בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"השב"כ היה שותף לתכנון חטיפת מטוס אייר פראנס לאנטבה" 

"השב"כ היה שותף לתכנון חטיפת מטוס אייר פראנס לאנטבה"

 
 
עריכה: ניר הופמן

האם השב"כ הישראלי סייע לחזית העממית לחטוף את מטוס אייר פראנס ביוני 1976? כך לפחות סיפר איש קשר אנונימי לדיפלומט בריטי, על פי מסמך סודי שהותר לפרסום בבריטניה. על פי המסמך, סייע השב"כ לחזית העממית לחטוף את המטוס, כדי לפגוע במעמדו החזק של אש"ף בצרפת ובהתקרבותו לארה"ב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם ישראל עמדה מאחורי חטיפת מטוס "אייר פראנס" לאנטבה ביולי 1976, אשר בעקבותיה נערך "מבצע אנטבה" המפואר? כך לפחות נטען במסמך סודי מתוך תיק הפרשה של ממשלת בריטניה על חטיפת המטוס, שהותר לפרסום לאחרונה. כך דווח הבוקר (שישי) ב-BBC.
 
החטופים הישראלים בהגיעם לארץ (מתוך אתר הכנסת)
 החטופים הישראלים בהגיעם לארץ (מתוך אתר הכנסת)   
במסמך נטען כי איש קשר אנונימי פנה לדיפלומט בריטי בפאריס, וגילה לו שהשב"כ הישראלי שיתף פעולה עם החזית העממית לשחרור פלסטין, כדי "לארגן" את חטיפת המטוס. עם זאת, לא ברור על פי תיק הפרשה הבריטי עד כמה התייחסה ממשלת בריטניה ברצינות לטענה לפיה ייתכן שישראל סייעה לחוטפי המטוס.

במסמך, שנכתב בעיצומו של המשבר באנטבה, ב-30 ביוני 1976, כותב הדיפלומט הבריטי, אדם בשם קולבין: "על פי המידע שמסר לי איש הקשר, החטיפה בוצעה על ידי החזית העממית, בסיוע השב"כ. יעדה של המשימה היה לטרפד את מעמדו של אש"ף בצרפת, ולמנוע את מה שראו כהתקרבות בין אש"ף וארצות הברית".

במסמך נחשף בנוסף כי הממשלה הבריטית התלבטה אם לשבח את ישראל על פעולתה באנטבה, ולאחר מספר ימים הוחלט שלא ברור אם המבצע הישראלי היה מוצדק, בהתחשב בחוק הבינלאומי. "הישראלים מתחו ביקורת על כך שראש הממשלה [הבריטי] לא שלח מסר אישי של ברכות למר רבין, ושההצהרה הפומבית שפרסמנו לא תמכה במובהק בפעולה הישראלית באנטבה", נכתב במסמך הסודי.

לתיק הפרשה צורפו גם מכתבים של אזרחים בריטיים ש"הביעו דאגה על כך שבריטניה לא הביעה מספיק תמיכה בישראל". באחד המכתבים נכתב: "אני כותב כדי לברר את מדיניותינו כלפי טרור. אני מוצא זאת מצער שלא פורסמה הצהרה פומבית המברכת את ישראל על המבצע".

במסמך מה-9 ביולי מפורסמת אזהרה מפרסום ברכה לישראל, שכן "ככל הנראה אין הסכמה בינלאומית לגבי חוקיות הפעולה הישראלית". במסמך נטען כי חוקיותה של הפעולה תלויה בשאלה "האם האוגנדים סייעו או לא לחוטפי המטוס", ובמסמך אחר כותב גורם רשמי כי נראה שאידי אמין [שליט אוגנדה דאז] אכן שיתף פעולה עם החוטפים.
 

"מבצע אנטבה": פעולה ישראלית נועזת שזכתה להערצה בעולם

 
חטיפת מטוס "אייר פראנס" מנתב"ג לפאריס התבצעה ב-27 ביוני, 1976. את המטוס, בו נסעו 228 נוסעים ו-12 אנשי צוות, חטפו שני גרמנים ושני לפסטינים חברי "החזית העממית". החוטפים הורו לטייס לטוס לאנטבה שבאוגנדה, שם הצטרפו אליהם עוד 4 פלסטינים.
 
 
יהונתן נתניהו (מתוך האתר לזכר יהונתן נתניהו)
 יהונתן נתניהו (מתוך האתר לזכר יהונתן נתניהו)   
ביום השלישי לחטיפה ריכזו החוטפים את הישראלים והיהודים שבין הנוסעים, באולם הנוסעים בשדה התעופה של אנטבה, ושיחררו את יתר הנוסעים. צוות המטוס, בראשות הקברניט הצרפתי מישל בקוס, בחר להישאר עם החטופים הישראלים.

ישראל ניהלה מגעים עם אידי אמין, והועברה אליה רשימת דרישות מטעם החוטפים, שכללה שחרור 53 "לוחמי חופש" שהיו כלואים בישראל, קניה, גרמניה, שוויץ וצרפת, וכן כופר כספי. החוטפים קבעו שאם לא ייענו דרישותיהם, הם יוציאו להורג את כל בני הערובה ב-1 ביולי - אך לאחר משא ומן הסכימו לדחות את תום האולטימטום ל-4 ביולי.

במקביל, תכננה ישראל מבצע חילוץ, וב-3 ביולי טסו לאנטבה 4 מטוסי הרקולס של חיל האוויר. מפקד המבצע בשטח היה דן שומרון, והשתתפו בו גם מתן וילנאי, אורי שגיא, שאול מופז, אהוד ברק, אפרים סנה, מוקי בצר, יהונתן נתניהו ואחרים.

הלוחמים הגיעו למקום בזמן שנקבע, אך חיסלו ביריות שני חיילים אוגנדיים בהם נתקלו, מה שהביא לגילויים ולחילופי אש עם חיילים אוגנדיים וחוטפים. במהלך חלופי האש נפצע יוני נתניהו, שמת מפצעיו מאוחר יותר.

בקרב שנערך באולם הנוסעים, נהרגו שלושה חטופים ישראלים. כמה מהחטופים ומספר חיילים נפצעו בקרב, ביניהם החייל הישראלי סורין הרשקו. 20 חיילים אוגנדיים נהרגו בקרב, וכך גם כל החוטפים. המבצע הסתיים בהצלחה, והנוסעים הועברו למטוסי ההרקולס שטסו לישראל.

המבצע הישראלי זכה להערצה ותשבוחות ברחבי העולם, ונודע כ"מבצע אנטבה". בישראל קיבל המבצע את הכינוי "מבצע יהונתן", על שם יוני נתניהו שנהרג במהלכו. כמה שנים מאוחר יותר הופק הסרט "מבצע יהונתן", שסיפר את סיפור המבצע, בכיכובו של יהורם גאון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by