בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל על חלומות 

הכל על חלומות

 
 
דר` יורם שורק

איך חלומות נוצרים? ומהי חשיבותם ומשמעותם? דברים שיורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תקופה לא קלה עוברת על הגולש ח"ב. חלומות משונים טורדים את שינתו כל לילה, ועל כן הוא שואל, בנימה של מצוקה: "האם באמת יש מה ללמוד מחלומות?"
 
אחיו חלקו עליו. יוסף מפרש את חלומות פרעה בציור של פיטר ון קורניליוס (דיירקטמדיה)
 אחיו חלקו עליו. יוסף מפרש את חלומות פרעה בציור של פיטר ון קורניליוס (דיירקטמדיה)   
ראשית, אנו משתתפים בכאבך ומקווים שתדע זמנים טובים יותר. באופן כללי, חלומות ריתקו את בני האדם מאז ומעולם, ולפחות שניים מבני עמנו עשו קריירה לא רעה מניסיונות לתת להם תשובה. הראשון הוא אחינו יוסף, עבורו היו החלומות תקציר מוצפן של אירועי העתיד. קריירת החלומות של יוסף החלה, כזכור, בחלומות הנוגעים למסלול הקידום שלו עצמו: חלומות בהן משתחווים לו בני משפחתו המיוצגים סמלית על-ידי אלומות חיטה או גרמי השמיים. בהמשך, ניצל יוסף מצרותיו ועלה לגדולה, כשהוא חוזה במדויק את עתידם של חבריו לתא הכלא על-פי חלומותיהם. לאחר מכן הוא חזה את עתידה הכלכלי של מצרים על-פי חלומות פרעה.

מעניין לציין כי הסיפור הקדום חושף חילוקי דעות הנוגעים לפענוח צופן החלום. אחיו של יוסף רואים בתוכן החלום לא נבואה לעתיד, אלא צוהר לרצונותיו החבויים של החולם: " וַיֹּאמְרוּ לוֹ, אֶחָיו, הֲמָלֹךְ תִּמְלוךְ עָלֵינוּ? אִם-מָשׁוֹל תִּמְשׁול בָּנוּ? וַיּוֹסִפוּ עוֹד שְׂנוא אותוֹ, עַל-חֲלומותָיו וְעַל-דְּבָרָיו" (בראשית ל"ז). כפי שנראה בהמשך, דעתם של האחים על משמעות החלום כמגלה סודות מודחקים ושאיפות מוסתרות תזכה לפופולאריות דורות רבים אחר כך.
 
 רוצים לחיות כמו היפים והאמיצים אבל מפחדים מאיידס? יכול להיות שאתם דואגים לחינם. מצד שני, אם אתם רק רוצים לעשות הרבה סקס, עדיף לכם להישאר בבית עם בן הזוג. במחקר הגלובלי המקיף הראשון בנושא התנהגות מינית, חשפו מדענים בריטיים כמה עובדות מפתיעות למדי/ אסא וולפסון


לכתבה המלאה 
בעת העתיקה נחשב חיזוי העתיד מתוכן החלומות עיסוק רציני ומכובד. שליטים בעולם ההלניסטי והרומי העסיקו פותרי חלומות והתייעצו איתם לפני קבלת החלטות חשובות. התלמוד משתלב היטב בסביבתו ומסכת ברכות מספקת שלל מפתחות לפענוח חלומות שונים. מעניין כי רבים מהחלומות שהאמוראים נדרשו לפתור נגעו לתאוות מיניות אסורות. את תסביך אדיפוס תיארה הפסיכואנליזה רק בשלהי המאה ה-19 אך נראה שלקדמונים, אם לשפוט לפי החלומות שנדרשו לפרש, היה מה לספר על ספת הפסיכולוג. "הבא על (שוכב עם) אמו בחלום יצפה לבינה. הבא על נערה מאורסה יצפה לתורה. הבא על אחותו בחלום יצפה לחכמה. הבא על אשת איש בחלום מובטח לו שהוא בן העולם הבא". מכל האפשרויות הארוטיות, כדאי לחלום דווקא על מין עם אווזה, שכן "הבא עליה (על האווזה) יהיה ראש ישיבה".

במהלך הדורות היתה ההתייחסות לחלום כאל מסר מהעולמות העליונים או כאל מטרד ואמצעי פיתוי של היצר הרע. "הַקּוֹסְמִים חָזוּ שֶׁקֶר, וַחֲלֹומוֹת הַשָּׁוְא יְדַבֵּרוּ", אמר הנביא זכריה, וחכמי התלמוד נטו להסכים. רבי בנאה הזקן אף ערך מעין מבחן המזכיר במשהו את תכנית הטלוויזיה "יצאת צדיק" של חיים הכט לפותרי החלומות של זמנו.

"עשרים וארבעה פותרי חלומות היו בירושלים. פעם אחת חלמתי חלום והלכתי אצל כולם ומה שפתר לי זה לא פתר לי זה, וכולם נתקיימו בי לקיים מה שנאמר כל החלומות הולכים אחר הפה" (מסכת ברכות). "כל החלומות הולכים אחר הפה" פירושו שהעתיד אינו מתגלה בחלום, אלא תלוי בפתרון החלום. כל מה שצריך לעשות, הוא לפרש כל חלום לטובה. כך, למשל, עמד רבי באתגר פירוש חלומות של בר קפרא. "אמר בר קפרא לרבי: "ראיתי חוטמי (אפי) שנשר. אמר לו - חרון אף (כעס) נסתלק ממך". בר קפרא ממשיך בחלום מבהיל יותר: "ראיתי שתי ידי שנחתכו, אמר לו: לא תצטרך למעשה ידיך (תתעשר ולא תצטרך לעבוד). אמר לו - ראיתי שתי רגלי שנקטעו, אמר לו - על סוס אתה רוכב..".
 
 

אבי הפסיכואלניזה

 
בסוף המאה ה-19 עשה לו יהודי שני קריירה מפענוח חלומות. עבור זיגמונד פרויד, החלום הוא ביטוי לדחפים שהתרבות אינה מאפשרת לנו לבטא, במיוחד תוקפנות ומין. רצונות שמודחקים בחיי היום יום מפאת היעדר האפשרות להגשימם, או היותם אסורים, עולים על פני השטח בשינה.
 
נחשים מסמלים איבר מין גברי. זיגמונד פרויד (ויקיפדיה)
 נחשים מסמלים איבר מין גברי. זיגמונד פרויד (ויקיפדיה)    
תוצאת ההתנגשות בין הדחפים הפרימיטיביים למעצורים התרבותיים היא הצורה הסמלית ה"מכובסת" שלובשים הדחפים והמאוויים. עליה במדרגות בחלום מסמלת משגל, עצמים מאורכים (נחשים, חרבות וכו') מסמלים את איבר המין הגברי. כלי קיבול ומנהרות מסמלים את הצנרת הנשית וכו'. פענוח החלום מאפשר הצצה אל התת-מודע - הפחדים והרצונות המשפיעים על חיינו מבלי להתנסח במחשבה, ולכן הוא כלי חשוב בפסיכואנליזה.

עם זאת, תיעוד של תכני החלום מגלה כי רבים מחלומותינו עוסקים בבעיות בהם עסקנו בהיותנו ערים. כך, למשל, גם בשינה קשה למצוא מפלט מההמון: 95 אחוזים מהחלומות כוללים קשר עם אנשים אחרים - פרטנרים לתחרות, לתוקפנות או למין. רק במיעוט קטן מהחלומות מככב החולם בהצגת יחיד.

גם התרבות רודפת אותנו עד לחלומותינו הפרטיים. חלום שכיח אצל בני התרבות המערבית הוא המצאות בעירום בחברה ורגש המבוכה הנלווה לכך. מוטיב זה נעדר מחלומותיהם של בני תרבויות בהן עירום אינו מביך (אצל אבוריג'ינים באוסטרליה או ילידי איי האוקיינוס השקט).

במקרה אחד לפחות, נדידת בעיות משעות היום לחלום הניבה תוצאה חשובה למדע. בשנת 1865פענח הכימאי קקולה את מבנה המולקולה האורגנית החשובה בנזן (C6H6) בחלום בו התגלה לו נחש הנושך את זנבו. קקולה פירש את החיזיון כרמז לבעיה שהעסיקה אותו ומצא את מבנה הטבעת המשושה המוכר לכל תלמיד כימיה.
 

R.E.M

בשנת 1953 נפתחה תקופה חדשה בחקר החלומות. יוג'ין אזרינסקי ונתנאל קלייטמן מאוניברסיטת שיקאגו גילו שלב בשינה בו ניתן להבחין בתנועות עיניים מהירות. במהלך שנת לילה רגילה ניתן להבחין בכארבע אפיזודות כאלו שניתן לראותן גם מבעד לעפעפיים העצומים. כשמעירים אדם משלב זה בשינה, כמעט תמיד ידווח על חלום בו היה שקוע, ושיעור ההיזכרות יורד ככל שעובר זמן ממושך יותר מסיום תנועות העיניים ליקיצה. החלום אינו ייחודי רק לשלב תנועות העיניים המהירות, המכונה R.E.M (תנועת עיניים מהירה), כשם להקת הרוק האמריקנית הידועה.

אולם שכיחות החלום בשלב זה גבוהה בהרבה והחלומות "חיים" יותר, דרמטיים ועשירים בהתרחשויות ובדימויים, בעוד חלומות בשלבים אחרים מזכירים יותר המשך של מחשבות רגילות. בשלב ה- R.E.M, שתופס כ 20 אחוזים מזמן השינה, רישום הפעילות החשמלית של המח (EEG ) דומה למדי למה שנרשם במצב עירנות. עם זאת, קשה להעיר את הנבדק הישן בזמן הזה. זיקפה מופיעה אצל גברים בשלב ה-REM, ותופעה זו מאפשרת להבחין במצבי אימפוטנציה שמקורם פסיכולוגי. לאחר שניתן היה לקבוע האם מתי וכמה זמן האדם חולם, נפתחה הדרך למחקר הביולוגי של החלום.
 

חלומות מועילים

כיום, יותר מחמישה עשורים לאחר תגליתם של אזרינסקי וקלייטמן, אנחנו יודעים הרבה על תפקוד חלקים שונים במוח בזמן החלום אך עדיין אין תשובה מוסמכת לשאלה למה נועדו החלומות?
 
בלי חלומות, התפתחות המוח נפגעת (אילוסטרציה: SXC)
 בלי חלומות, התפתחות המוח נפגעת (אילוסטרציה: SXC)   
יש עדויות לכך שהחלומות חשובים לעיבוד מידע וליצירת זכרון ארןך טווח. לפי תיאוריה זו, ההיפוקמפוס - חלק במוח האחראי לזיכרון קצר הטווח - פעיל בשלב החלום יחד עם אזורים של קליפת המוח באונה הרקתית (Temporal Lobe). יתכן כי מידע שאוחסן בהיפוקמפוס מעובד ומייצר זכרון לטווח ארוך בזמן החלום. שחזור האירועים הזה במוח הוא עלילת החלום שאנו זוכרים. במחקר אחד נמצא כי אותם תאים בהיפוקמפוס שהיו פעילים בעירנות חזרו לפעול בשלב החלום. החוקרים טוענים כי פעילות זו מחזקת קשרים בין תאי עצב וחוויות שנאספו ביום ומייצרת זכרונות וקישורים שישמשו אותנו לאחר מכן.

לפי תיאוריה אחרת, החלום הוא תהליך של "התאוששות". תאי עצב שהיו פעילים ביום, ייצרו וקלטו אותות מתאים שכנים, צריכים להחזיר לעצמם את פוטנציאל התגובה. הם צריכים לשקם את הקולטנים לחומרים מעבירי האותות שעל קרום התא. תהליך הבניה הזה על קרום התאים מלווה בשחזור של הפעילות שביצעו התאים אך בתדירות איטית בהרבה. חיזוק לתיאוריה זו הוא בכך שמניעת שינת חלום מנחקרים (על-ידי הערה בכל פעם שמתחילות תנועות עין מהירות) מביאה לכך שבלילות הבאים הנחקר מפצה עצמו בשנת R.E.M ארוכה יותר.

תיאוריה אחרת מייחסת לחלומות תפקיד חשוב בהתפתחות המוח. מניעת חלומות בגיל צעיר יוצרת בעיות קשות בהתפתחות מערכת העצבים ומביאה להקטנת מסת המוח. אצל בני אדם, עוברים ותינוקות מקדישים זמן רב לחלומות. זמן החלום הולך ומתקצר עם הגיל. יתכן, כמובן, כי לחלומות יותר מתפקיד אחד בתפקוד המוח. בכל מקרה, הם חיוניים לפעילותו. חלומות פז.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by