בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים: אבולוציה בלוח המקשים 

דברים שיורמים יודעים: אבולוציה בלוח המקשים

 
 
יורם שורק

למה סדר המספרים במקלדת הפוך מזה שבטלפון? ולמה האות דאבל-יו באנגלית נקראת כך, למרות שהיא דומה יותר לדאבל-וי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

נעה רגב שואלת: למה המספרים במחשבונים ובמקלדות הפוכים מסדרם בטלפון? איזה הגיון עומד מאחורי זה?

בביולוגיה ידועה תופעה הנקראת "אבולוציה מתכנסת". משמע, הופעת מבנים דומים אצל יצורים שונים. לדוגמה, סנפירי לווייתנים וסנפירי דגים דומים בצורתם משום שהם משמשים למטרה זהה, והיא תנועה במים. מקורם האבולוציוני, לעומת זאת, שונה לחלוטין. במהלך הסתגלותו לחיים בים, פיתח הלווייתן סנפיר זנב הדומה מאוד לזנב דג. אולם מבנה עמוד השדרה של יונק אינו מאפשר זנב מאונך כשל דג, וכך נוצר הזנב המאוזן האופייני ללווייתנים. סיפור דומה קרה עם מקשי המספרים.
 
הגרסה המודרנית. במקלדות זה הפוך (SXC)
 הגרסה המודרנית. במקלדות זה הפוך (SXC)   
מקשי הטלפון ומקשי הספרות בצידה הימני של מקלדת דומים בצורתם הבסיסית. זאת משום שבשני הלוחות היה על המתכננים לדחוס את אותן 10 ספרות לשטח מרובע קטן. אבל מקורם ההיסטורי שונה לחלוטין.

המקלדת נבנתה עבור אנשים שהתרגלו כבר ללוחות מקשים. האותיות בצד שמאל מסודרות כך שמי שלמד הדפסה במכונות כתיבה, ימצא את סידור האותיות (Qwerty) המוכר. צדה הימיני של המקלדת, זה המשמש להקלדת מספרים במצב Num lock, נועד לאנשים שהתרגלו לפרוט על לוח מקשי מכונות החישוב. לבעלי הגיל המופלג, כמוני, זכורות בוודאי מכונות החישוב שסיכמו טורי מספרים והדפיסו את החישוב על נחש נייר ארוך. בעלי עסקים ומנהלי חשבונות מנוסים סיכמו מספרים בהקלדה מהירה בשיטה עיוורת. כשהתחלפו המכונות שעל שולחנותיהם במחשבים, הם ציפו לקבל לוח מספרים כפי שהכירו. והם אכן קיבלו: הספרה 1 מצד שמאל למטה, ו- 9 למעלה מימין. זו הסיבה לכך שיש צורך בשתי מערכות ספרות על המקלדת: זו שמעל לאותיות, כדי לדמות מכונת כתיבה; וזו שבצד ימין, כדי לדמות מכונת חישוב.
 

קיצור תולדות לוח המקשים

 
אמה של המקלדת, מכונת החישוב, ירשה את סידור הספרות מהסבתא - הקופה הרושמת. ב-1879 המציא ג'יימס ריטי (James Ritty) מאוהיו שבארצות הברית קופה רושמת מכנית, ורשם עליה פטנט. הרעיון נרכש על-ידי איש עסקים בשם פטרסון, שהקים את "חברת הקופות הרושמות הלאומית" (National Cash Register Company), שלימים נודעה בראשי התיבות NCR. חברה, ואחרות בעקבותיה, ייצרו קופות רושמות, שאפשרו לבעל העסק לעקוב אחר הפדיון היומי. המקשים באותן קופות היו מסודרים כשהספרה 1 למטה. קיים הגיון בסידור זה: ידיו של הקופאי מקבלות תשלום על השולחן, והספרה 1 מוקמה הכי קרוב לידיו.
 
 
הסבתא של המקלדת - הקופה הרושמת (SXC)
 הסבתא של המקלדת - הקופה הרושמת (SXC)   
ומה בדבר טלפונים? כאמור, לוח מקשי הטלפון מצופף את אותן הספרות, אך מקורו שונה בתכלית. לפני לוח המקשים התרגלו דורות של מטלפנים לטלפוני חוגה. כדי לחייג, היה צורך לסובב דיסק נגד כיוון השעון מהספרה המבוקשת עד למעצור, ואז להרפות. הדיסק היה חוזר למצבו ההתחלתי בעזרת קפיץ. בהתאם לדרך שעבר, היה מופק מספר מתאים של פולסים. פולס אחד היה מופק עבור הדרך הקצרה ביותר שעברה החוגה, והספרה 1 מוקמה בהתאם בצד ימין למעלה.

בשנות השישים פיתחה חברת "בל" (Bell) לוח מקשים שהחליף את החוגה. החברה שמרה על הסדר אליו התרגלו המטלפנים - הספרות הקטנות למעלה. לכאורה, הספרה 1 הייתה צריכה להימצא בצד ימין למעלה, אך כיוון שלכל ספרה בטלפונים משודכות אותיות מהא"ב הלטיני - כדי לאפשר שינון קל של מספרי טלפון - ובגלל שכיוון הקריאה הוא באנגלית, משמאל לימין, זז ה-1 לצד שמאל.
 

ע"ב שואל: מדוע קוראים לאות W באנגלית דאבל יו (U כפולה), למרות שהיא דומה יותר ל-V כפולה?

ובכן, הכתב האנגלי - כמו גם הספרדי, הצרפתי, הגרמני ואחרים - התפתח מהא"ב הלטיני. לעומת 26 האותיות בשפה האנגלית, בלטינית היו 23 אותיות בלבד. בנוסף ל-W הנעדרת, האות J לא הייתה קיימת כלל. האות I הספיקה לקדמונים, ואחותה המקופחת J התקבעה סופית כשוות זכויות רק בשנת 1820.
 
W נוצרה במאה ה-11 (SXC)
 W נוצרה במאה ה-11 (SXC)   
V נכתבה לפעמים כ-U ולהיפך. במאה העשירית, בערך, החלה להיווצר ההבחנה בין V ל-U. אולם היה על האחיות לעבור דרך ארוכה עד להתנתקות מוחלטת. V הופיעה לרוב בתחילת מילים, ו-U באמצען. רק מאוחר יותר החלה הגיה שונה של שתי האותיות. קרבתן בסדר האותיות משקפת את מוצאן מאות אחת.

האות W נוצרה לאחר הכיבוש הנורמני של אנגליה במאה ה-11, כאשר ההבחנה בין U ל-V היתה עדיין מטושטשת מאוד. האות נכתבה כ-UU או כ-VV, עד שלבסוף התקבעה צורת האות עם זוויות חדות (W). אולם השם "דאבל-יו" הנציח את הבלבול. בצרפתית W כמעט אינה בשימוש. אוכלי הצפרדעים מכנים אותה "שני V". זאת משום שהאות חצתה את תעלת למאנש אחרי שהתקבעה צורתה


עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח שאלות והערות ל- ysorek@gmail.com
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by