בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אל תנסו את זה בבית 

אל תנסו את זה בבית

 
 
יורם שורק

השגחה אלוקית ומוצקוּת הגפרור כגורמים מתחרים למניעת שריפות במטבח. וגם: מדוע חנן הטבע את הקיפוד בפין ארוך ומרשים, ולמה חבל שלא שמעו על כך בסרביה. דברים שיורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו בלשכות מנהיגי האומה, גם בין קוראות טורנו הצנוע ישנן עלמות המזוהות באות אחת - רשות הדיבור לגולשת ל': "השאלה שלי היא כזאת: מה יקרה אם נכניס קופסת גפרורים למיקרוגל? אני שואלת בגלל ששמעתי ממקור ראשון על מקרה שבו ילד קטן הכניס קופסת גפרורים למיקרוגל, והיא התחילה להתפצפץ בפנים ולהעלות ניצוצות, והמיקרוגל התחיל להעלות אש ועשן וכו'. כשהכל נרגע והוציאו מה שנשאר מתוך המיקרוגל, ראו שהגפרורים נשרפו כולם אבל הקופסה עצמה (אני מתכוונת לחלק החלול עם המדבקות שלתוכו מכניסים את הגפרורים בתוך התיבה הקטנה) נותרה ללא פגע. הקופסה, מסתבר, הגיעה מבית חב"ד כלשהו והיה מודפס עליה 'משיח, אנחנו מתים עליך' או משהו בסגנון. בדרך אגב, ראיתי את הקופסה במו עיני.
 
המרכיב הטכנולוגי היותר-מתוחכם בסיפור (תמונה: flickrcommons)
 המרכיב הטכנולוגי היותר-מתוחכם בסיפור (תמונה: flickrcommons)   
האם זו התנהגות נורמלית לקופסאות גפרורים, או שהקופסה הנ"ל היתה אכן ניסית ופלאית, כפי שטענה מספרת הסיפור?"

שלום לך, ל', ותודה על שבחרת את קוראי הטור לראשוני המתבשרים על הנס. שלושה מרכיבים הסתובבו להם בתנור הפלאים: קרינת מיקרו, גפרורים ורוחו של הרבי מנחם מנדל שניאורסון ז"ל שליט"א. נראה שבכל הנוגע לתנועת חב"ד והעומד בראשה, לא נוכל לחדש לך; ברם, כדי לעמוד על גודל הנס יש להכיר מעט את יתר המשתתפים.

אשרי הגפרור

ונתחיל בגפרור. המקל הקטן והצנוע הוא, בעצם, המרכיב הטכנולוגי היותר-מתוחכם בסיפור, ועד שהומצא לפני כ-150 שנה הייתה הבערת אש עניין מורכב ומייגע שהצריך הקשה באבני צור. הגאוניות של הגפרור טמונה בשילוב חומר שמתלקח בקלות עם "ניצרה" שלא מאפשרת לו להידלק מבלי שהתכוונו לכך. בראש הגפרור מעורבים יחד חומר מחמצן חזק (KClO4 או אשלגן פר-כלורט, לשוחרי הכימיה) וחומר מחזר- שיוכל לקבל ממנו חמצנים (המינרל סטיבניט או אנטימון גפרי Sb2S3, למי שהאינפורמציה הזו תשמח אותו). החומרים הללו יגיבו זה על זה ,ויפְלטו אגב כך מספיק חום כדי להצית את מקל העץ שעליו הם מודבקים. הבעיה היא שכדי שתגובתם הכימית תיווצר, מישהו צריך לתת להם קצת אנרגיה - מעין דחיפונת קטנה שאחריה הם יסתדרו יופי בכוחות עצמם.
 
 פינת השאלה הביזארית: מה יקרה לגולש שיתהלך ערום ברחוב, ומה אם מישהו יכה במקל אוזניים כשהוא תחוב באוזנו. וגם: על גשם ביום בהיר, מה שניתן להסתיר בבדיקת השתן הצה"לית, מקור ה"סטלה", סוגיה לשונית על רקע הרשעת ח"כ חיים רמון, ומה בין "שמינית" לכיתה י"ב?

לכתבה המלאה 
מי שנותן את הדחיפה הזו הוא הזרחן, המרוח על פס מחוספס בצד הקופסא. חיכוך של ראש הגפרור הופך מעט מהזרחן הזה, הנמצא במצב של "זרחן אדום", יציב, לזרחן לבן. זרחן לבן, שעלה לכותרות במלחמת לבנון האחרונה (למי שהאינפורמציה הזו תשמח אותו) - הוא החומר שמשמש לפגזי זרחן, משום שהוא ניצת במגע עם חמצן האוויר. הזרחן הלבן שיצרנו משפשוף הגפרור בצד הקופסא, אם כן, יספק את הניצוץ להצתת הגפרור. מובן שהחומרים בראש הגפרור יגיבו גם לאנרגיה מכל מקור אחר; גפרור בוער אחד, כידוע, יצית את חבריו. נשאל, האם קרינת המיקרוגל יכולה להחליף את ניצוץ הזרחן ולהצית את הגפרור?

ידידנו המיקרו

תנור המיקרוגל נועד לחימום מזון: אנחנו מורכבים בעיקר ממים וכך גם מזונותינו, ובהתאם תוכנן תנור המיקרו לחמם מים. איך? הנה כך. למולקולת המים חלק (אטום החמצן) הטעון במטען חשמלי שלילי, וחלק הטעון במטען חיובי. בשדה חשמלי תנסה מולקולת המים להסתדר כך שצידה השלילי יופנה לכיוון החיובי של השדה, ואילו צידה החיובי יפנה לכיוון השלילי (כשם שמחט המצפן מכוונת עצמה בשדה מגנטי) . לחלל התנור מוקרנים גלים אלקטרומגנטים בתדר 2.45 גיגה הרץ, ופירוש הדבר ש-2.45 טריליון פעמים בשנייה יתהפך השדה החשמלי ש"מרגישה" מולקולת המים; ובהתאם, 2.45 טריליון פעמים בשנייה, היא תנסה להסתובב כדי להתאים עצמה לשדה.
 
 
סיבוב אחד עם הרבי מילובביץ' הספיק כדי שיציית לחוקי הטבע. מיקרוגל עשֵו (תמונה: flickrcommons)
 סיבוב אחד עם הרבי מילובביץ' הספיק כדי שיציית לחוקי הטבע. מיקרוגל עשֵו (תמונה: flickrcommons)   
מי שמסתובב סביב עצמו כל כך הרבה יפגע בשכניו (אל תנסו בבית) ויעביר להם חלק מהאנרגיה, כך שהמזון שבתוכו נמצאות מולקולות המים השרויות בריקוד המהיר הזה, יתחמם. מובן שחומר מוצק, שאין לו חופש תנועה, או חומר שאין לו קוטב חיובי ושלילי לא ירקוד עם השדה החשמלי, ולכן לא יתחמם. בגפרור, מה לעשות, אין מים, ומצב הצבירה שלו די מוצק – מכאן שקרינת המיקרו פשוט תחלוף דרכו בלי להשאיר שום רושם.

בשם המדע ויראת השמיים, לא התעצלתי וניסיתי: שמתי במיקרו קופסת גפרורים עם הקדשה (בכתב ידי) לרבי מלובביץ'. ואכן, רוח חב"ד וחוקי הפיזיקה חברו יחד להציל אותי משריפה כביקורת. ניסיתי להצית במיקרו גפרורים עם תמונת תועבה, אך התברר לי כי מספיק שהרבי הסתובב פעם אחת במיקרו כדי שהמכשיר יציית לחוקי הטבע גם בלי השגחתו.

ושאלה מהפורום: איך קיפודים מזדווגים בלי להידקר?

אריסטו היה כנראה הראשון שניסה לענות על השאלה המסקרנת. לפי דעתו, הקיפוד, בניגוד לשאר הולכי על ארבע, פשוט אינו מטפס על גבה הקוצני של הנקבה. הפילוסוף היווני הנודע סבר שהקיפוד והקיפודה עומדים זה מול זה לזמן קצר על רגליהם האחוריות, וכך מזדווגים בטן אל בטן מבלי להידקר. ואולם, מסתבר שבטבע, הקיפודים אינם מתנסים בתנוחות אקרובטיות כאלה, והם מסתפקים בווריאציה זהירה של תנוחת הכלב (doggy style), הפופולארית אצל כל היונקים כמעט.
 
"טעות לעולם חוזר", אמר הקיפוד וירד מהמברשת. פרי עמל המשגל הקוצני (תמונה: flickrcommons)
 "טעות לעולם חוזר", אמר הקיפוד וירד מהמברשת. פרי עמל המשגל הקוצני (תמונה: flickrcommons)   
כדי לקיים מצוות פרו ורבו, הנקבה נשכבת כשרגליה האחוריות מתוחות לאחור וקוצי ההגנה שעל גבה משתטחים. הזכר, מצדו, מצויד בפין ארוך במיוחד, כך שנמנעת הידקרותו בקוצי הנקבה באותם 2-3 דקות שבהן הוא נאחז בקוצי הצוואר שלה ומבצע את תפקידו. בנוסף, הפין ממוקם קרוב למרכז הבטן כך שחלקו האחורי של הגחון נותר מרוחק מאזור הסכנה. הקיפוד הזכר הוא שוביניסט מושלם -יש לו ארוך אבל הוא גומר מהר וגם לא טורח להתקשר אח"כ: קיפודים חיים ביחידות והטיפול בצאצאים הוא תפקידה של הנקבה בלבד.

ונסיים באזהרה להרפתקנים שבקוראים: למרות שהקיפוד מצליח לצאת בשלום מההזדווגות המסוכנת, לא מומלץ לנסות את החוויה בעצמכם; בספטמבר האחרון ניסה זורן ניקולוביץ (Zoran Nikolovic) מסרביה, בעצת רופא "אלטרנטיבי", את התרגיל הקיפודי המתואר לעיל כדי לפתור בעיה של שפיכה מוקדמת. הקיפודה שרדה את התקיפה המשונה ללא פגע, ואילו זורן המסכן נאלץ לעבור ניתוח לחילוץ קוץ שננעץ באברו. עד היום לא פורסם האם אכן עזר הטיפול הנועז לשיפור הביצועים, או שמא עדיף לדבוק בדיקור סיני.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com.

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by