בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דע את האויב 

דע את האויב

 
 
יורם שורק

למה יתושים עוקצים אותנו, איזה סוגי אנשים הם מעדיפים, איזה שיטות לגרשם אותם לא עובדות והאם אפשר להדיבק באיידס מעקיצת יתוש?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטור מקבל שאלות רבות הנוגעות לידידינו בעלי החיים. מכל ממלכת החי, מהאמבות ועד הלווייתנים, מי שמניב את מספר השאלות הרב ביותר הם דווקא היתושים. הטור יטפל הפעם במקבץ של שאלות, שרובן נשלחו בשעת לילה על ידי גולשים שזמזום טורדני גירש מהמיטה אל המקלדת.

למה יתושים מופעים רק בחושך? ואיפה לעזאזל, הממזרים הזעירים האלה, מתפננים להם ביום? שואל עקוץ עצבני
 
למה תמיד עוקצים רק אותי? (צילום: poldavo, flickr)
 למה תמיד עוקצים רק אותי? (צילום: poldavo, flickr)   
אילו ביקשתי ממך לגשת ליצור הגדול ממך אלפי מונים ולשאוב לו דם, סביר שגם אתה, עקוץ יקר, היית מעדיף לבקר אצלו כשהוא ישן. במשך היום היתושות נחות במקומות מוצלים, או מחפשות מים עומדים להטיל בהם את ביציהן.

איך יתושים מוצאים אותנו ולמה הם נטפלים דווקא אלי ולא לאישתי?

יתושים (ב"יתושים" הכוונה כמובן ליתושות העוקצניות, ולא לזכרים הצמחוניים) בוחרים אותנו לפי הניחוח שאנו מפיצים. הגז העיקרי אותו אנו פולטים שמושך אליו את היתושים הרעבים הוא דו-תחמוצת הפחמן (CO2) . תרכובת אחרת אליה הם נמשכים היא חומצת החלב. אגב: גם זכרי היתושים נמשכים לדו-תחמוצת הפחמן – לא בחיפוש אחר מזון, אלא פשוט משום שבקרבת פולטי CO2 יש סיכוי טוב למצוא דייט.

אבל שני חומרים אלו נפלטים על ידי כולנו, ובכל זאת יש בעליל אנשים שיתושים מתעלמים מהם, וכאלו שריח גופם מושך אליו יתושים ממרחקים. מסתבר שיש עוד חומרים שיתושים מסוגלים לזהות כהבטחה לארוחת ערב - ניסוי ריחני במיוחד הראה, למשל, כי גרב משומשת שזה עתה נפשטה, מעוררת תיאבון אצל נקבות יתושי אנופלס. האמת המביכה היא שפשוט איננו יודעים אילו ממאות התרכובות הנדיפות שאנו מפזרים סביבנו מפעיל את קולטני הריח שעל מחושי היתושה.

האבולוציה האנושית ניוונה את חוש הריח שלנו, ועבורנו ריח הגוף הוא פשוט "ריח של זיעה". אבל הניחוח שאנו מדיפים מורכב מאוד וייחודי לא פחות מטביעת האצבע שלנו. כדי להעריך את מורכבות הריח, עלינו לבודד ולספור את התרכובות הנדיפות שעשויות לעורר תגובה באפים מתוחכמים משלנו.

קבוצת חוקרים, שהפרידו את המרכיבים הנדיפים בזיעת בית השחי של כ-200 תושבי כפר אחד באלפים האוסטרים, הצליחה לבודד מהנוזל המושמץ לא פחות מ-373 תרכובות אורגניות שונות, ש-44 מהן היו ספציפיות לחלק מהנבדקים (כלומר הופיעו תמיד אצל חלקם ונעדרו תמיד אצל חלק אחר). פירוש הדבר, שאפילו אם נסתפק במגוון הגנטי המוגבל של אותו כפר, ניתן תיאורטית לבנות 2 בחזקת 44 צירופים שונים כ"טביעת אצבעות" ריחנית – מספר אסטרונומי, שפירושו למעשה שאין שני בני אדם זהים בריח גופם (ואולי אין שני אנשים שיהיו מעוררי תיאבון באותה מידה עבור היתושים).
 
 העניין, לכאורה, פשוט: הגויים גרשו אותנו מכאן, 2,000 שנים טעינו בניכר, חלמנו לחזור הביתה, עד שב-ה' באייר תש"ח הצלחנו סוף סוף. הבעיה היא שפשוט אין מקום על ציר הזמן למקם בו 2,000 שנות גלות שמסתיימות בשנת 1948. בשנת 63 לפני הספירה, 2,015 שנים לפני הקמת המדינה כבש פומפיוס הרומאי את ירושלים. אבל כדי לבלבל את החשבונאות הוא אינו מגלה ולו יהודי אחד.

לכתבה המלאה 
ברק: אנחנו מתכננים טיול למקום מרובה יתושים. סיפרו לנו שאם בולעים החל מכשבוע לפני הטיול הרבה ויטמין B1 היתושים נרתעים. האמנם?

השמועה אכן עקשנית, ויש גם מי שמלעיט עצמו בטבליות ויטמין כדי להימנע מעקיצות, אך לא נכונה: לא נמצאה כל השפעה לזלילת ויטמין B (או מזונות כשום, כוסברה או בננות) על משיכת יתושים.

א"פ נתקל בתוכנת הפלא הזו אשר "גורמת להשמעת צליל דקיק מתוך הרמקולים של המחשב, שאמור להרגיז ולהרחיק יתושים וזבובים אשר לא יכולים לסבול אותו". האם זה עוזר?

לא. יתושים אכן רגישים לקולות: הזכר נושא על מחושיו מיתר המכוון לתדר תנודות הכנפיים של אשת חלומותיו (300 תנודות בשניה, או 300 הרץ). כמובן שצליל זה ימשוך אליו את היתוש, אבל אין ליתושים מנגנון המרחיק אותם מצלילים מאיימים. בניסוי מעבדה בו מתנדבים הכניסו ידיים לקופסת יתושים, גילו היתושים אותו תיאבון ליד האוחזת במתקן המזמזם כמו לאחותה חסרת ההגנה.
 
 

לירן שואל האם ניתן להדבק מאיידס כאשר יתוש שמצץ את דמו של חולה איידס מצץ אדם שאינו חולה לאחר מכן?

אי אפשר להידבק באיידס (צילום: aussiegall, flickr)
 אי אפשר להידבק באיידס (צילום: aussiegall, flickr)   
לא. עד היום לא זוהה ולו מקרה אחד של הידבקות באיידס על ידי יתוש. כדי שגורם מחלה יעבור מאדם לאדם על ידי יתושים (כמו במחלת המלריה או קדחת הנילוס המערבי), הוא צריך להתרבות בגוף היתושה ולעבור לבלוטות הרוק שלה. ואכן, מחוללי מחלה אלה מותאמים להימלטות מוצלחת מקיבת היתושה, ולניווט אל בלוטות הרוק . "סתם" חיידק או וירוס, כולל נגיף האיידס שנשאב עם הדם, יתעכל ככל חלבון אחר. נגיף האיידס מותאם לחדור לתאי מערכת החיסון של האדם שאין להם שום מקבילה אצל היתושים.

ובכל זאת: האם לא יתכן מצב בו נגיף נשאר תקוע ב"מחט" שאותה מחדירה היתושה לוריד וכך יעבור לנעקץ הבא? הרי באופן דומה נדבקים נרקומנים המשתמשים באותם מזרקים?
אז זהו שלא. קודם כל, ריכוז הווירוס בדם של אדם חולה איידס נמוך למדי (מחוללי מחלות המועברים על ידי יתושים, כינים ושאר מוצצי דם דואגים להימצא בריכוזים גדולים בצנרת הדם). הסיכוי שמנת הדם ששאבה יתושה מחולה איידס יכיל ולו וירוס בודד אחד קטן מאוד. אפילו בתרחיש הגרוע ביותר שניתן לשער: אם אדם בריא המועך יתוש שמצץ זה עתה דם מחולה איידס ישירות על פצע פתוח, מספר הוירוסים קטן בהרבה ממה שנחשבת "מנת הדבקה" במחלה.

כדי להעביר את המחלה בעקיצה צריכה היתושה השבעה למהר ולעקוץ אדם בריא – למהר משום שנגיף האיידס מפונק מאוד ולא ישרוד זמן רב בפיה של היתושה. אבל גם אם היתושה שלנו זריזה במיוחד, הרי שמנגנון שאיבת הדם של היתושה שונה ומורכב יותר ממחט רגילה של מזרק: הרוק שנועד למנוע קרישת דם ולהרדים זמנית את מקום הנשיכה, מוזרם בצינור נפרד מזה המשמש לשאיבת הדם לוושט. כלומר גם המקרה המאוד לא סביר, שנקבת היתוש שלנו גם הצליחה "לזכות בלוטו" ולהגריל נגיף איידס בעקיצה הראשונה, ועשתה את המעשה הלא סביר במיוחד של סעודת דם שנייה על בטן מלאה תוך דקות ספורות, הרי שהדם החדש יזרום בכיוון אחד - מהנעקץ פנימה לבטן - ואין שום זרם שייקח את הוירוס החוצה לנעקץ השני.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by