בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה אומרות עינייך? 

מה אומרות עינייך?

 
 
יורם שורק

מה קובע את צבע העיניים, למה בסיביר אין בלונדינים ולמה עדיף לבהירי עיניים לחפש אישה דומה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גולשת המתעקשת על הכינוי "Genetic Distortion" מרעיפה מחמאות על המדור שהוא לדבריה: חכם, פוקח עיניים ומשעשע, ומצרפת שאלה ביולוגית-גנטית:

יש לי עיניים כחולות בהירות, אני מסתנוורת בקלות ודומעת באור שמש חזק. האם יש קשר בין הרגישות הזו לצבע העיניים? ובכלל למה לתושבי אזורים קרים יש עיניים כחולות?
 
צאצא לציידי אלים מחופי הים הבלטי? השחקן והבמאי מוחמד בכרי (צילום: אתר סוכנות השחקנים לביאה הון)
 צאצא לציידי אלים מחופי הים הבלטי? השחקן והבמאי מוחמד בכרי (צילום: אתר סוכנות השחקנים לביאה הון)   
ובכן, לידיעת "עיוות גנטי" ושאר השואלים: אם חשבתם שמחמאות, חנופה או שוחד יעזרו לקבל תשובה מהירה לשאלותיכם - אתם צודקים בהחלט.

צבע העיניים נתרם על ידי אותו חומר הנותן צבע לעור ולשיער: המלנין. בעין תאים יוצרי מלנין נמצאים בקשתית (IRIS) – החלק בעין המכווץ ומרחיב את האישון בהתאם למידת ההארה. אצל בעלי העיניים הכחולות הקשתית מייצרת הרבה פחות מלנין, כיוון שכך העין שקופה יותר וזה בהחלט מסביר את הרגישות המוגברת לאור חזק. בהעדר הגנה מקרינת שמש, כחולי עין רגישים יותר גם לסרטן קשה ונדירUveal Melanoma התוקף את הקשתית או חלקים קרובים בעין.

אנשים שחיו באזורים בהם קרינת השמש נמוכה ובפרט בצפון אירופה, פיתחו צבע עור בהיר יותר המאפשר ליותר קרינה לחדור לעור, משום שקרינה אולטרה סגולה חיונית ליצירת ויטמין D שבלעדיו מתפתחת רככת עצמות. אבל מה ההיגיון בהורדת רמת המלנין בעין או בשיער? התמיהה מתגברת כשמתברר שאזורים קרים לא פחות, דוגמת סיביר, אינם מאכלסים בלונדינים תכולי עין.

אם בודקים את פיזור צבעי העיניים על פני הגלובוס, ניתן לראות כי רוב כדור הארץ מאוכלס על ידי חומי עין: כך באסיה, אפריקה ואצל הילידים המקוריים של אמריקה ואוסטרליה. בעלי העיניים הכחולות והירוקות מתרכזים בצפון מזרחה של אירופה. סביב הים הבלטי ובחצי האי הסקנדינבי, רוב האוכלוסייה (מעל 80 אחוזים) בהירת עיניים והאחוז יורד ככל שמדרימים ונעים מערבה או מזרחה משם: בין 50 ל-80 אחוזים בארצות השפלה, צפון צרפת, שוויץ, סקוטלנד, דרום גרמניה ופולין, בין 20 ל-50 אחוז באנגליה, מרכז ודרום צרפת, ספרד ולחופי הים השחור, מתחת ל-20 אחוזים באיטליה, בהרי אורל ובמזרח התיכון. אזורנו מכיל, אגב, "מובלעות" דוגמת לבנון, קפריסין וצפון איראן, בהן חיות אוכלוסיות בעלות אחוז אירופאי כמעט של כחולי עיניים: אולי תוצאה של מסעי צלב או נדידות אחרות.

המפה הזו מלמדת כי המעבר מעיניים חומות לכחולות התחולל בצפונה הקר של אירופה מתי שהוא ב-40 אלף השנים מאז הגיעו לשם בני האדם הראשונים שמוצאם, כמוצא כולנו, במזרח אפריקה. יתרה מזו, עדויות ארכיאולוגיות ובלשניות (דמיון דקדוקי בין שפות) מלמד שרק לפני כ-20 אלף שנים נותקה אוכלוסיית צפון אירופה מאוכלוסיית סיביר (שנשארה שחורת שיער ועיניים), כך שניתן לתחום את זמן השינוי הזה עוד יותר.
 

כוח המשיכה

 
מה גרם דווקא לצפון אירופאים לפתח בפרק זמן קצרצר מבחינה אבולוציונית מגוון צבעי עיניים וצבעי שיער, בעוד שאר העולם מסתפק בחום ושחור? ניתן, כמובן, ליחס זאת למקריות גנטית- מוטציה שהתרחשה באוכלוסיה קטנה ומבודדת (שהתרבתה בתקופה מאוחרת יותר) גרמה להבדל בולט בינה לאוכלוסיות אחרות. ובכל זאת, כבר הלל הזקן טרח להציע הסברים למאפיינים גופניים של עמים שונים - "מפני מה ראשיהן של בבליים סגלגלות... מפני מה רגליהם של אפריקאים רחבות.." (מסכת שבת דף ל"א). מסתבר שהמוטיבציה לתרץ את ההבדלים לא ירדה מאז.
 
 
המין הדומיננטי - הברונטיות (צילום:  strochka, flickr)
 המין הדומיננטי - הברונטיות (צילום: strochka, flickr)    
תיאוריה מעניינת ושנויה במחלוקת הוצעה על ידי האנתרופולוג פטר פרוסט לפני שנים ספורות. אם נאמין לפרוסט, הרי שבשיאה של תקופת הקרח האחרונה לפני כ-20 אלף שנה, הייתה הצמחייה בצפון אירופה דלה ועשבונית ברובה, כך שהמקור לחלק ניכר מהמזון היה ציד חיות גדולות, בעיקר איילים, שרדיפה אחריהם מחייבת מסעות ארוכים בתנאים קשים.

הציידים באותן חברות שבטיות-נודדות היו הגברים שעיסוק זה חשף אותם לסכנות רבות והפחית את מספרם. נוצר חוסר איזון באוכלוסיה: נשים רבות היו צריכות להתחרות על גברים שורדים מעטים. ניתן ללמוד על מידת הסכנה הנשקפת לגברים באורח חיים זה מכך שמחקרים בקרב שבטי ציידים אסקימואים (אינואיט) במאה ה-19 גילו כי בגיל שמעל 15 היו בממוצע 57 גברים לכל 100 נשים. באתרי קבורה מתקופת האבן בסיביר נתגלו הרבה יותר שלדי נשים מגברים, מה שיכול להעיד על מספר רב של גברים שמתו "בשטח" כך שלא הובאו לקבורה. לכאורה היתה צריכה להתפתח פוליגמיה - ריבוי נשים לאותו גבר. אבל האנתרופולוגיה מלמדת שריבוי נשים הוא פריבילגיה השמורה לרועים היכולים להגדיל את מספר הבהמות בעדר לפי גודל המשפחה.

ציידים לא יכולים בד"כ לפרנס יותר מאישה אחת והדבר נכון גם לשבטי נוודים בימינו (ריבוי נשים כמעט ואינו קיים, למשל, אצל אסקימואים ושבטי ציידים אחרים). לפי התיאוריה הזו, נוצר לחץ אבולוציוני שהביא לחיזוק תכונות הגורמות לאישה להראות מושכת בעיני הגבר. יש המרחיקים לכת וקובעים כי בעוד תווי פניו של הגבר האירופי דומים למדי לאלו של חבריו באסיה ואפריקה, הרי שלנשות אירופה תווי פנים "עדינים" יותר (לסתות וסנטר קטנים יותר) ומבנה גוף נשי יותר (אגן רחב ומותניים דקים) מאשר לנשים בחלקי תבל דרומיים. כיוון ש"נשיות" או "גבריות" של פרופורציות חלקי הפנים והראש אינם מושגים מוחלטים אלא סובייקטיביים, נניח לתיאוריות אלו (שריח גזענות עולה מהן) ונשוב לסיפור ההיסטוריה של העין הבהירה לפי פרוסט.

גם אם אכן היה עודף נשים כזה בתקופת הקרח המאושרת וצייד האיילים הנועז יכול היה לבחור לו כרצונו את המושכת שבבנות השבט, למה שיבחר דווקא בבהירת העין? כאן נכנסת לתמונה הפסיכולוגיה: מחקרים בהם נתבקשו הנבדקים לבחור בת זוג מתוך כמה תמונות שהוצגו להם הייתה העדפה לדמות יוצאת דופן. אם הוצגו ארבע תמונות בלונדיניות ואחת שחורת שיער, נבחרה השחרחורת באופן מובהק יותר מהשאר. באופן דומה הועדפה ג'ינג'ית בקבוצת ברונטיות וכו'. כך, מבאר פרוסט, נוצרה העדפה של "מיעוטים גנטיים" באוכלוסיה.

כיוון שמוצאם של תושבי צפון אירופה באותם מהגרים שחומים מאפריקה, בהכרח הייתה תקופה בה כחולות העין היו מיעוט מבוקש שהצליח לגדול. כך קרה גם למוטציות הראשונות שיצרו עיניים ירוקות או ענבריות וכמובן לחלוצות הבלונד והג'ינג'יות הראשונות. נוצר מצב בו צפון אירופה הוא האזור בעל המגוון הרחב ביותר של צבעי עיניים ושיער.
 
בדיקת האבהות האלטרנטיבית (צילום: hanss, flickr)
 בדיקת האבהות האלטרנטיבית (צילום: hanss, flickr)   
אם גם לך התיאוריה הזו נשמעת הזויה ודימוי הציידים השורדים הנועזים הבוחרים להם את אשת חלומותיהם מעדת מעריצות להוטות נראית קצת כמו גרסה אקדמית של פנטזיות מתבגרים, הרי ניתן למצוא גם תיאוריות פרועות עוד יותר.

לפי מאמר של ברונו לאנג (Laeng, Bruno) שפורסם לאחרונה, לגברים כחולי עיניים כדאי מבחינה אבולוציונית לבחור להם כחולת עין כבת זוג, ואילו גברים חומי עין צריכים להיות אדישים למאפיין זה. צבע עיניים הוא תכונה חביבה על מורים לביולוגיה בתיכון משום שקל להדגים בעזרתה את עקרונות התורשה של מנדל.

גן יחיד קובע את צבע העין והגן לצבע חום דומיננטי, כלומר מספיק לקבל מאימא או מאבא גן אחד לעיניים חומות כדי שצבע העיניים יהיה חום בלי קשר לגן שקיבלנו מההורה השני. אם גבר כחול עין הנשוי לאישה כחולת עין יראה בין צאצאיו בעל עיניים חומות, הרי הוא ידע בוודאות שזה אינו בנו הביולוגי ולא יטרח לבזבז עליו משאבים. כלומר אישה כחולת עיניים נותנת לגבר כחול העין ביטוח חלקי מפני הונאה גנטית.

ברונו לא התעצל ובדק אצל גברים כחולי עין וחומי עין את העדפותיהם ומצא, כצפוי, אישור לתיאוריה שלו: כחולי העין העדיפו באופן מובהק נשים כחולות עין, בעוד שאצל שחורי העין לא הייתה העדפה לצבע כלשהו. התיאוריה הזו נשמעת הזויה עוד יותר אפילו מקודמתה, שכן היא מניחה שלגברים בתקופת האבן הייתה הבנה אינטואיטיבית של עקרונות הגנטיקה שגילה גרגורי מנדל רבבות שנים מאוחר יותר. יתרונה הוא בכך שהיא מספקת הסבר לעליית אחוז בהירי העין באוכלוסיה מעבר למצב בו הם בשוויון מספרי עם כהי העיניים (שאז כחולות העין לא מתבלטות עוד ביחס לחברותיהן).


עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by