בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
60 שניות על צה"ל 

60 שניות על צה"ל

 
 
ד``ר יורם שורק

למה הפרופיל המרבי הוא דווקא 97? האם הכניסו בצה"ל סודה לשתיה למזון כדי להוריד את החשק המיני של החיילים? האם אריק שרון הציל את עם ישראל במלחמת יום כיפור? והאם באמת טוב למות בעד ארצנו? תהיו עם ראש פתוח. דברים שיורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
טור השבוע עולה על מדים ועונה על צרור שאלות צבאיות שהצטברו במרתפיו הטחובים של פורום "לכל שאלה תשובה".
 
"מתוק למות למען ארצנו". אילוסטרציה: חייל צה"ל (רויטרס)
 "מתוק למות למען ארצנו". אילוסטרציה: חייל צה"ל (רויטרס)   
למה הפרופיל המרבי הוא דווקא 97: האומנם העורלה החסרה גורעת 3 נקודות (בלי קשקשת ברשת: לא)

ובכן: לחיתוך הפולחני באיברנו אין קשר לפרופיל. חיילים ערלים, בדיוק כמו חבריהם הנימולים, אינם מקבלים פרופיל גבוה מ-97. מספרי הפרופיל נקבעו שרירותית ומכילים שתי ספרות מאותה הסיבה שגרמה לציון השנה בתוכנות המחשב בשתי ספרות (ובכך גרמה לבהלת באג 2000 הזכורה לטוב): חסכון בזכרון. יתכן כי הפרופיל המקסימלי לא נקבע ל-99 כדי להשאיר מקום לקביעה עתידית של דרגת פרופיל נוספת גבוהה במיוחד.

האם אכן חיילים המנסים להתאבד (או, לחילופין, חוצים כביש בחוסר זהירות) עשויים להישפט על "פגיעה ברכוש צה"ל"? (בלי קשקשת ברשת: לא)

אגדה זו מטופחת על-ידי העילויים המשפטיים שמייצר קורס המ"כים ומתקבלת, למרבה הפלא, ללא ערעור או תהיה. והאמת? בשנת 1962 בוטלה העבדות בערב הסעודית ומאז אין עוד אנשים בעולם המוגדרים פורמלית בחוק כ"רכוש" . חייל אינו "רכוש צה"ל", ואין סעיף כזה בחוק הצבאי. על-אף האמור לעיל, הטור ממליץ לקוראיו החיילים שלא להתאבד.

האם טוב למות בעד ארצנו? (בלי קשקשת ברשת: לא סתם טוב, מתוק ממש)

אין ספק ש"טוב למות.." הוא המשפט הידוע ביותר שאמר רופא שיניים מעולם. אם לא נאמין לזה, איך נוכל להאמין למשפטים מרטיטים פחות שאנו שומעים מפי הקולגות של טרומפלדור, כגון "צריך סתימת שורש וכתר?" או לחילופין "אי אפשר להשתיל שן בפחות משבעת אלפים שקל"?

האומנם אמר רופא השיניים ונהג הפרדות הגלילי את המשפט המיוחס לו? במקרה זה, לשם שינוי, צודקים ייצרני המיתוסים. עדויות חבריו מאשרות כי טרומפלדור הפצוע אכן אמר "אין דבר, טוב למות בעד הארץ" לפני שמת מאיבוד דם.

וטרומפלדור צדק: לא רק טוב למות בעד ארצנו, אלא אפילו מתוק לעשות כן. טרומפלדור לא הגה את המשפט ברגעיו האחרונים, אלא ציטט משפט מפורסם של המשורר הרומי הורטיוס:
Dulce et decorum est pro patria mori, ובעברית: מתוק ומהולל למות למען המולדת.

ומאידך, אמנם מתוק וטוב למות בעד ארצנו אך, כפי שאמר גנרל ג'ורג' פאטון, מלחמות לא מנצחים כשמתים למען המולדת, אלא כשגורמים לאויב למות למען מולדתו.
 
 
 מהי האבקה הלבנה היקרה והיוקרתית ביותר בהיסטוריה? לא, היא לא באה בשורות. איך המלח הניע כלכלות וסימל את עצמאות הודו? וגם - מהו ה"פלי" ב"עץ או פלי"? דברים שיורמים יודעים בסימן לשון

לכתבה המלאה 
האם קשירת תפוח אדמה ליד או לרגל תגרום לשבירת העצם ולקבלת גימלים? (בלי קשקשת ברשת: נסו טריק אחר)

כיוון שטוב למות בעד ארצנו, ברור שטוב גם לחלות בעדה ועל אחת כמה וכמה - להתחלות. שאלת תפוח האדמה מתעקשת לצוץ ולעלות: כל אחד מכיר מישהו שסיפר לו על השיטה אבל אף לא אחד ראה רגל שבורה כזו במו עיניו. ובכן חיילים, תפוח אדמה לא יעזור. הסידן שבעצם לא יברח משם לחיקם של ירקות ופירות. החלק המינרלי שבעצם הוא הידרוקסי-אפטיט, גביש של סידן זרחתי יציב מאד שלא יתפרק גם אם יוצמד לתפוח אדמה ישירות. קל וחומר שתפוח אדמה הנמצא מעבר לשכבת שרירים ועור לא יעשה שום רושם על העצם.

האומנם הכניסו בצה"ל סודה לשתיה למזון כדי להוריד את החשק המיני של החיילים? (בלי קשקשת ברשת: כנראה שלא)

סודה לשתיה היא דו-פחמת הנתרן. זהו בסיס, כלומר חומר שיגיב עם החומצה שבקיבה וינוטרל. המפגש בין סודה לשתיה למיצי הקיבה ייצר פשוט דו-תחמוצת הפחמן שתפלט כגרפס קולני ולא תשאיר שום רושם על האשכים והמח האחראים לחרמנות.
 

אריק מלך ישראל? לא ממש

האומנם הציל אריק שרון עם יחידה 101 את ישראל מטרור בשנות ה-50? והאם הציל את עם ישראל במלחמת יום כיפור? (בלי קשקשת ברשת: לא)
 
הרג אזרחים ללא אבחנה. אריק שרון (רויטרס)
 הרג אזרחים ללא אבחנה. אריק שרון (רויטרס)    
השאלה הזו קשורה לשאלה הקודמת: יחידה 101 עזרה נגד הטרור באותה המידה שסודה לשתיה עזרה נגד חרמנות. ה-101 היתה יחידת גרילה שהוקמה בעקבות שורת כשלונות צבאיים בפעילות מעבר לגבול. היחידה בפיקודו של רס"ן אריאל שרון הגיבה להסתננויות פלסטיניות לתוך מדינת ישראל בתחילת שנות ה-50 בהרג חסר אבחנה של אזרחים בצד השני של הגבול.

מוקירי זכרה של היחידה הזו קושרים לה כתרים אין ספור: היא הגדירה את אתוס הלחימה הצה"לי, היא יצרה ערכים של גאוות יחידה, "חישול גופני ונפשי של לוחמים", דבקות במשימה. לפי הערך ב"ויקיפדיה", היחידה יצרה את "מהפכת החי"ר המעולה" בצה"ל וכו' וכו'. רק פרט קטן אחד לא מופיע ברשימת השבחים לפעילות היחידה הזו - תועלת ביטחונית. גולת הכותרת של פעולות יחידה 101 היתה טבח קיביה. בעקבות פיגוע ביהוד בו נהרגו שלושה אזרחים, הותקף הכפר קיביה שבגדה. 69 אזרחים נרצחו בפעולה שממשלת ישראל התכחשה לה בעקבות הגינוי הבינלאומי. קצת קשה "להרתיע" על-ידי פעולה שאתה מכחיש קשר אליה, ואכן לא נרשמה כל ירידה בהסתננויות כתוצאה מפעולות הטרור של יחידה 101 (ושל גדוד 890 אליו מוזגה אחר כך). מאוחר יותר, עבר הדגש לפעילות נגד הצבא המצרי ברצועת עזה. תוצאת פעילות זו היתה הקמת גדודי מסתננים (פדאיון) על-ידי הצבא המצרי ופניה מצרית לסיוע צבאי סובייטי. לא בדיוק מה שבטחון מדינת ישראל היה זקוק לו.

צליחת התעלה במלחמת יום כיפור היתה אף היא מעשה גבורה, מבצע מבריק וחסר תועלת לחלוטין. מטרת המלחמה בצד המצרי היתה ליצור ראש גשר בצד המזרחי של תעלת סואץ וכך להביא לתהליך מדיני שיחזיר לידיה את חצי האי סיני. מטרות אלה הוגשמו במלואן: לצליחת התעלה לא היתה כל השפעה על תוצאות מלחמת יום כיפור שהתבטאו בהסכמי הפרדת הכוחות שנלוו אליה ולבסוף בהסכם השלום עם מצרים.

האומנם הצדעה היא אמירת שלום? (בלי קשקשת ברשת: אל תאמינו לשלטים)

אף אחד לא מושלם ומסתבר שאפילו רס"רים יכולים לטעות. הצדעה אינה אמירת שלום. מקורה של ההצדעה שנוי במחלוקת, אבל שתי תיאוריות מסבירות את פשר הנגיעה המוזרה במצח ושתיהן אינן כוללות ברכת שלום.

דעה אחת גורסת כי מקור ההצדעה בהסרת הכובע שהיתה נהוגה מצד פשוטי העם כלפי אצילים כאות להכנעה וכבוד. הסרת הקסדה הכבדה של החיילים בפני הקצינים (שהיו בני אצולה) לא היתה מעשית ולכן עודנה התנועה לכלל נגיעה בשולי הכובע בלבד. תיאוריה אחרת מייחסת את המחווה להרמת כיסוי הפנים בשריון האבירים, כשנפגשו שני אבירים רכובים הם נהגו לאחוז במושכות הסוס ביד שמאל ולהרים את כיסוי הפנים בידם הימנית כדי לגלות את זהותם.
 
עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by