"...
 
גברים שוביניסטים מעריכים בדיחות סקסיסטיות (צילום: ashesmonroe, flickr.com)
 גברים שוביניסטים מעריכים בדיחות סקסיסטיות (צילום: ashesmonroe, flickr.com)    
כדי לספר בדיחות המספר והקהל צריכים לחלוק מוסכמות על בני אדם ולכן מישהו צריך לשאת עליו את הסטיגמה הזו. אצלנו למשל האמא הפולנייה תמיד דאגנית והמרוקאי עצבני ("שנשחק ששבש? אין לי זמן, בוא ישר נלך מכות..."). בפרט פופולארי בכל תרבות הטיפש שלה, החלמאים והכורדים שלנו, החברונים אצל הפלסטינים וקבוצות אחרות בתרבויות שונות עשו זאת בהצלחה במשך דורות. אבל הגלובליזציה מאלצת אותנו לאמץ לא רק דפוסי צריכה אחידים אלא גם סטיגמות אחידות והבלונדינית היא החלמאית האמריקנית ולכן גם הטיפשה הגלובלית.
"הבלונדינית הטיפשה" פרצה למאגר הסטריאוטיפים במחצית המאה העשרים עם כוכבות הוליווד כמרילין מונרו ששיחקו דמויות נשים פתיות בקומדיות. עד לפני כמה עשורים הייתה הבלונדינית צריכה להיאבק על מקומה עם מיעוטים אחרים אבל כיום נשארו זהובות השיער האחרונות שניתן להתבדח על חשבונן בלי לעבור על כללי התקינות הפוליטית. לכן דמות הבלונדינית חביבה כל כך על תסריטאי הסיטקומים.

ובכל זאת, מדוע בלונדיניות ולא ג'ינג'יות או מתולתלות?

כותבי הקומדיות לא טרחו לתעד את המניעים לבחירה דווקא בבלונדינית ולכן כל מה שניתן לעשות הוא להעלות השערות:

היסטוריה

בלונדיניות חוגגות בפאב כשהן מתחבקות ושואגות "חודשיים, חודשיים"... מישהו מסתקרן ושואל לפשר החגיגה והן עונות: "תוך חודשיים הצלחנו לחבר פאזל". "אז מה?" שואל הסקרן והבלונדינית עונה בגאווה "על האריזה היה כתוב 3 עד שש שנים"...
 
 הגיע הזמן להפריך את המיתוס שלפחד יש ריח. אז מדוע בכל זאת כלבים נובחים על מי שמפגין פחד מהם במחיצתם? התשובה היא הרבה יותר "אנושית" ופחות מסובכת משחשבתם. בטור הפעם נבין עד כמה ידידו הטוב של האדם מזהה את רגשותיו ומבין את מעשיו. הכלב הוא למעשה זאב מבויית. כל כך הרבה שנים שוהים כלבים במחיצת בני אדם עד שפיתחו להם מנגנונים להבין את שפת הגוף שלנו יותר טוב מאשר אנחנו מצליחים להבין את בני מיננו אנו. ולפחדנים עצה: כמו עם אנשים כך עם כלבים. פחד מזהים ואם אינכם רוצים להיחשף לאיומים בשל חולשה אזי היטיבו להסתיר אותה. בניגוד לאנשים, כלב שתפגינו לידו חביבות ברוב המקרים לא יתקע לכם סכין בגב בתמורה. מקסימום ליקוק.

לכתבה המלאה 
אם נאמין להסבר ההיסטורי הרי שקריאות השמחה הללו הן המשך לשאגות הקרב של הברברים: ההונים, הואנדלים והויזיגותים שהמיטו עלינו את חשכת ימי הביניים. מי שמחפש שורשים היסטוריים למיתוס מוצא אותם בבוז שרחשו עמי הים התיכון, היוונים והרומים, לברברים שבאו מן הצפון אותם חשבו לאנאלפביתים בלונדינים שהחריבו את הציוויליזציה. אחרים רואים בדמיונם את המוני האיכרים הנבערים בימי הביניים ששערם דהה בשמש לעומת האצילים שישבו בצל ושערם נותר כהה.

ילדותיות

תזה אחרת תולה את האשמה בשיערם הבהיר של תינוקות. ילדים קטנים נוטים להצמיח שיער בהיר יותר מזה שיכסה אותם בבגרותם ולכן בהיר השיער יראה לנו ילדותי יותר לפיכך גם תמים יותר מהברונטי. הפיות התמימות מאגדות העם האירופיות התהדרו ברעמת שיער בלונדיני ובתמימות שיכולה להתפרש כטיפשות. הבעיה היא שגם שיערם של תינוקות ממין זכר נוטה להיות בהיר ומיתוס הטיפשות מועמס דווקא על הבלונדיניות ולא על אחיהן הבלונדיניים.

נשיות

איך בלונדינית מדליקה את האור אחרי הסקס? פותחת את דלת המכונית.

מה אומרת רגל שמאל של בלונדינית לרגל ימין? שום דבר, הן אף פעם לא נפגשות.

לעיתים קרובות שיער בלונדיני הוא מרכיב במראה צפון אירופי הכולל, פרט לשיער בהיר ועיניים כחולות, גם שפתיים דקות, לסתות עדינות וסנטר קטן, מותניים צרות ואגן רחב. מה שנחשב להופעה נשית מובהקת יותר מזו של נשות עמים אחרים. מה לעשות, התרבות הפטריארכלית לא נתנה הרבה קרדיט לחכמת נשים. "נשים דעתן קלה" קובעת הגמרא (מסכת שבת ל"ג) ומבטאת בכך קונצנזוס שוביניסטי. בהתאם, ככל שהאישה נראית "נשית" יותר כך תיוחס לה יותר תאוותנות מינית וטיפשות.

ואולי בכל זאת יש משהו מיוחד בבלונד?

שאלה: איך קוראים לבלונדינית עם חצי מח? תשובה: מחוננת

שאלה: למי יש שני תאי מוח בגוף? תשובה: בלונדינית בהריון
 
 
 מישהו צריך לשאת עליו את הסטיגמה הזו.  צילום: (casual clicks, flickr.com)
  מישהו צריך לשאת עליו את הסטיגמה הזו. צילום: (casual clicks, flickr.com)   
הניסיון היומיומי מלמד שאין הרבה קשר בין צבע שיער לחכמה או תכונות אופי אחרות אבל מי שמחפש הרבה ימצא משהו. מחקר מצא כי ילדים בעלי שיער בהיר נוטים יותר לפחד ממצבים בלתי מוכרים ומאנשים זרים. ההורמון הדרוש לייצור מלנין בזקיקי השערה מיוצר מאותו חומר (לשוחרי הביוכימיה: propriomelanocortin) המשמש את תאי המוח לייצור אנדורפין שהוא "תרופת ההרגעה" הטבעית. בניסוי שבא לבדוק את ההשערה הוצגו צעצועים רעשניים וחדשים ואנשים זרים לבושים תחפושות לפני פעוטות בגיל 14 חודש. כל תינוק קיבל ציון בהתאם למידת הבהלה שהפגין בכל מצב כזה. ההבדלים בין הבנים והבנות היו קטנים אך הבנות הבלונדיניות היו הפחדניות מכולן (ציון 7) והברונטיות האמיצות ביותר (ציון ממוצע של 1.8). גם אצל הבנים היו הבלונדינים פחדנים יותר אם כי ההבדלים היו פחות דרמטיים (ציון ממוצע 3 לבלונדינים לעומת 2.2 אצל השחרחרים). סקרים אחרים הראו שבקרב הסובלים מגמגום הבעיה חריפה יותר אצל הבלונדינים. ובכל זאת, הבדיחות על בלונדיניות מתעקשות ללגלג על טיפשות ולא על פחדנות, חרדה או גמגום כך שקצת קשה לראות בהבדלים הללו בסיס מוצק למיתוס.

למי מפריעות הבדיחות?

לבלונדיניות. מסתבר שלמיתוס המתודלק בכל כך הרבה בדיחות ושורות מחץ של סיטקומים יש השפעה על תפיסה וקבלת החלטות. סקר שבדק את גוון השיער של מנכ"לי 500 החברות הציבוריות הגדולות במדד "פיננשל טיימס" הבריטי, הראה כי אכן הבלונדינים הם מיעוט מקופח. מחקר אחר הראה כי גברים שוביניסטים מעריכים בדיחות סקסיסטיות (כדוגמת חלק גדול מבדיחות הבלונדיניות) יותר מחבריהם המצדדים בשוויון המינים. מחקר אחר שבדק עמדות גברים כלפי תקיפה מינית העלה שלאחר חשיפה להומור סקסיסטי גברים נטו יותר להבין לליבם של אנסים ולהאשים נאנסות מחבריהם שנחשפו להומור ניטרלי.

אבל השאלה המעניינת ביותר היא מה עושות הבדיחות לבלונדיניות עצמן. כדי לבדוק זאת נערך בצרפת מחקר שהתבסס על חידון ידע שהוצג לגולשי אינטרנט מתנדבים. המשתתפים ענו על שאלון ובו פרטים על מינם וצבע שיערם ולפני השאלון עצמו הוצגו להם בדיחות בלונדיניות. בשאלון המקדים הושתלו שאלות שנועדו לעורר בחלק מהנחקרים תחושה של השתייכות לקבוצה (הנשאל אולץ בעדינות להסכים לאוסף משפטים דוגמת "אני נהנה לבלות עם חברים"). כצפוי התברר כי בדיחות המבטאות את מיתוס הבלונדינית הטיפשה הזיקו לציונים שהשיגו בלונדיניות שכוונו ע"י החוקרים להתייחס לעצמן כחלק מהעדר, תוצאה שניתן להסביר בנטייה של אדם לסגל עצמו למה שמצופה ממנו.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by