בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כיצד נוצרה האופטימיות? וכיצד משתינות נמלים? 

כיצד נוצרה האופטימיות? וכיצד משתינות נמלים?

 
 
יורם שורק

במה הועילה לנו המחלוקת בין הפילוסוף לייבניץ והסופר וולטר? כיצד משתינות נמלים? ולמה כלבים מתעקשים להוציא את ראשם מחלון הרכב? דברים שיורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלמוג שואל: למה כלבים מוציאים ראש אל מחוץ לחלון המכונית בזמן הנסיעה?
 
 
למרבה הפלא, תהיה פשוטה זו היא דוגמה לשאלה שאין עליה תשובה מדעית מוסמכת: פשוט לא יודעים. בכל זאת ניתן להעלות שתי השערות:
 
תנו לכלב ליהנות! (SCX)
 תנו לכלב ליהנות! (SCX)   
1. הכלב נהנה לקרר עצמו ברוח. לכלבים אין בלוטות זיעה, והדרך שלהם לצנן עצמם היא לפתוח את הפה ולתת למים להתאדות מהלשון (הלחתה). יתכן שתשובה זו נכונה לפעמים, אבל ברור שאינה שלמה: כלבים נלהבים להוציא ראש החוצה ללא תלות ברורה במזג האוויר.

2. כלבים מוציאים את הראש מחלון המכונית מאותה סיבה שאנשים מבקשים בשדה התעופה לשבת ליד החלון במטוס: ליהנות מהנוף. בניגוד לנו הנוף של הכלבים אינו ויזואלי אלא נוף ריחות. כלבים מכירים את העולם קודם כל דרך חוש הריח: באפו של כלב יש פי 25 קולטני ריח מבחוטם האנושי.

גם החלק במח האחראי על עיבוד הריחות, ה- olfactory bulb, מפותח אצלם הרבה יותר: כלבים מסוגלים לזהות חומרי ריח מסוימים בריכוזים הנמוכים פי 100 מיליון מסף הזיהוי שלנו. הכלבים עולים עלינו לא רק בכמות קולטני הריח אלא גם בגיוונם. ספקטרום הריחות של הכלב רחב בהרבה משל האדם: חומרים שעבורנו חסרי ריח יורגשו, לכן, ע"י הכלב. הרוח הנושבת מחוץ לחלון היא, כנראה, קליידוסקופ מרהיב של ריחות מתחלפים ומשתנים עבור הכלב, ואין סיבה שיוותר על החוויה.
 
 

איך משתינות נמלים?

"הייזל" דואג להיגיינה של חברותינו החרוצות, ושואל האם הנמלים משתינות והיכן.
 
כמו כל בעל חי, הנמלה מפרישה מזון שלא נספג בגוף (צואה) ופסולת חנקנית מפירוק חלבונים (שתן). בניגוד לנו, עיקר ההפרשה החנקנית אינה שתנן המומס במים אלא חומצת אורית (חומצת שתן) מוצקה, כך שההפרשה חסכונית יותר במים.
 
יצורים נקיים. נמלה (SCX)
 יצורים נקיים. נמלה (SCX)   
לנמלים (כמו לשאר החרקים) אין כליות, אבל יש אברונים המשמשים למטרה דומה: סינון הדם מפסולת ושמירה על מאזן המלח והמים. אברונים אלה הם צינורות דקים היוצאים מהמעי אל חלל הבטן ומסננים את הדם. לחרקים אין עורקים וורידים והדם פשוט מציף את הגוף, כשהלב (צינור פתוח) דואג לערבל אותו כך שדם ספוג מזון מהמעי יגיע לתאים וחומרי פסולת יגיעו למסננים. אברים אלו נקראים צינוריות מלפיגי Malpighian tubules)), על שם מגלן מרסלו מלפיגי\ שהיה הראשון להשתמש במיקרוסקופ לחקר האנטומיה במאה ה17. כיון שצינורות מלפיגי מחוברים למעי, מופרש השתן עם הצואה כטיפות זעירות בצבע חום בהיר.

גם אם לא ראית מעולם נמלה היוצאת מהטור הצידה כדי להתרוקן אל תדאג: נמלה מחוץ לקן תפריש בחיק הטבע. אבל מה בדבר נמלים בתוך הקן? יש נמלים שלעולם אינן יוצאות מחוץ לרשת המחילות והקן שיכול לאכלס רבבות נמלים היה אמור להיות מקום די מזוהם.

הנמלים, כידוע, הן הפולניות של מחלקת החרקים, ושומרות בקפידה על הניקיון. הפועלות מקדישות זמן ומאמץ לנקות את גופן ואת חברותיהן ע"י קרצוף הגוף ברגליים שהורטבו ברוק. ברור שעקרות בית כאלו לא תרשינה זוהמה בקן. לרשותן של הנמלים עמדו עשרות מיליוני שנה של אבולוציה למצוא פיתרון - ואכן, הנמלים מייחדות חדרים צדדיים להפרשות. כך נשמר הניקיון של הפרוזדורים, אזורי האכסון,"חדרי הילדים" ושאר מקומות חשובים.
 
"נשר" שואל: מהיכן הגיעו המונחים אופטימיות ופסימיות?
 
את המושג אופטימיות יצר במאה ה-18 הפילוסוף והמתמטיקאי גוטפריד לייבניץ מהמילה הלטינית optimus שפירושה "הטוב ביותר" (ומכאן שם העצם אופטימום או שם התואר אופטימאלי). כמאמין אדוק ייחס לייבניץ לאלוהים יכולת אינסופית (כל-יכולת: Omnipotence), ידע אינסופי (Omniscience) וטוב אינסופי (Omnibenevolence).
 
הטוב שבעולמות האפשריים? פחחח. לייבניץ (ויקיפדיה)
 הטוב שבעולמות האפשריים? פחחח. לייבניץ (ויקיפדיה)   
לייבניץ הסיק מתכונות אלו של האלוהים כי יצירתו של האל המושלם חייבת גם כן להיות מושלמת: עולמנו חייב להיות, בהתאם לטבע הבורא "הטוב שבעולמות האפשריים" או העולם האופטימאלי:

"מתוך שלמותו העליונה של האל מתחייב שבבראו את העולם בחר בתכנית הטובה ביותר (האופטימאלית) שאפשר…השטח, המקום והזמן ערוכים באופן הטוב ביותר..היצורים יש בהם המידה הגדולה ביותר של יכולת, ידיעה, אושר וטוב שהעולם היה יכול להכיל….העולם כמו שהוא בפועל הוא השלם ביותר שבאפשר" (עקרוני הטבע והחסד המיוסדים בשכל , 1714 תרגום: יוסף אור).
 

מכת הנגד של וולטר

לטעמי, עולמו האופטימי של לייבניץ הוא מקום מדכא ומשעמם למדי, משום שזהו עולם שגורלו קבוע מראש לכל פרטיו: כל מה שאירע בעבר או יתרחש בעתיד הוא התממשות של אפשרות אחת: זו הטובה ביותר האפשרית. לתשומת לב הטוקבקיסטים: לפי לייבניץ, גם הטור הזה לא יכול היה להיכתב טוב יותר משנכתב בפועל (במחשבה שניה: גם הטוקבקים, כולל "אני ראשון!!!" ו"כנסו דחוף", הן חלק הכרחי מהעולם הטוב ביותר..).
 
שנינות קטלנית. פסל של וולטר (ויקיפדיה)
 שנינות קטלנית. פסל של וולטר (ויקיפדיה)   
ה"אופטימיות" היתה יכולה להיוותר מושג שרק פילוסופים מקצועיים מכירים. מי שהביא את המושג לתודעת כולנו, היה דווקא מתנגד חריף לפילוסופיה האופטימית של לייבניץ: הסופר וולטר.

וולטר האתאיסט לעג ללייבניץ ולאופטימיות הדתית שלו בספרו "קנדיד או האופטימיות ". את לייבניץ מייצגת שם דמות נלעגת בשם דר' פנגלוס, המלמדת "ניגולוגיה מטאפיזית-תיאולוגית-קוסמולוגית", שמסבירה באדיקות שעולמנו הוא הטוב שבעולמות. פנגלוס של וולטר דבק באופטימיות גם לנוכח סדרה מבעיתה של אסונות ופגעים, ומתעקש לטעון כי כל צרה היא חלק מהטוב הגדול ביותר האפשרי.

כשהוא נקלע, למשל, לליסבון שבפורטוגל, והעיר נחרבת ברעידת אדמה, הוא מגיב, כמצופה, באופטימיות אווילית: "כל זה טוב ואין טוב ממנו. אם יש מקור געש בליסבון, אין הוא יכול להיות במקום אחר; אי אפשר שהדברים לא יהיו במקום שהם- כי הכל טוב" .

לאחר שמושג האופטימיות הפך לפופולרי, דוקא בזכות קריקטורה ארסית של פנגלוס האופטימיסט הטיפש, נוצקה בתבניתו גם הפסימיות מהמילה הלטינית Pessimus, שמשמעה "הרע ביותר".
 
עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה (ניתן גם לשלוח ל ysorek@gmail.com).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by