בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הימים הבטוחים 

הימים הבטוחים

 
 
יורם שורק

כבר קרוב ל-10 אלף שנה יודעים בני האדם את הקשר שבין תענוג להרחבת המשפחה, והנסיונות לנתק בין השניים החלו מן הסתם כבר אז. לא תאמינו באילו אמצעי מניעה השתמשו אבותינו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השאלה לטור של היום התקבלה למייל ואביא אותה ככתבה וכלשונה

יש לי שאלה די מעניינת....
בתקופה התנכית רוב אבותינו היו לא פריירים בכלל...
דוד תקע את בת שבע במרפסת, לא היו חסרות זונות בתנ"ך...
באילו אמצעי מניעה השתמשו בתקופה התנכית ומה היה אמצעי המניעה הראשון?
תודה
דן

ובכן דן, אם לשפוט לפי מצב צאצאיהם, כנראה שהיו גם פראיירים בין אבותינו. דוד לא "תקע את בת שבע במרפסת" - לפי פרק י"א בספר שמואל ב' "וַיִּשְׁלַח דָּוִד מַלְאָכִים וַיִּקָּחֶהָ, וַתָּבוֹא אֵלָיו וַיִּשְׁכַּב עִמָּהּ". קצת לא סביר שדוד ביצע את מעשה הניאוף דווקא במרפסת פתוחה שאם כן, כיצד קיווה להסתיר את מעשהו על ידי מתן הזדמנות לבעלה להתיחד איתה?

ובכל זאת, דן, שאלתך מעניינת; כבר קרוב ל-10 אלף שנה מאז בויתו בהמות המשק, יודעים בני האדם את הקשר שבין תענוג להרחבת המשפחה והנסיונות לנתק בין השניים החלו מן הסתם כבר אז.
 
השתמשו באמצעי מניעה? (ציור של לוקס קרנך - דוד ובת שבע)
 השתמשו באמצעי מניעה? (ציור של לוקס קרנך - דוד ובת שבע)   
אמצעי המניעה הפשוט והיעיל ביותר הוא הימנעות מקיום יחסי מין. אמצעי זה הוא היחיד שזכה לברכת כהני הדתות. נראה שהפניית חלק מהאוכלוסייה למנזרים, שמשה בלם לגידול אוכלוסיה בימי הביניים וחלוצות תכנון המשפחה, הלא הן הסופרג'יסטיות של סוף המאה ה-19 (האמהות המייסדות של הפמיניזם), הטיפו להתנזרות כאמצעי להגבלת מספר הילדים.

סירוס אף הוא אמצעי מניעה שיעילותו אינה מוטלת בספק. ילידי האי צ'טם (ממזרח לניו זילנד) נהגו לסרס חלק מהבנים, כדי להימנע מפיצוץ אוכלוסין באי הצנוע, שאינו יכול לפרנס המונים וסירוס של המנוצחים במלחמות היה נפוץ בעת העתיקה, כאמצעי למנוע ריבוי טבעי מהאויב המובס.

אבל ב"אמצעי מניעה" התכוונת בוודאי לכאלה שמאפשרים להמשיך ליהנות מיחסים ולמנוע הריון. האמצעי הפשוט ביותר הוא, איך לא, המשגל הנסוג (Coitus interruptus). למרות שזהו אמצעי מושמץ, הרי שיעילותו גבוהה למדי: הטיפות הראשונות המבצבצות עוד לפני הפליטה אינן מכילות, כנראה, תאי זרע פעילים והסיכון העיקרי הוא באבדן שליטה של הגבר.

השימוש המתועד הראשון בשיטה זו מתואר בספר בראשית פרק ל"ח - אונן, בנו השני של אבינו יהודה, מתבקש לייבם את תמר, אלמנת אחיו הבכור ער: " וַיֹּאמֶר יְהוּדָה לְאוֹנָן, בֹּא אֶל-אֵשֶׁת אָחִיךָ וְיַבֵּם אֹתָהּ; וְהָקֵם זֶרַע, לְאָחִיךָ". פירושו של ייבום הוא שהבן הנולד מזרעו של האח הצעיר נושא את שמו של האח הבכור המת ומקבל את חלקו בירושה.

אונן "לא היה פראייר" ולא רצה להביא לעולם מתחרה והשתמש בטריק הפופולארי כל כך – לגמור בחוץ: "וַיֵּדַע אוֹנָן, כִּי לֹּא לוֹ יִהְיֶה הַזָּרַע; וְהָיָה אִם-בָּא אֶל-אֵשֶׁת אָחִיו, וְשִׁחֵת אַרְצָה, לְבִלְתִּי נְתָן-זֶרַע, לְאָחִיו". אונן נענש על חוצפתו בעונש מוות מהבוס הגדול ובהפיכת שמו הפרטי לפועל המציין השחתת זרע.
 

טרום עידן האינטרנט

הרימון - ברכה לרביה או אמצעי למניעה?
 הרימון - ברכה לרביה או אמצעי למניעה?   
המשגל הנסוג היה משך רוב ההיסטוריה אמצעי המניעה המועדף ואפילו ההלכה היהודית מתירה לעיתים להשתמש בו. כך, למשל, מתיר רבי אליעזר (גמרא, מסכת יבמות) לבעלה של אישה מניקה, שהריון נוסף עשוי ליבש את חלבה ולסכן בכך את התינוק, להשתמש בשיטת המשגל הנסוג: "כל עשרים וארבעה חדש דש מבפנים וזורה מבחוץ ".

דרך אחרת למניעת הריון היה מגע אנאלי, או בלשון התלמוד "שלא כדרכה". יחסי מין כאלו מותרים, אך ההלכה מסתייגת מהתחמקות ממצוות פרו ורבו בדלת האחורית.

סוג אחר של אמצעי מניעה המזכיר את הדיאפרגמה של ימינו הוא "מוך", שפירושו צמר גפן או לבד שהאישה היתה מחדירה לעומק הנרתיק לפני המשגל. רבי מאיר התיר שימוש במניעת הריון כזו לנשים הרות (משום שהאמינו שאישה הרה עשויה להתעבר שוב כך שעובר אחד ימחץ את אחיו), למניקות, וגם כשגילה של בת הזוג בין 11 שנים ל-12 שנים ויום, משום שהריון בגיל כזה עשוי לסכן את הילדה: "שלש נשים משמשות במוך: קטנה מעוברת ומניקה, קטנה שמא תתעבר ותמות... מעוברת שמא תעשה עוברה סנדלץ..מניקה שמא תהרוג את בנה"(תוספתא, מסכת נידה).

העובדה שהתלמוד רואה לנחוץ לספק הדרכה והיתרים למי שמקיים יחסי מין עם ילדות בנות 11, מערערת קצת את ההנחה שמקור הפדופיליה הוא באינטרנט או בהתפרקות הערכים שמביאה החילוניות. שימוש במוך נאסר על ילדות שמתחת לגיל 11 שאין סכנה שיהרו, או לקשישות מגיל 12 ויום שנחשבו גדולות מספיק להריון ולידה: "אי זו היא קטנה? מבת אחת עשרה שנה ועד בת שתים עשרה שנה ויום אחד. פחות מכן (צעירה מ-11) ויתר על כן (מבוגרת מ-12) משמשת כדרכה (ללא אמצעי מניעה) ".

אמצעי אחר, לא יעיל, שהגמרא מזכירה למניעת הריון הוא תנועות נמרצות, הליכה או התהפכות מיד לאחר יחסי המין, שנועדו לפלוט את הזרע החוצה: "אשה מזנה מתהפכת כדי שלא תתעבר" (מסכת כתובות).

למרות התעקשות הממסדים על קיום פרו ורבו, הרי שהרצון לעשות כיף הביא לפיתוח אמצעי מניעה הדומים למדי לאלו המשמשים אותנו כיום כבר בתקופות קדומות. שלמה המלך יכול היה ללמוד מאשתו, בת פרעה, כמה טריקים לבילויים חסרי דאגה. הקונדום בגרסאות פרימיטיביות היה ידוע למצרים כבר באלף השני לפני הספירה, כפי שניתן ללמוד מאיורי קיר המתארים את לבישתו. הקונדום, שהומצא מחדש במאה ה-17, היה עשוי מהחומר הדק והגמיש הזמין ביותר: מעי של כבש.

אמצעים אחרים הם קוטלי זרע המונעים מהשחיינים העליזים להגיעי למטרתם. פפירוסים מצריים וכתבי רופאים הלניסטים מספקים רשימות ארוכות של קוטלי זרע טבעיים. כתבי רפואה ממצרים הפרעונית ממליצים על משחות מגללי תנינים ודבש, היוצרים מחסום מכני לזרימת הזרע במעלה הצנרת. פפירוס אחר ממליץ על שרף עץ השיטה – חומר צמיגי המפריש חומצת חלב, היא החומר הפעיל בג'ל קוטל זרע גם בימינו. אצל נשותיה העליזות של רומא, זכה לפופולאריות תכשיר המבוסס על שמן קיק ודבש.

שיקויים אחרים שהומלצו בספרות הרפואית המצרית וההלניסטית כללו יין, חומץ, מלחי עופרת, שמן, רוק גמלים ושפע חומרים אחרים שהעמידה אמא טבע לרשות אימותינו.
 
 

זו לרביה וזו לתשמיש

מטבע מקירינאה ועליו זרע של הצמח סילפיום: האם סמל האהבה ♥ הוא פשוט צורת הגלולה הקדומה?
 מטבע מקירינאה ועליו זרע של הצמח סילפיום: האם סמל האהבה ♥ הוא פשוט צורת הגלולה הקדומה?   
ומה בדבר האמצעי הנפוץ ביותר בימינו – הגלולה הנלקחת דרך הפה? מסתבר שגם כאן היו לאבותינו פטנטים. לפי המסורת, אמצעי מניעה לאישה המכונה "כוס עיקרין" בשימוש עוד משחר האנושות.

את הפסוק המספר על עדה וצילה, שתי נשותיו של למך (בראשית פרק ד'), מפרש רש"י "כך היה דרכן של דור המבול אחת לפריה ורביה ואחת לתשמיש (יחסי מין להנאה), זו שהיא לתשמיש משקה כוס של עקרין כדי שתעקר". ההרכב של הגלולה הנוזלית הקדומה הזו המובא בגמרא הכיל מרכיבים שרף, עשבים ומינרלים.

ככל שישמע הדבר משונה, יתכן שתכשירים צמחיים המכילים תרכובות דמויות הורמונים (פיטואסטרוגנים) היו אכן יעילים במניעת הריון. לפי המיתולוגיה היוונית, נחטפה אלת האביב פרספונה לשאול, שם סירבה לאכול דבר מלבד גרגרי רימון. תפריט זה הביא לאבדן הפוריות במשך החורף ואכן רימון הוא אחד מאמצעי המניעה העתיקים.

נשות אתונה חגגו את שובה של פרספונה מכלאה אל אימה דמטר בהילולה שהיתה סגורה בפני בעליהן. הצמחים שקישטו חגיגות אלו: רימון, מנטה (שמן מנטה ידוע כגורם להפלות) , אורן ו"שיח אברהם" (Vitex), הידועים אכן כבעלי תכולת פיטואסטרוגנים גבוהה ומשמשים ברפואה העממית לטיפול בהפרעות גניקולוגיות.

הידוע שבמונעי ההריון בעולם העתיק היה שרף הצמח סילפיום Silphium שצמח בצפון אפריקה (לוב של ימינו) ועליו התבססה כלכלתה של העיר קִירֵנֵה, שהצמח אף קישט את מטבעותיה. קטיף נמרץ מידי של הצמח גרם להכחדותו במאה הרביעית לספירה: נדרשו 1,600 שנים בערך לייצר את התחליף המלאכותי – הגלולה.

למרות שהצמח הפלאי אבד, יתכן ששריד ממנו נותר בתרבות: יש הטוענים כי הסימן ♥ כסמל לאהבה אינו ציור של לב (שצורתו האנטומית שונה בעליל) אלא מצורת זרעיו של הסילפיום, שהקשר שלו לאהבה וליכולתם של אבותינו לממשה אינו מוטל בספק.


עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by