בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הדגים נופחים בלילה 

הדגים נופחים בלילה

 
 
יורם שורק

האם גם דגים וציפורים סובלים מגזים או שמא רק בני אדם? ומה ההיגיון התזונתי של הכשרות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פארטואלה שואל: האם גם ציפורים ודגים מפליצים?

אנחנו, ויתר עמיתנו למחלקת היונקים, מפליצים די הרבה. מערכת העיכול מאכלסת חיידקים הנהנים מהשאריות שאנחנו לא הצלחנו לעכל ותורמים מצידם מתאן, דו תחמוצת הפחמן ומימן, המצטרפים לאוויר שבלענו עם האוכל ליצירת תרועות האחוריים. אלופי המפליצים הם מעלי הגרה - תזונתם מתבססת על תאית (צלולוז) שאינה מתעכלת אלא מתפרקת לאיטה על ידי חיידקים, בתהליך המייצר הרבה מאוד מגז החממה מתאן. כלבים וטורפים אחרים מפליצים פחות, אבל כיוון שתזונתם בשרית, הרי שגזים מכילי גפרית הנוצרים מפרוק חלבון הופכים את נפיחותיהם לריחניות במיוחד.
 
האחדות בלהקה נשמרת הודות לגזים (martin,flickr)
 האחדות בלהקה נשמרת הודות לגזים (martin,flickr)   
לעומת זאת, מעטים מאיתנו שמעו נפיחות המתלוות לזמרת ציפורי השיר או לקריאת התרנגול, וגם האקווריום אינו מבעבע מגז שמייצרים דייריו. האם שוכני המים והשמים פטורים מהמטרד? מסתבר שלא.

קורין לסקה מאוניברסיטת מינסוטה שבארה"ב, בדקה אם תרנגולות מגיבות לסויה במזונן באופן דומה לתגובתנו אנו לקטניות. כיוון שתרנגולות אינן נופחות ברעש, הרי שמעקב אחר פעילות המעי שלהן אינו פשוט. לסקה הכניסה תרנגולות שהואכלו בתערובות סויה ממינים שונים לחדר אטום, ולאחר שהייה של כעשרים דקות בדקה את הרכב האוויר שבחדר, ומצאה באטמוספרה שלו את גז המימן שמקורו האפשרי היחיד הוא בישבני העופות.

מסתבר שגם במעי בעלי כנף יש חיידקים שישמחו לטפל בפחמימות שהציפור אינה יודעת לעכל. אשר לדגים - הם לא רק מפליצים, אלא גם לא מתביישים להשתמש בנפיחותיהם כאמצעי תקשורת. פרס איג-נובל (פרס היתולי הניתן לעבודות מדעיות מוזרות או משעשעות) הוענק בשנת 2004 לבן וילסון מקנדה, שגילה כי דגי הרינג (כן, אותם דגים מלוחים שמוצאים במזנוני אולמות חתונה כשקיסם נעוץ בהם), מאותתים זה לזה על ידי רעש אופייני המופק משחרור בועות גז מפי הטבעת.

בניגוד לנפיחות שלנו, מקור הגז אינו במערכת העיכול, אלא בשלפוחית השחייה של הדג. הדגים מפליצים בעיקר בחושך, ויוצרים קולות בתדר 22 קילוהרץ - מחוץ לטווח השמיעה של דגים אחרים. כך נשמרת אחדות הלהקה בלילה בלי להתגלות לטורפים פוטנציאלים.
 
 
אריאל מבקש לדעת האם לחוקי הכשרות יש הגיון תזונתי ובריאותי: האם נכון שלבשר לוקח יותר זמן להתעכל מאשר לחלב ולכן בשר וחלב יחד עושים מישמש לא נעים. והאומנם בשר חזיר מתקלקל מהר במיוחד?

מה לעשות, מי שכתב "לא תבשל גדי בחלב אימו" לא התייעץ עם תזונאים. כמעט כל מזון שאנו אוכלים מורכב ממרכיבים שונים (חלבונים, שומנים, פחמימות) שכל אחד מתפרק במנגנון שונה ובקצב שונה במערכת העיכול. אם אתה בריא, אז ה"מישמש" הזה יכול להיות נעים בהחלט. הפרש זמני העיכול בין גבינה לבשר קטן בהרבה מהפרש הזמן בין בשר למלפפון, ובכל זאת אין סכנה בריאותית באכילת סלט ירקות עם המזון הבשרי.
 
 
לא מטונף כמו שחשבתם (fleur-design, flickr)
 לא מטונף כמו שחשבתם (fleur-design, flickr)   
אשר לבשר החזיר – לא, הוא לא יתקלקל מהר יותר. מי שמקלקל בשר הם חיידקים המפרקים אותו. מה שיקבע את מהירות הקלקול הוא מספר החיידקים והטמפרטורה בה מאוחסן הבשר. בשר רגיש לקלקול הוא, למשל, בשר טחון שיש לו שטח פנים גדול העשוי להזדהם.

התורה אינה נותנת כל נימוק מיוחד לפסילת החזיר, פרט לאי עמידתו בתנאי העלאת הגירה: "החזיר כי-מפריס פרסה הוא, ושוסע שסע פרסה, והוא גרה לא-ייגר; טמא הוא לכם" (ויקרא י"א). ובכל זאת, בשר החזיר נתפס כנתעב יותר מבשר הגמל או הארנבת הנפסלים יחד איתו בניסוחים דומים. כבר הנביא ישעיהו רואה דווקא באכילת חזיר חטא המכעיס במיוחד את הבוס: "העם, המכעיסים אותי על-פניי תמיד: זובחים בגנות... האוכלים בשר החזיר..." (ישעיהו ס"ה).

רתיעה זו הביאה רבים למצוא משהו "טמא במיוחד" או מלוכלך במיוחד בחזיר. כך, למשל, מסביר הרמב"ם את איסור אכילת החזיר: "מאסה בו התורה מרוב לכלוכו ומזונו בדברים מטונפים...ואילו היתה מותרת אכילת החזיר היו השווקים והבתים יותר מלוכלכים מבית הכסא (השירותים) כמו שתראה בארצות הצרפתים היום" (מורה נבוכים חלק ג' מ"ח).

הטיעון נשמע משכנע, עד שנזכרים שהרמב"ם חי כל ימיו בארצות מוסלמיות נטולות חזירים, ומעולם לא ביקר ב"ארצות הצרפתים". מהתרשמות אישית - ארצות אלו אינן מלוכלכות יותר מארצות אחרות. יתכן שיש היגיון בהגבלת התזונה למעלי גירה משום שהם ניזונים מהתאית שבעשב ותבן – כלומר מחלקי הצמח שאינם ניתנים למאכל אדם. ההיגיון הכלכלי הזה מבוטא בפרשה הכתובה בכל מזוזה "ואספת דגנך, ותירושך ויצהרך. ונתתי עשב בשדך לבהמתך " (דברים י"א).
 
 בהפסקה בקולנוע או בכל מקום ציבורי, תוכלו לראות את התור הארוך לשירותי הנשים, בעוד שרותי הגברים פנויים תמיד. גבר תמה פנה לטור, ובשם כל הבעלים והחברים המחכים שבחירת ליבם תצא סוף סוף "משם", שאל: מה הן עושות שם כל כך הרבה זמן?

לכתבה המלאה 
חזיר לא יכול להיזון מעשב כיוון שאין הוא מעלה גירה, ויש להאכילו בפירות או ירקות, כלומר באותו "דגן ותירוש" שצריך להאכיל בני אדם. באיזורים צחיחים או צחיחים למחצה לא כדאי לגדל חיה שניזונה מפירות ושורשים שגם האדם יכול לאכול ו"כדאי" לגדל כבשים או פרות ולהאכילם בתבן החיטה לאחר שהופרדו הגרגרים.

האיסלאם (שאוסר חזיר) התפשט יפה בערבות העשב והמדבריות של אסיה המרכזית (אירן, אפגניסטן, קזחסטן), אך נעצר ולא חדר לאזורים שופעי המים בסין ומזרח אסיה, שם "כדאי" כלכלית לגדל חזירים. יתכן שחוקי איסור החזיר ביהדות ובאיסלאם באו לחזק הפרדה קולינארית שכבר התקיימה ממילא בין שוכני המדבר ואזורי גבול המדבר שנמנעו מגידול חזירים, לשכנים חובבי הבשר הלבן מהצפון הרטוב.

כך למשל, מסביר רבי אלעזר בן עזריה את איסור החזיר לא בבעיה בריאותית כלשהי ולא בלכלוך יוצא דופן, אלא כאמצעי להיבדלות מהגויים: " לא יאמר אדם 'אי אפשר בבשר חזיר'... אבל יאמר: אפשר ומה אעשה ואבי שבשמים גזר עלי, תלמוד לומר 'ואבדיל אתכם מן העמים להיות לי'" (ילקוט שמעוני, קדושים).

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by