בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים: נזלת וברווזים 

דברים שיורמים יודעים: נזלת וברווזים

 
 
יורם שורק

האם הנזלת היא ג'לי? האם היא מלוכלכת? למה ברווזים משמיעים קולות שונים בתאילנד? מנהל פורום "לכל שאלה תשובה" עונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תאי גביע (צבועים באדום). אותו חומר שאנחנו אוספים מהנחיר נמצא גם בעין ובאיבר המין הנשי
 תאי גביע (צבועים באדום). אותו חומר שאנחנו אוספים מהנחיר נמצא גם בעין ובאיבר המין הנשי   
יש שאלות שמציקות לרבים מאיתנו אבל אינן נחשבות נושא נאות לשיחה. רק מאחורי מסך האנונימיות של הפורום הן מבצבצות. שאלה כזו נוגעת לחומר המופלא שבלעדיו הייתה ההמתנה ברמזור אדום עשויה להיות משעמת: הנזלת.

"סקרנית" שלפה אצבע מהנחיר כדי להקליד את התהיה: מאיפה מגיע הג'לי הזה? ממה הוא עשוי ולמה זה טוב?

ובכן סקרנית, הנזלת היא אכן ג'לי: רשת רופפת צמיגה שכולאת כמות גדולה של מים. במקרה שלנו - כ-95% מים. את הצמיגות הגבוהה והדביקות מקנים לה גליקו-פרוטאינים, שהם חלבונים שאליהם קשורות מולקולות סוכר הנקראים מוצין (mucins).

בין התאים המרפדים את רירית האף ודרכי הנשימה פזורים תאים הקרויים תאי גביע, (goblet cell). התאים קיבלו את שמם בשל צורתם כפי שהיא נצפית במיקרוסקופ (השונה מצורתם ברקמה החיה). גרעין התא ויתר מרכיביו נמצאים ב"תחתית" התא, וברוב הנפח בכיוון היציאה מאוכסנים גרגרי החלבון עטופים בקרום.

דרך פתח ה"גביע" מופרש החלבון אל פני השטח, ורק שם הוא יוצר את הרשת הג'לטינית ומקבל את המרקם שכולנו מכירים ואוהבים. לחולי סיסטיק פיברוזיס צפיפות יתר של תאי גביע בדרכי הנשימה והעיכול, עד שייצור הליחה המוגבר מפריע למעבר האוויר.

אבל לא רק האף מניב נזלת: תאי הגביע נמצאים ועושים את מלאכתם החלקלקה בכל רקמה רירית הזקוקה לריפוד ושימון. תאי הגביע מחליקים את רירית מערכת העיכול, את אברי המין הנשיים ואפילו את לחמית העין (אותו חלק אדמדם לח שמתחת לעפעפיים) באותו חומר שאנחנו אוספים מהנחיר.
 

הנזלת גדלה פי 500 ב-20 אלפיות שניה

 
הגליקו-פרוטאין הוא פלא הנדסי זעיר: הוא משנה את המבנה שלו בהשפעת יחס ריכוזים של סידן ונתרן. כאשר הוא בתוך התא, הוא מכווץ וקומפקטי, וכשהוא יוצא אל פני הרירית, שם ריכוז הסידן נמוך וריכוז הנתרן גבוהה, סיבי החלבון מתמתחים, מתקבלת צורת רשת דלילה הסופחת כמות גדולה של מים, ומגיעה לנפח הגדול עד פי 500 מהנפח המקורי בתוך 20 אלפיות השניה. איך מתבצע "פיצוץ הנפח" הזה?

מטענים חשמליים דומים דוחים זה את זה (כשם שקוטב צפוני של מגנט ידחה קוטב צפוני של מגנט שכן). על פני החלבון מפוזרות בצפיפות רבה קבוצות כימיות הטעונות במטען חשמלי שלילי. בתוך תא הגביע נשמר רכוז גבוה של סידן המשמש כנצרה: המטען השלילי מנוטרל ביעילות על ידי יוני הסידן הנושאים מטען חיובי, כך שהמטענים השליליים "מסכימים" לחיות בשכנות והחלבון מכווץ. מחוץ לתא הסביבה עניה בסידן, אין מה שינטרל את הדחייה שבין מטענים שליליים סמוכים, והחלבון מתמתח בבת אחת.

לתאי הגביע שני מנגנונים להפרשה. הם מפרישים נזלת כל הזמן בקצב איטי ואחיד ששומר על ציפוי קבוע של הרירית. זרימה קבועה זו של כ-30 גרם ביום נמהלת ברוק ואינה מורגשת. בגירוי חיצוני - חשיפה לאבק או לזיהום, התאים מגיבים בעליה דרמטית בהפרשת החלבונים, עד לכמות שעשויה לחסום את הצינורות לגמרי.
 

יחסי ציבור גרועים

גליקו-פרוטאין מפורסם אחר, היוצר רשת ג`לטינית דומה, הוא הקולגן (collagen). חלבון המצוי בעור ובעצמות וממנו מופק הג'לטין המקנה למילקי, לסוכריות ולרגל הקרושה, את המרקם המופלא המזכיר במשהו את הנזלת.

ריריות דרכי הנשימה והעיכול הפרישו את החומר המופלא עוד בטרם התחילו אבותינו לעמוד ברמזורים ולחכות בתור לקופת חולים ולבנק. תפקיד הנזלת הזה לשמש כמלכודת דבק לחלקיקים וחיידקים וכן להוות חומר סיכה (מעין גריז טבעי) המרפד ומונע שחיקה של הצנרת הפנימית.

מכל לחלוחיות הגוף, סובלת הנזלת מיחסי הציבור הגרועים ביותר והיא נחשבת ל"מלוכלכת" יותר מהדמעות, הרוק ואפילו שעוות האוזן. על פי חז"ל תפקידה של הנזלת להיות "סרוחה" כדי לחסן אותנו מצחנות חיצוניות.

"מפני מה מי החוטם (נזלת) סרוחים? שבזמן שאדם מריח ריח רע, אלמלא מי החוטם סרוחים, שמעמידים אותו , מיד מת" (מדרש רבה, פרשת קרח).

אולם האמת היא שכל זמן שהנזלת אינה מעורבת בחיידקים היא צלולה, שקופה וחסרת ריח. גוונים צהובים וירקרקים נגרמים כתוצאה מהפרשות חיידקים שנלכדו ברשת.
 
 

פינת השאלה הביזארית

ברווז נוכרי עם מבטא (Asap Photos)
 ברווז נוכרי עם מבטא (Asap Photos)   
אספרגוס שואל: "איך עושה ברווז?"

לכאורה, התשובה ברורה לכל מי שמטייל ליד מקווה מים בפארק ושומע את הזאטוטים המבקשים לתת עוד ועוד "במבה לגע גע". אבל מסתבר שברווזינו העבריים הם אי מגעגע קטנטן באוקיינוס של קולות ברווזיים שונים ומשונים.

בערבית שומעים את קולו של הברווז כ- couak couak ובמעגל השני נמצא ברווזים תורכיים שעושים vak vak וברווזים רוסיים שמעדיפים krya-krya. למעשה הצליל GA נדיר למדי בקרב ברווזי העולם, באנגלית הברווז עושה quack quack, בצרפתית coin coin, בסינית: gua gua, ובשפה הבינלאומית אספרנטו הברווזים נאלצים להשמיע gik-gak .

ברווזינו המבודדים יוכלו, אולי, לתקשר עם עמיתיהם ביפאן המשמיעים את הצליל Gaagaa ועם חבריהם בתיאלנד שעושים gaab gaab. אבל רק בסלובניה הם ירגישו ממש בבית. הברווזים המגעגעים בסלובנית בלובליאנה, עושים זאת בעזרת ההברות ga-ga, ממש כמו באגמי פארק הירקון והפארק הלאומי ברמת גן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by