בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
והמנצחים הם... 

והמנצחים הם...

 
 
יוסי גורביץ

שלשום חולקו פרסי איג-נובל לשנת 2006. הפרסים מוענקים למחקרים המדעיים המיותרים ביותר. והפעם: איך להרחיק בני נוער מציקים? למה נקרים לא סובלים מכאבי ראש? ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בטקס רב רושם שנערך שלשום (שישי) באוניברסיטת הרווארד, הוענקו - זו השנה ה-16 - פרסי איג-נובל. הפרסים, הנקראים על שמו של אחיו הידוע פחות של אלפרד נובל, איגנציוס - הוא המציא את הסודה לשתיה - מוענקים ל"מחקרים שאי אפשר, וגם לא רצוי, לשחזר". היינו, למחקרים המיותרים ביותר של השנה האחרונה.

ובכן, נעבור ישר אל המנצחים:
 
שיחזור, בשידור חי, של שבירת מקל ספגטי יבש (רויטרס)
 שיחזור, בשידור חי, של שבירת מקל ספגטי יבש (רויטרס)   
• פרס איג-נובל למתמטיקה הוענק לניק סוונסון ופירס בארנס, חוקרים אוסטרלים, אשר הצליחו לפענח תעלומה שהציקה למין האנושי במשך 150 שנים: כמה תמונות צריך לצלם כדי לוודא שאף אחד בקבוצה המצולמת לא עוצם עיניים?

• פרס איג-נובל לרפואה הוענק לפרנסיס מ. פסמייר, מאג'ד אודה, הארי בשן, ואריה אוליבן - שלושת האחרונים הם חוקרים ישראלים - אשר מצאו שיטה לריפוי שיהוקים בלתי פוסקים: עיסוי רקטלי דיגיטלי.

• פרס איג-נובל לפיזיקה הוענק לבאזיל אודולי וסבסטיאן נויקירץ', מאוניברסיטת פייר ומארי קורי שבפאריס, אשר גילו תובנות בלתי ידועות עד כה באשר לאותה תופעה מופלאה, התפרקותו של מקל ספגטי יבש ליותר משני חלקים כאשר מכופפים אותו.

• פרס איג-נובל לספרות הוענק לדניאל אופנהיימר מפרינסטאון, על מחקרו "בעיות בשימוש במילים ארוכות ללא צורך". קוראי מסמכים מדעיים הנהנו בהסכמה ברחבי העולם.

• פרס איג-נובל לביולוגיה הוענק לבארט קנולס ורואורד דה יונג, אשר הוכיחו מעבר לכל ספק סביר כי יתושת המלריה - אנופלס גאמביאיי, בשמה המדעי - נמשכת במידה שווה לריחה של גבינת לימבורגר ולריחן של רגליים אנושיות.
 
איוון ר. שוואב, זוכה בפרס הצפרות, מגיע לאסוף את שללו (רויטרס)
 איוון ר. שוואב, זוכה בפרס הצפרות, מגיע לאסוף את שללו (רויטרס)   
• פרס איג-נובל לשלום הוענק להווארד סטייפלסון מווילס, אשר המציא דוחה צעירים אלקטרומגנטי: מתקן הפולט צלילים מטרידים, שתוכנן כך שהצלילים יישמעו על ידי בני טיפשעשרה, אבל לא על ידי מבוגרים. מאוחר יותר, השתמש סטייפלסון באותה טכניקה כדי ליצור רינגטון שבני טיפשעשרה - אבל לא המורים שלהם - מסוגלים לשמוע.

• פרס איג-נובל לכימיה הוענק לאנטוניו מולה, חוסה חאווייר בנדיטו, חוזה בון וכרמן רוסליו מספרד. ארבעת המופלאים זכו להערצתם בת האלמוות של עמיתיהם מרחבי העולם בשל מחקרם חסר התקדים, "מהירות על קולית בגבינת צ'דר תחת השפעת הטמפרטורה".

• פרס איג-נובל לצפרות הוענק לאיוון ר. שוואב מאוניברסיטת קליפורניה דיוויס, ולעמיתו המנוח פיליפ ר.א. מיי מאויברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, אשר חקרו ומצאו את הסיבה לכך שציפור הנקר איננה סובלת מכאבי ראש, למרות שהיא מטיחה את ראשה בעץ ללא הרף.

• פרס איג-נובל לתזונה הוענק לוואסמיה אל-חוטי מאוניברסיטת כוויית, ולפאטן אל מוסאלם ממשרד הסביבה הכווייתי, בשל מחקרם שהוכיח שחיפושיות זבל הינן, למעשה, איסטניסיות למדי.

• פרס איג-נובל לאקוסטיקה הוענק לד. לין הלפרן, רנדולף בלייק, וג'יימס הילנברנד - כולם חוקרים אמריקנים - אשר ערכו שורה של ניסויים מוצלחים, ופרצו דרך בנושא המטריד רבים מאיתנו: מדוע אנשים סולדים מהצליל של ציפורניים על לוח? מחקרם המעמיק נקרא "הפסיכואקוסטיקה של צליל מקפיא-דם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by