בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דברים שיורמים יודעים: למה אבוקדו משחים? 

דברים שיורמים יודעים: למה אבוקדו משחים?

 
 
יורם שורק

למה אבוקדו משחים באוויר? איך זה קשור לאינטל? ואיך נשקם את הסמכות ההורית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למה אבוקדו חתוך, תפוח נגוס או בננה פצועה משחירים? האם זה הברזל שהופך לחלודה או שמא רקבון? ובכלל, למה שפרי מחומצן או כל גוף אחר יקבל צבע שחור?
 
היזהרו מהפוליקווינון! אבוקדו (stock.xcng)
 היזהרו מהפוליקווינון! אבוקדו (stock.xcng)   
ראשית, שחור אינו צבע. שחור הוא מה שלא מחזיר אור נראה. גוף צבוע הוא גוף שבולע חלק מהאור בתחום הנראה, גוף לבן מחזיר את כל אורכי הגל של האור הפוגע בו, וחומר שחור פשוט בולע הכול.

אבל איך חומר בולע את כל האור?

ובכן, כל חומר מורכב מחלקיקים (אטומים או מולקולות), שבנויים מגרעינים, שמסביבם נעים אלקטרונים. על פי תורת הקוונטים, האלקטרון יכול להימצא רק בסדרה מוגדרת של מצבים, שנקראים "רמות". חומרים מסוימים בולעים אור משום שהאנרגיה של האור הפוגע בהם מתאימה למרווח שבין שתי רמות אנרגיה כאלו.

למולקולות בודדות יש רמות אנרגיה אלקטרוניות מוגדרות, אם יש ביניהן הפרש האנרגיה שמתאים לקרינה בתחום הנראה, אותה קרינה תבלע, והחומר יראה בצבע המשלים לאורך הגל שנבלע (למשל: חומר שיבלע אור אדום יראה לנו ירוק). לרמה ה"נמוכה" קוראים "מצב יסוד" ולמצב בו נמצא האלקטרון שבלע אור קוראים "מצב מעורר".
 
מימין: קווינון. משמאל: פנול. הקווינון הוא מה שקורה לפנול כאשר הוא נחשף לחמצן
 מימין: קווינון. משמאל: פנול. הקווינון הוא מה שקורה לפנול כאשר הוא נחשף לחמצן   
אבל איך נוצרים מוליכים למחצה באבוקדו?

באבוקדו, בתפוח ובפירות אחרים יש תרכובות הנקראות "פנולים". אם הפרי נחשף לחמצן שבאטמוספירה, הפנול מתחמצן, והופך לחומר הנקרא קווינון (quinone בלעז). מולקולות קווינון מתחברות זו לזו, ויוצרות מולקולת ענק בעלת השם הנהדר "מערכת אורביטלים מצומדת". כלומר, שורת פחמנים שהקשרים בניהם כפולים ויחידים לסירוגין (קשר כפול, קשר בודד, כפול, בודד וכן הלאה). במערכת כזו האלקטרונים יכולים להמצא במצב של אל-איתור, או במילים אחרות – הם יכולים לטייל על פני כל המערכת. פולימר הקווינון בולע, לכן, נתח רחב של אורכי גל.

כאשר שמים לימון על אבוקדו, מגיב ויטמין ה-C, שנמצא בלימון, עם החמצן לפני שהפנול מספיק לעשות זאת.

ולמה אנחנו משחימים?

גם הגוף שלנו יודע לייצר פוליקוונון: זהו המלנין שמופיע בעור בעקבות שיזוף ונותן לו את צבע שחום.

ואיך נשקם את הסמכות ההורית החבוטה? כשהילד מעיף את התפוח הנגוס כי צבעו השתנה קצת, נאמר לו בקול בוטח: זה לא מקולקל, זה בסך הכל פוליקווינון. את התפוח הוא לא יאכל אבל אנחנו נרגיש קצת יותר חכמים.
 
 

נא להכיר, המלנין

 
בתמונה למטה מופיע קטע מתוך מולקולת המלנין (החומר בעור שמפריע לאתיופים להכנס למועדונים) , הקו האדום הוא המערכת ה"מצומדת" כלומר פס דרכו יכולים אלקטרונים לשוטט לאורך המולקולה הארוכה. השיטוט החופשי הזה הוא מה שהופך אותה לשחומה (והופך לשחומים גם אותנו לאחר שיזוף וגם את האבוקדו בסנדויץ').
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by