בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לחד מיניות אין הסבר חד משמעי 

לחד מיניות אין הסבר חד משמעי

 
 
יורם שורק

מהו מקורה של ההומוסקסואליות? מה מקומה של הגנטיקה ומה זה של הפסיכולוגיה בהסבר התופעה? האם קיימת השפעה לחשיפה החברתית להומוסקסואליות על זהותו ונטייתו המינית של אדם? והאם ניתן לזהות הומוסקסואל על פי חיצוניותו? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתן שואל: איך אתם מסבירים את ההומוסקסואליות? איך נוצרה התופעה והאם יש לה הסבר? האם זה טעות גנטית או "פאק בייצור"?

מה לעשות, מקור השוני בהעדפות המיניות פשוט אינו ידוע למדע. למעשה, עצם ההגדרה של אדם כהומוסקסואל או הטרוסקסואל ("סטרייט") אינה ברורה מאליה והיא תלוית תרבות. נשיא איראן ספג מטחי לעג כשהצהיר בביקורו האחרון בארה"ב שבאיראן אין הומוסקסואלים. ההצהרה הזו מוזרה בשל הוצאתם להורג של הומוסקסואלים "לא קיימים" רבים תחת שלטונו. מעניין עוד יותר הוא היפוך התפקידים בין המדינות במאה השנים האחרונות: בשנת 1896 פרסם הכומר האמריקני סמואל ווילסון ספר על חוויותיו במסעותיו המיסיונרים באיראן (אז פרס). לעיניו של האמריקני הפוריטאני נראתה המתירנות הפרסית כתועבת סדום של ממש "דרגת המוסר בפרס נמוכה, החושניות מפותחת, מחשבות ושיחות בלתי טהורות שולטות. סיפוריהם ושיריהם עמוסי זימה והספרים המאויירים אינם ראויים לצפייה.. למרות החופש הניתן לתאוות, חטאים בלתי טבעיים (התכוון בין השאר להומוסקסואליות) משגשגים ומעשי סדום נפוצים בקרב כל המעמדות..".
 
נטייה מינית הינה ככל הנראה מולדת ואינה מושפעת מחשיפה חברתית להומוסקסואליות (צילום: flickr.com)
 נטייה מינית הינה ככל הנראה מולדת ואינה מושפעת מחשיפה חברתית להומוסקסואליות (צילום: flickr.com)    
אך במובן מסוים יתכן שאחמדיניג'אד צודק. במשך רוב ההיסטוריה וברוב התרבויות (כולל הפרסית) לא היו "הומוסקסואלים" מוגדרים כקבוצה או כתכונה. היו אנשים שקיימו יחסי מין עם בני מינם, הדתות והחוקים אסרו או התירו את המעשה אך לא יוחסה תכונה מיוחדת לאדם שנמשך מינית לבני מינו או מימש את התשוקה. ביהדות, בנצרות ובאסלאם המגע ההומוסקסואלי היה אסור אך מי שעשה זאת לא היה "סוטה" אלא חוטא כמו מי שחילל שבת או דילג על תפילה. משיכה של גבר לגבר אחר הייתה פשוט פיתוי של יצר הרע ממש כמו תיאבון למראה מאכל לא כשר. כשם שאף אחד לא חיפש סיבות ביולוגיות לחילול שבת לא חיפשו הסברים ביולוגיים או פסיכולוגיים להומוסקסואליות. הסוציולוג ג'וזף מאסאד (MASSAD) טוען כי רדיפת ההומוסקסואלים בארצות מוסלמיות שהיו בעבר סובלניות כלפי זוגיות חד מינית, היא תוצאה של אימוץ התפיסה המערבית של הומוסקסואליות. כאשר נטייה מינית אינה תשוקה או התאהבות אלא הגדרת זהות קשיחה אין "שטחים אפורים" ויש הרבה פחות מקום להעלמת עין נינוחה של הממסד הדתי. בנוסף, נאלץ ההומוסקסואל המוסלמי או הערבי לראשונה לבחור בין שייכותו הדתית-לאומית לבין העדפותיו האינטימיות (שהפכו פתאום "מערביות"), בחירה אכזרית שקודמיו לא נדרשו לה. אבל כיוון שתרבות המערב אחוזה בדיבוק של מיון וקיטלוג וההומוסקסואלים כבר הוגדרו כקבוצה מובחנת ואפילו כ"קהילה", נדרש מדע הביולוגיה למצוא הסבר להעדפות המיניות של חלק מאיתנו. המשימה קשה משום ש"מיהו הומוסקסואל" היא שאלה סבוכה אפילו מ"מיהו יהודי". כ- 10% מהגברים קיימו באופן קבוע או חד פעמי יחסי מין עם גברים אחרים אך רק כ- 4% מגדירים עצמם כהומוסקסואלים (וגם בקרבם רבים הנשואים לנשים).
 
 הנה חלפה 2007 והטור נדרש להפסיק את מרוץ התשובות ולסכם את 365 הימים שחלפו מאז נסתיימה שנת 2006. מאות שאלות זרמו לפורום "לכל שאלה תשובה" והמיגוון אינסופי: החל מ"איך מורידים כתמי טוש מג'ינס?" ועד ל"האם יש אלוהים?" מהי שאלה טובה? כזו המאלצת אותי לחשוב מחדש על משהו שנראה מובן מאליו. יש שאלות טובות שסומנו כפוטנציאל לטור משובח, אלא שפשוט לא הצלחתי למצוא להן תשובה ב-2007

לכתבה המלאה 
ובכל זאת: מהו מקורה של ההומוסקסואליות?

כרגיל הכי קל להאשים את אמא ואכן, עד לפני כמה עשורים שלטה תיאוריה פסיכולוגית שתלתה את הסיבה להומוסקסואליות בחוויות הילדות. ההנחה שעצם החשיפה להומוסקסואליות עשויה להפוך ילד רך מהטרוסקסואל הנתפס לעיתים יותר "גבר" להומוסקסואל, היא העומדת בבסיס ההתנגדות לגילוים פומביים של אהבה וזוגיות הומוסקסואלית. מבקר הספרות מנחם בן הסביר את התנגדותו למצעד הגאווה כך: "ברגע שאנחנו עושים דבר כמו מצעד גאווה אנחנו מפיצים את הדבר הרע, המתועב הזה, שמוגדר בתורה כתועבה. ברגע שאנו עושים מצעד גאווה, אנחנו עושים את העניין ללגיטימי. ואז נלכדים במלכודת המסכנות הזאת עוד ועוד אנשים צעירים ותמימים שפשוט עוד לא הגדירו לעצמם אפילו את המשיכה שלהם. ולכן אם הם נקלעים לחברה שבה הם שותים קצת יין וקצת נוגעים בהם, הם מגיעים לגלות את האורגזמה הראשונה שלהם בתוך איזה הקשר הומוסקסואלי". מחקרים רבים הפריכו הנחה זו: ילדים הגדלים אצל זוגות חד מיניים מתעקשים להתפלג כשאר בני אדם על הרצף שבין הטרוסקסואליות מוחלטת להומוסקסואליות. הדוגמה הבוטה ביותר לחוסר השפעתם של חוויות ילדות על ההעדפה המינית תוארה ע"י האנתרופולוג גילברט הרדט (Gilbert Herdt) שחקר את שבט סמביה בגינאה החדשה. בשבט זה מופרדים הבנים מהבנות בגיל 7-10 ומתחנכים בנפרד בהדרכת חבריהם הבוגרים. כדי לרכוש את הגבריות המיוחלת מבצעים הילדים מין אורלי יומיומי בנערים הבוגרים. בליעת נוזל הזרע נחשבת חיונית לפיתוח חוסן ובגרות ומריחתו על הפנים והחזה נחשבת סגולה לבריאות ויופי. הטקס הזה מתקיים עד שהנער מגיע לגיל 15 בערך ואז הופך הוא ל"חונך" של ילד צעיר. בהגיעו לגיל 22 בערך, הגבר הצעיר שחווה מאות התנסויות הומוסקסואליות פסיביות ואקטיביות מתחתן ומאותו יום איבר המין שלו נחשב "מלוכלך" ומגעו בגבר אחר נחשב מסוכן. למרבה הפלא שיעור ההומוסקסואלים בקרב בני השבט שחווים הרבה יותר מאותה "חברה שבה הם שותים קצת יין וקצת נוגעים בהם" ממנה מפחד מנחם בן, זהה לשיעורם באוכלוסיות אחרות בעולם – כחמישה אחוזים. שיעור גבוה מאוד של התנסויות הומוסקסואליות "מחתרתיות" מדווח בכל חברה בה מתחנכים הצעירים במסגרות פנימייה חד מינית: החל מספרטה העתיקה, דרך בתי הספר היוקרתיים של האריסטוקרטיה האנגלית ועד לישיבות בארץ הקודש, שוב ללא השפעה על ההעדפות המינית של הבוגרים. נראה לכן שהנטייה המינית קבועה מלידה ואינה מושפעת מהסביבה.

נראה שלא רק שנטייה מינית היא תכונה ביולוגית אלא שהיא ניתנת במידת מה לזיהוי על סמך המראה החיצוני. במחקר שפורסם לאחרונה הראו החוקרים לנחקרים תמונות פנים של אנשים זרים: חציים הומוסקסואלים וחציים הטרוסקסואלים. הנחקרים התבקשו לנחש על סמך התמונה בלבד (פנים נקיות מאיפור, משקפיים, תכשיטים, זקן או שפם) את נטייתו המינית של המצולם. כשניתן לנחקרים להביט בכל תמונה למשך 10 שניות היה שיעור ההצלחה שלהם כמעט 70% וכאשר קוצר זמן ההתבוננות שניתן לנחקרים לפני שנתבקשו להכריע, ירד שיעור ההצלחה. אך מסתבר שדי ב- 50 אלפיות השנייה כדי להפיק 55% תשובות נכונות. במקום 50% הצפויים, הבזקת התמונה למשך זמן קצר יותר הביאה סוף סוף לשיעור ההצלחה המצופה ממזל טהור - 50%. להשוואה: כדי להבחין בין פני גבר לפני אישה נדרשים כ- 30 אלפיות השנייה.
 
 
נטייה מינית היא תכונה מורכבת מאוד שאין לה גן מובחן או אפילו קבוצת גנים  (צילום: flickr.com)
 נטייה מינית היא תכונה מורכבת מאוד שאין לה גן מובחן או אפילו קבוצת גנים (צילום: flickr.com)   
כאן אנו מגיעים סוף סוף לשפע השאלות על "גן ההומוסקסואליות" כדוגמת שאלתה של TYRDIS: נגיד ואני מתחתנת עם מישהו שאחיו הומו ואחותו לסבית, יש סיכוי שגם הילדים שלי יהיו הומוסקסואלים? הרי זה בגנים, לא ככה?

לא TYRDIS, זה לא ככה. יש תכונות שמקורן בגנים מוגדרים והן החביבות על מורים לביולוגיה: צבע עיניים או סוג הדם הם תכונות שנקבעות ברגע ההפריה על פי המידע המקודד בכרומוזומים שבזרע ובביצית. אבל רוב מה שהופך אותנו למה שאנחנו: ממשקל ועד אינטליגנציה אינו פשוט כל כך. נטייה מינית היא תכונה מורכבת מאוד שאין לה גן מובחן או אפילו קבוצת גנים שניתן להודות להם או להאשים אותם. בכל זאת יש כנראה תפקיד כלשהו ל- DNA. אצל תאומים זהים יש יותר דמיון בנטייה המינית מאשר אצל תאומים לא זהים ויש אפילו מי שמצא גן על כרומוזום Y המגדיל סיכוי להומוסקסואליות. אבל תפקידה של התורשה מוגבל למדי. יש זוגות רבים של תאומים זהים (כלומר הנושאים אותם גנים בדיוק) בהם אחד הומוסקסואל והשני הטרוסקסואל.

ובכן אם הפסיכולוגיה והתרבות לא משפיעות והגנים שוליים מה בכל זאת קובע את הנטייה המינית? רוב העדויות הנסיבתיות מצביעות על הסביבה ההורמונאלית ברחם. ישנן תכונות כגון היחס בין אורך האצבע לאורך הקמיצה (אצל גברים הקמיצה ארוכה מהאצבע ואצל נשים האצבעות הללו נוטות להיות דומות יותר באורכן) או יכולת התמצאות מרחבית הנקבעות אצל העובר בהשפעת הורמוני המין. כמה מחקרים הראו כי הומוסקסואלים "נשיים" יותר מבחינת יחס אורכי האצבעות והיכולת להעריך מימדים במהירות (תפישה מרחבית). מסתבר גם ששיעור השמאליים (איטרים) בניהם נמוך מאצל חבריהם הסטרייטים וקרוב לאחוז השמאליות בקרב נשים. מאפיינים אלה מרמזים על חשיפה פחותה להורמון המין הגברי, הטסטוסטרון, והשערה רווחת היא שהנטייה המינית קשורה ב"תכנות מוקדם" של בלוטת ההיפותלמוס במוח שהתפתחותה מושפעת מרמת ההורמונים. באופן מוזר מסתבר שהסיכוי להיות הטרוסקסואל גבוה באופן מובהק אצל בנים בכורים ושיעור ההומוסקסואליות עולה ככל שלאדם יש יותר אחים בוגרים. הסיכוי להומוסקסואליות עולה ב- 33% עם כל אח בוגר (אחיות אינן משפיעות על הסבירות הזו). חישוב פשוט מראה כי סיכוייו של מי שיש לו שלושה אחים בוגרים להיות הומוסקסואל יותר מכפולים מסיכוייו של הבכור. ניתוח סטטיסטי (בהתחשב בגודל הממוצע של משפחה בארה"ב) העלה שאחד מכל שבעה הומוסקסואלים שם צריך לייחס את חברותו בקהילה לאחיו הבוגרים. יש המשערים כי מערכת החיסון של האם לומדת להכיר חומרים האופיניים לעוברים זכרים כזרים והיא מייצרת נגדם נוגדנים הנלחמים בהם ביתר יעילות עם כל "זריקת דחף" נוספת (כלומר עם כל עובר נוסף ממין זכר).

אם כך, אין תשובה עדיין לשאלה למה חלק מאיתנו מתאהבים או נמשכים לבני מינם והתעלומה מפרנסת בכבוד הרבה מאוד פסיכולוגים וביולוגים. חבל שלשאלה המעניינת לא פחות: למה כל כך חשוב לנו לקטלג זה את זה בהתאם לתכונה הזאת?, מוקדש הרבה פחות מחקר.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by