בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עולים על מדים  

עולים על מדים

 
 
יורם שורק

מדוע עטורים חיילינו האמיצים בדרגות, ולא בשריון קשקשים? כיצד זה קשור בחיבתו של יוליוס קיסר לדגלנים? איזו מסקנה מפתיעה משכו מפקדי הצבאות במלחמה הגדולה ממניין האבידות שלהם? ומה באמת לובשים הכדורגלנים האיטלקיים? דברים שיורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טקס הענקת הדרגות לרמטכ"ל הי"ט ריגש עד דמעות את הגולש א"ש, ועורר את סקרנותו בסוגייה: "למה עונדים דרגות על הכתף"?
 
קצין רומי (צנטוריון). לא צריך לספור פלאפלים (תמונה: ויקיפדיה)
 קצין רומי (צנטוריון). לא צריך לספור פלאפלים (תמונה: ויקיפדיה)   
ובכן, מסתבר שהמסורות הצבאיות אינן עתיקות במיוחד, ולמעשה, המדים וסימני הדרגה כפי שאנו מכירים אותם כיום הם המצאה חדשה למדי. אמנם, מאז שהפך הצבא לגוף מאורגן ומקצועי באימפריה הרומית היה צורך לזהות את המפקדים ולהבדילם מהחיילים שתחת פיקודם, אבל עד המאה ה-19 לא ענדו קצינים דרגות לכתפיהם ברוב הצבאות, והם נבדלו מהחיילים בצבעי המדים או בקישוטים צבעוניים. בצבא הרומי עטה הצנטוריון (מפקדם של כ-100 לוחמים) שריון מוכסף, התהדר בקסדה מקושטת ואחז בידו מטה עץ (שבו השתמש מעת לעת לענישת חיילים סוררים).

בימי הביניים היה הקצין אביר לבוש שריון מתכת נוצץ, שאי אפשר היה לטעות בו מול בגדי הבד הפשוטים של חייליו. גם לאחר שקיעתו של השריון היה הקצין בצבאות אירופה מקושט בצווארון נוצץ - שריד לשריון האבירים. באירופה החלו הקצינים ללבוש מדים רק במאה ה-18 ועד אז לבשו בגדים האופייניים למעמד האצולה שממנו באו ושהבדילו אותם מהטוראים, שהיו בני איכרים. לא היה צורך לספור פלאפלים: הקצין בלט למרחוק ונבדל מכף רגל ועד ראש מהחייל הפשוט.

הימים הססגוניים והיפים חלפו בשלהי המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, כשמדי חאקי תפסו את מקום הקישוטים.
 
 
עד לפני כ-100 שנים נועדו המדים להיות בולטים ככל האפשר: הקרב התנהל ברובו בטווח קצר מאוד, וצבע חזק אפשר לך לראות אם אוחז החרב או הכידון שמולך הוא ידיד או אויב. בנוסף, פרשים - שהיוו כוח חשוב ולעיתים עיקרי – ממילא אינם יכולים להסוות את עצמם. מדים נוצצים ומקושטים היו גם גורם חשוב בלוחמה הפסיכולוגית: מראה טורי החיילים במדיהם הבוהקים נועד ליצור פחד בשורות האויב ולחזק את המורל בקרב הלוחמים. הדגלנים, שתפקידם היה להגביר את הרושם על חיילי האויב ולסמן לחייל את מקום יחידתו, נחשבו לחיוניים בקרב עד כדי כך שיוליוס קיסר טרח לעצור במו ידיו נושאי דגלים שנסוגו במהלך הקרבות נגד יריבו, פומפיאוס.
 
 

הסוואה במקום הפחדה

 שאלה מהפורום: איך קיפודים מזדווגים בלי להידקר?

אריסטו היה כנראה הראשון שניסה לענות על השאלה המסקרנת. לפי דעתו, הקיפוד, בניגוד לשאר הולכי על ארבע, פשוט אינו מטפס על גבה הקוצני של הנקבה. הפילוסוף היווני הנודע סבר שהקיפוד והקיפודה עומדים זה מול זה לזמן קצר על רגליהם האחוריות, וכך מזדווגים בטן אל בטן מבלי להידקר.

לכתבה המלאה 
כיום, המדים האדומים וכובעי הפרווה הבולטים של אנשי משמר המלכה ליד ארמון באקינגהם הם שרידים לאותה אופנה, שהגיעה לשיאה בזמן מלחמות נפוליאון ובעשורים שאחריהן: מול האנגלים במדיהם האדומים ניצבו חיילי צרפת במדים לבנים, ואצל הפרוסים בלט הצבע הכחול.

השיפור בדיוק ובטווח של כלי הירייה ועמו ירידת חשיבותם של קרבות בנשק קר, הפכו את המדים הצבעוניים ואת הקישוטים מיתרון מוראלי למלכודת מוות. חיילים צרפתים, למשל, שלבשו בתחילת מלחמת העולם הראשונה מעילים כחולים ומכנסיים אדומים (שיצרו תצוגה מרהיבה במצעדים), היוו מטרה שקשה היה שלא להבחין בה מרחוק. שיעור האבדות הגבוה הבהיר למפקדות כי בשדה הקרב החדש, על המדים לשרת מטרה הפוכה: הסוואה במקום הפחדה.

כך, כמעט בבת אחת, תפס מראה החאקי האחיד את מקום המדים המקושטים; הצורך בהסוואה אינו מבדיל בין מפקד לחייל, ולפתע נראו מדיו של הקצין זהים למדֵי הטוראי ונוצר הצורך בסימן שיזהה את דרגתו של לובש המדים. דרגות הכתף (Epaulettes) הן עידון של סרטים צבעוניים שהיו חלק מתלבושת הקצין בימים הזוהרים של המאה ה-18, והן שהפכו לסימן היחיד שהבדיל את הקצין מחייליו.
 
יתרון חשוב של מיקום הדרגות. פרץ, אולמרט ומה שביניהם (צילומסך: חדשות 10)
 יתרון חשוב של מיקום הדרגות. פרץ, אולמרט ומה שביניהם (צילומסך: חדשות 10)   
באופן זה הפכה פיסת הבד שעל הכתף לחלקת נדל"ן נחשקת שצריכה לשאת על גביה את הסטאטוס הצבאי כולו. יתרון חשוב של מיקום הדרגות הוא שריבון עולם העניק בחכמתו לנבראים בצלמו - ואנשי צבא הקבע בכלל זה - שתי כתפיים, כדי ששר הביטחון וראש הממשלה יוכלו להצטלם מעניקים דרגות בו-זמנית, כשהם מופרדים זה מזה די הצורך על מנת שלא לגלוש לתגרה.

ועוד בענייני תלבושת אחידה שואל דן מב"ש : "מרבית נבחרות הכדורגל, למעשה כולן, לובשות תלבושות בשילוב צבעי דגל המדינה או לפחות צבע בולט אחד; לדוגמה: הולנד - כתום, צרפת – כחול אדום לבן, ישראל – כחול לבן וכן הלאה. מדוע אצל נבחרת איטליה שצבעי דגל מדינתה הם ירוק, אדום ולבן, דווקא הצבע הכחול הוא הדומיננטי בתלבושת?"

איטליה היא מהצעירות שבמדינות אירופה וזכתה בעצמאותה ובאיחודה למדינת לאום רק במחצית השנייה של המאה ה-19 . אחד הסמלים החשובים לאחדותה של המדינה הצעירה היה המלך, ויטוריו אמנואלה לבית סאבוי, שהחל שושלת מלוכה שנמשכה עד 1946. סמלו של בית סאבוי, שעד איחוד איטליה שלט במחוז פיימונטה שליד הגבול הצרפתי, היה צלב לבן מעל רקע אדום ומוקף בפס כחול – בדיוק אותו הכחול של מניפי גביע העולם ב-2006.

כאמור, המלוכה האיטלקית הייתה קצרת ימים אך גם פופולרית מאוד: בית המלוכה, על סמליו וטקסיו, סימל עבור את האיטלקים את התפיסה שלפיה מדינתם הצעירה היא ממלכה שוות ערך למדינות הותיקות של אירופה. ספר הילדים הרגשני "הלב", המסופר כיומן תלמיד בית ספר איטלקי בסוף המאה ה-19, ספוג בנימה פטריוטית-סנטימנטאלית שהערצת המלך תופסת בה מקום מרכזי
 
מצאו את ההבדלים. אוהד איטלקי בחולצת הנבחרת עם בדגל ארצו (flickrcommons)
 מצאו את ההבדלים. אוהד איטלקי בחולצת הנבחרת עם בדגל ארצו (flickrcommons)   
לרובנו זכור הספר בעיקר בשל סיפורו של מרקו היוצא למסע תלאות כדי למצוא את אמו, אך מי שיקרא גם את חלקיו הפחות מומחזים של הספר ימצא שם ביקור של המלך בעירו של הילד. הופעת המלך מתוארת כאירוע דרמטי והמוני, מלווה "סערת תשואות", שבשיאו גיבור מלחמה שזכה ללחוץ את יד המלך מצהיר באזני הילדים: "הייתי מוכן לתת לו את חיי".

קרנו של בית המלוכה החלה יורדת כשהמלך אומברטו, בנו של ויטוריו אמנואלה המהולל, תמך בטבח המוני של פועלים שובתים במילנו (ועקב כך נרצח בידי אנרכיסט שנתיים לאחר מכן). שיתוף הפעולה של בנו, המלך ויטוריו אמנואלה השלישי, עם הגרמנים במלחמת העולם השנייה הביא לביטול המלוכה בשנת 1946, ובאותה שנה הוכרזה איטליה כרפובליקה. ואולם, נבחרת איטליה החלה לככב עוד בתקופה שבה היה המלך דמות אהודה, ולכן אימצה לה צבעים מסמלו של בית המלוכה הזה. כיום, צבע החולצה של הכדורגלנים שממנו נגזר גם כינויה של הנבחרת – "הקבוצה הכחולה" ( Squadra (Azzurra, הוא כל שנותר משושלת אצולה ששלטה בחלקים של איטליה או בכלל שטחה במשך 999 שנים.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com.

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by